Skocz do zawartości
IGNORED

Różnice w tłoczeniach płyt


eMKa76

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem od siostry w prezencie płytę Marillion - Fugazi. Niestety akurat tą miałem. Ale zainteresowało mnie to, że jest to inne tłoczenie. Miałem niemieckie a dostałem angielskie. I zaskoczyła mnie wizualna różnica. Otóż na niemieckiej płycie gładki koniec jest co najmniej dwa razy szerszy niż na angielskiej. Te same utwory, ten sam czas a na niemieckiej rowki gęściej upchane. Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić tą różnicę? Czy można bez odsłuchu założyć, że któraś zabrzmi lepiej?

Nie miał okazji jeszcze zrobić porównawczego odsłuchu bo dopiero jeden wieczór mam dwie płyty razem i muszę poczekać na moment jak będę sam w domu :) Na zdjęciach główne różnice w tłoczeniach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-21036-100001818 1266572628_thumb.jpg

post-21036-100001819 1266572628_thumb.jpg

post-21036-100001820 1266572627_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej "upchane ścieżki" tym - podobno - gorzej brzmią ale mniejsza podatność na inner groove distortion, z drugiej strony im rzadziej upchnięte ścieżki tym lepiej ale za to większa podatnośc na iner groove distortion (wspominana mniejsza przestrzeń zapisanego vinylu przy labelu). Taż mam to tłoczenie DMM Fugazi i brzmi rewelacyjnie. Nie porównywałem z żadnym innym niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Proszę państwa. Ja nie jestem przeciwny zebraniom, wręcz przeciwnie, nie mam nic naprzeciwko, ale..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także miałem przyjemność odsłuchu LP Marillion (Misplaced Childhood) sygnowanej logo DMM

brzmi pełniej, moim zdaniem lepiej od 'normalnego' wydania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że kiedyś miałem niemieckie tłoczenie pierwszej płyty Petera Gabriela i też było upchane "do zewnątrz".

 

Nie wiem, na ile będę powtarzał rzeczy znane wszystkim, ale w dawnych czasach ;-) tłoczenie płyty było dość ważnym elementem jej wartości podczas sprzedaży czy wymiany na giełdzie.

Za najlepsze uchodziły tłoczenia holenderskie, amerykańskie (no i oczywiście japońskie, ale tych było baaaardzo mało). Najgorsze były włoskie, no i legendarne "jugole".

 

P.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Za najlepsze uchodziły tłoczenia holenderskie, amerykańskie

 

Hmmm, tez pamiętam "tamte czasy" niemniej jednak uważam, choć oczywiście mogę racji nie mieć, że opinia o jakoby najlepszej jakości tłoczeń holenderskich wynikała nie tyle z faktu, że tak w istocie było, ale z prozaicznego powodu, że gro płyt sprowadzanych na nasz giełdowy rynek pochodziło właśnie z RFNu i krajów Beneluksu. Stąd lansowanie przez spryciarzy giełdowych jako najlepsze wydania. Wydań angielskich, amerykańskich było znacznie mniej (o japońskich nie wspominam) Ze względu na cenę niewiele w latach 80tych miałem płyt (tzw oryginalnych-zachodnich) ale wszystkie były wydaniami hol i niem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, spryciarze spryciarzami, ale te holenderskie tłoczenia to z analiz porównawczych pamiętam, że były w porządku. Dla mnie lepsze od angielskich.

Co do posiadanych płyt - fakt, drogo bywało, ale zawsze miałem jakiś "bank" kilkunastu płyt, które wymieniałem co tydzień na giełdzie. Przed wymianą na kasetę i dalej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast ja się nie zgodzę co do świetności Holenderskich tłoczeń

posiadam kilka, min. Queen, Marillion,

Zdarzają się nie równo przyklejone labele, wadliwe tłoczenia

Może po prostu na takie trafiłem

lecz na tłoczeniach z USA czy UK takich przypadków nie stwierdziłem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angielski label ma w oryginalnej czcionce nazwę zespołu co biorę za plus.

Gęstsze upakowanie rowków oznacza, że igła wchodzi w nie płycej czyli mniejsza ilość informacji - tak na logikę biorąc. Czy (jak zwykle) się mylę?

Zrobię sobie odsłuch porównawczy chociażby słuchawkowy to będę więcej wiedział.

Macie jakieś podwójne płyty z różnych tłoczeń? Żeby móc bezpośrednio porównać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-21036-100001803 1266580776_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadna nowosc, ze sa roznice w tloczeniach. Tak samo jak sa roznice w wydaniach CD.

Co do wydan holenderskich to tez sie zgadzam, ze brzmią doskonale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli treść rowka jest identyczna, czas trwania utworów i przerw także, to liczba zwojów spirali zapisu musi być taka sama. W tej sytuacji mniej wolnego przy środku (mniejszy promień minimalny zapisu) oznacza, że skok spirali został powiększony. Tak sie robi gdy się chce aby modulacja rowka była mocniejsza (większe wychylenia rylca). Celem jest zwiększenie głośności nagrania. Maksymalna prędkość poprzeczna rylca/igły jest ograniczona normami, ale jest ona nagminnie przekraczana w górę, zwłaszcza w hałaśliwych utworach gdzie mniej się słyszy związane z tym zniekształcenia. Minimalny promień zapisu dla LP 12cali 33obr/min jest znormalizowany i nie powinien być przekraczany w dół. Geometrię odczytu optymalizuje się dla pola zapisu ograniczonego znormalizowanymi promieniami minimalnym i maskymalnym.Gdy na jakiejś płycie jest większy niz znormalizowany to nie szkodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak wytłumaczyć większy obszar zapisu DMMemem. Może ktos ma jakis pomysł? Na razie nie przychodzi mi nic do głowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4321, 20 Lut 2010, 16:01

 

>Witam.

>Panowie widac wyrażnie na okładce i labelu płyty nr.1

> DMM Mastering i stąd ta różnica w zapisie.

 

Dzięki 4321!! Kurcze, przyglądałem się tym labelom kilka dni i nie mogłem znaleźć różnicy.

 

A na poważnie. Posłuchałem obu i znaczących różnic nie usłyszałem. Być może wkładka MC i reszta toru wyższej klasy wykazałaby różnice. Wstrzymam się ze sprzedażą do czasu lepszego sprzętu. Z płytą w dobrym stanie (a te takie są) to chyba jest jak z winem. I nie mam na myśli kwaśnienia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój Holender wygląda inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy już 3 wersje. DMM niemieckie, DMM holenderskie, i angielskie zajmujące największą powierzchnię. Może jak się uzbiera jeszcze kilka wersji zrobimy iście audiofilski odsłuch jednej płyty w wielu wersjach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda, że włoskie tłoczenia są najgorsze? Bo kilka razy się spotkałem z taką opinią, mam włoskie Wish You Were Here i brzmi wspaniale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany, że to "bicie serca" z DSOTM :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.