Skocz do zawartości
IGNORED

Sezonowanie świeżo zakupionego MDF


Przemek13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytania techniczne:

Jak długo sezonujecie MDF po zakupie przed klejeniem skrzyń? Wiadomo, czasami formatki na podłogówki mają wygięcie na 2-3mm w środku co z automatu nie pozwala na klejenie zaraz po nabyciu. Z doświadczenia, jak sezonujecie - suszarnia, zwykły pokój? Po jakim czasie MDF się prostuje - jeśli w ogóle?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sezonuje się! To nie drewno. Mdf jest poza tym higroskopijny, zostawiony bez obróbki wypaczy się i pokrzywi. Najlepiej byłoby od razu po cięciu sklejać skrzynki i trzymać je w suchym pomieszczeniu, dodatkowo solidnie odizolowane od podłogi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej w pomieszczeniu w którym potem będą grały kolumny....ja trzymałem tak poklejone paczki przez 6 tyg.Oczywiście pojawiło sie "klawiszowanie"..ale przecież o to chodziło...potem nie ma problemu-tym bardziej ze oklejasz sobie wszystko 3mm HDF-em:).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

colcolcol

>Nie sezonuje się! To nie drewno.

 

 

I tak i nie. Surowy mdf ma inny kolor, przesuszony jest wyraźnie jaśniejszy, inaczej się go obrabia. A to czy sie wypaczy zależy od tego jak jest składowany.

 

Jeżeli płyta mdf jest lekko wygięta, 2-5mm na srodku metrowej płyty, to nie jest żaden problem.

Skrzynki po sklejeniu jak pisał Servantess tez powinny chwile postać w ciepłym pomieszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

colcolcol co ty gadasz, może nie sezonuje się w ten sposób, że musi leżeć w suszarni itp. ale ja mam już nauczkę, że pocięty mdf przynoszę do domu i leży sobie w pokoju z 2 tyg i dopiero można go skręcić. Trzymają ten MDF gdzie chcą, przynosisz do domu i on nagle schnie i się cuda dzieją, formatki jak pasowały to teraz po 0,5-1 mm szpary się robią, ja tak miałem, suszę na płasko. A pod żadnym pozorem nie skręcać skrzynek w piwnicy i zostawiać je na noc, skręcić i za każdym razem nosić do domu, mdf tak szybko ciągnie wilgoć i fornir, że szok - położyłem fornir na styk zostawiłem w suszarni u nas w bloku na noc, niby ciepło ale widocznie za wilgotno bo rano przyszedłem a tu szpary po 1 mm.

 

Moja rada potnij i przynieś do domu niech w cieple domowym poleży jakiś czas wtedy skręć, ja jeszcze czekam z 2 dni zanim położę fornir żeby klej dobrze wysechł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondrax>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tu jest wyjaśnione co oznacza sezonowanie a co suszenie.

Jak by na to nie patrzeć, mokry MDF będzie sprawiał problemy. Nie ma sposobu na "wyciśnięcie" z niego wody i przywrócenie pierwotnych wymiarów (szczególnie grubości)łatwo się szlifuje, ale to ostatnia deska ratunku. Róznice w wymiarach wynikają często z różnicy temperatur, bywa, że były przechowywane w temperaturze -15 i zostały takie pocięte, przyniesione do domu trochę urosną...

Nie zmienia to faktu, że czas między cięciem a ostatecznym montażem powinien byc jak najkrótszy. Fornir powinno się kłaść w warunkach zbliżonych do docelowego używania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzie dzisiejszy wygląda to tak. Kupiony i pocięty MFD (podłogówki) poszedł do suszarni. leżał luzem na podłodze - po trzech dniach wygieło go w łuk :/

Szybciutko poukładałem płyty jedna na drugiej i na nie 50kg równomiernie obciążenie. Po kolejnych kilku dniach i zdjęciu obciążenia - prosty jak strzała. Sprawdzone, dociążone, schnie i czeka na klejenie.

Reasumując - składując fornir na leżąco lepiej go dociążyć. Chyba :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.