Skocz do zawartości
IGNORED

Protel 99


Dominicanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam kilka plikow protela w formace *.pcb. Sa to plytki paru interesujacych mnie ukladow. Niestety autor nie zamieszcza na stronie innych plikow. Czy jest mozliwosc uzyskania schematu ideowego z pliku *.pcb?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj o to autora, może sobie tego nie życzy.

Sam miałem na tym forum przypadek gdzie niejaki JarekC wszedł w opracowywany przez nas temat, oszacował listę potencjalnych klientów i bez skrępowania opierając się na nim rozwinął własną działalność komercyjną.

Tego typu gówniarstwo mogło mieć miejsce tylko na audiostereo:(

 

Postaraj się tego typu postępowania nie naśladować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru wykorzystywac tego komercyjnie. Poprostu nie widzialem podobnego ukladu wiec ciekawi mnie aplikacja. Maila juz napisalem do autora wiec zobaczymy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć.

 

Jako, że temat to Protel to chyba chodzi o wymianę doświadczeń.

 

Wcześniej pracowałem na innych cad`ach.

Teraz mam Protel`a. Na szybko projektuje druk. Tylko druk, bez rysowania schematu i konwersji.

 

Nie mam większych problemów. Ale:

 

Czego nie zaznaczyłem w konfiguracji, że nie rysuje mi na wydruku dziurek w punktach lutowniczych pod otwory?

Takowe są na ekranie, brak na wydruku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Grzegorz7

używam Protela

ale nie za bardzo rozumiem co ty robisz !

projekt PCB w wersji elektronicznej nie służy do wykonania prasowanki a do wykonania dokumentacji tzw maszynowej w jednym ze zrozumiałych dla producenta płytki formatów,

czyli: schemat -> pcb -> gerbery -> fizyczna płytka

 

o ile moduł schematu, potem płytki są okej to zrobienie gerberów wymaga dodatkowych ściśle określonych czynności

 

wracając do tematu jednym z plików katalogu "gerbera" jest plik wierceń, zresztą doskonale widoczny podczas wydruku.

 

z tego wszystkiego nawet nie wiem co Ty robisz z Protelem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć dobrze poukładane warstwy w tym oknie podglądu, a później wydruk.

Musisz mieć tam warstwę "keepout", następnie "multilayer", a na końcu tą, którą chcesz drukować. Oczywiście mus być zaznaczona opcja "show holes". Te wszystkie bajerki ustawisz przy podglądzie wydruku. Ważna jest kolejność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzg: Pójdę tą drogą. Rzeczywiście musze pomanipulować warstwami. A może po prostu się nie da.

Byłyby jaja!

 

Nie chcę robić dokumentacji dla producenta płytek.

Chcę zwyczajnie wydrukować to na drukarce laserowej i termicznie przekopiować na laminat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi, może podszedłbym do Ciebie i przedstawiłbyś mi na szybko kilka zasad Protela. Masz w pracy możliwości?

W środę chciałbym abyśmy posłuchali muzy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha.

Projektuję druk dla jakiegoś prototypu o elementach niedostępnych w bibliotekach.

Chcę to zrobić szybko, bez zabaw w edytowanie i zapis elementów do biblioteki.

 

Ot tak jak stanąć przy desce kreślarskiej, minimalnym nakładem sił.

Mam schemat na papierze, elementy na stole i rysuję druk.

Rozmieszczać i optymalizować ze względu na zasady elektryki (sprzężenia, zakłócenia) potrafię lepiej od cad`ów.

 

Tylko rysowanie. . .

 

;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość traxman

(Konto usunięte)

Dominicanos, 2 Lut 2010, 08:48

 

>Witam,

>mam kilka plikow protela w formace *.pcb. Sa to plytki paru interesujacych mnie ukladow. Niestety

>autor nie zamieszcza na stronie innych plikow. Czy jest mozliwosc uzyskania schematu ideowego z

>pliku *.pcb?

 

Oczywiście, że jest, eksportujesz listę połączeń do wcześniejszego formatu np. PCB.4.0, masz tam dokładnie w pliku tekstowym opisane co z czym jest połączone - schemat narysujesz sobie odręcznie.

Jakaś cena za ciekawość musi być ;-)'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześ na początku też zaczełem zabawę - pracę z programem bez opracowania schematu , i to nie jest dobry pomysł. Nie pozwala to korzystać z wielu udogodnień na które pozwala program, i nie pilnuje też czy popełniliśmy pomyłkę . Można rysować pcb i wymyślać jak mają wyglądać elementy na pcb ale zdecydowanie lepiej jest użyć narzędzia do projektowania elementów, Nie wiem której wersji programu używasz ale program jest dość intuicyjny. pozdrawiam Bodo_z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 3 Sie 2010, 01:28

 

>Acha.

