Skocz do zawartości
IGNORED

Monitor studyjny kontra zwykle glosniki


anxion

Rekomendowane odpowiedzi

... tyczy się tylko zwrotnic pasywnych :) Pasywne filtry wyższego rzędu wymagają większej ilości elementów niż jeden kondensator, co powoduje spadek wsp. tłumienia, gorszą kontrolę, gorsze odpowiedzi impulsowe.

 

Dla tego właśnie zwrotnice aktywne mają tą przewagę że można sobie ciąć filtrami 4 rzędu i nie ma strat/spadku wsp. tłumienia/spadku kontroli, bo między wzmacniaczem a głośnikiem nie ma degradujących śmieci w postaci rezystorów, cewek i kondensatorów.

Dokładnie to pisząc o zestawach domowych miałem na myśli rozwiazania pasywne. Tak mi sie skojarzyło ze starymi Jm-Lab Focal który w zestawie domowym, podłogowym (pasywnym) chwalił sie już bardzo dawno temu takimi filtrami.

 

Przypomniał mi się też pasywny monitor PMS-1 który był niedawno do wzięcia z Allegro, w którym zastosowano również filtry 4 rzedu jak w wersji aktywnej. Sam uważam że rzad filtru pasywnego nie ma aż takiego znaczenia dla jakosci, bo liczy sie wykonanie rozwiazania i sposób zastosowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A produkuje się monitory aktywne w obudowie zamkniętej?

 

Np.

Blue Sky ProDesk 2.1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Podobno niesamowite monitory.

Cena okolo 6000,- PLN

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był gdzieś wklejony link do testu porównawczego monitorów aktywnych bliskiego pola. W sumie nieprodukowana od dośc dawna konstrukcja Tonsil TLC AMS-1 zajeła miejsce w górnej połowie stawki. Niektórzy zauwazyli że miała wieksze problemy z kontrola basu niż najdroższe konstrukcje.

A najlepiej wypadły chyba ADAM i Genelec za ceny dwa razy wyższe od AMS-1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> arnipl

Podzielisz sie informacjami o reszcie systemu ?

Sytemy z monitorami trzeba uwaznie stroic albo brac ich charakter jaki jest.

Jak to jest u Ciebie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pc +

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

+

yaqin mc10l /marantz 1122dc

+

VDH cs 122

+ pmsy

 

gra to na tyle fajnie, że na razie to myślę tylko by kupić gramofon z zamówioną Nudą i daca do pc

nie myślę o zmianie kolumn.

 

Przykro mi nie umiem lać audiofilskiej wody typu "system gra przejrzystym, transparentnym a zarówno bezbarwnym brzmieniu ;)"

pokój 12m2 w miarę dobrze zaadaptowany akustycznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There is no dark side in the moon, really. As a matter of fact it's all dark

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np.

Blue Sky ProDesk 2.1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Podobno niesamowite monitory.

Cena okolo 6000,- PLN

 

Sześc koła za komputerowe pierdziawki... rzeczywiście niesamowite.

Pomijam już lamerski bełkot w tej pseudo recenzji, bo pisac każdy sobie może, trochę lepiej lub trochę gorzej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sześc koła za komputerowe pierdziawki... rzeczywiście niesamowite.

Pomijam już lamerski bełkot w tej pseudo recenzji, bo pisac każdy sobie może, trochę lepiej lub trochę gorzej...

 

W sumie dobrze, że parantulla wpisał co nieco uwag, bo Wasza "dyskusja" raczej nie jest na temat założonego wątku. Bez urazy...

Brakuje "kontry".

 

Miałem okazję słuchać APS-ów i "przeszły" jak wiele innych, głównie pasywnych kolumienek. Koledze, który je miał kilka miesięcy - także...

 

Można przecież utworzyć kolejny KLUB.

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze klub juz jest.

 

Po drugie budowa systemu odsluchowego to nie zaliczanie panienek, a wiec czy cos "przeszlo" czy nie "przeszlo" nie swiadczy o mozliwosciach rozwiazania.

 

Po trzecie monitory studyjne roznia sie strojeniem od tradycyjnych kolumn i wybor takiego rozwiazania musi byc swiadomy.

