Skocz do zawartości
IGNORED

przerabiac czy sprzedawac? (Akai)


andzejus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w poszukiwaniu czegoś do wymiany/przeróbki padło na gramofon Akai AP-003, o którym kiedyś już pisałem na forum. Nie jest to Lenco, ani Thorens, natomiast jest z końca lat 70-tych, jest w świetnym stanie zarówno technicznym jak i wizualnym. Pasuje do reszty sprzętu :) Ma solidne ramię, nie najwyższych lotów i bez kompletu regulacji, ale łatwe do wyważenia i do ustawienia antyskatingu. Plinta pływająca, talerz dosyć lekki, napęd paskowy.. sporo sprzeczności, ale lubię go i wydaje mi się, ze wymiana plinty na dębową, usunięcie okropnej(!) plastikowej podstawki, wytłumienie chassis i uzbrojenie go z czasem w DL-103 dałoby mu drugie życie, ALE! Silnik, ktoś kiedyś mi napisał, że to s.prądu stałego, regulacji żadnych nie ma, jest bardzo cichy, nawet po przyłożeniu ucha do gramofonu, obroty trzyma, przynajmniej tak mi się wydaje. Jaką mogę mieć pewność, że ten silnik jest wart inwestowania w przeróbki? Jedyne co można wyczytać z samego gramofonu to:

AC 110~120/220~240V

Power Consumption 15W

Frequency 50/60Hz

W środku znalazłem :) silnik miękko zawieszony pod chassis, niedaleko transformator no i płytkę z kondensatorem i paroma innymi bajerami (elektronik ze mnie żaden) Proszę o opinię znawców, chętnie dałbym mu nowe ubranko, ale dla samego przebierania to co to za zabawa... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...chętnie dałbym mu nowe ubranko, ale dla samego przebierania to co to za zabawa... ;)..."

 

Ależ Andrzeju, tu większość forumowiczów przerabia dla samego przerabiania właśnie! A jak się przeróbka nie uda? To robią inną przeróbkę! I tak jakoś leci.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć andrzejus, jako że temat przeróbki Akai mam dobrze rozeznany (patrz mój wątek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) to zachęcam cię jak najbardziej to wszelkiego rodzaju eksperymentów. Ja ze swojego skromnego "nowego" gramofonu jestem bardzo zadowolony. Oczywiście uważam, że brzmi lepiej niż przed zmianami :)

Ostrzegam jednak, że jak już zaczniesz przerabiać to nigdy nie skończysz :) Ja odkąd skończyłem przeróbkę mojego zacząłem myśleć o w pełni DIY gramofonie i w tej chwili jestem już bliżej niż dalej relizacji projektu.

Do dzieła!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eMKa, Twój wątek był w dużej mierze inspiracją do "tuningu" zamiast wymiany :) Czuję się przekonany, bo będzie to pewnie masa frajdy i oby satysfakcji. Jednak.. funduszy nieograniczonych nie mam, a nie chciałbym po wymianie plinty, wytłumieniu, wymianie okablowania i ogólnym potrojeniu wartości przekonać się, że wszystko psuje niestabilny silnik w połączeniu z lekkim talerzem, który trzeba będzie wymienić, a wtedy okaże się, że ramie odstaje jakościowo... to wole budować od podstaw, ale na to 1. Nie stać mnie 2. Nie potrafię :) Jeżeli ktoś miał do czynienia z podobną konstrukcją i może ocenić czy to silnik prądu stałego czy synchroniczny... zdjecia dodam na weekendzie w razie potrzeby. Wiem, że w Thorensach (td145) też nie ma regulacji obrotów czy stabilizacji strobo, a mimo to są w nich silniki synchroniczne czyli te mniej problemowe.. ? Tak jest, czy nie tak ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.