Skocz do zawartości
IGNORED

super wzmacniacz słuchawkowy opamp / klasa A


Bogdan

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zaproponować schemat bardzo dobrego wzmacniacza słuchawokego na opampie i stopniu końcowym na tranzystorach w klasie A. Jego konstrukcja zaczerpnięta jest RE , ale pierwowzor ukazał się dawno temu w Elektorze. Niestety nie ma do tego PCB, więc trzeba by zaprojektować, ale napewno warto, bo on zagra jak fabryczne konstrukcje za 1000 zł. W sieci są konstrukcje podobne , ale ta jest zdecydowanie najlepsza.

Doborem opampa można dobrać brzmienie do swoich upodobań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny i stosunkowo mało skomplikowany,ale znowu to cholerne DC i parowanie tranzystorów,trzeba by zrobić jakiś prototyp tego i zobaczyć jakie jest dc na wyjściu,ja się nie znam na projektowaniu PCB ale myśle że dla wielu ludzi na tym forum to pikuś:) ale te NE5534 to niezbyt ciekawie to może grać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NE5532, ale ogulnie budową to troche mi zalatuje avt2850 a ten op amp jako bufor robi to ja tam bym coś innego wsadził,bardzo fajnie by było jak by to była konstrukcja prosta i dobrze grająca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opampa można wsadzić niemal dowolnego, nawet mozna zrezygnować z pierwszego stopnia wzmocnienia, bo on ma w tej konfiguracji 150mV czulości , więc może być tylko jeden stopień napięciowy. Można eksperymentować i dać np. opampy pojedyncze i wtedy stosować OPA604, OPA627, itp. NE5534 w wydaniu Signetica lub Philipsa jest OK, ale każdy może sobie dogodzić czym chce :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem kiedyś ten wzmacniacz zgodnie ze schematem i zagrał przyzwoicie.Myślę, że na dobranych elementach i zasilaniu będzie conajmniej dobry.Jak będę w domu wrzucę skana płytki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosimy o skan płytki,i co najważniejsze coz napięciem stałym na wyjściu? czy się coś reguluje czy nie,chodzi mi o to aby w surowej postaci po złożeniu tego wzmacniacza człowiek nie bał się o słuchawki,bez kombinacji z dc servo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kuty

Te Dc-Servo to u Ciebie jakaś mała obsesja ;) , przecież tak rozumując prawie we wszystkich wzmacniaczach powinien być w/w układ .Raz spalone słuchawki i takie coś ...Podłączyć rezystor 50-600ohm i sprawdzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alboja się mylę albo ten wzmacniacz nie jest zasilany symetrycznie? bo w miejscu gdzie powinna być masa jest oznaczenie wyjście? a może to jest właśnie masa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kw, 29 Sty 2010, 21:11

 

>Złożyłem kiedyś ten wzmacniacz zgodnie ze schematem i zagrał przyzwoicie.Myślę, że na dobranych

>elementach i zasilaniu będzie conajmniej dobry.Jak będę w domu wrzucę skana płytki.

 

pamiętasz przy jakim prądzie spoczynkowym pracował ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na punkcie składowej stałej toja mam teraz lęki! a to dlatego że nie koniecznie muszą się słuchawki spalić ale przy dużej składowej stałe która skrada sie jak nadciśnienie tętnicze może powoli zarzynać słuchawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem go dawno temu i mało pamiętam, ale dźwięk mi się podobał.Dla wypasu można rozdzielić zasilanie tranów i opampów.Stałe na wyjściu było znośne.I pamiętam, że było coś o R4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie uspokoiliście teraz tylko żeby ktoś zaprojektował jakąś pcb no i jakaś mała plytka zasilacza by się przydała.