>Projektuję druk dla jakiegoś prototypu o elementach niedostępnych w bibliotekach.

>Chcę to zrobić szybko, bez zabaw w edytowanie i zapis elementów do biblioteki.

 

Bodo-z ma racje-nie idź tą drogą :)

Ale jeśli już, to jest taki programik DipTrace.

Nie znam innych programów to tworzenia pcb, ale akurat szybkie rysowanie jest w nim bardzo proste-jak w każdym programie dla grafiki wektorowej.

 

- na pasku menu pole/ikonka na niebiesko: wstawiasz pady

- pole/ikonki na czerwono-obrysowujesz te pady figurami jak trzeba,

- pole/ikonka zielona: łączysz wszystko ścieżkami.

 

Prościej już chyba się nie da :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-20643-100000026 1280820357_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jedyne ograniczenie wersji free to 300 padów (nie ma np. ograniczenia rozmiaru pcb)-wszystkie inne funkcje działają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Grzegorz7

 

>Waldi, może podszedłbym do Ciebie i przedstawiłbyś mi na szybko kilka zasad Protela. Masz w pracy

>możliwości?

>W środę chciałbym abyśmy posłuchali muzy ;)

 

zapraszam !

 

Ale koledzy maja rację, to jak nauka języka obcego bez gramatyki, znajomości czasów itp, chyba łatwiej będzie narysować coś w Pain'cie Windowsowym

 

a teraz przyjdź na kurs

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację.

Protel to narzędzie do projektowania od początku do końca, a nie deska kreślarska.

Przyjrzę się DipTrace. . .

 

Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 3 Sie 2010, 14:06

 

>Już widzę, że DipTrce w aplikacji PCB Layout to, to czego szukałem ;).

>

>Zobaczymy dalej. . .

 

Jak by co-oczywiście bazę elementów on ma, a tak że edytor takowych i ich obudów-równie prosty jak to "odręczne" rysowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 3 Sie 2010, 01:28

>Projektuję druk dla jakiegoś prototypu o elementach niedostępnych w bibliotekach.

>Chcę to zrobić szybko, bez zabaw w edytowanie i zapis elementów do biblioteki.

 

Przy nowym programie to jest zawsze dylemat czy zaufać padom z biblioteki, czy nie. Gdy się jednak obejrzy jak różne koncepcje przyświecają twórcom, jak dziwaczne błędy się zdarzają (np. średnica pada minimalnie większa od otworu), to człowiek dochodzi do prostego wniosku: wszystkie pady trzeba narysować po swojemu. Szczególnie ważne jest to przy elementach SMD, do których normalne pady mają wymiary przystosowane do montażu automatycznego, a do lutowania ręcznego muszą mieć wysunięte pola.

 

Reasumując namawiam do rysowania wszystkiego od nowa i po swojemu. Na początku to jest mrówcza praca, ale wraz z kolejnymi projektami jest coraz łatwiej, a dobre pady w czasie montażu są nie do przecenienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marusmk:

Tak. Już przejrzałem.

Całość ściągnąłem z Chmokuj.pl

Ale bez reklam.

 

Nawet wygenerowałem „swoje” obiekty. Rysujesz pady, otaczasz profilem, scalasz i zapisujesz do biblioteki.

Proste jak budowa cepa.

O to chodziło.

 

Edward:

Dokładnie.

Chciałem zaznaczyć, że w swoim życiu zaprojektowałem kilkaset obwodów drukowanych. . . Większość na papierze milimetrowym, potem tusz + kalka techniczna, zdjęcie, fotochemia,. . .

Były też jakieś wczesne CAD`y „płytkowe”. Potem Eagle. Mając Protela myślałem, że jest bardziej wygodny dla idących na skróty. Niż z tego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście człowiek, doświadczony konstruktor sam wie jak powinien optymalizować choćby przebieg linii sygnałowych, masy, itp., a nie powierzać je narzędziu wikłając się w konfigurowanie jego zasad (rules).

 

W perspektywie poważnego czasowo używania takich specjalizowanych narzędzi a przede wszystkim ze względu na standard następnych procesów (zamawianie wykonawstwa) trzeba z nich korzystać.

 

Tu chodziło o drogę na skróty.

