Skocz do zawartości
IGNORED

podsufitowy głośnik centralny czy 4.1 ?


niktintersujacy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów.

 

Na wstępie chciałbym przedstawić moją sytuację "kinowo domową".

Zamierzam zakupić kino do małej sypialni(jak na wizualizacji).

Ze względu na rozkładającą się kanapę muszę powiesić kolumny frontowe na ścianie, inaczej bym się o nie zabił.

Kolumny powieszę na uchwytach i skieruje w stronę kanapy, będą zawieszone dość wysoko bo na ścianie będzie wyświetlany obraz z projektora.

I w tym momencie zastanawiam się nad tym czy jeżeli powieszę głośnik centralny tak wysoko czy będzie on spełniał

swoją funkcje. Pomieszczenie jest malutkie(11m)i zastanawiam się czy w ogóle zrezygnować z centralnego i przerzucić dialogi na frontowe. Kolumny frontowe będą miały rozstaw około 2m - 2,40m.

 

Prosiłbym o poradę czy wybrać system 4.1 czy 5.1.

 

 

 

Docelowy system jaki mam wybrany w głowie:

ampli - onkyo tx sr 603 (to że go posiadam to chyba jedyny powód dla którego chce wrzucić tutaj kino)

kolumny: na front wharfedale diamond 10.1, centralny ewentualnie też 10.1 ze względu na łatwość powieszenia

efektowe 10.sr, sub 10 sx.

źródło komputer, konsola, media tank

projektor ledowy samsung f10m (jak się pojawi i nie zawiedzie oczekiwań).

 

Komentarze odnośnie całości również bardzo mile widziane.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-26016-100003727 1264978951_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przedstawionych przez Ciebie wizualizacji wynika w sposób jednoznacznie oczywsity dlaczego chcesz (a nawet muszisz) powiesić SL/SR w taki właśnie sposób. Ale nie rozumiem dlaczego równie wysoko chcesz powiesić L/C/R. Przecież na tej ścianie jest (jak się wydaje) wystarczająco miejsca POD ekranem. Na SW również. Wprawdzie mówi się oficjalnie że najniższe dźwięki są bezkierunkowe i nieważne gdzie SW stoi, ale to nie jest do końca prawda, wystarczy postawić go na chwilę z tyłu aby się o tym przekonać.

 

Jaknajbardziej 5.1. Żadne 4.1 Masz niezależny kanał przesyłowy C i powinien on mieć swój głośnik. Rozrzucanie informacji z C na L/R powinno być traktowane jako nienajlepsze rozwiązanie zastępcze. Rownież z tego powodu, że daje to w miarę zadowalające efekty (tzw. C Phantom) tylko w jednym "złotym punkcie". Wystarczy, że siedzisz troszeczkę z boku (np. oglądacie film we dwójkę) i już każde z Was słyszy informację adresowaną do C nie z samego środka (= z C), ale przesuniętą na lewo i na prawo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wizualizacji nie uwzględniłem tego że kanapa się rozsuwa.

Po rozsunięciu kanapy pozostaje na przejście jakieś 50 centymetrów,

jeżeli w polu tego przejścia na wysokości człowieka umieściłbym kolumny

to w nocy przy pierwszym przechodzeniu po ciemku byłaby katastrofa.

Proszę uwzględnić też że drzwi otwierają się do środka i muszę kolumnę powiesić nieco ponad nimi.

Co do idealnego punku to jest tak że siedzisko kanapy ma 140 cm, czyli 2 głowy najdalej 110 cm obok siebie, punkt idealny wypada pośrodku czyli głowy w przypadku 2 siedzących będą oddalone o tego punktu o 50 cm, typowo pewnie 40 cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie da rady kanapy i szafy dać na przeciwną (przyległą do drzwi) ścianę? Wydaje się, że po otwarciu drzwi jest jeszcze miejsce na kanapę, nie wiem jak z szafą. Wtedy głośniki mogłyby być niżej...

 

I jeszcze jedna off topic sprawa. Jakaś szafka / komoda całkowicie zasłania grzejnik c.o. Źle dla skuteczności działania ogrzewania i źle dla zawartości tej szafki... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżu kolczasty, gdzie ten edit? Kanapa z regałem na druga ścianę... ;) Może trochę kiepsko, bo okno będzie po prawej ręce, ale od tego mamy punktowe oświetlenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jest tak że jakiekolwiek inne ustawienie tych mebli powoduje albo zupełny brak przestrzeni albo jakąś dysfunkcje. Proszę mi uwierzyć przerobiłem wszystkie ustawienia i to jest najmniej kompromisowe. Co do grzejnika to faktycznie jest zasłonięty, ale pomieszczenie jest raczej ciepłe no i dogrzewa mnie P4 3.0 GHz. Tak to sobie zaplanowałem żeby pokoju 11m był pracownią sypialnią i kinem, a do pokoju 25m dam tylko stereo.

Co do kina to nie oczekuje idealnej przestrzeni. Wydaje mi się że fronty skierowane odpowiednio

jakoś sobie z takiej wysokości poradzą, zastanawia mnie tylko właśnie ta kolumna centralna.

Czytałem już różne opinie o niej, większość podkreśla jej istotność.

Zastanawia mnie tylko zasadność użycia jej w tak specyficznym ustawieniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.