Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  254 członków

Technics Klub
IGNORED

Klub Miłośników Technics 1210 i jego odpowiedników (Reloop,Audio-Technica)


Waluch
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobre wyregulowanie gramofonu wymaga wiedzy o wkładce i ramieniu do jakiego jest zamontowana. Musisz bezwzględnie znać parametry i ramienia i wkładki. Bez tych informacji żadna regulacja nie będzie poprawna. Szablony są jedynie narzędziem ułatwiającym ustawianie. Producent wkładki zapewne w ulotce podał jej dane techniczne, natomiast nic nie wiadomo o ramieniu Twojego Reloop-a. Dopóki nie ustalisz danych na jego temat(długość, waga, kształt)nie przeprowadzisz jego prawidłowej regulacji i kropka. Ja miałem to szczęście że ramię mojego gramofonu jest identyczne jak to zamontowane w Technics 1200 i podparłem się wiedzą naszych kolegów. Ustal potrzebne dane nt. ramienia w swoim gramofonie a z pewnością znajdziesz tu sporo odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Pozdrawiam Mariusz.

 

P.S.

Dobre ustawienie wkładki jest tylko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie WOY i tu jest problem. Własnie zagłębiam sie w lekturę www.vinylengine.com, tu jest sporo róznych bezcennych informacji. Znalazłem fajny szablon , tylko że jest on do Technicsa. Cholercia te ramiona Reloop'a i Technicsa wyglądają bardzo podobnie, nawet jest chyba taka sama ta odległośc " pivot to spindle ", ale pewności niestety nie ma.

Napisze chyba do centrali reloop'a, może coś odpowiedzą , bo ten odział w Polsce to delikatnie mówiąc nie sa zbyt rozmowni.

 

robiz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woy, z tym leniuszkiem to chyba nie do końca, bo przeczytałem masę wypowiedzi forumowiczów, ale niestety w jednym z watków była mała różnica zdań w tych tematatach. I jak ktoś zaczyna opowiadać , że może być duzo idealnch punktów ustawienia wkładki w zalezności od overhang'u no to mi rece opadają i sie poddaje ....

Znaczy , że może byc wiele mozliwych " dobrych " ustawień wkładki ?

robiz

 

Tak i nie. W tych wątkach pisano o różnych overhangach dla różnych ramion, gramofonów i różnych kombinacji jednego i drugiego. Ty masz określony gramofon z zamontowanym na stałe określonym typowym ramieniem. Tego Reloopa ustawiasz tak, jak Technicsa 1210.

 

Parametrami takimi jak np overhang nie przejmujesz się. Pod jednym warunkiem. Jeśli masz sprawdzony szablon dokładnie do swojego gramofonu i ramienia oraz uda ci się ustawić wkładkę bardzo dokładnie w obu punktach na dokładnie zrównoleglone linie, to automatycznie masz ustawiony overhang prawidłowo, nie musisz nawet go znać.

 

Czyli podsumowując:

 

Po pierwsze używasz szablonu z Vinyl Engine o nazwie The Technics Baerwald Arc Protractor, ale uwaga, dokladnie WYSKALOWANEGO na wydruku !!!!

(tzn. trzeba mierzyć dokładną linijką oba podane tam wymiary 200 mm i 140 mm na wydrukowanej kartce, to musi się bardzo dokładnie zgadzać. Trzeba skalować wydruk aż do skutku, tak, by te wymiary się zgadzały na wydrukowanym szablonie!!!)

 

 

Po drugie ustawiasz wkladkę precyzyjnie w obu punktach szablonu- tu uwaga, często wkładkę trzeba w headshellu zarówno Technicsa jak i Reloopa wysunąć na maksa, generalnie trzeba ją śrubkami w tych podłużnych otworach headshella przesuwać i ustawiać w kilku podejściach tak, żeby udało sie osiągnąć idealne ustawienie dwupunktowe na szablonie - potrafi to zająć sporo czasu, bo czasem trezba wykonać sporo prób.

 

Po trzecie - jeśli ci się to uda, masz idealne, optymalne ustawienie średniego kąta styczności na minimum średnich zniekształceń na przestrzeni całej płyty, wg tzw. ustawienia Baerwalda. Jest to, upraszczając nieco, pewne uśrednione optimum obliczone kiedyś teoretycznie przez prof.Baerwalda i sprawdzone od wielu lat w praktyce. Jest to najczęściej stosowane ustawienie. Po takim ustawieniu nie masz prawa usłyszeć żadnych zniekształceń typu inner groove distortion na maksymalnie gęsto zapisanych płytach, mozesz o tym w ogóle zapomnieć.

