Jump to content
IGNORED

Poszukiwanie basu - czyli akustyka w pokoju studenta.


kubix

Recommended Posts

Witam ponownie!

Jak można wywnioskować z tematu niskie tony są w moim pokoju towarem deficytowym, bardzo pożądanym.

Sprzęt mam taki jak w O Mnie a więc klocuszki NADa i Dali Ikonki 1.

 

Dołączam rysunek mojego pokoju wykonany na szybko w paincie, z zachowaniem proporcji. Dodam że na ścianach nie znajduje się nic, poza obrazem na ścianie południowej + 2 małe obrazki w antyramach na ścianie po prawej. Monitorki znajdują się na półeczkach z ikei, które improwizują standy.

 

Niskich tonów nie ma prawie wcale, dlatego zwracam się do drogich forumowiczów z prośbą o radę, czy:

a) lepsze wygłuszenie pokoju, tzn zawieszenie czegoś 'konkretnego' na ścianach, zakup porządnych standów i ew. inne rozmieszczenie sprzętu w pokoju da pożądany efekt (pokój 17m, także nie wiem czy Ikonki 1 dadzą rade),

b) kupić jakiś sub aktywny, niestety budżet ograniczony do 500zł więc w rachubę wchodziła by jakaś marna Koda lub coś w tym stylu,

c) sprzedać Ikonki i dołożyć owe 500zł (czyli wyszło by może z 1,9-2k) i zakupić inne kolumny - z tym że nie chciałbym poświęcać 'góry' dla 'dołu' dla wysokich tonów z Ikonek w tym przedziale cenowym ciężko o konkurencje (koncepty 6tki np to chyba już nie to samo?)

 

Dodam jeszcze oczywiście że tego tytułowego basu nie potrzebuje tyle żeby dudniło w całym pokoju i nawalało jak na potańcówce w remizie, ale żeby był.

Nie wchodzi też w rachubę opcja poczekaj, dołóż jeszcze tyle a tyle kasy, gdyż w najbliższej przyszłości nie kroi się żaden dodatkowy zastrzyk gotówki... :)

 

ps muzyka której słucham to np Dire Straits, flojdzi, Mike Oldfield, oraz elektronika

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Tramwaj, ale i tak lepsze to niż miałoby stać na dłuższej ścianie jak u mnie :] Moja rada, odjechać kolumnami bardziej na środek pokoju, 1-1,5 metra od tylnej ściany, powinna pojawić się fajna głębia sceny. Jaka jest szerokość pokoju ? W takim ustawieniu to raczej basu powinien być nadmiar niż deficyt :] Spróbuj wspomóc się odbiciami od ścian bocznych. Z tym że te Dali to straszne maleństwa, do 17m są zdecydowanie za małe. Aktywny sub znakomity pomysł, do małych monitorów i trudnych akustycznie pomieszczeń jak znalazł, z tym że za 500zł nic konkretnego nie kupisz, w tej cenie to tylko burczy mułki do kina domowego, dobre suby zaczynają się od małego Velodyne. Można spróbować zabawić się w DIY i sklecić coś w obudowie zamkniętej.

I love the sound of crashing guitars

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Nie wiem jak gra ten Nad. Natomiast nie dziwi mnie, że z kolumienek nie wydobywa się bass (12,5cm to za mało), więc to bardziej wina kolumn niż wzmacniacza. Pomyślałbym nad odsprzedażą i zakupem czegoś konkretniejszego (obecnie te Dali nowe to koszt ok.1700zł kpl.). Myślę, że możesz też spróbować, z kablami (jaki masz przekrój obecnie?). Jeśli jednak nie wierzysz w kable, czy też Twoje są odpowiednie, to chyba pozostaje zmiana kolumn lub zakup sub'a jak wspomniałeś (choć osobiście uważam, że subwoofer, w stereo to zniszczenie dźwięku i całego zestawu). Nie po to kupujemy porządne "klocki" i kolumny nie za 100zł, żeby dołączać do nich subwoofer (ten w kinie domowym albo samochodzie).

Może sprawdź jak masz możliwość pod innym wzmakiem (choć myślę, że winowajcą są kolumny).

