Jump to content
IGNORED

Problem z transformatorem

dst89

Recommended Posts

Posiadam transformator toroidalny 2x22V 300VA. Problem polega na tym, że wszystkie cztery przewody uzwojeń wtórnych są koloru żółtego. Jak rozpoznać które z tych czterech przewodów to uzwojenie 1 i 2 oraz gdzie są ich początki i końce?

Mierzyłem napięcia i udało mi się znaleść dwie pary: jedna 23,6 VAC a druga 22,4 VAC podłączyłem do mostka i napięcie wyprostowane miało wartość 20 VDC więc dalej nie kombinuje zwłaszcza, że możliwości jest dużo.

Uzwojenia zlokalizujesz omomierzem ( z tego co piszesz masz 2 pary wyprowadzeń wtórnego). Początki i końce uzwojeń w następujący sposób: łączysz 2 kable z 2 różnych uzwojeń ze sobą. Miernikiem mierzysz napięcie zmienne na 2 pozostałych wyjściach. Jak się napięcia z uzwojeń dodadzą to miejsce połączenia to koniec jednego i początek 2 uzwojenia. Jak się napięcia odejmą to w połączeniu masz 2 początki (lub jak wolisz końce uzwojeń- nie ma znaczenia). W twoim przypadku: połączenie końca jednego i początku drugiego da na pozostałych drutach 23,6+22,4V=46V zmiennego. Połączenie początków( lub końców) da napięcie 23,6-22,4=1,2 V zmiennego. Tak możesz zlokalizować, jak było nawijane uzwojenie.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.