Jump to content
IGNORED

Zamiana OPA2134 w pre i CD - ale na co?


darekdz

Recommended Posts

Jeśli wzmocnienie jest powyżej 5 to polecam 2szt OPA637 na stoliku jeśli mniejsze to 2szt OPA627 też na stoliku bo OPA2134 jest podwójny a te w/w pojedyńcze ale koniecznie oryginały bo na rynku jest sporo tanich przemalowanych podróbek. Z tańszych do zasilania maksymalnego +_ 13V AD8620 jest niezły a z najtańszych ujdzie np LME49860 .

Link to comment
Share on other sites

Ja "uszlachetniłem" swojego Pioneera 305, wlutowujac w miejsce fabrycznego OPampa. podstawkę i przez doświadczalne wstawianie rożnych kostek osiągnałem o.K poziom satysfakcji.

Biorąc pod uwagę że najdroższa kosztowała ok 20PLn,koszt dopracowania nie wyszedł drogo.

A proby byly z JRC4562,OPA2604,134x2,LM833,LM49860.49720,AD 825 x2 Możliwości wiele. ale trzy nurty główne,

Dynamika, liniowość, napięcie zasilania.

Link to comment
Share on other sites

Prawdę pisząc było to ze dwa lata temu. Po prostu nie pamiętam.Ale to nie ma znaczenia , bo kazdy inaczej dobiera efekt prób.Jednemu lepiej wpada w ucho OP, innemu LM, jeszcze inny woli JRC.A pewnie jak bym dzisjaj wstawial to jeszcze inna "odświeżyła by" brzmienie.Próbować.

Link to comment
Share on other sites

conri - to probowanie to wydawanie kasy na cos co sie pozniej wyrzuci niestety...

czy te OPA2134 sa kiepskimi ukladami? warto w ogole probowac wymiany? jesli tak to wstawie podstawki i zaczne od AD8599, ktore mam w pre by Ahaja. te kostki powalily mnie dynamika i cieplem.

 

Mam jeszcze takie male pytanie. Moj CD ma dwa wyjscia analogowe. Czy fakt, ze plytka toru audio jest blizniacza i ma dwa OPA2134 jest zwiazany z tym, ze sa dwa wyjscia i jest to zrownoleglone w calym torze a nie tylko rozdzielone na dwa wyjscia w ostatniej fazie?

Link to comment
Share on other sites

dodam tylko, ze to CD kosztowalo mnie 350USD nowka i gra o niebo lepiej niz DENON DVD-3800BD za 6 tys zl z roznymi zaawansowanymi bajerami w stereofonicznym torze analogowym.

w sumie to nie ma sie czego doczepic w tym co prezentuje ale jesli mozna cos lepiej to czemu nie;)

Link to comment
Share on other sites

witam,

opa2132 to kiepski opamp ?

dziwi mnie bo nie jestem na czasie, ale dopiero co powymienialem swoje wlasnie na te gdzie sie dalo ;-)

 

 

co polecacie np do soha, cmoy'a, roznych efektow gitarowych, preampa do mic'a ???

 

 

sorry za wpis w inny temat, ale poprostu dolacze sie do pytania.

Link to comment
Share on other sites

conri, 9 Lut 2010, 08:08

 

>Na początek OPA 2604, jest w tym kierunku,

 

No w życiu, to jeden z najostrzej grających WO, jeśli ma być gładko NE5532 to wg mnie najlepiej brzmiący wzmacniacz w większości przypadków i nie sugeruj się ceną.

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Link to comment
Share on other sites

może czas zwiększyć poziom dyskusji a nie gadać wiecznie który op amap jest abstrakcyjnie lepszy. a swoją drogą to op ampy są naprawdę dobre do serwo i do zasilacza ;)

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Link to comment
Share on other sites

apollo78 - nie zmieniaj ... one są doskonałe w tej roli :)

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Link to comment
Share on other sites

Ten opa 627 który kosztuje 55 zł (sprzedacy nie będę reklamował) to nie jet podróbka ale mogę zapewnić sprzedaaje on różne tajle do diy i to nie podróbki.Zresztą ja go wsadziłem i jeżeli to podróbka to więcej takich podróbek.A wspominam bo poprawie uległy te aspekty o które chodziło dynamika i dźwięk stał się bardziej analogowy mniej sztuczny niż na 2134 a co mnie bardzo zaskoczyło PRZESTRZEŃ kolosalna różnica w dodatku pojawiły się wcześniej nie słyszalne zakresy bas zaczął tak przyjemnie w niektórych momentach brać od dołu z podmuchem no trudno dźwięk opisać słowami oczywiście moze to też zależeć gdzie dany element zastosujemy itp.

Link to comment
Share on other sites

opteron, 9 Lut 2010, 12:06

 

>conri, 9 Lut 2010, 08:08

>

>>Na początek OPA 2604, jest w tym kierunku,

>

>No w życiu, to jeden z najostrzej grających WO, jeśli ma być gładko NE5532 to wg mnie najlepiej

>brzmiący wzmacniacz w większości przypadków i nie sugeruj się ceną.

 

OPA2604 Ci ostro zagrał, bo mu nie zapewniłeś porządnego zasilania. Jego wadą jest strasznie niski jak na op-amp PSRR - jedyne 86dB i leci z częstotliwością. Jak mu nie dasz stabilizowanego, to będzie żyletka. W przeciwnym razie gra po analogowej stronie świata, głównie dzięki lekko przyciemnionemu sopranowi, a większych zmian sam z siebie nie wprowadza.

 

Co do NE5532 - wsadź sobie LME49860 w jego miejsce i posłuchaj. Powinna być wyraźna poprawa w większości aspektów i duża poprawa ogólna. Patrz też inne wątki, gdzie to potwierdzono.

 

Ja od siebie powiem, że w ciemno za OPA2134 można wsadzić najpierw OPA2132P i ocenić postęp, bo to ta sama kość tylko w lepszym wydaniu parametrycznym. Słychać poprawę w przejrzystości, barwie i gładkości dźwięku. Żeby pójść dalej trzeba wiedzieć co ten OPA2134 robi w konkretnym układzie, i czy musi być coś z wejściami JFET czy nie. Podobnie pytanie jest czy op-amp musi być stabilny przy jednostkowym wzmocnieniu. Albo się tego trzymamy albo kupujemy worek op-ampów i słuchamy wszystkich po kolei. Na pewno dobra będzie parka OPA827, bo jest stabilny i ma wejścia JFET. Dla mnie on jest ciekawszy od nudziarskiego OPA627. OPA2604 też warto spróbować, bywa że zagra fajnie.

Kluczowa jest impedancja wyjściowa układu przed op-ampem. Przy niskiej można wrzucić parkę AD797, ale przy wysokiej ten op-amp będzie grał płasko i bez życia, bo nie do tego on został stworzony przy prądach wejściowych rzędu 200nA. Ten sam problem jest z NE5532, AD8397 i OPA2211.

Link to comment
Share on other sites

michelangelo, 9 Lut 2010, 15:28

Możliwe, jednak zawsze WO miałem stabilizowane w aplikacjach gdzie się nimi bawiłem jakoś nigdy mi 2604 nie zagrał na poziomie 8620 czy 5532, przyznam tez że nie stawałem na głowie aby koniecznie zmusić go do grania :-)

 

P.S. Masz może luzem wspomniane LME49860? Nie miałem nigdy styczności z nimi.

 

Pozdrawiam

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.