Skocz do zawartości
IGNORED

ekran biały vs szary - porównianie jpg


yaro29

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

dawno mnie nie było na forum ale dziś postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami i zapytać również o wasze uwagi.

Bardzo dużo tematów poświęconych jest tematyce projektorów a zdecydowanie mniej ekranom projekcyjnym.

Jako że jestem obecnie na etapie przygotowywania prowizorycznego pokoju do kina domowego (niestety będzie on również salonem) postanowiłem ekran zbudować.

Jak widać na zdjęciach jest jest to ekran 16:9 o podstawie 270cm. Zrobiony został na stelażu metalowym wykończonym płytą KG. Obecnie jest na nim gładź, która będzie wyszlifowana, położona będzie następnie biała farba podkładowa i na koniec SZARA farba tikkurila super mat. Oczywiście dookoła ekranu będę pomalowane czarne ramki od 5-8cm szerokości.

 

Długo się zastanawiałem nad tym czy ekran malować na biało czy szaro. Za BIAŁYM przemawia jego estetyka i wygląd w ciągu dnia (z czarnymi ramkami prezentuje się idealnie). SZARY ekran sam w sobie nie robi już takie wrażenia, a nawet budzi lekkie zdziwienie (przecież wszystkie, bądź zdecydowana większość ekranów jest śnieżno biała).

 

W moim przypadku jednak zostało już postanowione (choć zawsze jeszcze na tym etapie mogę zmienić zdanie) że będzie to kolor SZARY. Dużym dylematem był wybór szarego, jaki ma być jego odcień, czy czysty szary czy z domieszką np żółci. Po długich namysłach zdecydowałem i wybrałem (choć mam wrażenie że jednak wybrany odcień jest za ciemny). Takie w każdym razie ma się wrażenie, gdy się spojrzy na bezpośrednie porównanie z kolorem białym.

 

Obawiałem się że odcień jest zbyt ciemny więc postanowiłem przed finalnym pomalowaniem mojego ekranu zrobić test w miniaturze. Ustawiłem projektor ok 1-1.5 m od płyty KG o podstawie ok 1.5m, zmniejszyłem zoom i wyregulowałem ostrość.

Oczywiście płyta w połowie została pomalowana farbą śnieżno białą a dokładnie w drugiej połowie szarą.

 

Testy wieczorne wykazały że na szarym obraz wydaje się lepszy, może nawet powiedziałbym że dużo lepszy, przede wszystkim kontrast i czerń (dodam że posiadam projektor dpl Optoma HD70 o nie najgorszym kontraście i poziomie czerni).

 

Testowane filmy to divx o wysokiej rozdzielczości 720p.

 

Najistotniejsza różnica dla mnie na plus szarego ekranu to fakt że noc jest rzeczywiście "CZARNA" a nie szara. Czarny jest taki jak być powinien

Rożnica na minus to w ciemnych scenach i scenach bardzo ciemnych widać mniej szczegółów.

 

To tyle na teraz. Muszę kończyć ale w wolnej chwili podzielę się większą ilością uwag, po prostu muszę jeszcze potestować różne gatunki filmów i scen (może macie jakieś sugestie?)

 

Aha jedno ze zdjęć pokazuje ustawienia Optomy (kontrastu i jasności, niestety nie pamiętam czy aby nie miałem włączonego trybu jasnego dla lampy bo wcześniej oglądałem coś jeszcze przed zmrokiem.Nie wiem jak tryb low może wpłynąć na obraz i na powyższy test ale mam nadzieje że to jeszcze sprawdzę).

