Skocz do zawartości
IGNORED

Najbardziej niedoceniona płyta jazzowa wg mnie


Jakew

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o subiektywnie - jak prawie wszystko po prawdzie - postrzegany i odczuwany dystans między ogólnoświatową sławą płyty (za małą w relacji do jej jakości), a właśnie jej jakością muzyczną.

 

1. Unity - Larry Young

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Someday My Prince Will Come" Milesa,wiecznie w cieniu "Kind Of Blue" ( choć nie gorsza!).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kind Of Blue była na owe czasy absolutną nowością w muzyce jazzowej,to bardzo prekursorska płyta.To uchylenie drzwi dla nieskrępowanej improwizacji.

"Someday My Prince Will Come" już taką pozycją nie była,więc cień jest jej naturalnym miejscem.

Oczywiście to znakomite nagranie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unity - Larry Young

 

czemu niedoceniona? Ja tam ją bardzo cienię. :)

Wszystkie płyty z edycji Rudy van Geldera to prawdziwe perełki jazzu

nie tylko pod względem muzycznym, ale i znakomitej realizacji.

Aż niewiarygodne, że tak świetnie brzmią płyty z lat 50/60-tych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnóstwo jest takich płyt, też w polskim jazzie

 

co do unity to jest jednak z najbardziej...docenionych płyt lat 60tych!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mierzyć ogólnoświatowy poziom niedoceniania?? I czy coś takiego istnieje, zwłaszcza w odniesieniu do słowa "ogólnoświatowy"?

 

Płyta Unity, jako jedna z tylko kilkudziesięciu, dostała koronę w "The Penguin - Guide to Jazz on CD" (co jest świadectwem najwyższego stopnia uznania), znalazła się też na innych zestawieniach najwybitniejszych płyt w historii jazzu. Czy rzeczywiście jest niedoceniana, a jeżeli tak - to przez jaki ogół?

 

Dla mnie jedną z najbardzej niedocenionych płytą jest ta:

a to dlatego że:

- bardzo mi się podoba,

- kupiłem ją na Allegro jedynie za 20 zł w idealnym stanie,

- nie wydano jej na CD,

- nikt z moich znajomych o takiej płycie nie słyszał, a i o wokalistce też niewielu wie,

- kiedy kilkanaście lat temu puszczałem jej fragmenty (nie wiedząc z jakiej płyty pochodzą) wybitnym znawcom jazzu w Polsce, nikt z nich nie wiedział kto to śpiewa.

 

Jednak, gdy puściłem płytę znajomej Amerykance w kwiecie wieku, ta już po 10 sekundach wiedziała kto to śpiewa, chyba więc wokalistkę doceniała. Ale płyty nie znała!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak - dokładnie, Someday My Prince usłyszałem na końcu przygody z Milesem ponieważ był to tytuł trzymany na poboczu przez publicznośc i krytykę ... tymczasem jest to wspaniała płyta, jedna z najlepszych i zawiera pożegnalne a nawet postpożegnalne granie Coltrane'a lepsze niż chyba kiedykolwiek to uczynił pracując w zespole Milesa (tu przybył uprzejmie już ze swojego własnego słynnego quartetu na chwilkę tylko). No a Unity do wczoraj nigdy nie została na forum wspomniana krytycznie (konkretnie - pochwalnie), a dziś ma już honorable wzmianki trzech uczestników!:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym okresie swojego życia (muzycznego) byłem pod wpływem Ptaszyna i jego Trzech Kwadransów w związku z czym "Unity" była mi znana i doceniana.

Co do płyt Milesa.Dwa lata temu w rozmowie z Dennisem Gonzalezem zadałem mu pytanie o ulubioną płytę Davisa i tu zaskoczenie ( dla mnie),podał Big Fan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założę się że gdyby napisał o tym na jakimś polskim forum muzycznym spora część fanów skupiłaby się na wybiciu mu tego z głowy. No własnie, przypomina mi się jak jeździłem niedawno na łyżwach na Stegnach po torze i mówię panu z obsługi że kiedyś była zmiana kierunku jazdy po godzinie, a teraz nie ma i mnie biodro zaczyna boleć. On mi mówi że nie było i że nie boli... "No ale Pan nie może mi mowić co ja czuję" - odrzekłem. Człowiek spojrzał na mnie z max szacunem i przyznał mi rację:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie najbardziej niedoceniana to Miles Ahead; ja uważam ją za przełomową; tutaj jakoś o niej cicho, a szkoda bo to jak na tamten okres to ciekawe nagrania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba nr 2 po Stańce - i też trzeba kilka razy posłuchać...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.