Różne overhangi itp są po takim ustawieniu automatycznie prawidłowe, nie trzeba ich nawet znać.

 

W moim Technicsie po takim bardzo dokładnym ustawieniu wg opisanego szablonu nie ma mowy o żadnych zniekształceniach na dowolnym fragmencie dowolnej płyty.

Precyzyjne ustawienie wg szablonu Baerwalda jest do tego stopnia ważne i jednocześnie skuteczne, że nawet niezbyt prawidłowe ustawienie antiskatingu nie powoduje słyszalnych zniekształceń w najtrudniejszych fragmentach płyty. Nieprawdopodobne a jednak prawdziwe. Tak, że naprawdę opłaca sie popracować nad tym ustawieniem nawet wiele dni.

Potem jest święty spokój doslownie na wszytskich płytach. No, z wyjątkiem zdartych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem tego : Technics Arc protractor. Na tym szablonie trzeba w pierwszej kolejności ustawic overhang, jest tam taka specjalna linia do jego ustawiania, a potem wyregulowac na dwóch punktach. Trochę sie nameczyłem , kilka podejść do tematu, ale poustawiałem wszystko ok. Jednak najśmieszniejsze jest to ,że gramofon zaczął dopiero dobrze grać po zmianie miejsca gdzie stoi. Wszystkie nieczystosci , przejaskrawienia czy tego typu rzeczy jak ręka odjał. Normalnie CUD. Nie wiem , czy na poprzedniej szafce były jakies " straszne " wibracje , bo teraz gramofon stoi na cięzkiej szafce , gdzie jest pozostały sprzęt grający i telewizor. Gramofon ma co prawda jakies tam nózki antywibracyjne, ale fakt jest faktem , że zmiana miejsca przyniosla niesamowitą zmiane brzmienia na plus.

 

robiz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem tego : Technics Arc protractor. Na tym szablonie trzeba w pierwszej kolejności ustawic overhang, jest tam taka specjalna linia do jego ustawiania, a potem wyregulowac na dwóch punktach. Trochę sie nameczyłem , kilka podejść do tematu, ale poustawiałem wszystko ok. Jednak najśmieszniejsze jest to ,że gramofon zaczął dopiero dobrze grać po zmianie miejsca gdzie stoi. Wszystkie nieczystosci , przejaskrawienia czy tego typu rzeczy jak ręka odjał. Normalnie CUD. Nie wiem , czy na poprzedniej szafce były jakies " straszne " wibracje , bo teraz gramofon stoi na cięzkiej szafce , gdzie jest pozostały sprzęt grający i telewizor. Gramofon ma co prawda jakies tam nózki antywibracyjne, ale fakt jest faktem , że zmiana miejsca przyniosla niesamowitą zmiane brzmienia na plus.

 

robiz

 

 

No to gratulacje.

Rzeczywiście, to na czym stoi gramofon, każdy gramofon,to bardzo, ale to bardzo zasadnicza sprawa. Im cięższa taka podstawa tym lepiej.

Suma dobrej, ciężkiej podstawy pod gramofon i twojego dokładnego ustawienia wkładki dadzą, za jakiś czas, gdy nowa wkładka już się "wygrzeje"(kilkadziesiąt godzin odsłuchu)taką jakość odtwarzania winyli, która może cię mocno zdziwić i zaskoczyć, pozytywnie.

 

Wypoziomuj może jeszcze gramofon - poziomicą na talerzu, we wszystkich kierunkach, masz regulowane nóżki.

Zamów specjalną płytę podstawy pod gramofon - ludzie zamawiają sobie płyty pod gramofony u kamieniarzy - np eleganckie grube granitowe, zwymiarowane i ładnie przyszlifowane - to nie jest drogie.

Suma tych kilku prostych działań (po wygrzaniu nawet niezbyt drogiej wkładki) na nawet niezbyt drogim sprzęcie może być bardzo zaskakująca, nawet bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnie potrzebuję pomocy, mam Technicsa SL-1200 M3D i mam problem z dźwiękiem, mianowicie dźwięk jest tylko w jednym głośniku. Z mixerem jest wszystko w porządku. Proszę pomóżcie

 

sprawdź kabelki w headshellu, może się któryś poluzował

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy,

 

kupiłem wkładke Goldringa 1042 do swojego technicsa sl 1200 i po zamontowaniu scena mi wedruje bardziej na lewo. Co moze byc przyczyna, probowalem z roznym antyskatingiem i wciaz to samo, sprawdzalem z dj-skim concordem ortofona wszystko w porzadku jest z ramieniem i preampem, wokale idealnie po srodku, a przy Goldringu "sciaga na lewo".pomocy.....

