Jump to content
IGNORED

Prowadzenie kabla sieciowego we wzmaku


dik

Recommended Posts

Proszę o poradę w sprawie jak wyżej. Chcę poprowadzić kabel sieciowy wzdłuż radiatora pod płytką stopnia mocy, praktycznie pod tranzystorami mocy. Płytka jest na wysokości 20 mm od podłogi. Kabel sieciowy jest gruby 3x2,5mm2, średnica zewn. ok. 13mm, ekranowany siatką z drucików ocnynowanych (?). Czy położenie kabla będzie może mieć wpływ na wzrost zakłóceń, pojawi się przydźwięk? Nie piszcie proszę, "spróbuj, posłuchaj" - chodzi o to, aby na etapie projektu uniknąć błędów.

Link to comment
Share on other sites

Sprawdzałem we wzmacniaczu słuchawkowym SOHA, wzmacniacz bez obudowy, układałem kabel w różny sposób w okolicach płytki. Kabel nieekranowany pociągnięty w okolicach stopni wejściowych, powodował słyszalny brum. Ale też myślę że ekran i ciągnięcie kabla w okolicach stopni mocy rozwiąże problem.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za opinie. Zdjęcie stopnia mocy, z lewej strony wsunięty wstępnie kabel sieciowy, z prawej konektory gniazda sieciowego (będą konektory kątowe z kablami w dół). Jeszcze jest opcja na poprowadzenie kabla sieciowego górą - nad tranzystorami mocy.

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Niestety nie da sie wszystkiego rozwiazac teoretycznie i potrzebne sa proby praktyczne. Nawet jesli brumu nei slyszysz to sie podlacza dodatkowy wzmacniacz na wyjscie i wtedy ''lepiej slychac'' a mozna jeszcze podlaczyc analizator widma (moze byc PC) zeby zobaczyc ''co slychac''.

 

Teoretycznie przez kabel pard plynie w obu kierunkach wiec indukowane pola magnetyczne sie znosza. Jednak tylko w punkcie idealnie rowno oddalonym od obu zyl. Dlatego zyly zbliza sie do siebie i dodatkowo skreca. Niestety nie znamu punktu najwiekszej wrazliwosci wiec teoretycznie nie wiele da sie wymyslec. Trzeba probowac tak samo jest z trafami ktorymi trzeba krecic zeby znalezc najlepszy punky znoszenia brumy wynikajacego z pola rozproszenia trafa.

 

Siecia plyna dosc male prady wiec indukowane pola sa male, najwieksze problemy sprawiaja przewody/sciezki laczace wtorne trafa z mostkiem prostowniczym i potem sciezki od mostka do kondensatorow. To tam mamy najwieksze prady a wiec najweiksze spadki napiec na polaczeniach i najwieksze pola magnetyczne.

 

Wykrywacz pol magnetycznych to dowolna cewka i kawalek wzmacniacza a zabawa na wiele godzin :)

Link to comment
Share on other sites

Jak masz super wzmacniacz za kupe kasy to chyba oczywiste jest ze sluchasz go w klimatyzowanym pomieszczeniu :)

 

Sprawy termiczne sa ogolnie pomijane przez amatorow i wydaje im sie ze jak dadza wiekszy radiator to sprawa sie rozwiarze. ech.. Tylko ja sie mecze zeby moje zrodla pradowe w pelnym zakresie napiec i temperatur trzymaly prad w rozsadnych granicach.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.