Jump to content
IGNORED

Radio cyfrowe z kablówki: prośba o poradę

Staszek_Sopot

Recommended Posts

Witam

chciałbym Forumowiczów poprosić o poradę w jaki sposób podłączyć kabel dostarczający sygnał radiowy cyfrowy nadawany z kablówki UPC do tunera radiowego (Denon TU 1500 AE), abym wyboru stacji mógł dokonywać poprzez tuner. Do momentu kiedy Kablówka dostarczała sygnał analogowy mogłem korzystać z tunera, odkąd dostarczany jest sygnał cyfrowy korzystam z wyboru stacji poprzez telewizor i pilota kablówki (dekoder), co jest uciążliwe. UPC nie pomogło mi w rozwiązaniu problemu. Dziekuję za podpowiedź.

Sa to zupełnie dwa urządzenia, których się nie da połączyć.

Tuner radiowy jest tunerem analogowym, tunery z kablówek są tunerami cyfrowymi, ktore przekaz zbierają z satelity w formie cyfrowej i wewnątrz dopiero zamieniają na analogową (chyba, ze jakieś radio nie nadaje na satelicie i sama kablówka zbiera je z powietrza i zamienia na postać cyfrową zrozumiała dla odbiornika.

Najlepiej skorzystaj z wyjścia cyfrowego w dekoderze UPC (zakładam, ze takowe posiada) i podłacz je wprost do DAC-a lub amplitunera kina domowego. Jeżeli wybór stacji radiowych będzie sie pokrywał z Twoimi to stare radio skończy na Allegro ;)

Dziękuje za wyjaśnienie. Jeśli chodzi o dotychczasowy sygnał analogowy (zaniechali tego całkowicie) podawany również przez UPC: muzyka grana przez tuner Denona brzmiala zdecydowanie inaczej - dla mnie lepiej, bardziej muzykalnie. Do tego łatwość wyboru stacji bez konieczności włączania telewizora. Jesli chodzi o amplituner: nie posiadam i pozostanę przy wzmacniaczu. DAC: Audionemesis DC-1 ma jedno wejście cyfrowe podłączone do DVD. Zatem sytuacja wydaje się bez wyjścia i będę zdany na ciągłe używanie TV do wyboru stacji radiowych, a Tuner poczeka na czas kiedy sygnał naziemny będzie cyfrowy.

Staszku.

Ja mam podłączony wzmacniacz do dekodera cyfrowego UPC (model Cisco) za pomocą Toslink`a (można też Coaxialem).

Mam na pilocie klawisz „radio” i tym uruchamiam dekoder (nie uruchamiając TV). Oczywiście musiałem wyczuć jak przełączać kanały nie widząc listy na telewizorze ;)

• 2 years later...

A mnie się wydaje jak tak sobie teraz słucham Chili Zet (również innych stacji w liczbie 19 sztuk), że ta jakość jest lepsza od analogowego tunera. No chyba, że ktoś ma zaje. . .ty system antenowy. W blokowisku?

Wystarczy mieć dobrego anologowca z dwoma wejściami antenowymi (można taki obecnie dostać nawet poniżej 100zł, oczywiście używany) - pod jedno podłączyć kabel np. z osiedlowej kablówki (nawet jak się nie ma abonamentu to działa), a pod drugi aktywną antenę pokojową (z własnym zasilaniem). Jakość odbioru jest naprawdę wyśmienita. Subiektywnie wolę to od sygnału cyfrowego nadawanego z satelity, w szczególności jeśli chodzi o programy Polskiego Radia - chyba jako jedyne nie nadają muzyki z mp3... jeszcze.

Trochę się zagalopowujesz...

1. Analogowe kablówki rezygnują albo już zrezygnowały z rozprowadzania radia.

2. Jakość hi-fi zapewnia tylko właściwa antena zewnętrzna, tak było, jest i będzie. Wystarczy posłuchać radia jak pogoda za oknem się pogorszy (deszcz, śnieg,…).