Naim CD5x + Flatcap 2x + NAC 72 + NAP 135 + KEF 105.2 Reference

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy,

 

kupiłem wkładke Goldringa 1042 do swojego technicsa sl 1200 i po zamontowaniu scena mi wedruje bardziej na lewo. Co moze byc przyczyna, probowalem z roznym antyskatingiem i wciaz to samo, sprawdzalem z dj-skim concordem ortofona wszystko w porzadku jest z ramieniem i preampem, wokale idealnie po srodku, a przy Goldringu "sciaga na lewo".pomocy.....

 

ustawiłeś wkładkę zgodnie z szablonem ? czy na oko ?

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiłeś wkładkę zgodnie z szablonem ? czy na oko ?

 

tak, tak wkladka ustawiona zgodnie z szablonem, ale znalazl sie winowajca- koszyk skrzywiony w jedna strone i igla nie byla prostopadla do plyty....

Naim CD5x + Flatcap 2x + NAC 72 + NAP 135 + KEF 105.2 Reference

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam, jestem nową postacią w tym klubie, ale po zakupie Reloopa Rp 6000 Mk6 B, postanowiłem iż zasięgnę trochę porad:), Zakup, poniekąd poparty opinią kolegi Woy (dziękuję) i jestem z niego bardzo zadowolony:),wkładka nie wiem czy dobra, nie umiem się ustosunkować -numark Cs 1, natomiast drugi dzień spędzam na ustawianiu wkładki i ramienia. Powiedzmy że nacisk pomimo braku wagi mam ustawiony (wg producenta ma mieć od 3 do 6 g -ustawiłem na 3,5), anty antyscating też (pewnie jeszcze dużo czasu nad tym spędzę...ale jakoś nie mogę się dowiedzieć jak wysoko powinna być ustawiona wieża?, jakaś pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z kolei problem u siebie z linią Baerwalda.

Użyłem szablon z vinyl engine (wyskalowany szablon jest ok).Po ustwieniu wkładki w dwóch punktach,igła opada idealnie w punkcie C' i prawie na całym łuku,lecz nie dochodzi mi ramię (igła)do punktu C - brakuje około 2-3 mm.Trafia na punkt C dopiero po bardzo duzym wygięciu cartridga z headshella w stronę "środka" adapteru.Jakieś rady?

Podłączając sie pod temat "ustawienie VTA" - sugerować się "okiem" jak jest ustawiona wkładka względem płyty czy też płytą testową ?

dziękuję

MUSIC NON STOP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Witam

 

Mam pytanie do użytkowników Reloopa 6000.

Jak w nim wygląda podłączenie gramofonowego pre ? W AT jest możliwość włączenia i wyłączenia wbudowanego pre.

Czy w Reloopie też jest taka możliwość ? W opisach w sieci nie znalazłem takiej informacji, stąd moje pytanie.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoras z wymienionych,

Twoim zdaniem jest sensowniejszym rozwiazaniem dla 1210?

czy nie ma innych ograniczen dla tych wkladek w parowaniu z ramieniem technicsa?

co z walorami brzmieniowymi?

 

bede bardzo wdzieczny za podzielenie sie jak najszersza opinia,

nie mam mozliwosci niestety "wypozyczenia" i posluchania tych wkladek w moim systemie.

pozostaje tylko zakup w oparciu o doswiadczenia innych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benz Gold zupełnie mi nie podszedł brzemieniowo, 103jka Denona go rozjechała pod względem dynamiki

owszem detal był, delikatność, zwiewność brzmienia, ale zupełnie bez jaja

nie tego szukam w muzyce

 

Goldring bardziej mi się podobał, ale też grał bez pazura

Wg mnie te gadanie, że 1042 jest najlepszą wkładką MM to gruba przesada

 

odsłuchiwałem wkładek przy użyciu pre forumowego Ahaji V.1.0

 

 

Jeśli chodzi o sprawy techniczne - dopasowania wkładek do ramienia 1210 mk2

 

to do Goldring wg obliczeń przydałby by się leżejszy headshell

do Benza Gold standardowy jest OK

 

 

Osobiście dałbym spokój obu wkładkom i kupił albo Ortofona 2M Black albo Denona DL-301 mk2

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam, posiadam 1200mkII i mam pytanie czy ktoś z forumowiczów miał do czynienia z wkładką Ortofon Concorde Pro S.

