Skocz do zawartości
IGNORED

Wysokotonówka do 18W8545


KrzysiekA

Rekomendowane odpowiedzi

Seas 27TDFC-świeży,jasny i dokładny przekaz-czuć "powietrze".Nie ma mowy o ciepełku i aksamitności (raczej)-to głośnik który gra bardzo otwarcie-w pewnym stopniu pokaże Ci wszystko jak na dłoni-i za to go cenię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem zdania że żaden z tekstylnych Seasów nie dorównuje klasą i wyrafinowaniem wooferowi Skana 8545. Cenię Seasa m.in. za stosunek jakość/cena, ale do Skana to IMHO trochę za mało, poza tym charakterem trochę nie moja bajka. Osobiście widziałbym tu dobry jedwabny tweeter, najlepiej moje ulubione Dynaudio. Albo jak już sugerował Arturp - jeden z wyższych Moreli które łączą dokładność z łagodnością, grają dźwięcznie, ale nie sucho. Albo wyższe Skany, ale jak dla mnie to nie te "ze szpilą" tylko raczej kopułkowo-pierścieniowe. "Szpile" gdzie bym ich nie słuchał mają jakąś taką manierę której nie potrafię sprecyzować, a która mnie wnerwia. Więc jak dla mnie raczej kopułki. Tylko że cena. Nie wiem jak metalowa Vifa połączyłaby się z 8545 bo takiego zestawienia nie próbowałem, ale w połączeniu z kewlarowcem wypadła znakomicie.

Korciłoby mnie też spróbować Peerlessa HDS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że wiem o co ci chodzi z tą manierą. Vifa 25XT też ma podobnie. Nic dziwnego bo głośniki są podobne. Ja to określam jako charakterystyczne brzmienie. Trzeba to albo polubić albo zapomnieć o tym głośniku. Dużo zależy też od reszty sprzętu. Kiedyś naprawiałem znajomemu Pioneera m90a i miałem okazję trochę posłuchać tego wzmacniacza na moich kolumnach. Bardzo dobry wzmacniacz chociaż dziadek. Dziwne brzmienie tych głośników z tym wzmacniaczem po prostu zniknęło.

Co do głośnika wysokotonowego to chyba spróbuję tego aluminiowego Seasa.

Na Zaph Audio facet bardzo do chwali. Pisze coś takiego:

The Seas 27TBFCG is one of the best tweeters at any price, but thankfully only sells for $32.

A w innym miejscu:

Seas 27TB series tweeters are an aluminum tweeter based on the same motor used in the fabric dome versions. I chose the "TBFCG" version, which has ferrofluid and a rear chamber. I had previous experience with this tweeter and found it to be pretty much the best tweeter in the $30 class. Don't let the slightly rolled off top octave fool you... this tweeter will have all the "air", "sparkle" and [insert audiophile verbage here] that you'll ever need. But the best thing about it is its smooth response, low distortion and low frequency power handling ability.

Jeżeli miałbym spróbować aluminiowej kopułki to ten Seas wydaje się dobrym wyborem.

Nie wiecie może gdzie można go tanio kupić?

Ja znalazłem najtaniej tutaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A teraz z innej beczki.

Zastanawiałem się już nad obudową. Moje pierwsze kolumny na 18w8545 były w obudowie BR 18litrowej strojone na około 30 Hz.

Zależy mi na małych wymiarach kolumn i tym razem mam zamiar je wsadzić w 15 litrów jednak przy tak małej obudowie nastroić BR na 30 Hz to już nie jest taka prosta sprawa. W moich poprzednich kolumnach do przedłużenie otworu używałem rury kanalizacyjnej z kolankiem i w sumie to chyba miałem z pół metra w środku kolumny.

Przy 15 litrach będzie jeszcze dłuższa i nie wydaje mi się że jest to najlepszy pomysł.

Zastanawiałem się nad obudową z membraną bierną.

Niestety za nową membranę bierną z tego co się orientuję zapłacę prawie tyle co dałem za głośniki niskośredniotowowe.

Ostatnio znalazłem w Conradzie głośniki Visatona(myślę że to Tonsil przejęty przez Visatona) 16cm za około 14 Euro za sztukę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak myślicie jak by się taki głośnik sprawdził jako membrana bierna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja membrany biernej upadła. To nie jest zupełnie to samo co BR. Po kilku próbach w WinISD stwierdziłem że jest to całkowicie nieopłacalne. Zysk na basie nie wiele większy od obudowy zamkniętej i do tego trudno kupić membranę bierną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jednak jest coś nie tak z parametrami membran z Daytona. Znalazłem coś takiego za 14 Euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Trochę duża ale można by ją zamontować na bocznej ściance.

Jest tylko jeden problem. W danych wyczytałem że Vas tej membrany wynosi 1.5 litra co już samo w sobie wydaje mi się bzdurne przy tej wielkości. Do tego jeżeli podstawię tą wartość do WinISD to wychodzą mi bzdury. Porównywałem parametry z membranami Peerlessa i tam wartości są rzędu dziesiątków litra. Co ja mam teraz o tym myśleć? Czy to błąd w specyfikacji czy raczej membrany do niczego? I co to jest wartość Vd w tej membranie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem błąd. W specyfikacji podane są litry a faktycznie powinno być qu.ft. Cokolwiek to znaczy nie są to litry. Koncepcja membrany biernej odżyła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekA

Kombinujesz...

