Skocz do zawartości
IGNORED

Monitor studyjny kontra zwykle glosniki


anxion

Rekomendowane odpowiedzi

>Hmm... Trochę orientuję się w tym, ile kosztuje sprzęt pro. Kolumny są cóż, raczej drogie. W cenie

>poniżej 3500 za parę wybór jest naprawdę niewielki, i są to w zasadzie kolumienki na biurko do pracy

>z komputerem. W cenie powyżej 10-20 kzł za parę jest w czym wybierać.

 

To tak, jak w domowym audio. Za 3.5k kolumny + wzmacniacz to mozna sobie rowniez kupic kolumnienki na biurko lub co najwyzej duze, pazdziezowe, przepraszam za okreslenie, pierdziawki.

 

Tyle, ze ten watek zaczal sie o cenach w regionach co najmniej srednich, tudziez hi-endowych i chyba w takim kontekscie reszta watku sie rozwijala. Bo w rejonach budzetowych jest jak jest, masa kompromisow, czy to w pro czy to w domowym systemie i nie ma co za bardzo kopi kruszyc ;-)

 

Tak to jest, jak sie mowi ogolnie o czyms, nagle pojawia sie masa niedomowien, nieporozumien i ideologi... Najlepiej samemu podejsc krytycznie i podsluchac.

 

Osobiscie, jesli ktos by mu pokazal audiofilski zestaw kolumny+wzacniacz, ktory W TEJ CENIE gra LEPIEJ niz APSy I ZGODNIE Z MOIMI PREFERENCJAMI, chetne je wymienie. Ale na razie taki kozak sie nie pojawil, wiec ciesze sie tym co mam...i tu rozmawiamy o konretach...

 

nsnotes

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Arek__45

(Konto usunięte)

..:) ale...ale zmieniles swoje "o mnie"....juz to lepiej wyglada....a co do "rynku pro " to jak ja sie tym interesowalem -sluchalem takich rozwiazan, to jeszcze audiostereo nie istnialo ...wroc do swej recenzji powiedzmy za rok dwa...zobaczymy co sie z niej ostanie ...a moze bedzie jeszcze lepsza, kto wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>jozwa maryn, 20 Lut 2010, 23:20

 

>Hmm... Trochę orientuję się w tym, ile kosztuje sprzęt pro. Kolumny są cóż, raczej drogie. W cenie

>poniżej 3500 za parę wybór jest naprawdę niewielki, i są to w zasadzie kolumienki na biurko do pracy

>z komputerem. W cenie powyżej 10-20 kzł za parę jest w czym wybierać.

 

No nie zupełnie tak jest przykładowo klasę lepiej od APS AEON za 5000zł gra KRK expose za 17'000 zł. Ale ta klasa wyjawia się w subtelnościach i 3x większa cena tego nie przekłada tego liniowo na dźwięk. Takie np. legendarne Klein Hummel O 410 za 15'000zł wcale nie chcą lepiej grać od APS- AEON? No ale za ok 10'000zł pewne studyjne vintage pasywne głośniki zjadają z dobrym wzmakiem na dzień dobry całość :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Arek__45, 21 Lut 2010, 01:49

Czy ty potrafisz rozmawiać na forum z innymi tak żeby Cie z coraz nowszych wątków nie wyrzucano?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Arek__45

(Konto usunięte)

...kolego ..dopisz zawsze "moim zdaniem"...i bedzie ok ...i dopowiedz sobie ze inni nadinterpretuja pewne slowa, tylko slowa .Przestan byc tak smiertelnie powazny....robisz odsluchy w prosektorium czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwieksza roznica pomiedzy monitorem studyjnym a domowym jest... podejscie do dzwieku jego uzytkownika.

 

Do dzisiaj bardzo popularnym pasywnym monitorem bliskiego pola w studiach nagraniowych, jest Yamaha NS-10 ktora nowa kosztowala ok 2000 pln brutto. Lapiecie o co mi chodzi?

 

W bardzo wielu studiach w ktorych nagrywalem, staly monitory warte majatek, a mimo wszystko bylo miejsce dla NS-10 (ktore odwalaly 70% roboty) i np. glosniczkow od komputera. Bo miks ma byc optymalny i brzmiec w miare rowno na kazdym sprzecie.

 

Rownie dobrze mozna z powodzeniem miksowac i wgrywac slady na sredniej klasy chinskim monitorze zakupionym w salonie audio (jak sie czlowiek na nauczy na nim sluchac, nie przewalac basu i nie przeginac z kompresja).