Jeśli jednak nie dysponujesz kasą na zakup nowych kolumn, czy też nie chce Ci się kombinować i masz ochotę "zepsuć" swoje audio subwooferem (moje zdanie) to rozważ to:

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie słyszałem jak gra ten sub, ale wiem jak ogólnie gra Mivoc i słyszałem suba tej marki na 20 cm wooferze (uwierz napier...Konkretnie). Więc, myślę, że jeśli potrzebujesz basu, ale nie olbrzymiego to ten sub powinien Cię, w zupełności zadowolić. Miałem kolumny Mivoc'a na przetworniku 20 cm (kevlar) i mogę szczerze polecić ich produkty. Basu było naprawdę dużo i kultura grania całkiem sensowna (jednak zależy od przetwornika-są kiepski i porządne).

Natomiast jeśli chodzi o zmiany akustyki wnętrza to nie sądzę aby cokolwiek to dało.

Link to comment
Share on other sites

Dobry sub, nie do kina ale do odtwarzania muzyki, rozwiąże problem basu i wykopu, większe zmartwienie to reszta pasma, zwłaszcza średnica, mogą być problemy z wielkością źródeł pozornych. Tak więc dopalenie subem basu da naturalnej wielkości stopę, gitarę basową i wykop na dole, ale już gitary i wokal będą nienaturalnie pomniejszone, proporcje będą zachwiane.

Większe kolumny mogą (ale nie muszą) sprawić problemy z nadmiarem basu, czyli odwrotnie niż jest teraz. Warto polecić wysokoefektywne kolumny, o małym, ale szybkim, twardym skoku membrany, te które mało pracują bas reflexem lub takie w obudowie zamkniętej, będzie dobra szybkość i impuls na basie. Ale też wbrew pozorom, niektóre małe pokoje ale o złej akustyce (np. m.in. takie jak mój), mogą zjadać bas z niby dopasowanych do niego wielkością, małych podstawkowych kolumienek, wtedy nie głupim pomysłem jest wstawienie większych, nawet podłogowych kolumn lub suba. Oczywiście w ciemno lepiej nie ryzykować, koniecznie trzeba przesłuchać takich kolumny w tym pokoju przed zakupem ;)

 

Z doraźnych środków, z tymi Dali może spróbować postawić je przy samej ścianie w rogach pokoju, to na pewno podbije bas, gorzej z jego jakością ;P

 

Zmiany akustyki na poprawę ilości basu faktycznie niewiele dadzą, ustroje akustyczne mają wręcz odwrotne zadanie, zmniejszać ilość basu wynikającą z podbicia i dudnienia. Ewentualnie można zrobić odwrotnie, usunąć z części gdzie stoją kolumny wszystkie meble i zostawić gołe ściany, to da tzw. żywą akustykę i podbije bas. No ale z akustyką ciężko coś poradzić przez neta, każdy przypadek jest wyjątkowy, najważniejsze to samemu próbować i słuchać rezultatów ;)

I love the sound of crashing guitars

Link to comment
Share on other sites

Przy tym ułożeniu to raczej nie masz ani sceny, ani przestrzeni no i wspomnianego bassu. Narysowałem odrecznie :D taki układzik który przy zachowaniu wszystkich mebli w pokoju powinien się nadać i myślę zadowolić - bo symetria pomieszczenia jest kluczem do szczęścia. Oczywiście ewentualnie biurko można przerzucić na drugą stronę. Jeśli bassu jest za mało to ewentualnie możesz je lekko przesunąć w kierunku scian (w sumie to możesz wtedy sobie jeździć kolumnami w każdą stronę i sprawdzać co jest grane, ale proponuję ustawić je mniejwięcej jak na rysunku). Ponadto jeśli Twoim miejscem odsłuchowym jest łóżko to raczej powinno pozostać na środku, jeśli słuchasz z fotelika krzesełka itp. to łóżko przesuń do ściany. Ponadto możesz spróbować podłączyć grubszy kabel głośnikowy jeśli masz cieńszy niż 2,5mm2.

 

Pozdrawiam

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Jeśli bassu jest za mało to ewentualnie możesz

>je lekko przesunąć w kierunku scian (w sumie to możesz wtedy sobie jeździć kolumnami w każdą stronę

>i sprawdzać co jest grane, ale proponuję ustawić je mniejwięcej jak na rysunku)

 

Miałem na myśli kolumny oczywiście ;D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.