Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  179 członków

Xavian Klub
IGNORED

Klub Xaviana


Gość BlueMax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, Medaaard napisał:

Orfeo grają bardziej soczystą, gęstą średnicą, cały dźwięk jest mocniej dociążony. Mamy zdecydowanie niżej schodzący bas, większą scenę,  a także nieco bardziej łagodną górę (ale wciąż niosącą dużo informacji). Całe brzmienie jest cieplejsze, powiedziałbym, że w barwie bardziej "złociste".

Nigdy nie słyszałem Orfeo ale dokładnie tak bym opisał brzmienie swoich Perla Esclusiva , a właściwie tę muzykę, ktora z nich płynie w moim systemie.Ociekające soczystą barwą brzmienie,bardzo przestrzenne ,a przy niektórych utworach wręcz holograficzne, z delikatnymi wysokimi tonami,barwną średnicą i bardzo dobrze kontrolowanymi lekko zaokrąglonymi niskimi tonami.Właśnie o to w tych kolumnach chodzi, że wysokich nie jest mało tylko są one delikatne, nigdy niedrażniące nawet w połączeniu z elektrownią klasy AB choć jak dla mnie robi się wtedy zbyt rozdzielczo.Tak właśnie.Te małe Perle w tej nowej wersji potrafią takie być.

Oczywiście zdaję sobie sprawę,  że Orfeo i Perla Esclusiva to różne klasy brzmienia lecz charakter jest chyba ten sam ale moim zdaniem Perla Esclusiva potrafi więcej dobrego pokazać (więcej muzyki) z dobrym wzmacniaczem w klasie A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Medaaard napisał:

Asterix, one mają to swoje specyficzne "DNA" Xaviana, które trudno opisać dokładniej słowami, trzeba to usłyszeć... jako posiadacz kolumn tej marki, zapewne wiesz, o co mi chodzi. Jeśli idzie o brzmienie Orfeo, to porównując je do XN 250, Orfeo grają bardziej soczystą, gęstą średnicą, cały dźwięk jest mocniej dociążony. Mamy zdecydowanie niżej schodzący bas, większą scenę,  a także nieco bardziej łagodną górę (ale wciąż niosącą dużo informacji). Całe brzmienie jest cieplejsze, powiedziałbym, że w barwie bardziej "złociste". Czy potrzebują aż tak mocarnego wzmacniacza? Wydaje mi się, że najtrafniej opisał to Andrzej Kisiel w miesięczniku Audio (test dostępny też na ich stronie): przyda się coś, co ma ze sto watów przy ośmiu omach i potrafi zagrać dynamicznie, ale przesadnej "elektrowni" wcale nie potrzeba. Pozdrawiam.

Dzięki  Medaaard

Moja znajomość Xavianów zakończyła  sie u mnie  na Xavian Premio -młodszym bracie Orfeo które miałem okazje słuchać na sprzęcie w cenie ponad 100 tys....potem wracając do domu moje Perły jakże ubogo grały ...

Kiedyś jeszcze z nowego Xaviana miałem okazje słuchać Ambry i jedno co łączy te wszystkie "Natury" to świetna muzykalność   która zachęca do długich odsłuchów

Jako ciekawostkę miałem kiedyś sposobność posłuchać tez Xavian Neox 1 ( z tych wszystkich najsłabsze które nie zachęciły do zainteresowania się nimi ) i XN 250 o których i ja mam dobre zdanie ?

 

Edytowane przez asterix1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, rpm napisał:

brzmienie,bardzo przestrzenne ,a przy niektórych utworach wręcz holograficzne, z delikatnymi wysokimi tonami,barwną średnicą i bardzo dobrze kontrolowanymi lekko zaokrąglonymi niskimi tonami.

Bardzo podobnie je odebrałem. Widziałbym je ze wzmakiem grającym bliskim pierwszym planem. 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.09.2020 o 06:41, babatular napisał:

Dokładnie tak - SB Acoustic to tańszy Scan Speak. A Barletta stosuje obecnie w Xavianach głośniki firmy Ciare - dwie klasy niżej od SB Acoustic i 3 klasy nizej od Scan Speaka.

Jeszcze dokładniej to w/w Ciare są dwie i szesnaście tysiąc osiemnastych klasy niżej od SB Acoustic i trzy i pięćdziesiąt osiem dziesięciotysięcznych dwieście czterdzieści jeden klasy niżej od Scan Speaka.