 

Sluchac muzyki na monitorze studyjnym rowniez mozna z powodzeniem i jest to calkiem przyjemne, choc nie tak efektowne i absorbujace jak w przypadku dobrego glosnika "do domu".

 

W wiekszosci realizatorek, monitory sa poustawiane i popodlaczane tak, ze zapalony audiofil dostal by zapasci a przeciwnik subwooferow schizofrennii;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anxion, 20 Lut 2010, 14:54

 

>Ogulnie chodzi mi o to czy Np uslysze kazdy element na plycie w dobrych glosnikach stereo okolo

>10 tys zl czy wiecej informacji i detali bede mial w monitorach studyjnych np za 5 tys zl

 

Monitory studyjne (pasywne) są zrobione ta samo jak kolumny do domowego użytku z głośników, zwrotnicy i skrzyni. Tylko że skrzynie w monitorach są bardziej dostosowane do warunków studyjnych i nie są tak ładne. Nie ma żadnych cudów dzięki którym monitory miały by grać lepiej. To jest kwestia tylko tego jak się udało producentowi i jak to się podoba użytkownikowi. Tak samo w segmencie domowych kolumn można znależć przykłady kiedy dwukrotnie droższe kolumny nie grają lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są zrobione "tak samo". Przy monitorach studyjnych nawet pasywnych priorytetem jest neutralność a nie tandetne podbicia na skrajach pasma jak w większości zestawów Hi-Fi. ... później z tym hi-fi mam tylko problemy bo muszę korygować te podbicia przy np. 120 Hz .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak robienie w sprzedawanych kolumnach górki na 80-120Hz to normalka,niech jeszcze realizator da tam jakiś "akcentujacy" bas to w domu idzie ocipieć. Ostatnio znajoma która kiedyś ukończyła średnia szkołę muzyczna w klasie fortepianu dźwięk z jej własnego sprzętu aż otrzepał z obrzydzenia właśnie przez ta górkę na górce :). Sporo osób nie może zrozumieć że tzw masa na basie nie jest równoznaczna z tym że ten bas jest poprawnie odtworzony. Odtwarzając uderzenie w 1,5 metrowej średnicy kocioł w pomieszczeniu 90m3 przez 15" schodzacy 12dB/oktawę do23Hz głośnik tak zwane wstrząsanie wnętrzności czuć dopiero przy ustawieniu w 250W monobloków na pół mocy- mówimy brzydko o tzw pierdyknięciu. Jednak ten efekt "wnetrznosciowy" jakbyśmy w realu stali przy tym kotle po prostu nie występuje, czyli należy podejrzewać że było za głośno. Skoro na domowym sprzęcie cały czas nam na słuchaniu z normalnym poziomem głośności masuje wątrobę to znaczy ze coś mamy nie zupełnie dobrze ze sprzętem :( W takich np. APS AEON ostatnio znów słuchanych przezemnie w ok 14m2 mocno adaptowanej akustycznie reżyserce bas pojawia się nagle z nikąd i tam momentalnie po ustaniu niknie i tak powinno być w dobrym akustycznie domowym zaciszu.Oczywiście mogło by być lepiej gdyż przy dużych amplitudach na 8" efekt Doplera daje po uszach na 15" tego nie ma no ale studyjny sub na 15"TADzie to wydatek ok 15kzł i mało kogo stać na takie mecyje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wyjaśnię mój wpis.

 

"Oczywiście mogło by być lepiej gdyż przy dużych amplitudach na 8" efekt Doplera daje po uszach na 15" tego nie ma "

 

Słyszymy wtedy niski bas jako tonalnie wyższe dźwięki co tak niektórych cieszy ale z prawda o dźwięku się mija i dla tego osobiście jestem przeciw wąsko przednio ścianowym pierdziawkom nawet z górnej półki. No bo tak ten bas jest realizowany niestety praw fizyki nie zmienimy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Nawiasem mówiąc, niedawno był u mnie znajomy i rzucił uchem na system, w którym grały ARMy, głośniki mało "robione" (chociaż nie, żeby wcale nie, ale z dużym umiarem). Pierwsze wrażenie? "Nie ma basu". Znalazłem mu więc nagranie, gdzie bas występuje naprawdę (a nie tylko zmyślony przez głośniki). Chyba zmienił zdanie...

