Jump to content
IGNORED

Tord Gustavsen Ensemble - Restored, Returned


czarnypsiak

Recommended Posts

Nie mogę się powstrzymać, bo nadal odczuwam "bojaźń i drżenie" po przesłuchaniu tej płyty! Dla mnie rewelacja!

Nie będę silił się na opisy, bo czuję się emocjonalnie wyczerpany, ale zacytuję opinię, którą przed chwilą napisałem na Merlinie:

 

Kolejna płyta ECM, którą firmuje pianista Tord Gustavsen. Do tej pory był liderem trio, obecna płyta sygnowana jest przez Tord Gustavsen Ensemble. Haralda Johnsena, grającego na kontrabasie zastąpił, bardzo udanie, Mats Eilersten. Na perkusji nadal gra Jarle Vespestad. Trio zostało poszerzone o Tore Brunborga, grającego na saksofonach i, uwaga, uwaga, Kristin Asbjornsen. To nazwisko muszę zapamiętać. Na, bez wątpienia, jazzowej płycie śpiewa bez jazzowej maniery. Niby mógłby z tego powstać dysonans, a tu, przeciwnie, powstaje coś nowego, pełna synergia, dopełnienie. Trudno mi nazwać to, jak śpiewa, ale dla mnie ociera się o Janis Joplin z jednej strony, a o Ewę Demarczyk z drugiej. I jest to, mam świadomość, bardzo dalekie porównanie, bo Asbjornsen jest klasą sama dla siebie, jest jednym z filarów muzyki na "Restored, Returned".

Gustavsen, jak zawsze, muzyką maluje piękne obrazy. Gdy poprzednie jego płyty urzekały pięknem melancholii, tak i na tej płycie melancholii nie braknie, muzyka jest na niej zbudowana, ale, między innymi dzięki Kristin Asbjornsen, muzyka budzi też trwogę. Egzystencjalną trwogę. Nie pamiętam płyty jazzowej, która poruszyłaby mnie tak bardzo. Niby norweskie, sterylne dźwięki z dalekiej północy, ale ile w nich emocjonalnego ładunku!

Zespół Gustavsena osiągnął pełną synergię, każdy z jego członków gra jedną muzykę. Po prostu. A lider zupełnie nie stara się dominować, każdy z muzyków wspólnie maluje jeden obraz, w pełnym porozumieniu i na wszystkich płaszczyznach. Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, płyt w moich zbiorach. Porusza do głębi...

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.