Ps.Aha, i tylko mnie mata słuchać bom jest wybitnie osłuchany.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.09.2020 o 15:09, rpm napisał:

Nigdy nie słyszałem Orfeo ale dokładnie tak bym opisał brzmienie swoich Perla Esclusiva , a właściwie tę muzykę, ktora z nich płynie w moim systemie.Ociekające soczystą barwą brzmienie,bardzo przestrzenne ,a przy niektórych utworach wręcz holograficzne, z delikatnymi wysokimi tonami,barwną średnicą i bardzo dobrze kontrolowanymi lekko zaokrąglonymi niskimi tonami.Właśnie o to w tych kolumnach chodzi, że wysokich nie jest mało tylko są one delikatne, nigdy niedrażniące nawet w połączeniu z elektrownią klasy AB choć jak dla mnie robi się wtedy zbyt rozdzielczo.Tak właśnie.Te małe Perle w tej nowej wersji potrafią takie być.

Oczywiście zdaję sobie sprawę,  że Orfeo i Perla Esclusiva to różne klasy brzmienia lecz charakter jest chyba ten sam ale moim zdaniem Perla Esclusiva potrafi więcej dobrego pokazać (więcej muzyki) z dobrym wzmacniaczem w klasie A.

Dlatego właśnie pisałem o pewnym "DNA" Xaviana, które jak widać potwierdza się także w przypadku kolumn, które Ty posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, rpm napisał:

Jeszcze dokładniej to w/w Ciare są dwie i szesnaście tysiąc osiemnastych klasy niżej od SB Acoustic i trzy i pięćdziesiąt osiem dziesięciotysięcznych dwieście czterdzieści jeden klasy niżej od Scan Speaka.

Ps.Aha, i tylko mnie mata słuchać bom jest wybitnie osłuchany.?

Nie przejmuj sie tym że Ciare są słabsze brzmieniowo od SB i SS. Przecież to tylko głupie głośniki  w kolumnach. Nie stresuj się tym.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, babatular napisał:

 Przecież to tylko głupie głośniki  w kolumnach. Nie stresuj się tym.

To akurat zdrowe podejście ? Dodałbym do tego - to tylko opinia jednego człowieka - Baby, który też czasem  może się mylić. 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Adam 38 napisał:

To akurat zdrowe podejście ? Dodałbym do tego - to tylko opinia jednego człowieka - Baby, który też czasem  może się mylić. 

Oczywiści że baba się myli. Np w kwestiach takich , że gramofon analogowy ma dramatycznie niższą dynamikę niż CD, albo że lampy to powinny być w muzeum elektroniki. Albo że firma Ciare robi słabsze brzmieniowo głosniki od SS cz SB - to słychać przecież że się mylę.

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, elvis512 napisał:

Dawno mnie tu nie było :) Od jakiegoś czasu słucham tego połączenia i przyznam, że na chwilę zwolniłem pogoń. Zdrówka!

4EF5BEA9-5F56-471A-8E8A-0EA55DA05324.jpeg

Patrząc na samo zdjęcie można wyobrazić sobie przyjemność jaką daje ten zestaw.

Dla mnie jest to o tyle łatwiejsze, bo moje Giulietty zasilam nie mniej wyróżniającą się marką tj. Accuphase P-260 :) 

Gratuluje i życzę niekończącego się zadowolenia ?

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.09.2020 o 19:41, lorecci napisał:

XN250 nie było flagowym monitorem, był nim XN270 i chyba do nich powinny być porównywane Orfeo.

 