Moim zdaniem efekt koncowy wynagradza poniesiony trud budowy systemu.

Przekonuje sie o tym kazdego dnia.

 

Po czwarte pokazane monitory Blue Sky ProDesk 2.1 to nie zadne pierdziawki.

Ale tak moga twierdzic ludzie ktorzy ich nie slyszeli. Przeciez nie sluchamy oczami.

Ja tez ich nie sluchalem, ale sluchalem kilku roznych zestawow monitorow studyjnych i takze tymi ProDesk sie swego czasu interesowalem przed zakupem APS AEON.

W wilu miejscach sa chwalone.

A APS takze mozna bylo poznac glownie po dobrych opiniach.

O ostaecznynm zakupie u mnie zdecydowal sposob dystrybucji firmy APS, gdzie moglem przetestowac zestaw w domu.

A ProDesk jest w Warszawie, dokad nie chcialem z racji odleglosci zawiezc sprzetu towarzyszacego.

Jesli sa w necie opinie ludzi ktorzy testowali taki zestaw dlugo, albo go posiadaja, to dlaczego mamy temu nie wierzyc ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie robie muzyki i rozmawiamy tu o jej sluchaniu za pomoca owych.

A Ty spitfire28 robiles muzyke dokladnie na tym zestawie ze twierdzisz z cala pewnoscia ?

 

O ile jest pojecie monitora studyjnego to nie ma czegoś takiego jak monitor audiofilski. Rzecz jest w przeznaczeniu, monitor studyjny służy do "monitorowania" efektów pracy realizatora dźwieku.

 

Monitorowanie jest przeznaczeniem konstrukcji i projekt doapsowany jest do niej optymalnie.

Do audiofilskiego sluchania trzeba znacznie zmienic charakter urzadzen towarzyszacych.

Ale jesli sie to zrobi, to najlepsze cechy monitorow pozwalaja sie w pelni delektowac muzyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etap podniecania mam za soba.

Wybralem AEON-y i cesze sie muzyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma się czym podniecać.

 

Deutsche Grammophon +

Berliner Philharmoniker +

Herbert von Karajan +

Beethoven Symphonie No 5 +

APS AEON +

reszta majdanu

 

Spitfire... ta dynamika, nasycenie, akustyka i brzmienie masywnej orkiestry w mistrzowskim wydaniu... wierz mi, jest czym sie podniecac.

 

To na dokladke. Wczesniej Perahia Szopen, Volodov Liszt itd, Loussier wariacje na temat Szopena, Keith Jarret koncert z Koln x 2 A jeszcze wczesniej gruzinski, meski chor The Rustavo Choir, ubarwione szczypta Diany Krall...

 

I tak od rana, na mornitorach studyjnych, ktore podobno nie nadaja sie do sluchania muzyki ;)

 

nsnotes

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blue Sky ProDesk 2.1

Dziwne, że bas z tego systemu został opisany jako miękki. Spodziewałbym się czegoś dokładnie odwrotnego z takiej konstrukcji.

 

Co do APSów- też uważam, że są naprawdę dobre, miałem je na odsłuchu przez około 2 tyg- jak na moje gusta byłyby idealne gdyby nie trochę za miękki bas. Dla wielu beznadziejnie zrealizowanych płyt były wręcz "za dobre".

Potem miałem okazję przesłuchać monitory Geneleca i tam już nic mnie nie powaliło.

 

Genelec około 6 tys za parę- nie pamiętam modelu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem o różnicach przeznaczenia żeby nie prowokować wymyślania pojęć z pogranicza marketingowej sieczki typu "monitor audiofilski".

 

Im lepszy monitor bliskiego pola tym bardziej płaska charakterystyka przenoszenia. TLC AMS-1 w zasadzie otwierał stawkę tych droższych monitorów, w których postarano się o jak najlepsze wyrównanie.