 

Nie zwracajcie też dużej uwagi na ziarno na zdjęciach bo robione były przy iso 1600 i średnich czasach 1/30s. Jak znajdę statyw to zmniejszę iso i wydłużę czas wówczas wyeliminujemy ziarno. Zdjęcia z filmów wykonane przy "stop klatce". Aparat Pentax k100.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4771-100003609 1265109579_thumb.jpg

post-4771-100003610 1265109579_thumb.jpg

post-4771-100003611 1265109579_thumb.jpg

post-4771-100003612 1265109579_thumb.jpg

post-4771-100003613 1265109579_thumb.jpg

post-4771-100003614 1265109579_thumb.jpg

post-4771-100003615 1265109579_thumb.jpg

post-4771-100003616 1265109579_thumb.jpg

post-4771-100003617 1265109579_thumb.jpg

post-4771-100003618 1265109579_thumb.jpg

post-4771-100003619 1265109579_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zmniejszenie mocy świecenia projektora - efekt ten sam co przy szarym ekranie a zużycie energii mniejsze, mniejsza eksploatacja lampy ... może też mniejszy hałas wentylatora chłodzącego jeśli ma prędkość zależną od temp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Dzieki za test. Wlasnie stoje przed wyborem jaka powierzchnie powinien miec moj ekran. Jak widac sa gusta i gusciki. Juz wiem, ze wybiore biala powierzchnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I find your lack of faith disturbing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem tego nie trzeba mi akurat tłumaczyć. Fakt że być może teraz lampa jest w trybie high jest tylko moim przypuszczeniem (co muszę sprawdzić). Nie mniej jednak wydaje mi się że i tak różnice wykazane teraz przy mniejszej jasności lampy będą oddawały podobne wrażenie i sporą różnicę w obrazie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zdecydowanie lepszym kolorem jest szary. Tylko, że wg mnie, Twój ma troszkę za ciemny odcień. Zrób troszkę jaśniejszy i będzie idealnie.

Nie baw się w kolor biały. Za każdym razem jak będziesz oglądał np. Star Wars, to będzie Cię wkurzało że kosmos to szare mleko zamiast czerni :)

Osobiście robiłem wiele testów z kolorami. Wszystkie wyniki prowadziły do jednego meritum - jeśli nie masz specjalnego pokoju pod kino z odpowiednim zaciemnieniem, to najlepszym kompromisem, aby zachować dobre kolory, kontrast i poziom czerni to powierzchnia szara.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w Photoshopie. Twój szary kolor jest w pobliżu wartości 30-40% black. Zdecydowanie za dużo! Stąd znikają Ci szczegóły w ciemnych scenach! Zrób kolor szary w odcieniu max 15% black. Przekonasz się, że mam rację przy pierwszej projekcji :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

George_Stark - czyli jesli pokoj mam doskonale zaciemniony to spokojnie moge biala powierzchnie miec?

Kupuje Adeo Plano i wlasnie sie zastanawiam z jaka pow. Raczej, ku bialej sie zklaniami. NIe mam jakiegos projektora giganta w zakresie jasnosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I find your lack of faith disturbing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do George_Stark.

Dzięki, możesz powiedzieć jak to sprawdzić?? Czy przy takim sprawdzeniu jakiego dokonałeś nie ma znaczenia, czas, przesłona czy też inne ustawienia w aparacie. Przecież robiąc z krótszym bądź dłuższym czasem szary będzie odpowiednio to ciemniejszy to jaśniejszy? Skąd przybierasz wartość? Na jakiej podstawie?

 

Będę wdzięczny za wyjaśnienia.

P.S co do jego odcienia to jak sam na wstępie napisałem również mi wydawał sie ciemny ciemny :) ale przy projekcji wg mojego gustu wypada lepiej niż biały.

 

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz do George_Stark:

zamieszczam oryginane zdjęcia obu płaszczyzn (jedynie zmieniona rozdzielczość bez dodatkowych obróbek).

Ciemniejsza fotka jest przy iso 1600 i 1/25s

Jaśniejsza fotka to iso 1600 i 1/15s

Ciekawi mnie twój obecny pomiar bo ja jak sprawdziłem próbnikiem to o ile dobrze odczytuje to co widzę to procent czarnego w moim szarym to ponad 60%.