3. Ile stacji da się odebrać z tunera analogowego? Z kablówki cyfrowej u mnie 19 z dobrą jakością .

Dodam, że sam jestem analogowcem ;) i prekursorem w Zachodniopomorskiem odbiorów dalekich na UKF`ie (stacje z byłego NRD) z konwersją CCIR->OIRT i odwrotnie…

Ale nie przesadzajmy w tych opiniach. Pewnie, że z analogowego tunera FM można osiągnąć świetny odbiór. Jest jeszcze cała ceremonia strojenia i przyjemność obcowania z urządzeniem ;). Sam czasami słucham analogowo.

Za chwilę pewnie naziemnie będą nadawać również radio cyfrowo...

Pozostaje jeszcze kwestia radia internetoweg.

A analog idzie do lamusa...

Trochę się zagalopowujesz...

1. Analogowe kablówki rezygnują albo już zrezygnowały z rozprowadzania radia.

2. Jakość hi-fi zapewnia tylko właściwa antena zewnętrzna, tak było, jest i będzie. Wystarczy posłuchać radia jak pogoda za oknem się pogorszy (deszcz, śnieg,…).

3. Ile stacji da się odebrać z tunera analogowego? Z kablówki cyfrowej u mnie 19 z dobrą jakością .

Dodam, że sam jestem analogowcem ;) i prekursorem w Zachodniopomorskiem odbiorów dalekich na UKF`ie (stacje z byłego NRD) z konwersją CCIR->OIRT i odwrotnie…

Ale nie przesadzajmy w tych opiniach. Pewnie, że z analogowego tunera FM można osiągnąć świetny odbiór. Jest jeszcze cała ceremonia strojenia i przyjemność obcowania z urządzeniem ;). Sam czasami słucham analogowo.

Za chwilę pewnie naziemnie będą nadawać również radio cyfrowo...

Pozostaje jeszcze kwestia radia internetoweg.

A analog idzie do lamusa...

Mam nadzieję, że się mylisz z tym analogiem odchodzącym do lamusa, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Od 2013 chyba tylko TV przechodzi w 100% na cyfrę, prawda?

Z tą anteną zewnętrzną bym nie przesadzał, szczególnie jeśli mieszka się w centrum dużego miasta i nie ma wokół jakichś źródeł silnie wpływających (niekorzystnie) na sygnał. U mnie przy tandemie kablówka+aktywna antena wewnętrzna w 90% stacji sygnał jest o maksymalnej sile (tak przynajmniej pokazuje mój tuner), a wrażenia odsłuchowe są porównywalne dla mnie z CD (wspomniane stacje PR), Oczywiście wrażenie to jest czysto subiektywne i nie miałem nigdy anteny zewnętrznej do porównania (choć skoro jak dla mych uszu sygnał jest tak dobry, to nie widziałbym w niej sensu - w moim konkretnym przypadku).

• 10 months later...

Staszku.

Ja mam podłączony wzmacniacz do dekodera cyfrowego UPC (model Cisco) za pomocą Toslink`a (można też Coaxialem).

Mam na pilocie klawisz „radio” i tym uruchamiam dekoder (nie uruchamiając TV). Oczywiście musiałem wyczuć jak przełączać kanały nie widząc listy na telewizorze ;)

Czy moglbys w jakis sposob udostepnic probke nagran z UPC-owskiego radia? Najlepiej w postaci cyfrowej - tak jak jest nadawana, bez konwersji CA. Zalezaloby mi na probkach PR2 i PR3. Odbieram w okolicach Warszawy FM z Raszyna (PR1 i PR3) i z PKiN (PR2) na zewnetrznej antenie pretowej i tunerze Denon TU-1500RD. Brzmi idealnie tylko na PR2 zdarzaja sie minimalne szumy (30 km od nafajnika 2,5 kW). Ciekaw jestem brzmienia z UPC czy nie ma duzej kompresji stratnej.