Zdecydowanie nie. Już o tym kilka razy pisałem, oczywiście kolega babatular jak mantrę będzie powtarzał swoją kwestię i dzielił się z nami miłością do Scanów, ale seria XN to zdecydowanie niższa jakość brzmienia niż Orfeo, mimo, że z legendarnymi głośnikami. To są słabsze kolumny, a że mają lepsze głośniki? A kto tak twierdzi, na jakiej podstawie?, zresztą wiara w to, że dobry/wypromowany głośnik robi dobrą kolumnę to niestety bzdura, bo liczy się cały projekt. Już wiele takich genialnych diy projektów miałem okazję słuchać. Kolumny za 20tyś(tak wycenił konstruktor) na głośnikach za 6tys. A dźwięk przyklejony do obudowy i dziury w paśmie... Nie kupuje się głośników, tylko to, co oferują w konkretnym projekcie. Drogi, firmowy głośnik daje estymę, to zabieg marketingowy początkujących, aby zwrócić uwagę niedoświadczonych... Spróbujcie wycenić głośniki największych firm/marek na rynku... Większość kosztuje garść juanów i pochodzi z te samej fabryki. Barletta może sobie już pozwolić na niestosowanie scanów i innych, bo zbudował markę, sprzedaje swoją szkołę brzmienia i większość ludzi to kupuje, a nie scan, sb, czy seas... I nie ma z jego głośnikami problemów i reklamacji, a wygląd i wykonanie jest genialne.

Kto słucha, nie błądzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Premiumsound napisał:

Zdecydowanie nie. Już o tym kilka razy pisałem, oczywiście kolega babatular jak mantrę będzie powtarzał swoją kwestię i dzielił się z nami miłością do Scanów, ale seria XN to zdecydowanie niższa jakość brzmienia niż Orfeo, mimo, że z legendarnymi głośnikami. To są słabsze kolumny, a że mają lepsze głośniki? A kto tak twierdzi, na jakiej podstawie?, zresztą wiara w to, że dobry/wypromowany głośnik robi dobrą kolumnę to niestety bzdura, bo liczy się cały projekt. Już wiele takich genialnych diy projektów miałem okazję słuchać. Kolumny za 20tyś(tak wycenił konstruktor) na głośnikach za 6tys. A dźwięk przyklejony do obudowy i dziury w paśmie... Nie kupuje się głośników, tylko to, co oferują w konkretnym projekcie. Drogi, firmowy głośnik daje estymę, to zabieg marketingowy początkujących, aby zwrócić uwagę niedoświadczonych... Spróbujcie wycenić głośniki największych firm/marek na rynku... Większość kosztuje garść juanów i pochodzi z te samej fabryki. Barletta może sobie już pozwolić na niestosowanie scanów i innych, bo zbudował markę, sprzedaje swoją szkołę brzmienia i większość ludzi to kupuje, a nie scan, sb, czy seas... I nie ma z jego głośnikami problemów i reklamacji, a wygląd i wykonanie jest genialne.

Nie wiem z którą częścią mojego wpisu się nie zgadzasz?

Z tym że był wyższy model kolumn Xaviana niż XN250? 

Czy z tym że był to flagowy model monitora?

A może z tym, że flagowy monitor powinien być porównywany do swojego współczesnego odpowiednika ?

Abstrahując od jakości o której nic nie napisałem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lorecci - nie zgadzam się tylko z tym, że aktualny flagowiec Xaviana, w tym wypadku Orfeo, miał odpowiednika w serii XN. Nie miał, bo ta seria, jak napisałem wcześniej, była według mnie niżej pod każdym względem. To oczywiście nie znaczy, że uważam iż była zła, w żadnym wypadku. Bardzo lubiłem i długo grałem na XN250EVO i XN125EVO i zawsze będę je polecał.

Kto słucha, nie błądzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Premiumsound napisał:

lorecci - nie zgadzam się tylko z tym, że aktualny flagowiec Xaviana, w tym wypadku Orfeo, miał odpowiednika w serii XN. Nie miał, bo ta seria, jak napisałem wcześniej, była według mnie niżej pod każdym względem. To oczywiście nie znaczy, że uważam iż była zła, w żadnym wypadku. Bardzo lubiłem i długo grałem na XN250EVO i XN125EVO i zawsze będę je polecał.

Opinia osoby, która handluje danym produktem jest dobra dla jeleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Premiumsound napisał:

że aktualny flagowiec Xaviana, w tym wypadku Orfeo, miał odpowiednika w serii XN.

Tu się zgadzam. Nie ma co patrzeć , że monitory z serii XN (250/270) stały na szczycie oferty. Widać , że Xavian wchodzi w wyższy segment. Na pewno cenowy bo brzmieniowo nie miałem okazji porównać w normalnych warunkach. Na AS2019 brzmienie na plus. 

Premiumsound , a jak byście porównali brzmienie XN250evo do obecnych monitorów w zbliżonej cenie z oferty Xaviana ?   Np. Ambra czy Corallo ? 