 

Przy czym dodam jeszcze raz ze sam mam wrażenie iż mój kolor mógłby być jaśniejszy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4771-100003592 1265116018_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blaszka, skoro Twój projektor nie świeci mocnym światłem to dzięki białej powierzchni zyskasz na jasności obrazu. To oczywiste. Szare ekrany stosuje się - z założenia - do jasnych pomieszczeń w celu uzyskania lepszego kontrastu. Jeśli, jak mówisz, Twój pokój jest dobrze zaciemniony to biała powierzchnia będzie jak najbardziej OK. Ale jak masz możliwość porównania szary/biały w Twoim pokoju to zrób to. Może się okazać, że mimo wszystko przyjemniej ogląda się na szarej :)

 

yaro29, jasne, że te czynniki mają duży wpływ. Mój "pomiar" był tylko orientacyjny. Wynik, jaki podałem jest częściowo tym co zobaczyłem w Photoshopie i w dużej części oparty na mojej intuicji "grafika komputerowego" (akurat tym zajmuje się zawodowo).

Ogólnie mówiąc wiosek jest prosty, Twój szary jest mocno za ciemny!

Spójrz na skalę firmy ScreenGoo. Twój odcień jest poniżej koloru uważanego za Ultra Grey. Musisz zrobić jaśniejszą powierzchnię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem swój ekrany (szary) to korzystałem z porad na forum AVS. Tam mają to rozpracowane dokładnie. W skrócie chodzi, o to, żeby nie oddalić się zbytnio od czegoś co nazywają "neutralny szary" bo wtedy mocno tracimy na szczegółach w ciemnych scenach. Poziom szarości najlepiej dobrać indywidualnie w zależności od pomieszczenia, jasności projektora i jego odległości od ekranu.

Biały jest idealny ale tylko w warunkach zbliżonych do kinowych.

Polecam lekturę m.in.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja ze swojego ekranu jestem b. zadowolony (nie mam kinowych warunków), porównywałem go z białym i pod każdym względem obraz na białym był gorszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy jeszcze o tym, żeby nie sugerować się kolorami szarości, które widzimy na monitorach. Standardowe/domowe monitory rzadko kiedy potrafią wyświetlić płynną skalę szarości. Najczęściej jasne szare barwy wpadają w odcień niebieskiego. Tylko graficzne/specjalistyczne monitory wyświetlają barwy takie jakie są naprawdę. Dlatego wszystkie zdjęcia i pliki graficzne traktujmy tylko jako orientacyjne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyjasnienie. Biore bialy w takim razie. Mam dedykowany pokoj do kina, cieme sciany i rolety zaslaniajace okno w 100%. Jak zaciemnie to nie widze wyciagnietej reki ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I find your lack of faith disturbing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>yaro29, 2 Lut 2010, 12:19

>Obawiałem się że odcień jest zbyt ciemny więc postanowiłem przed finalnym pomalowaniem mojego ekranu

>zrobić test w miniaturze. Ustawiłem projektor ok 1-1.5 m od płyty KG o podstawie ok 1.5m,

>zmniejszyłem zoom i wyregulowałem ostrość.

 

Yaro, wybacz poniższe sformułowanie, nie piszę tego by Cię obrazić lub udowodnić jaki to jestem "mądry", a Ty nie. ;)

Ale zrobiłeś gówno, a nie mini rest... :) Jego wyniki są absolutnie niemiarodajne!!!

Poniżej dwa screeny z kalkulatora portalu Projector Central.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Górny obrazek, to wyniki dla ekranu o szerokości 2,7 m, zoom na maksa (największa jasność). 9 fL to raczej zbyt mała jasność, a ta Twoja szara powierzchnia ma z pewnością gain niższy niż 0,8.

 

Dolny obrazek, to symulacja dla średniego zoomu i odległości - projektor ekran 1,5 m. Zwróć uwagę na jasność obrazu, jest ona CZTERY RAZY większa od tej, jaką uzyskasz przy docelowej wielkości obrazu.

 

Jeśli chcesz cokolwiek sprawdzać, to TYLKO na docelowym ekranie, na jego całej powierzchni!!!