Pozdrawiam

Staszku.

Czy moglbys w jakis sposob udostepnic probke nagran z UPC-owskiego radia? Najlepiej w postaci cyfrowej - tak jak jest nadawana, bez konwersji CA. Zalezaloby mi na probkach PR2 i PR3. Odbieram w okolicach Warszawy FM z Raszyna (PR1 i PR3) i z PKiN (PR2) na zewnetrznej antenie pretowej i tunerze Denon TU-1500RD. Brzmi idealnie tylko na PR2 zdarzaja sie minimalne szumy (30 km od nafajnika 2,5 kW). Ciekaw jestem brzmienia z UPC czy nie ma duzej kompresji stratnej.

Pozdrawiam

Porównując bezpośrednio jakość stacji radiowych z Rotela RT-12 ( analogowo i cyfrowo) do tego co proponuje UPC to w przypadku kablówki to jest masakra. Dźwięk przytłumiony, płaski i bez dynamiki. UPC generalnie olewa ścieżkę audio i jest naprawdę słabo.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Czy moglbys w jakis sposob udostepnic probke nagran z UPC-owskiego radia? Najlepiej w postaci cyfrowej ,,,

Myślę, że jest to niemożliwe.

Porównując bezpośrednio jakość stacji radiowych z Rotela RT-12 ( analogowo i cyfrowo) do tego co proponuje UPC to w przypadku kablówki to jest masakra. Dźwięk przytłumiony, płaski i bez dynamiki. UPC generalnie olewa ścieżkę audio i jest naprawdę słabo.

Taka sama masakra jak z anteny.

Niech Ci się nie wydaje, że emisja radiowa nie jest kompresowana... ;)

Nie wydaje mi się aby UPS miewało w Kraju różną jakość przekazu.

Natomiast jak byś odniósł swoją jakość z Tunera do płyty CD?

Natomiast Mejson:

Po prostu idź posłuchaj u kogoś.

Pytanie nie bylo do mnie chyba, ale odpowiem.

Jakosci CD tuner nie dpgoni z powodu kompresji dynamiki i ograniczenia pasma przez FM, ale nie oznacza to kiepskiego brzmienia. Szczegolnie na dobrych sluchawkach slychac naprawde dobrze. Roznice sa bardzo duze pomiedzy roznymi tunerami tego samego producenta. Z Denonow najlepiej wspominam TU-580RD i TU-425RD, a najgorzej jakis model z serii 300. Obecnie mam TU-1500RD i brzmi naprawde ladnie. Nie chodzi tylko o wysoka czulosc, ale o specyficzna barwe dzwieku - dla mnie wrecz doskonala.

Martwi mni perspektywa zastapienia FM DAB-em, bo mimo masakrowania sygnalu transmisja stratna podczas dosylu do RCN, FM wciaz jeszcze brzmi lepiej od przekazu satelitarnego czy dotad testowanego DAB+

Nie pytam bez kozery.

Takie gadanie o przekazie radiowym to trochę nie tak.

Na nędznie nagrywane CD (loudness wars) nakłada się kompresja nadawcy...

Do tego dochodzą szumy i inne zakłócenia.

Na tym tle, sterylny przekaz, choćby był nieco ubogi jak wskazał Sittek, jest jednak najlepszą alternatywą. Kto w blokowiskach ma antenę na dachu? Czy chcemy tego na naszych dachach? Przekaz w kablówkach wciąż poprawia swoje parametry.

Mi się radia z kablówki słucha znakomicie, choć mam i analogowe.

Jak chcę mieć jakość, słucham CD, SACD, Hi-res.

Wrażenie lepszej jakości PR2 wynika z faktu, że nadają klasykę i jazz, a te z reguły są lepiej nagrane od źródła.

Tak się jeszcze zastanawiam, czy w kablówkach analogowych jest radio? Ja pisałem o cyfrowym sygnale. Może stąd takie nieporozumienie.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.