Skocz do zawartości
IGNORED

Radio cyfrowe z kablówki: prośba o poradę


Staszek_Sopot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

chciałbym Forumowiczów poprosić o poradę w jaki sposób podłączyć kabel dostarczający sygnał radiowy cyfrowy nadawany z kablówki UPC do tunera radiowego (Denon TU 1500 AE), abym wyboru stacji mógł dokonywać poprzez tuner. Do momentu kiedy Kablówka dostarczała sygnał analogowy mogłem korzystać z tunera, odkąd dostarczany jest sygnał cyfrowy korzystam z wyboru stacji poprzez telewizor i pilota kablówki (dekoder), co jest uciążliwe. UPC nie pomogło mi w rozwiązaniu problemu. Dziekuję za podpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa to zupełnie dwa urządzenia, których się nie da połączyć.

Tuner radiowy jest tunerem analogowym, tunery z kablówek są tunerami cyfrowymi, ktore przekaz zbierają z satelity w formie cyfrowej i wewnątrz dopiero zamieniają na analogową (chyba, ze jakieś radio nie nadaje na satelicie i sama kablówka zbiera je z powietrza i zamienia na postać cyfrową zrozumiała dla odbiornika.

Najlepiej skorzystaj z wyjścia cyfrowego w dekoderze UPC (zakładam, ze takowe posiada) i podłacz je wprost do DAC-a lub amplitunera kina domowego. Jeżeli wybór stacji radiowych będzie sie pokrywał z Twoimi to stare radio skończy na Allegro ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak lo;ega powyżej napisał.Nic nie zrobisz.Cyfrowo odbierzesz sygnał w denonie dopiero jak będą nadawać sygnał naziemny cyfrowy.Ale w analogu z denona masz i tak lepszą jakość jak UPC podpięte cyfrowo do amlitunera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upc jako sama nie nadaje sygnału cyfrowego.W dekoderze upc sygnał analogowy konwertowany jest do postaci cyfrowej.I sygnałał cyfrowy można tylko uzyskać za pomoćą dekodera UPC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje jak tak sobie teraz słucham Chili Zet (również innych stacji w liczbie 19 sztuk), że ta jakość jest lepsza od analogowego tunera. No chyba, że ktoś ma zaje. . .ty system antenowy. W blokowisku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wyjaśnienie. Jeśli chodzi o dotychczasowy sygnał analogowy (zaniechali tego całkowicie) podawany również przez UPC: muzyka grana przez tuner Denona brzmiala zdecydowanie inaczej - dla mnie lepiej, bardziej muzykalnie. Do tego łatwość wyboru stacji bez konieczności włączania telewizora. Jesli chodzi o amplituner: nie posiadam i pozostanę przy wzmacniaczu. DAC: Audionemesis DC-1 ma jedno wejście cyfrowe podłączone do DVD. Zatem sytuacja wydaje się bez wyjścia i będę zdany na ciągłe używanie TV do wyboru stacji radiowych, a Tuner poczeka na czas kiedy sygnał naziemny będzie cyfrowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie spytać UPC o jakiś multiroom (czyli drugi dekoder w rozsądnym dodatkowym abonamencie).

A z powodu wyłączenia UKF-FM, już jakiś czas temu podziękowałem p. Boydowi za współpracę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staszku.

Ja mam podłączony wzmacniacz do dekodera cyfrowego UPC (model Cisco) za pomocą Toslink`a (można też Coaxialem).

Mam na pilocie klawisz „radio” i tym uruchamiam dekoder (nie uruchamiając TV). Oczywiście musiałem wyczuć jak przełączać kanały nie widząc listy na telewizorze ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jakość odbioru radia przez UPC jest naprawdę bardzo dobra. Nie potrzeba "wyczuć jak przełączać kanały nie widząc listy na telewizorze" jak to robi Grzegorz7, bwszystkie dostępne kanały są przypisane do przycisków na pilocie od 1-9.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje jak tak sobie teraz słucham Chili Zet (również innych stacji w liczbie 19 sztuk), że ta jakość jest lepsza od analogowego tunera. No chyba, że ktoś ma zaje. . .ty system antenowy. W blokowisku?

 

Wystarczy mieć dobrego anologowca z dwoma wejściami antenowymi (można taki obecnie dostać nawet poniżej 100zł, oczywiście używany) - pod jedno podłączyć kabel np. z osiedlowej kablówki (nawet jak się nie ma abonamentu to działa), a pod drugi aktywną antenę pokojową (z własnym zasilaniem). Jakość odbioru jest naprawdę wyśmienita. Subiektywnie wolę to od sygnału cyfrowego nadawanego z satelity, w szczególności jeśli chodzi o programy Polskiego Radia - chyba jako jedyne nie nadają muzyki z mp3... jeszcze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zagalopowujesz...