 

Przymierzam się teraz do kupna stosunkowo niedrogich małych monitorów aktywnych. PMC odpada ze względu na cenę, do ADAM-ów nie mam przekonania, zresztą w interesującejmnie cenie są straszne maleństwa, wstępnie padło na małe Geneleki lub APS IO. Prawdopodobnie wybiorę spomiędzy tych dwóch na drodze odsłuchowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jozwa maryn, 22 Lut 2010, 12:38

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Efekt Dopplera jak wiemy objawia się tym że źródło dźwięku przemieszczając się w naszym kierunku słyszane jest jako ton wyższy niż by stało w miejscu. Małe membrany przy odtwarzaniu dźwięku o tej samej głośności muszą się przemieszczać szybciej odtwarzając dźwięk o tej samej częstotliwości co duże membrany;przeważnie odtwarzane są dźwięki kombinowane i dla tego np dźwięk niższy jest nośnym dla wyższego.Poruszając się szybciej w tym samym środowisku jakim jest powietrze zmiany dźwiękowe muszą być słyszalne.Jak wiemy w dobrym audio chodzi o efekt końcowy czyli maksymalnie wierny dźwięk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>jozwa maryn, 22 Lut 2010, 12:4

>Prawdopodobnie wybiorę spomiędzy tych dwóch

>na drodze odsłuchowej.

 

To najlepsze co można zrobić jak się ma te monitory obok siebie :)

 

APS IO niestety nie słyszałem, oby były równie świetne jak APS AEON

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected], 20 Lut 2010, 14:12

 

>Rabbeat83, 20 Lut 2010, 11:29

>>Nie powiedział bym właśnie, ze w studiu jest prosty tor sygnału - tu odsłuch musi być właśnie

>>maksymalnie neutralny i szczegółowy, żeby pokazać jakość tego toru i wskazać realizatorowi jaki

>>mikrofon, przedwzmacniacz, kompresor, korektor czy co tam jeszcze użyć, żeby dany wokalista

>>zabrzmiał tak jak to sobie realizator zaplanował.

>

>To tylko pobożne życzenia jeden porządny topowy mikrofon to 26'000zł a gdzie przynajmniej drugi i

>reszta? wyjściowa cena godziny w studio to 50zł-kiedy to zarobi na siebie? I tak mimo to każdy

>kombinuje w domu nagranie, jak już porządnie je spartoli to dopiero szuka ratunku w studio.U nas w

>kraju jest parę tysięcy "studiów nagraniowych" ale jak weźmiesz gotowe wydane nagranie i posłuchasz

>to włos się na głowie jeży;powinni je nazywać ŚMIERĆ AUDIOFILOM.

 

No niestety jakość nagrań mamy jaką mamy i nie jest to nawet kwestią czy studio posiada mikrofon za 2tyś. zł czy za 20tyś. zł, bo i topowe produkcje gdzie budżet nie gra roli potrafią spartolić kompresją i tyle słychać z high endowego mikrofonu. Jeżeli chodzi o polskie nagrania i wszelakie domowe produkcje to nawet się nie wypowiadam w zdecydowanej większości nawet materiał z małych studiów zalatuje amatorką.

 

Dodam jeszcze, że nie jestem przeciwnikiem aktywnych monitorów, a wręcz przeciwnie, ale wrażenia, które odniosłem są takie, a nie inne i sporo osób nie lubi słuchać na sprzęcie studyjnym, ale to tylko powinno zachęcić do posłuchania i porównania jednych i drugich konstrukcji, bo odpowiedzi na forum, które są lepsze niczego właściwie nie powiedzą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

"Małe membrany przy odtwarzaniu dźwięku o tej samej głośności muszą się przemieszczać szybciej odtwarzając dźwięk o tej samej częstotliwości co duże membrany;przeważnie odtwarzane są dźwięki kombinowane i dla tego np dźwięk niższy jest nośnym dla wyższego."

 

 

A, rozumiem. Czyli mały szybko poruszający sie głośnik wprowadza zniekształcenie do pierwotnej częstotliwości spowodowane efektem Dopplera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

jozwa maryn, 22 Lut 2010, 12:43

 

>Nawiasem mówiąc, niedawno był u mnie znajomy i rzucił uchem na system, w którym grały ARMy,

>głośniki mało "robione" (chociaż nie, żeby wcale nie, ale z dużym umiarem). Pierwsze wrażenie? "Nie

>ma basu". Znalazłem mu więc nagranie, gdzie bas występuje naprawdę (a nie tylko zmyślony przez

>głośniki). Chyba zmienił zdanie...