 

xavian ...jpg

Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, jbmar napisał:

Opinia osoby, która handluje danym produktem jest dobra dla jeleni.

Tak, oczywiście. Całymi dniami siedzę i kombinuję jak Ciebie naciągnąć na gówniany system audio... :)

Kto słucha, nie błądzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.09.2020 o 14:58, Premiumsound napisał:

lorecci - nie zgadzam się tylko z tym, że aktualny flagowiec Xaviana, w tym wypadku Orfeo, miał odpowiednika w serii XN. Nie miał, bo ta seria, jak napisałem wcześniej, była według mnie niżej pod każdym względem. To oczywiście nie znaczy, że uważam iż była zła, w żadnym wypadku. Bardzo lubiłem i długo grałem na XN250EVO i XN125EVO i zawsze będę je polecał.

Proszę Cię. Ciare kontra super Revelatory Scana lub gniazda WBT Platinum kontra paskudne terminale rodem z Harbetha. O jakość i dźwięku nawet  nie wspominam.

Poza tym nie wiem co zrobił Bartletta ale to drewno dębowe wygląda jak jakiś konglomerat.

W dniu 29.09.2020 o 11:01, Premiumsound napisał:

Zdecydowanie nie. Już o tym kilka razy pisałem, oczywiście kolega babatular jak mantrę będzie powtarzał swoją kwestię i dzielił się z nami miłością do Scanów, ale seria XN to zdecydowanie niższa jakość brzmienia niż Orfeo, mimo, że z legendarnymi głośnikami. To są słabsze kolumny, a że mają lepsze głośniki? A kto tak twierdzi, na jakiej podstawie?, zresztą wiara w to, że dobry/wypromowany głośnik robi dobrą kolumnę to niestety bzdura, bo liczy się cały projekt. Już wiele takich genialnych diy projektów miałem okazję słuchać. Kolumny za 20tyś(tak wycenił konstruktor) na głośnikach za 6tys. A dźwięk przyklejony do obudowy i dziury w paśmie... Nie kupuje się głośników, tylko to, co oferują w konkretnym projekcie. Drogi, firmowy głośnik daje estymę, to zabieg marketingowy początkujących, aby zwrócić uwagę niedoświadczonych... Spróbujcie wycenić głośniki największych firm/marek na rynku... Większość kosztuje garść juanów i pochodzi z te samej fabryki. Barletta może sobie już pozwolić na niestosowanie scanów i innych, bo zbudował markę, sprzedaje swoją szkołę brzmienia i większość ludzi to kupuje, a nie scan, sb, czy seas... I nie ma z jego głośnikami problemów i reklamacji, a wygląd i wykonanie jest genialne.

Masz racje. Bartletta zbudował markę i może sobie stosować słabsze jakościowo i tańsze głośniki, może sobie stosować paskudne terminale zamiast WBT. Byle kolumny  ładnie w salonie wyglądały i się sprzedawały. Ale to nie jest zarzut z mojej strony. Wręcz przeciwnie - ma rację, robi biznes i życzę mu jak najlepiej. Choć już nawet drewno daje gorszej klasy niż na początku....

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.09.2020 o 09:48, rpm napisał:

Tylko dlaczego babatularze pomimo Twoich zapewnień o badziewności samych głośników w obecnych Xavianach te kolumny potrafią tak pięknie przekazać muzykę ?

Wiesz ilu ludzi twierdzi że pięknie grają: Harbethy, albo zniekształcenia w  lampowych urządzeniach, albo szumiące, trzeszczące, bez dynamiki gramofony ? 

Jak  ci sie podobają obecne Xaviany to kupuj.  Zresztą gdzie ja pisze o badziewnosci Ciare czy obecnych Xavianów ? Pisze że Ciare i obecne wypusty Xaviana są słabsze od Scanow Revelatorow i starej serii XN.

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Medaaard napisał:

A ja po raz kolejny po 8 latach obcowania z marką Xavian powtarzam, że Orfeo brzmią znacznie, znacznie lepiej niż XN 250. Kompletnie nie zgadzam się z opinią Babatulara.

A ja po raz kolejny powtarzam. Masz takie prawo i ani mnie to ziębi ani grzeje czy się zgadzasz z moją opinią czy nie.