Chcesz dobry głośnik i później nie zastanawiać się ze można było lepiej a do tego Ciebie stać?

To kup jak Koledzy piszą wyższe modele Moreli Dynaudio albo D3004/660000.

 

18W8545 - męczyłem długo w symulacjach.

I zastosowałem 24 litry - po odjęciu objętości magnesu i rury BR.

Przy możliwościach pompowania basu jakie ma ten głośnik stosowanie rur BR o średnicy 50mm jest trochę ...

Ja wsadziłem 70tkę z kolankiem o długości ( nie pamiętam dokładnie )30-34cm

Coś takiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13108-100001736 1266669998_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda zupełnie inaczej. Tylko trochę za duża ta membrana ale za 14 Euro nie będę wybrzydzał. Być może kupię tam Seasy. Są po 30 Euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muda44

Tylko że ja chcę małą obudowę. Dokładnie 15 litrów. Jak dam rurą 75 to mi się w obudowie nie zmieści.

Co do głośników wysokotonowych to wiem że lepiej byłoby coś lepszego ale naprawdę nie mam pojęcia co kupić w cenie 150 Euro za parę. Podoba mi się ten Scan Speak 6600 ale cena dla mnie zaporowa.

Tego Seasa mogę spożytkować w innym projekcie. Głośników które mi się walają po kątach mam od groma.

Myślałem też nad tym Morelem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ale na to żeby wydać 200 Euro w ciemno to mam trochę orzechy za małe albo może za dużo rozsądku. Zbyt często już się naciąłem w kupowaniu w ciemno. Na coś takiego można sobie pozwolić jak się kupuje tanio na jakiejś aukcji na Ebay. Wtedy można w miarę dobrze sprzedać jak się nie podobają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szkoda tego głośnika do takiej obudowy.

Owszem impuls będzie super...

Ale przemyśl jeszcze jedno - ten głośnik jest cholernie trudny do napędzenia.

Aplikując go w małej obudowie będziesz musiał zrobić odpowiednia zwrotnicę.

I żeby mieć wyrównane pasmo wyjdzie Ci że będziesz miał 84dB - masz czym to napędzić ?

Takie połączenie 18W8545 i SS D2010 jest w Xavian XN185 II - 10 litrów i 84dB

 

Tak wiec 24 litry to tak dużo ?

Wyjdzie Ci duży monitor i dasz mniejsze podstawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właśnie dodałem parę fotek z dalszych prac...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspominałem Moreli nie znam.

Ale jedno co mogę Ci doradzić to patrz na charakterystykę.

Tego nauczyła mnie praktyka.

Usher 9950 ma dołek który słychać.

27TBFC/G jest liniowy co też słychać.

9700 ma podbite górne oktawy co na prostej ściance też słychać.

Tak jak liniowość i rewelacyjne rozpraszanie na boki przez 3004/660000

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muda44, 20 Lut 2010, 14:55

 

>Moim zdaniem szkoda tego głośnika do takiej obudowy.

>Owszem impuls będzie super...

>Ale przemyśl jeszcze jedno - ten głośnik jest cholernie trudny do napędzenia.

>Aplikując go w małej obudowie będziesz musiał zrobić odpowiednia zwrotnicę.

>I żeby mieć wyrównane pasmo wyjdzie Ci że będziesz miał 84dB - masz czym to napędzić ?

>Takie połączenie 18W8545 i SS D2010 jest w Xavian XN185 II - 10 litrów i 84dB

>

>Tak wiec 24 litry to tak dużo ?

>Wyjdzie Ci duży monitor i dasz mniejsze podstawki.

 

A po co w ogóle podstawki? Zrobić podłogówki, wstawić przegrody. jak się pomyśli, to można te podłogówki tak zrobić, żeby przegrody dało się przestawiać i mieć jedną parę obudów, a kilka możliwości zmiany objętości i eksperymentów. Dodatkową korzyścią jest brak konieczności zakupu/wykonania podstawek. Same plusy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisał że chce 15 litrów to założyłem ze chodzi o coś małoobjętosciowego.

Co nie zmienia faktu ze taniej będzie dorobić dół niż dobre podstawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muda44

 

>Moim zdaniem szkoda tego głośnika do takiej obudowy.

>Owszem impuls będzie super...

>Ale przemyśl jeszcze jedno - ten głośnik jest cholernie trudny do napędzenia.

 

Czytałem o tym że jest trudny do napędzenia i prawdę powiedziawszy nie mogę zrozumieć co ktoś miał na myśli. Miałem wcześniej te głośniki i kiedyś padł mi wzmacniacz. Ponieważ był to jedyny wzmacniacz jaki miałem to z braku laku podłączyłem je do wzmacniacza do głośniczków od komputera przez wyjście słuchawkowe. Nie spodziewałem się nic dobrego po takim zestawieniu. Szczęka mi opadła gdy stwierdziłem że jeżeli chodzi o bas to przy małych głośnościach nie było żadnej różnicy między moim Marantzem. Jedynie jak za głośno słuchałem to zaczynało charczeć.