 

To co audiofile robiący tournee odsłuchowe po salonach ze sprzętem domowym napiszą na temat brzmienia monitorów studyjnych można puszczać mimo uszu. W przypadku monitorów studyjnych do stosowania w domu przy odsłuchu z dalszych planów - przynajmniej dla mnie, płaska charakterystyka nie jest aż tak istotna. Sądzę że większość ludzi przyzwyczajonych do różnych brzęczyklocków domowych będzie miało podobnie i te droższe monitory z płaską charakterystyka będą się wydawały trochę blade w barwie, bez dużego oddechu i z większa zawartością wyzszych-średnich tonów.

 

To wynik przyzwyczajenia do charakterystyki zestawów domowych - zwłaszcza 2 droznych. Miesięcznik Audio w recenzjach zamieszcza pomiary i w całej jego historii może pamiętam kilka przypadków zestawów domowych z płaską charakterystyką przenoszenia.

Większość sprzętów domowych ma charakterystykę ukształtowaną w uśmiech dyskoteki, a te droższe od tych bardzo tanich różnią się szerokością tego uśmiechu. Dzieje się tak dlatego że przy cichszym słuchaniu z większej odległości taki charakter lepiej sie ludziom podoba, bo więcej słyszą (jest zbliżony do krzywych izofonicznych ludzkiego słuchu). Kiedy producent się wysili o rozsunięcie podbicia pasma na sam skraj i lekkie podbicie średnich w okolicach podziału zwrotnicy to już osiąga granicę hiendu. Jeszcze tylko dowali odpowiednio podniecającą cenę i produkt będzie „uznany”.

 

Zetknięcie się z droższymi monitorami bliskiego pola o płaskiej charakterystyce może być skokiem do zimnej wody, bo okazuje się, że kiedy monitor jest poprawny brzmieniowo to znika połowa emocji, które słyszeliśmy na domowych zestawach - wtedy pozostaje nam albo podac głosniej albo przysunąć się bliżej do zestawu głośnikowego, do czego właśnie jest zaprojektowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arwas- zapewne właśnie stąd mało osób używa monitorów aktywnych tylko do słuchania muzyki. Bo na pierwszy rzut ucha zrównoważone brzmienie jest dziwnym brzmieniem, dodatkowo zniekształconym przez "niestudyjne pomieszczenie".

 

Co dziwne- nie zauważyłem aby pomiędzy monitorami bliskiego a średniego pola były jakieś konkretne różnice w charakterystyce pasma. Jeśli się mylę wyprowadźcie mnie z błędu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do APSów- też uważam, że są naprawdę dobre, miałem je na odsłuchu przez około 2 tyg- jak na moje gusta byłyby idealne gdyby nie trochę za miękki bas.

 

Zbyt miekki bas to nie jest problem APS-ow. U mnie czegos takiego nie ma.

One Ci pokazaly jaki masz system przed nimi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arwas- zapewne właśnie stąd mało osób używa monitorów aktywnych tylko do słuchania muzyki. Bo na pierwszy rzut ucha zrównoważone brzmienie jest dziwnym brzmieniem, dodatkowo zniekształconym przez "niestudyjne pomieszczenie".

 

Co dziwne- nie zauważyłem aby pomiędzy monitorami bliskiego a średniego pola były jakieś konkretne różnice w charakterystyce pasma. Jeśli się mylę wyprowadźcie mnie z błędu.

Może tylko bardziej chodzi o wielkość głosnika w tym rozróżnieniu. APS-1 jest czasem określany jako monitor bliskiego-średniego pola. Zapewne monitory główne w studiu też dążą do maksymalnie płaskiej charakterystyki przenoszenia -tego nie sprawdzałem. Istotny może być sposób wytłumiana rezyserki, którego w domu raczej się nie praktykuje powszechnie i w mieszkaniu z większej odległości słyszymy więcej dźwięków odbitych.

 

Ale te tańsze z monitorów bliskiego pola nie dążą już tak do idealnej liniowości, a potrafią zadowalająco zabrzmieć w cenie, za która nie kupimy uznanego kompletu grającego do domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arwas- zapewne właśnie stąd mało osób używa monitorów aktywnych tylko do słuchania muzyki. Bo na pierwszy rzut ucha zrównoważone brzmienie jest dziwnym brzmieniem, dodatkowo zniekształconym przez "niestudyjne pomieszczenie".

 

W pelni zgoda.