 

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, babatular napisał:

Wiesz ilu ludzi twierdzi że pięknie grają: Harbethy, albo zniekształcenia w  lampowych urządzeniach, albo szumiące, trzeszczące, bez dynamiki gramofony ? 

Jak  ci sie podobają obecne Xaviany to kupuj.  Zresztą gdzie ja pisze o badziewnosci Ciare czy obecnych Xavianów ? Pisze że Ciare i obecne wypusty Xaviana są słabsze od Scanow Revelatorow i starej serii XN.

Zanim powstały revelatory to na jakich przetwornikach słuchałeś?? Czy może od revelatorów zacząłeś przygodę z audio?? ?

Uwielbiam czytać Twoje dyrdymałki hahahahahaha ?
A co powiesz na temat przetworników VOLTa w ProAc-ach K6?? Albo o przetwornikach ATC?? Też słabe w porównaniu do mitycznej matki SS Relevatio?? hahahah


A tak nawiasem to lubię Ciebie, bo mnie rozbawiasz ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, muzaman napisał:

Zanim powstały revelatory to na jakich przetwornikach słuchałeś?? Czy może od revelatorów zacząłeś przygodę z audio?? ?

Uwielbiam czytać Twoje dyrdymałki hahahahahaha ?
A co powiesz na temat przetworników VOLTa w ProAc-ach K6?? Albo o przetwornikach ATC?? Też słabe w porównaniu do mitycznej matki SS Relevatio?? hahahah


A tak nawiasem to lubię Ciebie, bo mnie rozbawiasz ? 

VOLT i ATC - wiadomo że to genialne przetworniki. Kolumny na ATC grają tak pięknie - sucho i ostro że aż miło posłuchać.

Brytole to w ogóle nie mają pojęcia o hi-endzie. Chyba tylko DCS próbuje się wybić z tego zaścianka hi-fi.

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, babatular napisał:

VOLT i ATC - wiadomo że to genialne przetworniki. Kolumny na ATC grają tak pięknie - sucho i ostro że aż miło posłuchać.

Brytole to w ogóle nie mają pojęcia o hi-endzie. Chyba tylko DCS próbuje się wybić z tego zaścianka hi-fi.

hahahahahhaha ojjjj FUN jak cholera. 
Nadal jednak nie odpowiedziałeś na pytania wszystkie.

Zanim powstały revelatory to na jakich przetwornikach słuchałeś?? Czy może od revelatorów zacząłeś przygodę z audio??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, babatular napisał:

VOLT i ATC - wiadomo że to genialne przetworniki. Kolumny na ATC grają tak pięknie - sucho i ostro że aż miło posłuchać.

Brytole to w ogóle nie mają pojęcia o hi-endzie. Chyba tylko DCS próbuje się wybić z tego zaścianka hi-fi.

Baba, grają u mnie i Dyniaczki i ATC. Nie za bardzo jest słychać to o czym piszesz w przypadku najmniejszych ATC (7), znowu przy "jedenastkach" było jeszcze bardziej gładko i soczyście. Co do "brytoli" to w audio możemy im tylko zazdrościć takiego "zaścianka". 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, muzaman napisał:

hahahahahhaha ojjjj FUN jak cholera. 
Nadal jednak nie odpowiedziałeś na pytania wszystkie.

Zanim powstały revelatory to na jakich przetwornikach słuchałeś?? Czy może od revelatorów zacząłeś przygodę z audio??

.

 

 

Edytowane przez Kukawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, muzaman napisał:

hahahahahhaha ojjjj FUN jak cholera. 
Nadal jednak nie odpowiedziałeś na pytania wszystkie.

Zanim powstały revelatory to na jakich przetwornikach słuchałeś?? Czy może od revelatorów zacząłeś przygodę z audio??

Słuchałem Tlov i Cta. 

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soundrebels

"Kilka słów od Roberta Barletty na temat Orfeo

„Barwy muzyki, naturalność, spójność, dynamika, niski poziom zniekształceń: wszystko na rekordowym poziomie. Aby osiągnąć te wyniki, wykorzystaliśmy wieloletnie doświadczenie we współpracy ze skandynawskimi producentami głośników i uruchomiliśmy produkcję naszej własnej, unikalnej marki AudioBarletta przewyższającej skandynawskie produkty"

HAHAHAHAHHAHA 

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.