 

Mam nadzieję, że nie obrazisz się za ostre słowa, użyłem ich dla podkreślenia wagi problemu.

post-20192-100003561 1265140569_thumb.jpg

post-20192-100003562 1265140569_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 2 Lut 2010, 12:38

 

>Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zmniejszenie mocy świecenia projektora - efekt ten sam co

>przy szarym ekranie a zużycie energii mniejsze, mniejsza eksploatacja lampy ... może też mniejszy

>hałas wentylatora chłodzącego jeśli ma prędkość zależną od temp.

 

Przykro mi, ale to nieprawda. W sumie miałem 3 ekrany. Biały (tak, tak, zmniejszałem lampę), leciutko szary i szary. Teraz została Projecta szara. Fakt, jaśniejsza od przedstawionego. Regulacje lampy nie wystarczyły. Nadal najciemniejsze czernie były płytsze niż na szarym. A zupełnie inna bajka w dzień, gdy nie można do końca zaciemnić pomieszczenia. Tu różnica jest wręcz bardzo duża. Jeżeli moc projektora wystarcza, jestem zdecydowanym zwolennikiem szarych ekranów. Moja dziewczyna ma JVC RS-1, który ma niebotyczny kontrast natywny. Póki co rzuca go na białą ścianę. Sama przyznaje, że kontrast z mojej epki TW2000 jest praktycznie taki sam. A to możliwe jest tylko dzięki szaremu ekranowi. Gdybym rzucał na biały ekran lub ona kupiłaby szary.... epek nie mógłby JVC nawet butów lizać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Wiatrak:

Spoko nie obrażam się bo póki co nie ma o co! Oczywiście pod warunkiem że poza wykresami potrafisz mi wyjaśnić jaśniej o co do końca chodzi i w jakim stopniu powyższe wykresy będą powodować że mój mini test jest do D... a dokładniej w jakim stopniu wpłynie to na odwrotność mojej tezy, że lepszy obraz uzyskam na ekranie koloru szarego.

 

Obecnie zmieniłem zdecydowanie jego odcień na jaśniejszy co można zobaczyć na zdjęciach. Nie jest to jeszcze jego docelowa forma wiec nie wykluczone że pokuszę się jeszcze raz o pomalowanie połowy na biało i przeprowadzenie testów z docelowej odległości.

 

P.S przy obecnej szarości i docelowym ustawieniu już projektora (odległość projektora od ekranu to 420cm) wyświetlany obraz nadal ogląda się przyjemnie choć już czerń nie jest aż tak czarna jak przy pierwszej wersji mini ekranu i ciemnej szarości.

Wrażenie to oczywiście będę mógł potwierdzić jedynie po porównaniu przy obecnym ustawieniu do białej powierzchni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4771-100002927 1265626721_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy takie rozmieszczenie głośników L i P jest najszczęśliwsze – nie lepiej byłoby je umieścić po bokach ekranu, w podobnym stylu jak central?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaro29, 8 Lut 2010, 11:58

 

>do Wiatrak:

>Spoko nie obrażam się bo póki co nie ma o co! Oczywiście pod warunkiem że poza wykresami potrafisz

>mi wyjaśnić jaśniej o co do końca chodzi i w jakim stopniu powyższe wykresy będą powodować że mój

>mini test jest do D... a dokładniej w jakim stopniu wpłynie to na odwrotność mojej tezy, że lepszy

>obraz uzyskam na ekranie koloru szarego.

 

W skrócie: im bliżej ekranu projektor, tym jaśniejszy obraz. Tak więc jakiekolwiek porównania różnych powierzchni projekcyjnych z odległości znacznie mniejszej niż docelowa mijają się z sensem. W takich warunkach z ciemno szarej powierzchni uzyskasz zadowalający rezultat, a gdy odsuniesz dalej projektor jasność tak spadnie, że obraz będzie do ce de de... ;)

Parametr określający jasność obrazu podany jest w fL, uważam że jest on nie do przecenienia przy doborze projektora (jego jasności), ekranu (gain i rozmiar) oraz odległości projektor - ekran. Za mało fL, obraz będzie mdły, za dużo, czerń będzie za mocno świecić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.