>

>Przymierzam się teraz do kupna stosunkowo niedrogich małych monitorów aktywnych. PMC odpada ze

>względu na cenę, do ADAM-ów nie mam przekonania, zresztą w interesującejmnie cenie są straszne

>maleństwa, wstępnie padło na małe Geneleki lub APS IO. Prawdopodobnie wybiorę spomiędzy tych dwóch

>na drodze odsłuchowej.

 

Ja też myślę nad czymś tego typu i:

 

KRK VXT 6 - raczej odpadają choć są najtańsze (promo za 2830) ... odpadają bo wahania +-4 dB sa niedopuszczalne dla mnie ... w Hi-Fi takie coś byłoby OK ... i dla tego Hi-Fi dla mnie odpada ;)

APS IO - chyba jeszcze najciekawsze

ADAM A7X - nowe monitory które mają się pojawić w przyszłym miesiącu ... mają większy woofer niż A7 i 2x więcej mocy na basie ... A7 były słabe w kwestii szerokości pasma w dół ... tu liczę że będzie OK

GENELEC - 8040 są a)za drogie, b) mają tylny basreflex - jak dla mnie 2x NIE (a Genelec 8030 mają wooferek 5" więc za bardzo niższego basu nie będzie)

 

reasumując wybieram pomiędzy APS IO a ADAM A7X (chyba że znasz coś innego sensownego?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • Redaktorzy

I na czym stanęło z tymi głośnikami aktywnymi? Bo u mnie wyglądało to tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jozwa maryn

 

Dlaczego IO a nie AEON ?

Moze pomozesz mi swoja opinia, bo juz wlasciwie zamowielem AEON-y, ale mam wrazenie ze sa za duze i nie moge ich "rozpedzic".

 

Moze warto by jednak wybrac mniejszy model ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad przeskoczeniem w system aktywny. Czy osoby nieco bardziej osłuchane w temacie mogłyby podpowiedzieć czy w segmencie studyjnym są jakieś monitory o nieco przyjemniejszym i muzykalnym brzmieniu ? Coś w stylu starych Dynaudio Audience, ale z lepszym basem i mocniejszą górą. Myślałem o aktywnych Dynkach Focus 110A ale wołają za nie jakieś astronomiczne pieniądze, prawie 7 tys zł za nowe :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected], 22 Lut 2010, 12:54

Małe membrany przy odtwarzaniu dźwięku o tej

>samej głośności muszą się przemieszczać szybciej odtwarzając dźwięk o tej samej częstotliwości co

>duże membrany;

 

 

Raczej małe membrany muszą drgać z większą amplitudą dla tej samej częstotliwości w stosunku do większych membran.Głośność siłą rzeczy jest mniejsza w małych membranach,a wynika to z powierzchni samej membrany.A do tego prędkość jest uzależniona od ciężaru układu drgającego,jednak nie ma wpływu na głośność.Im większa doprowadzona moc tym większa głośność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micke 13, 8 Maj 2010, 13:26

 

>Zastanawiam się nad przeskoczeniem w system aktywny. Czy osoby nieco bardziej osłuchane w temacie

>mogłyby podpowiedzieć czy w segmencie studyjnym są jakieś monitory o nieco przyjemniejszym i

>muzykalnym brzmieniu ? Coś w stylu starych Dynaudio Audience, ale z lepszym basem i mocniejszą górą.

 

Zachęcam abyś swoje oczekiwania basowe odnosił ściśle do warunków akustycznych pomieszczenia, szczególnie do jego powierzchni.

Jakiś czas temu przechodziłem tę drogę przez mękę. Pokój ok. 10m2. Przetestowałem aktywne Adamy, Yamachy, K&H, Hafler. Wymieniłem tylko te, które zachęciły mnie do zatargania ich do domu po wstępnym odsłuchu u sprzedawcy.

W końcu trafiłem na Genelec. Na pierwszy ogień 8030A, potem 8040A. Te drugie zostały i przynoszą mi wiele radości. Uważam, że są właśnie muzykalne a nie laboratoryjne. Nie szastają wysokimi ale niczego mi tam nie brakuje. Bardzo dobry bas. Zawsze zostaje możliwość lekkich korekcji, jak to w aktywnych, ale 8040A wstrzeliły się idealnie w pomieszczenie i wszystkie "ustawy" są w pozycji "off".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.