Dodam, że nie jestem ekspertem... Bawiłem się w różne kombinacje wysokości ramienia, ciężaru i antyskatingu i nie jestem pewny, czy mam poprawne ustawienia. Dotyczy głównie wysokości ramienia i antyskatingu. W moim przypadku wysokość wynosi 3,5 a antyskating przy wadze 3g, wychodzi jakieś 1,7. Parametry dla tej wkładki to 3- 5g

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzę z nowym nabytkiem Reloop RP-6000Ltd

Dotychczas miałem RP-2000 -różnice jak wiadomo w budowie kolosalne.

Co do brzmienia ogromna różnica na tej samej wkładce, w tej chwili bawię się w ustawienia i wszystko idzie w dobrym kierunku. Jestem bardzo zaskoczony przedwzmacniaczem jaki jest w tym gramiaku. Jest podłączony do wejścia LINE i naprawdę uważam,że spisuje się lepiej niż przedwzmacniacz w piecu. Ogólnie fajna zabawka.

WOY dziękuję za pomoc zapewne jeszcze zwrócę się o nią nie raz , tak czy inaczej jestem bardzo wdzięczny za praktyczne porady pozdrawiam Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dopisuje się do Klubu, coś mnie skusiło i zakupiłem Technics 1210mk2 ze strony savethedeck, oto mój egzemplarz http://www.savethedeck.net/pl/sklep.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=652&category_id=8.

Gramofon jak najbardziej w stanie niemalże idealnym, tak więc mogę polecić ten sklep jeśli ktoś zastanawia się nad używanym.

Od razu mam pytanie, w jaki sposób można dolać trochę smaru do windy ramienia, bo jak na mój gust to minimalnie za szybko opada igła na płytę. Posiadam smar silikonowy o lepkości 100,000 cSt (czy może ktoś zna inny?). Wczoraj odkręciłem śrubkę od regulacji wysokości windy i wyjąłem windę ramienia, śrubka na końcu gwintu była lepka od jakiegoś smaru ale gdzie on się znajduje?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie.

Poniżej zamieszczam zdjęcie znalezione w internecie, które przedstawia ten mechanizm podnoszenia ramienia. Po wykręceniu śrubki tej półokrągłej "belki" windy i jej wyjęciu odkryte zostały dwa miejsca, które zaznaczyłem na fotce czerwonym pisakiem. Czy tam gdzieś wcisnąć ten smar, czy może trzeba rozbierac wszystko, żeby go zaaplikować?

 

pozdrawiam

post-23635-0-43426600-1313065398_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich pięknie. Przejdę od razu do rzeczy, potrzebna porada dotycząca antyskatingu w moim świeżym SL-1200MK2. Gramofon wypoziomowany. Próbuję skalibrować ramię. Rzecz w tym, że przy antyskatingu na 0 ramię wędruje w prawo, na zewnątrz gramofonu. Nie mogę uzyskać dokładnego "zawisu" w miejscu nad płytą. Jakieś pomysły? Sprzęt używka ale praktycznie mało co eksploatowany. Będę wdzięczny za diagnozę. Wertowałem net ale nie znalazłem odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich pięknie. Przejdę od razu do rzeczy, potrzebna porada dotycząca antyskatingu w moim świeżym SL-1200MK2. Gramofon wypoziomowany. Próbuję skalibrować ramię. Rzecz w tym, że przy antyskatingu na 0 ramię wędruje w prawo, na zewnątrz gramofonu. Nie mogę uzyskać dokładnego "zawisu" w miejscu nad płytą. Jakieś pomysły? Sprzęt używka ale praktycznie mało co eksploatowany. Będę wdzięczny za diagnozę. Wertowałem net ale nie znalazłem odpowiedzi.

 

http://sunekosuri.eu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

web, ja tam byłem już dawno temu... Na co zwrócić uwagę? Może przeoczyłem ale odpowiedzi tam nie znalazłem.

 

Może inaczej. Czy w waszych egzemplarzach SL-12xx ramię przy 0 antyskatingu porusza się w prawo, czy też wisi nieruchomo nad płytą (właściwie zbalansowane w poziomie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.