Skocz do zawartości
IGNORED

klub monofila


graaf

Rekomendowane odpowiedzi

nie jestem pewien, czy to pasuje do "stereo" ;-)

 

ale pomyślałem, że warto by skrzyknąć ludzi, którzy podobnie jak ja słuchają w mono

 

ja słucham w mono od dłuższego czasu i do "stereo" wracać nie zamierzam

 

swoją konfigurację opisywałem, ale opis powtarzam tutaj, żeby nie trzeba było grzebać w wyszukiwarce:

 

"ustawienie Carlssona polega na użyciu niskiej kolumny grającej do góry, czyli typu omni, ja użyłem monitorka KEFa Q1 z głośnikiem współosiowym, teoretycznie to może mieć znaczenie, żeby głośniki były współosiowe czy szerokopasmowe, żeby charakterystyki kierunkowe były jednakowe w jednej płaszczyźnie ale nie wiem, u Carlssona tak nie było, osobno był tweeter i midbas

 

KEF leży na podłodze w okolicach jednego rogu pokoju a ja najczęściej słucham tak "na poważnie" siedząc w fotelu w okolicach drugiego rogu, teoretycznie to jest chyba okropne, ale nie odczuwam jakichs większych stresów może dlatego, że zapobiegliwie zatkałem port basreflexu

 

pokój mimo dywanu i miękkich mebli jest dość głośny bo wysoki i jest dużo niezakrytych ścian

 

fotel jest dość daleko od kolumny co może mieć znaczenie, bo słucha się dzwięku całkowicie rozproszonego, nie ma się w ogóle wrażenia, że to gra kolumna, dzwięk jest całkowicie oderwany

 

mono z dwóch kolumn to coś zupełnie innego, porównywałem, dzwięk jest skupiony, dobiega jakby z punktu, dla mnie takie przywiązanie dzwięku jest nieciekawe, nienaturalne

 

w ustawieniu Carlssona z jednej kolumny jest trójwymiarowość, każde źródło dźwięku ma charakter trójwymiarowy, przestrzenny i nie zlewa się z innymi bardziej niż w stereo, jest głębia i plany

to czego nie ma to tylko rozstawienia od prawa do lewa między kolumnami, choć pewne rozstawienie jest, instrumenty i głosy nie włażą na siebie, ale wydają się być jakos oddzielone w przestrzeni, umiejscowione względem siebie, trochę jakby w planie wertykalnym a trochę nawet jakby sąsiadująco, lekko prawo-lewo

 

[odczuwana akustyka] bardzo się różni w zależności od rodzaju nagrania, różne płyty brzmią różnie więc może i pokój to jakoś po swojemu jednakowo modyfikuje, ale na to co słyszę ewidentnie ma wpływ także i to co zostało nagrane"

 

pozdrawiam!

graaf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

electro, 23 Sty 2010, 20:55

 

>jest kilku niezlych psychiatrów w Lublinie...

 

Reakcja lękowa - nie znam, nie rozumiem - to neguję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

graaf, 23 Sty 2010, 20:43

 

>nie jestem pewien, czy to pasuje do "stereo" ;-)

 

 

Dawaj jeszcze raz. W zakładce "Kluby". Trafisz lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niezaprzeczalnych zalet konfiguracji mono trzeba wymienić: cenę zestawu (jedna kolumna), dynamikę, bas (np. stopa perkusji nie gra gdzieś w przestrzeni pomiędzy głośnikami, tylko się wali punktowo z woofera).

Wady: takie słuchanie nie jest popularne, przeto wybór sprzętu jest ograniczony. Dziwna, wcale nie gorsza, ale inna prezentacja przestrzeni niż w stereo, trzeba się przyzwyczaić, przestawić.

 

Słuchanie mono z dwóch głośników to nie jest prawdziwe mono :] Potrzebny jest jedna kolumna najlepiej o konstrukcji takiej jak opisało kolega graaf, specjalny wzmacniacz monofoniczny (nie stereofoniczny z włącznikiem mono).

 

Nie wiem czy substytutem takiego słuchania nie będzie ustawienie kolumn stereofonicznych w stereolit. Również do wywołania efektów przestrzennych wykorzystuje się tam dźwięk odbity od ścian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trudnycha warunkach akustycznych może jest to jakiś sposób na słuchanie, ale

nie widzę powodu istnienia "specjalnego" wzmacniacza jak i zestawu głośnikowego do mono. Bo i czym miałby się różnić od stereofonicznego? Tak można właśnie zaaranżować sprzęt stereofoniczny do słuchania mono (wzmacniacz, głośniki).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micke

 

Klipsha kupić trzeba najlepiej z przełomu lat 40 i 50-tych prawdziwy ówczesny hiend.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czystej ciekawości, jak podłączyć do jednej kolumny wzmacniacz stereofoniczny bez opcji mono - można dwa kanały "zewrzeć"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ci o mostek ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bardzo oryginalne rozwiazanie.

