Skocz do zawartości
IGNORED

Tord Gustavsen Ensemble - Restored, Returned


czarnypsiak

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę się powstrzymać, bo nadal odczuwam "bojaźń i drżenie" po przesłuchaniu tej płyty! Dla mnie rewelacja!

Nie będę silił się na opisy, bo czuję się emocjonalnie wyczerpany, ale zacytuję opinię, którą przed chwilą napisałem na Merlinie:

 

Kolejna płyta ECM, którą firmuje pianista Tord Gustavsen. Do tej pory był liderem trio, obecna płyta sygnowana jest przez Tord Gustavsen Ensemble. Haralda Johnsena, grającego na kontrabasie zastąpił, bardzo udanie, Mats Eilersten. Na perkusji nadal gra Jarle Vespestad. Trio zostało poszerzone o Tore Brunborga, grającego na saksofonach i, uwaga, uwaga, Kristin Asbjornsen. To nazwisko muszę zapamiętać. Na, bez wątpienia, jazzowej płycie śpiewa bez jazzowej maniery. Niby mógłby z tego powstać dysonans, a tu, przeciwnie, powstaje coś nowego, pełna synergia, dopełnienie. Trudno mi nazwać to, jak śpiewa, ale dla mnie ociera się o Janis Joplin z jednej strony, a o Ewę Demarczyk z drugiej. I jest to, mam świadomość, bardzo dalekie porównanie, bo Asbjornsen jest klasą sama dla siebie, jest jednym z filarów muzyki na "Restored, Returned".

Gustavsen, jak zawsze, muzyką maluje piękne obrazy. Gdy poprzednie jego płyty urzekały pięknem melancholii, tak i na tej płycie melancholii nie braknie, muzyka jest na niej zbudowana, ale, między innymi dzięki Kristin Asbjornsen, muzyka budzi też trwogę. Egzystencjalną trwogę. Nie pamiętam płyty jazzowej, która poruszyłaby mnie tak bardzo. Niby norweskie, sterylne dźwięki z dalekiej północy, ale ile w nich emocjonalnego ładunku!

Zespół Gustavsena osiągnął pełną synergię, każdy z jego członków gra jedną muzykę. Po prostu. A lider zupełnie nie stara się dominować, każdy z muzyków wspólnie maluje jeden obraz, w pełnym porozumieniu i na wszystkich płaszczyznach. Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, płyt w moich zbiorach. Porusza do głębi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żesz, jasna cholera! Tłumaczę się tylko tym, że emocje jeszcze u mnie grają ;) Przeleciałem tematy i nie zauważyłem. Przepraszam.

ps mimo to płyta-rewelacja! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.