Jeżeli chodzi o 24 litry to są to już podłogówki a jedne już mam.

Chciał bym z tego zrobić monitor bliskiego pola.

Zresztą powoli zaczynam się nastawiać na podłogówki trójdrożne. Tam zaszaleję z basem.

Obudowa 15 litrów jest już nieodwołalna. Kolumny muszą być małe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo ja wychodzę z założenia że stawianie dobrych monitorów na półkach/meblach jest z gruntu bez sensu. Podstawki są konieczne. A monitor postawiony na podstawce zajmuje identyczną ilość miejsca na podłodze co podłogówka o takich samych wymiarach podstawy. Skoro więc robiąc DIY można dowolnie kształtować obudowę, to ja nawet potrzebując tylko 15 litrów jako objętość czynną dla woofera zrobiłbym obudowy podłogowe z przegrodą. Objętość poniżej przegrody możnaby dociążyć np. piaskiem. Same korzyści.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>No bo ja wychodzę z założenia że stawianie dobrych monitorów na półkach/meblach jest z gruntu bez

>sensu. Podstawki są konieczne. A monitor postawiony na podstawce zajmuje identyczną ilość miejsca na

>podłodze co podłogówka o takich samych wymiarach podstawy. Skoro więc robiąc DIY można dowolnie

>kształtować obudowę, to ja nawet potrzebując tylko 15 litrów jako objętość czynną dla woofera

>zrobiłbym obudowy podłogowe z przegrodą. Objętość poniżej przegrody możnaby dociążyć np. piaskiem.

>Same korzyści.

 

W gruncie rzeczy nie można się nie zgodzić. Jednak ja dalej będę się upierał przy 15 litrach. Być może wylądują u mnie na stole do odsłuchów jak dłubię przy wzmacniaczach. Po prostu potrzebuję coś małego ale dobrego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżąc kiedyś E36 318 - 115PS też myślałem że to dobrze jeździ , ma moc i dynamikę przy większych obciążeniach.

Ale teraz mając 530D - 410 Nm i prawie 200PS dopiero rozumiem co to jest dynamika jazdy.

 

Grać będzie przy jakimkolwiek wzmacniaczu .

Ale żeby ruszyć te głośniki trzeba mieć porządny wzmachol.

Ja mam trafo gdzieś 220-250w , 72000uF , podwójne mostki na MURach i wzmak dostaje zadyszki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może tak jest. Nie wydaje mi się jednak że chodzi tu o moc albo wydajność prądową wzmacniacza. Myślę że bardziej chodzi o dopasowanie elementów. Zależy też jeszcze co kto w dźwięku szuka. Mi w tych głośnikach podoba się bardzo naturalna średnica a do tego brzmiały nie jak dwudrożne ale jak szerokopasmówki. Bas był bo był. Nie powalał ilością ale za to naturalnością. Być może na innym wzmacniaczu by go przybyło albo zmienił by charakter. Trudno powiedzieć. Być może masz racją. Chciałbym jednak zaznaczyć że kwestia wzmacniacza nie opiera się na tym że może być źle albo dobrze ale raczej na tym że może być dobrze albo jeszcze lepiej.

Wierz mi na tym wzmacniaczu od głośniczków komputerowych dało się słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bas był bo był.

No widzisz :)

Sam sobie odpowiedziałeś.

Te głośniki grają dobrze ale nie z minimalnymi poziomami głośności.

A przy " normalnych " i dużych poziomach dużo wzmacniaczy przy nich wysiada.

Jak do tego zaaplikujesz je w małej obudowie i zjedziesz sprawnością to będzie kicha.

No chyba ze postawisz je na biurku po bokach monitora ;)

Już bardziej tolerancyjne są 18W8535 . Zarówno przy cichym jak i głośnym graniu.

A co do średnicy mi w 8545 bardziej się podoba niż ta z 8535 który jest chwalony właśnie przez średnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ale 84 dB to całkiem normalna sprawność. Na pewno nie jest to wyjątkowo mało. Raczej przeciętnie jak na kolumnę podstawkową. Poza tym mam zamiar robić w obudowie 15 litrów a nie 10 co jest różnicą dosyć znaczącą. Nie jestem pewny ile zwiększy ci się sprawność przy większej obudowie. Nie sądzię żeby to było więcej niż 2dB. Tak czy owak Baffle Step trzeba skorygować. A wartość korekcji zależy raczej od szerokości przedniej ścianki niż od ilości basu. I przede wszystkim nie będzie to kolumna do głośnego słuchania. Tej muzyki którą słucham raczej nie słucha się głośno. 84 dB w zupełności wystarczy. Pozostaje przy swoich 15 litrach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos sprzedaje Morele MDT33

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem okazję posłuchać swoich SS8545k+Seas27tdfc w 15 litrowej skrzynce z Naimem, ale nie pamiętam jakim modelem i stwierdziłem, że te głośniki lubią prąd. Nigdy go za wiele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.