1. Analogowe kablówki rezygnują albo już zrezygnowały z rozprowadzania radia.

2. Jakość hi-fi zapewnia tylko właściwa antena zewnętrzna, tak było, jest i będzie. Wystarczy posłuchać radia jak pogoda za oknem się pogorszy (deszcz, śnieg,…).

3. Ile stacji da się odebrać z tunera analogowego? Z kablówki cyfrowej u mnie 19 z dobrą jakością .

 

Dodam, że sam jestem analogowcem ;) i prekursorem w Zachodniopomorskiem odbiorów dalekich na UKF`ie (stacje z byłego NRD) z konwersją CCIR->OIRT i odwrotnie…

 

Ale nie przesadzajmy w tych opiniach. Pewnie, że z analogowego tunera FM można osiągnąć świetny odbiór. Jest jeszcze cała ceremonia strojenia i przyjemność obcowania z urządzeniem ;). Sam czasami słucham analogowo.

Za chwilę pewnie naziemnie będą nadawać również radio cyfrowo...

 

Pozostaje jeszcze kwestia radia internetoweg.

 

A analog idzie do lamusa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zagalopowujesz...

1. Analogowe kablówki rezygnują albo już zrezygnowały z rozprowadzania radia.

2. Jakość hi-fi zapewnia tylko właściwa antena zewnętrzna, tak było, jest i będzie. Wystarczy posłuchać radia jak pogoda za oknem się pogorszy (deszcz, śnieg,…).

3. Ile stacji da się odebrać z tunera analogowego? Z kablówki cyfrowej u mnie 19 z dobrą jakością .

 

Dodam, że sam jestem analogowcem ;) i prekursorem w Zachodniopomorskiem odbiorów dalekich na UKF`ie (stacje z byłego NRD) z konwersją CCIR->OIRT i odwrotnie…

 

Ale nie przesadzajmy w tych opiniach. Pewnie, że z analogowego tunera FM można osiągnąć świetny odbiór. Jest jeszcze cała ceremonia strojenia i przyjemność obcowania z urządzeniem ;). Sam czasami słucham analogowo.

Za chwilę pewnie naziemnie będą nadawać również radio cyfrowo...

 

Pozostaje jeszcze kwestia radia internetoweg.

 

A analog idzie do lamusa...

 

Mam nadzieję, że się mylisz z tym analogiem odchodzącym do lamusa, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Od 2013 chyba tylko TV przechodzi w 100% na cyfrę, prawda?

Z tą anteną zewnętrzną bym nie przesadzał, szczególnie jeśli mieszka się w centrum dużego miasta i nie ma wokół jakichś źródeł silnie wpływających (niekorzystnie) na sygnał. U mnie przy tandemie kablówka+aktywna antena wewnętrzna w 90% stacji sygnał jest o maksymalnej sile (tak przynajmniej pokazuje mój tuner), a wrażenia odsłuchowe są porównywalne dla mnie z CD (wspomniane stacje PR), Oczywiście wrażenie to jest czysto subiektywne i nie miałem nigdy anteny zewnętrznej do porównania (choć skoro jak dla mych uszu sygnał jest tak dobry, to nie widziałbym w niej sensu - w moim konkretnym przypadku).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Ile stacji da się odebrać z tunera analogowego?

 

Nie pamiętam dokładnie, ale u mnie jest około 20 (raczej powyżej niż poniżej) stacji z analogowego kabla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Staszku.

Ja mam podłączony wzmacniacz do dekodera cyfrowego UPC (model Cisco) za pomocą Toslink`a (można też Coaxialem).

Mam na pilocie klawisz „radio” i tym uruchamiam dekoder (nie uruchamiając TV). Oczywiście musiałem wyczuć jak przełączać kanały nie widząc listy na telewizorze ;)

Czy moglbys w jakis sposob udostepnic probke nagran z UPC-owskiego radia? Najlepiej w postaci cyfrowej - tak jak jest nadawana, bez konwersji CA. Zalezaloby mi na probkach PR2 i PR3. Odbieram w okolicach Warszawy FM z Raszyna (PR1 i PR3) i z PKiN (PR2) na zewnetrznej antenie pretowej i tunerze Denon TU-1500RD. Brzmi idealnie tylko na PR2 zdarzaja sie minimalne szumy (30 km od nafajnika 2,5 kW). Ciekaw jestem brzmienia z UPC czy nie ma duzej kompresji stratnej.