Wskazany przez Marusmk pakiet jest wart zapoznania się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Grzegorz7

Ze sporym doświadczeniem, które przecież znam trochę się dziwię, że masz trudność na przestawienie się na nowsze podejście do sprawy.

to trochę tak (sorki za porównanie) jakby mistrz w biegu na 102metry miał problem w wystartowaniu na 100m,

 

a jaki to problem to sam wiesz,

 

ponieważ tego typu programy mają swoją filozofię zapraszam na krótki kurs filozofii tego softu, resztę spokojnie zrobisz sam, tak jak napisał Edward, bo ma rację !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi:

Pewnie, że skorzystam.

Na razie muszę na szybko coś załatwić.

Przez Protela trzeba się przebijać kilka dni aby zrobić to z głową.

 

Nie mam obecnie na to czasu. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 3 Sie 2010, 18:11

>Mając Protela myślałem, że jest bardziej wygodny dla idących na skróty. Niż z tego.

 

Ależ jest! Każdy program do projektowania płytek jest nieskonczenie bardziej wygodny od rysowania ręcznego. Jeśli przygotowujesz płytkę do do zlecenia produkcji w profesjonalnym zakładzie, to wręcz nie ma wyjścia, bo musisz przygotować pliki w/g ustalonych standardów (np. gerber) a to zapewniają właśnie specjalizowane programy. Nie do przecenienia jest także automatyczna weryfikacja poprawności ścieżek, czyli program na Ciebie nakrzyczy, gdy tylko źle coś połączysz, zrobisz za cienką ścieżkę, czy nie zachowasz wymaganej odległości między ścieżkami lub padami. Tego papier milimetrowy nie potrafi... :-)

 

Grzegorz7, 3 Sie 2010, 18:11

>Przez Protela trzeba się przebijać kilka dni aby zrobić to z głową.

>Nie mam obecnie na to czasu. . .

 

Kilka dni, to lekko powiedziane. Lepiej powiedzieć "kilka projektów". To jest świetny program, choć ma 10-letnią brodę, ale wymaga czasu aby go opanować, załapać filozofię "dwuklawiszowych skrótów" i wiele wiele innych ważnych drobiazgów. Niestety nie można zrobić czegoś co wymaga czasu, bez poświęcenia czasu.

 

Skoro o programach do schematów i płytek mowa, to zwrócę Wam uwagę na KiCada, program naprawdę niezły! Jakiś czas temu przesiadłem się na niego całkowicie. Początek jest dość upiorny ze względu na nieco zamotany interface, ale gdy się człowiek przyzwyczai, nie brakuje mu dosłownie niczego. No i jest LEGALNIE DARMOWY! Dodatkowo są kompilacje na Windows, Linuxa i OSX.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed:

Zgadza się co do konieczności poświęcenia czasu.

 

Z tym pilnowaniem prawidłowości przez program to nie potraktujcie mnie jak przemądrzałka; lepiej wiem jak prowadzić ścieżki (miejsce, odległości, szerokości, piny,. . .).

Bywało tak, że moje zaaplikowanie elementów na płytce nie wzbudzało się, a taki sam układ optymalizowany w Eagle`u wzbudzał się ;).

Rysowanie to taka bardzo konstruktorska robota ;).

Lubię ją.

 

Nie mam doświadczeń jedynie z SMD.

 

;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, ale ja mówię wyłącznie o funkcji ERC (Error Check), która tylko sprawdza poprawność, a nie o fukcjach autoplace i autoruter, czyli automatycznego rozmieszczania elementów i prowadzenia ścieżek. Podobnie jak Ty, ja także elementy rozmiaszczam sam i ścieżki rysuję ręcznie w/g pewnego pomysłu i zasad. Automaty zazwyczaj robią niezły śmietnik. Natomiast ERC nie pozwoli Ci zrobić błędu i w tym jest jego ogromna siła!

 

ERC kontroluje czy wszystkie elementy zostały połączone zgodnie ze schematem i powiadomi o braku połączeń lub o zwarciach

ERC ostrzeże Cię, jeśli ścieżki są za cienkie lub za grube

ERC ostrzeże Cię, jeśli ścieżki idą zbyt blisko siebie, lub zbyt blisko padów

ERC ostrzeże Cię, jeśli średnice otworów są zbyt małe, także średnice i rozmiary przelotek

 

a warunki wszystkiego co powyżej są w pełni ustawialne w/g wymagań.

 

W nowoczesnych programach możesz jeszcze sobie pooglądać i pobracać płytkę w 3D :-) Naprawdę warto używać specjalizowanego softu!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Ed.

Tylko czas.

 

Robiłem nawet w Protelu takie rzeczy. Jak sam mówisz trzeba na sprawne działenie więcej czasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.