Z opisu wnioskuje ze wykorzystujesz akustyke pomieszczenia, aby wytworzyc odwzorowanie trojwymiarowosci sceny i instrumentow.

U mnie kolumny graja raczej bezposrednio na ucho, w przypadku dzwieku odbitego ucieka mi sporo informacji. Jak to rozwiazales u siebie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

A ja sobie złożę w tym roku zestaw mono.

Mam trochę płyt monofonicznych, więc fajnie byłoby ich posłuchać tak jak je stworzono.

Głośnik Alteca, wzmacniacz - jakiś Heathkit, monofoniczny Lenco. To może być coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej denerwuja mnie osoby na tym forum, które krytykują bardzo często ciekawy temat , ..Powiem krótko nie masz żadnego doświadczenia tylko teorię zaczerpniętą z własnego odczucia podczas snu to nie pisz po prostu nic..

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawy temat dla tych którzy robili odsłuch w podobnych warunkach jak opisuje to kolega. ja miałem ciekawe doswiadczenie odsłuchem na jednej kolumnie dzwięku z jednoczesnym oglądaniem koncertu z wiekoformatowego obrazu z rzutnika TV. System można określić MONO DTS.. Jak się ogląda taki koncert powiem bardzo ciekawie odczucia i idealnie widać gdzie gra dany instrument. Oszukuje się słuch zmysłem wzroku. Słuch daje się oszukać w wielu przypadkach głównie audiofilskich..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o ooooł, ooooołllllllllllll, iffffffffffff juuuuuugołiiiiiiiiiiiiiiiiin tooooo ssaAAAAAAAAAAAAAN FRRRRRRRRRRRRRRRRRannnnnnnnnnnnnnnnciiiiiiiiskooooooooooo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większośc ludzi słucha.... mono a w najlepszym razie 2 x mono . Miłośnicy kina natomiast słuchaja 6x mono a wypasione systemy nawet więcej.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: electro

 

>jest kilku niezlych psychiatrów w Lublinie...

 

widzę, że masz sporo zaufania do swoich terapeutów, ale chyba nie są wystarczająco nieźli - na razie jak widać ponoszą porażkę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: xniwax, 23 Sty 2010, 21:50

 

>Klipsha kupić trzeba najlepiej z przełomu lat 40 i 50-tych prawdziwy ówczesny hiend.

 

właśnie wszystko wskazuje na to, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, że lepsze były kolumny wykorzystujące przynajmniej kombinację "dźwięk bezpośredni - dźwięk odbity", ten drugi z dodatkowych głośników grających omni jak np. w niektórych modelach Lowthera

ale chyba najlepszą receptę na naturalny dźwięk mono dał Stig Carlsson i jest to pełne omni

 

kilka uwag z obserwacji japońskich monofilów (linki podesłał kolega A_men, któremu dziękuję):

 

1) "mono = single speaker. The use of a single speaker was a revelation! Monaural playback is not as simple as flicking the mode switch to mono and hoping for a precise phantom center image. Listening through a pair of stereo spaced speakers introduces phase incoherence that leads to loss of detail and compression of dynamics"

 

takie jest także moje odczucie - mono ma sens tylko z jednej kolumny

 

2) "No need to psyche oneself to the illusion of being transported to Carnegie Hall because there is no soundstage to worry about."

 

dokładnie! ufff! co za ulga! :)

 

3) monaural playback is best experienced from a less directional speaker

 

"tu tez pełna zgoda, dlatego najlepsze mono wg mnie to mono wg koncepcji Stiga Carlssona tj. oparte na kolumnie omni i takie mam"

 

i z tego względu Klipsch nie musi najlepiej się sprawdzić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: wojtas, 23 Sty 2010, 22:04

 

>Nie rozumiem kocepcji słuchania w mono, przecież gubi się tyle informacji...

 

w przypadku mono Carlssonowskiego tylko informację dotyczącą lateralizacji źródeł tj. "prawo-lewo"

 

natomiast (ograniczając uwagi tylko do kwestii przestrzenności) co do gradacji głębi i osadzenia źródeł w konkretnej przestrzeni (kontury i otoczenie) to mam wrażenie, że raczej typowe stereo gubi informacje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Chętnie bym posłuchał jak to jest z tą przestrzenią w mono. Masz może jednego KEF'a do odsprzedania? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: fafarskid, 23 Sty 2010, 23:16

 

>Z opisu wnioskuje ze wykorzystujesz akustyke pomieszczenia, aby wytworzyc odwzorowanie

>trojwymiarowosci sceny i instrumentow.