Pozdrawiam

 

Staszku.

Ja mam podłączony wzmacniacz do dekodera cyfrowego UPC (model Cisco) za pomocą Toslink`a (można też Coaxialem).

Mam na pilocie klawisz „radio” i tym uruchamiam dekoder (nie uruchamiając TV). Oczywiście musiałem wyczuć jak przełączać kanały nie widząc listy na telewizorze ;)

Czy moglbys w jakis sposob udostepnic probke nagran z UPC-owskiego radia? Najlepiej w postaci cyfrowej - tak jak jest nadawana, bez konwersji CA. Zalezaloby mi na probkach PR2 i PR3. Odbieram w okolicach Warszawy FM z Raszyna (PR1 i PR3) i z PKiN (PR2) na zewnetrznej antenie pretowej i tunerze Denon TU-1500RD. Brzmi idealnie tylko na PR2 zdarzaja sie minimalne szumy (30 km od nafajnika 2,5 kW). Ciekaw jestem brzmienia z UPC czy nie ma duzej kompresji stratnej.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując bezpośrednio jakość stacji radiowych z Rotela RT-12 ( analogowo i cyfrowo) do tego co proponuje UPC to w przypadku kablówki to jest masakra. Dźwięk przytłumiony, płaski i bez dynamiki. UPC generalnie olewa ścieżkę audio i jest naprawdę słabo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglbys w jakis sposob udostepnic probke nagran z UPC-owskiego radia? Najlepiej w postaci cyfrowej ,,,

Myślę, że jest to niemożliwe.

 

Porównując bezpośrednio jakość stacji radiowych z Rotela RT-12 ( analogowo i cyfrowo) do tego co proponuje UPC to w przypadku kablówki to jest masakra. Dźwięk przytłumiony, płaski i bez dynamiki. UPC generalnie olewa ścieżkę audio i jest naprawdę słabo.

Taka sama masakra jak z anteny.

Niech Ci się nie wydaje, że emisja radiowa nie jest kompresowana... ;)

Nie wydaje mi się aby UPS miewało w Kraju różną jakość przekazu.

 

Natomiast jak byś odniósł swoją jakość z Tunera do płyty CD?

 

Natomiast Mejson:

Po prostu idź posłuchaj u kogoś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie bylo do mnie chyba, ale odpowiem.

Jakosci CD tuner nie dpgoni z powodu kompresji dynamiki i ograniczenia pasma przez FM, ale nie oznacza to kiepskiego brzmienia. Szczegolnie na dobrych sluchawkach slychac naprawde dobrze. Roznice sa bardzo duze pomiedzy roznymi tunerami tego samego producenta. Z Denonow najlepiej wspominam TU-580RD i TU-425RD, a najgorzej jakis model z serii 300. Obecnie mam TU-1500RD i brzmi naprawde ladnie. Nie chodzi tylko o wysoka czulosc, ale o specyficzna barwe dzwieku - dla mnie wrecz doskonala.

Martwi mni perspektywa zastapienia FM DAB-em, bo mimo masakrowania sygnalu transmisja stratna podczas dosylu do RCN, FM wciaz jeszcze brzmi lepiej od przekazu satelitarnego czy dotad testowanego DAB+

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytam bez kozery.

Takie gadanie o przekazie radiowym to trochę nie tak.

Na nędznie nagrywane CD (loudness wars) nakłada się kompresja nadawcy...

Do tego dochodzą szumy i inne zakłócenia.

 

Na tym tle, sterylny przekaz, choćby był nieco ubogi jak wskazał Sittek, jest jednak najlepszą alternatywą. Kto w blokowiskach ma antenę na dachu? Czy chcemy tego na naszych dachach? Przekaz w kablówkach wciąż poprawia swoje parametry.

 

Mi się radia z kablówki słucha znakomicie, choć mam i analogowe.

Jak chcę mieć jakość, słucham CD, SACD, Hi-res.

 

Wrażenie lepszej jakości PR2 wynika z faktu, że nadają klasykę i jazz, a te z reguły są lepiej nagrane od źródła.

 

Tak się jeszcze zastanawiam, czy w kablówkach analogowych jest radio? Ja pisałem o cyfrowym sygnale. Może stąd takie nieporozumienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.