Zaczynam zbierać te wzmacniacze diy bo widzę jak wielką rolę odgrywają w dzwięku na słuchawkach,może wkońcu trafie na taki który będzie mało skomplikowany i ładnie grający pod słuch 0d 32 do 600omów

Chciałem wykonać tą chybrydę lampową która na audiotonie jest zaznaczona jako nowość ale podobno trochę brumi więc narazie dam sobie spokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kuty

A na stronie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) nic dla siebie nie znalazłeś ? swego czasu zrobiłem 2 szt. z któregoś projektu i odpaliło od kopa , fakt iż było to sporo czasu temu ,ale strona jest naprawdę kopalnią wiedzy dla tego kto preferuje odsłuch na słuchawkach lub po prostu tak musi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie muszę na słuchawkach i nie mam wyjścia sprzedałem moje bardzo ładnie grające kolumny kanton ponieważ moglem słuchać tylko na głośnośći dorównującej komórkowym więc się marnowały,dlatego cały system bedzie się składał teraz tylko i wyłącznie z konstrukcji diy oraz słuchawek mam już HD520 300omów które bardzo ładnie grają oraz hd650 które to niedawno zakupiłem na raty i z tąd te lęki przed składową stałą:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda mi wybulić było 1400zł od kopa bo aż tak dobże nie zarabiam więc wolałem wziąść na raty to prawie wcale nie czuje że coś spłacam,a narazie niechce innych słuchawek bo te mi siepodobają ze swoją przygaszoną lampowatą górą lubie takie lekko zmulone słuchawki hd520 też takie są tylko trochę za płaskie.teraz moim planem jest porobić sobie arsenał diy wzmacniaczy i daców,jedyna przeszkoda to kosztowne i monotonne zamawianie częsći czasm u wielu sprzedawców oraz czas i wiedza do prawidłowego poskładania sprzętu,napewno nie jestem z tych co wywalają po 2000 albo 3000 za gotowce,bo dla mnie to są bogate lenie,a diy też może zagrać na wysokim poziomie,noi wiedza przy składaniu którą się zdobędzie oraz satysfakcja bezcenna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tym warto się zainteresować. Offset na poziomie kilku mV.

 

Wyrzuciłem wejściowy kondensator i rezystor 1k; zmniejszyłem wzmocnienie do 11 na opampie; zamiast globalnego sprzężenia zrobiłem lokalne. Zamiast sugerowanego zasilacza stabilizowanego mam niestabilizowane, odfiltrowane około 35000uF na kanał (LCRC); podwójne mostki na diodach schottky.

Swoboda, powietrze, napędza wszystko, nawet podpięte 5 metrami kabla ... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

układ jest prosty ale bardzo dobrze rozwiązany i można spodziewać się że zagra doskonale. Mogę zaproponować kilka zmian celem poprawienia jakości:

- pierwszy stopień można sobie odpuścić,

-jako topowy wzmacniacz operacyjny najlepszy byłby OPA637 lub AD846

-potencjometr na wejściu dać mniejszą wartość 4,7- 10kOhm, spadną nam szumy, przesłuchy, zakłócenia, ponadto jeśli zastosujemy operacyjny na tranzystorach bipolarnych zmniejszy się efekt Millera

-dałbym na wejściu filtr bierny tłumiący czestotliwości radiowe za to zmniejszył wartość 100pF żeby wzmacniacz był jak najszybszy a jednocześnie stabilny- trzeba bedzie wartość dobrać korzystając z oscyloskopu i generatora prostokąta

-polaryzację tranzystorów końcowych nieco bym zmodyfikował aby były symetryczne tj 2 razy po dwie diody szeregowo za to zwiększamy rezystory emiterowe by prąd spoczynkowy się nie zmienił. Diodki dobrze zbocznikować dobrymi elektrolitami + po polipropylenie

-rezystor na wyjściu jest spory i impedancja wyjściowa mało nam stłumi niskoimpedancyjne słuchawki a więc polecam zmniejszenie czy nawet likwidację,

-można dołożyć dc-servo ale niekoniecznie,

-diody stałoprądowe na fetach nie są konieczne, wystarczą pomierzone rezystory metalizowane,

-dodać do odsprzęgania zasilania kondensatory MKP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mnie więcej o to chodzi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tyle na elektronice aby proponować jakieś poważne zmiany.Pojeyńczy opamp powinien się sprawdzić.W moim wstawiłem jakiś szybki(wylut wzm video), ale było za ostro.Co do płytki to najwcześniej za 2-3 tyg, bo pracuje z dala od domu.Więc jeśli Wam się śpieszy to niech ktoś zaprojektuje.Moja jest na podwójny opamp i wspólne zasilanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna dać jeszcze układ zobla i cewkę równolegle z rezystorem na wyjściu lub mały rezystor żeby układ był stabilny przy obciążeniach indukcyjnych i pojemnościowych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz na myśli ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.