Jump to content
IGNORED

Głośnik niskotonowy z niskim Hz - jaki????


NOWOROSYJSK

Recommended Posts

Prosiłbym Szanownych formumowiczów o wskazanie mi jakiegoś głośnika niskotonowego o maksymalnie niskim zejsciu (hz na 10-20hz). Wymiary głośnika najlepiej 12 lub 15 cali, skuteczność mozliwie jak największa. Chciałbym zastosować go do budowy odgrody. Z góry dziekuję za wszelkie propozycje...

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

A czemu upierasz się na zejściu od 10Hz - przecież te częstotliwości są tylko odpowiedzialne generalnie za wprawianie ścian w rezonans, przy słuchaniu gramofonu w tym zakresie pojawia sie tylko rezonans układu podatność igły+masa efektywna ramienia, kompakt z założenia gra od 20HZ - krótko mówiąc nie znajdziesz materiału muzycznego, w któym te składowe będą zawarte, za to wszelkie układy DC servo potrafią generować zbliżone częstotliwości, które i tak muzyką nie są, co do odtwarzania najniższej oktawy to jak napisał wcześniej makgajwer polecam linię transmisyjną.......

Link to comment
Share on other sites

Na przykład taką - strojenie 25HZ

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem po co te wszystkie spekulacje. Jestem zainteresowany zakupem głośników niksotonowych do Ob o maksymalnie niskim hz i już. A co do kolumn które wyzej na zdjeciu które schodzą do 25hz - przyznam szczerze nieźle, ale obecnie użytkuje Jamo J-70 które schodzą do 23hz w obudowie zamkniętej!!!. Właśnie wystawiłem je na allegro mozna sobie zobaczyć.

Link to comment
Share on other sites

 • Moderatorzy

Zabawmy się zatem w konstruktora głośnika do odgrody. Mają być:

 

- niskie zejście, dajemy Fs=15Hz i Qts=0.5 (powiedzmy że damy radę zrobić niską stratność wszystkiego i Qes będzie 0.52)

 

- Wysoka efektywność a więc mocowo 1%

 

- 15 cali a więc Sd=800cm2

 

Przekształcamy wzór na efektywność i Vas wychodzi nam 1600dm3. Jeszcze nie tragedia skoro ma być na odgrodzie.

 

Pora teraz na inne parametry, skoro Sd=800cm2 i Vas=1600dm3, dostajemy Cms=1.79mm/N. Trochę dużo ale bez tragedii. No i Mms wychodzi nam 63g. Tu leży pies pogrzebany, membrana będzie musiała być cienka, zawieszenia małe i wiotkie, a cewka - lekka, krótka i o słabej wytrzymałości termicznej. No chyba żeby zrobić napęd XBL^2 albo krótką cewkę w długiej szczelinie jak nowe Illuminatory.

 

Licząc BL - przy założeniu Re=6ohm i pozostałych parametrach j.w. BL wychodzi ok 8.3N/A - a więc w przybliżeniu jest minimalnie większe niż w Illuminatorze 18WU/8747T00, którego napęd i zawieszenia (Cms jest prawie takie jak trzeba, a lekkie obniżenie nie wpłynie jakoś dramatycznie na własności gotowego przetwornika) mogłyby posłużyć za punkt wyjścia do zwiększania membrany - może 40g wystarczy na ponad 5-krotne zwiększenie Sd. Pytanie jednak czy dolne zawieszenie i geometria szczeliny wytrzymają takie zwiększenie masy drgającej. Obawiam się że byłyby problemy. No i to lekkie zwiększenie BL - B raczej się nie da zwiększyć, więc trzeba by pewnie wydłużyć cewkę kosztem Xmax. Zwłaszcza że większe Mms może wymusić poszerzenie szczeliny (żeby cewka nie tarła) co da wręcz spadek B.

Link to comment
Share on other sites

To co jest na zdjęciu jest strojone na 25Hz, efektywne słyszalne i odczuwalne zejście to 18Hz. Głośniki do konstrukcji, jaką chcesz zbudowć będą wymagały żmudnej analizy parametrów - możesz spróbować poszukać za oceanem - Blueprint, Eminence itd, a z tej strony wielkiej wody to może jakiś Skaanings albo Focal?? - pozdrawiam Włodas

Link to comment
Share on other sites

 • Moderatorzy

Dwa 12" - co by się zmieniło, to efektywność jednego głośnika spadłaby do 0.5% (dwa razem dadzą zakładane 1%) a Sd byłoby przykładowo 500cm2.

 

Vas jednego głośnika byłoby wtedy (Fs i Qes zostają) 800dm3, co daje Cms=2.29mm/N i Mms=49g. No i BL dla 6ohm jest 7.3mm/N. Rzeczywiście nieco łatwiej byłoby coś takiego zrobić z 18cm Scana. Audax kiedyś robił coś takiego jak HT300M2 (12", cewka tylko 45mm średnicy, Fs=17Hz, Qts=0.24, Vas=927dm3, BL=8.9N/A, Re=5.4ohm, Mms=38g - wszystko z karty katalogowej, nie liczyłem czy trzyma się kupy) który miał nawet zapas BL i Mms, wydłużyć mu nieco cewkę i mogłoby być to o co chodzi (niższe Fs, wyższe Qts).

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
 • Moderatorzy

20Hz na odgrodzie - biorąc pod uwagę że w OZ żeby wygenerować 1W mocy akustycznej przy 20Hz potrzeba wychylenia 3700cm3 one way, na dipolu ze zwarciem akustycznym przodu z tyłem musiałoby pewnie być jeszcze z 5 - 10 razy więcej. Trzeba by pójęć do kogoś dysponującego koszami 24 cale (60cm) - powierzchnia promieniująca na poziomie 2000cm2 i wychył ok. 20mm może pozwoliłyby takiemu głośnikowi nie przesterować się jakoś dramatycznie przy próbach uzyskania tych 20Hz na słyszalnym poziomie składowej podstawowej.

Link to comment
Share on other sites

 • Moderatorzy

Żeby dostać coś na kształt jednego 60cm, należałoby połączyć dwa 42cm. Albo cztery 30cm.

 

Zejście nie poparte wychyleniem nie ma sensu i dlatego nikt nie robi obecnie takich głośników. 20Hz z dipola to marzenia ściętej głowy, chyba żeby decha miała kilka m na boki i w górę.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Dostalem od Sonus Fabera specyfikacje woofera 7" (cena okolo 200 Euro) z nanorurkami weglowymi:

 

Fs : 28.5 Hz

Qms : 5.14

Qes : 0.37

Qts : 0.35

Vas : 60 litres

Re : 6.9 Ohm

 

Dostepna tez wersja 4Ohmowa i z podwojna cewka. Moze pracowac do 1.8kHz. Bardzo dobre polaczenie ze Scanem R29 i AMT. Przedstawiciel firmy przyjezdza w marcu do Polski. Odwiedzi m.in. Diore Swidnica. Kolejna znana marka ktora przenosi stolarke do Polski.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.