Ale wystrczy zastosowac preamp, ja mam tez IC VdH The Second.

Kiedy slucham, obkladam przestrzen w poblizu glowy poduchami.

I sterylny charakter ustepuje miejsca emocjom.

 

Z aktywnymi monitorami studyjnymi i emocjami w muzyce jest jak z pilotami i UFO.

Wielu z nich je widzialo, a reszta moze im wierzyc lub nie.

 

Wszystko przez to, ze spotkania z UFO to nie jest powszechne zjawisko.

Tak samo jak kupowanie aktywnych monitorow studyjnych do sluchania muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kolumny to monitory studyjne Revox AX 545. Chociaż małe nie są, bo gabarytami przypominają Altus 110.

No, ale skrzynka duża, bo to są kolumny w obudowie zamkniętej. Bardzo sobie cenie te kolumny.

Ale dodać muszę, że grają dobrze tylko z doborowym towarzystwem. Im lepszy wzmacniacz i reszta tym więcej pokażą.

Natomiast z budżetowym audio te kolumny zagrają gorzej od niestudyjnych kolumn. Wydaje mie się, że są stworzone do współpracy ze wzmacniaczami lampowymi, gdyż po podłączeniu do lampy dopiero pokazują jaki potencjał barwowy w nich drzemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt miekki bas to nie jest problem APS-ow. U mnie czegos takiego nie ma.

One Ci pokazaly jaki masz system przed nimi.

Nie, nie sądzę aby była to wina CD, obecnie z tego samego źródła uzyskuję znacznie twardszy bas na Dualach CL 732. Ale prawda zapewne leży pośrodku. Niestety nie miałem już możliwości przetestowania DACa od Myteka razem z tymi APSami- może wtedy miałbym inne zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mowimy tu o jednym urzadzeniu - mowisz o CD.

Mowimy o pojemnosciach interkonektow, klasach pradowych przedwzmacniaczy i dodatkowym wplywie ewentualnych sieciowek.

 

 

Szukalem tych Duali i prosze co znalazlem

 

HiFi Wikipedia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jestesmy 100 lat za murzynami ze swoim beztroskim balaganem na audiostereo.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno, że wiele czynników się na to składa, ale mówienie o wpływie sieciówek i interkonektów (u mnie miały koło 1,5m) na znaczne utwardzenie basu według mnie jest przesadą. Może coś dadzą a może nie- myślę, że zgodzimy się tutaj, że KOLOSALNEJ różnicy nie będzie. Wtedy zostaje tylko źródło jako czynnik mający większy wpływ na bas. Teraz jeszcze bardziej żałuję, że nie miałem okazji przesłuchać Myteka :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewna listwe komputerowa ktora od zawsze uwazalem za bardzo dobra.

Na niej dziala komputer i dzwiek na HD-600 z karty dzwiekowej jest bardzo czysty.

Zestaw audio mam na jakichs listwach z marketu, dosc dlugich.

I tez dziala czysto, zadnych szumow, czy brumow.

 

Ikiedy naczytalem sie o wplywie sieciowek, pomyslalem ze pod zestaw audio podepne ta dobra listwe komputerowa.

Wpialem w nia oba monitory i CD. Taki mam w tej chwili zestaw.

I okazalo sie ze dzwiek tak sie zmulil jak by na glosniki zarzucic koc (aspekt znany na forum).

 

Czyli mamy pierwszy wplyw: listwa zasilajaca, a w zasadzie filtry ktore sie w niej znajduja.

Pewien forumowy konstruktor powiedzial mi ze urzadzenie moze miec juz w sobie filtry zasilania w odpowiedniej ilosci i dodatkowe w kablach czy listwach zasilajacych tylko zmula dzwiek.

Prawda objawiona faktem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zatem taka podatność sprzętu na rodzaj listwy sieciowej nie jest po prostu błędem w konstrukcji danego sprzętu?

 

Bo byłoby nie miło gdyby monitory studyjne, które kupuje się dla ich neutralności oraz w celach zarobkowych zmieniały sobie dźwięk w zależności od prądu (a przecież w studio pod prąd podpięte jest znacznie więcej sprzętu niż w muzycznym kąciku w domu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.