 

tak, co ciekawe z badań Floyda Toole czy Davida Moultona wynika, że akustyka pomieszczenia wcale niekoniecznie działa degradująco na reprodukcję przestrzenną, w przypadku kolumn o stałej kierunkowości (ideał od tym względem to omni)i żywym akustycznie pomieszczeniu (jak typowy współczesny pokój mieszkalny a nie aranżowana "audiofilska" "komora" z dywanami na ścianach ;-) ), tj. kiedy odbicia w zupełności lub w znacznej mierze odpowiadają impulsom bezpośrednim, akustyka pomieszczenia działa raczej jako WZMACNIACZ INFORMACJI przestrzennej niż jej filtr

 

doświadczenia większości audiofilów są inne, ponieważ większość z nich nie dysponuje kolumnami o stałej kierunkowości i słucha w pomieszczeniach jakoś "aranżowanych", co powoduje, że dźwięk bezpośredni i odbity istotnie się różnią (odbity jest mocno "odfiltrowany")

 

>U mnie kolumny graja raczej bezposrednio na ucho, w przypadku dzwieku odbitego ucieka mi sporo

>informacji. Jak to rozwiazales u siebie?

 

na to pytanie już chyba odpowiedziałem wyżej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: freepio, 25 Sty 2010, 11:04

 

>Ciekawy temat. Chętnie bym posłuchał jak to jest z tą przestrzenią w mono. Masz może jednego KEF'a

>do odsprzedania? ;)

 

istotnie jeden jest niewykorzystywany, więc tak jakby mam :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: rochu, 23 Sty 2010, 23:57

 

>A ja sobie złożę w tym roku zestaw mono.

>Mam trochę płyt monofonicznych, więc fajnie byłoby ich posłuchać tak jak je stworzono.

>Głośnik Alteca, wzmacniacz - jakiś Heathkit, monofoniczny Lenco. To może być coś.

 

jak najbardziej

 

zresztą do takiego systemu nadają się nie tylko nagrania mono, bo znacząca większość nagrań stereo jest w 100% kompatybilna z reprodukcją mono, czyli inaczej mówiąc sumowanie kanałów nie wywołuje żadnych problemów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: marek-1969, 25 Sty 2010, 10:20

 

>większośc ludzi słucha.... mono a w najlepszym razie 2 x mono . Miłośnicy kina natomiast słuchaja

>6x mono a wypasione systemy nawet więcej.....

 

zdecydowanie racja

 

stereo to nie tylko dwa kanały i dwie kolumny, bez odpowiedniego usytuowanie kolumn i słuchacza względem nich powstaje właśnie "dual mono", z oczywistych względów mnie mające wspólnego z niż mono z jednej kolumny

 

poza audiofilami, którzy mają to szczęście/determinację by prawidłowo ustawić sobie "trójkąt stereo" mało kto słucha w stereo poza przypadkiem słuchawek (a to też właściwie nie jest stereo)

 

i w przypadku tych przeciętnych konsumentów audio i home entertainment sens "całej zabawy" wyczerpuje z płaceniu podwójnie za podwójną ilość złomu elekronicznego ;-)

 

w tym kontekście jeszcze jedna celna uwaga z wyżej cytowanej japońskiej strony:

 

"I now understand why some die-hard mono enthusiasts from the 50s initially claimed stereo was a conspiracy to sell more amps and speakers."

 

stereo to był w latach 30-tych patent do rozwijającego skrzydła kina dzwiękowego

potem pewnie ktoś wpadł na myśl, że można by na tym patencie zarobić dodatkowo przestawiając na stereo segment słuchania muzyki w domu

 

proces przekonywania słuchaczy do płacenia podwójnie był zresztą długotrwały, "przestawienie" rynku na stereo zajęło jakieś 30 lat propagandy

 

daty podaje wikipedia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

"From 1940 to 1970, the progress of stereophonic sound was paced by the technical difficulties of recording and reproducing two (or more) channels in synchronization, and by the economic and marketing issues of introducing new audio media and equipment. To a rough approximation, a stereo system cost twice as much as a monophonic system, since a stereo system had to be assembled by buying two preamplifiers, two amplifiers, and two speaker system. IT WAS NOT CLEAR WHETHER CONSUMERS WOULD THINK THE SOUND WAS SO MUCH BETTER AS TO BE WORTH TWICE THE PRICE.

 

The first stereophonic discs available to the buying public came out in the summer of 1958. By 1968 the major record labels stopped making monaural discs."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.