Skocz do zawartości
IGNORED

Tannoy Fusion 1 zbyt jasna góra, czasami wręcz ostra, co zmienić w zwrotnicy? jak przyciemnić ich brzmienie..


kuli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od długiego czasu posiadam kolumny Tannoy Fusion 1, słuchałem ich już w różnych konfiguracjach i w każdym przypadku jest ten sam problem: zbyt jasna góra, a w niektórych przypadkach wręcz ostra, krew się leje z uszu. Dlatego przypuszczam, że jest to definitywna wina kolumn. W jaki sposób mogę temu zaradzić? Od razu dodam, że nie chcę ich zmieniać dlatego, że kupiłem je za śmiesznie niską kwotę, a które kolwiek kolumny do 1000 zł i tak będą grały raczej jasno. Czy mogę wymienić jakieś elementy w zwrotnicy aby "przyciemnić" tą rozszalałą kopułkę? Z góry dziękuję wszystkim którzy wykażą chęć pomocy. Jeśli będą potrzebne np. zdjęcia zwrotnicy itd. to bez problemu mogę je wykonać. Mogę powiedzieć, że do tej pory modyfikacje jakie wykonałem to: wymiana okablowania wewnątrz kolumn oraz wykleiłem niektóre ścianki paskami z maty bitumicznej. Pozdrawiam

Najprosciej to wstawienie albo zwiekszenie opornika od tlumika wysokotonowki.

 

Zamiesc te zdjecia to rozpracujemy schemat i cos konkretnego Ci sie doradzi.

 

No chyba ze ktos ma na forum schemat tej zwrotki.

Przeszukałem forum i znalazłem zdjęcia tej zwrotki, wstawił je arek-nick, mam nadzieję, że się nie obrazi jak je powiele, tak będzie szybciej. Wartości elementów: zwrotnica ELYTON, niebieskie elementy: 6,8mF 63V NP, 18mF 100V NP, żółte: 0,47K 100V i 6,8K 100V. Dzieki wielkie i czekam na dalszy rozwój sytuacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-17415-100001341 1267009248_thumb.jpg

post-17415-100001342 1267009248_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zwrotka zrobiona rozsądnie, widać C suche, elektrolity pewnie w gałęziach bocznych, co nie degraduje dźwięku. Jak pisał kolega wcześniej, najprościej przeliczyć tłumik i zmienić rezystory na właściwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>elementy: 6,8mF 63V NP, 18mF 100V NP, żółte: 0,47K 100V i 6,8K 100V.

 

Czyli 6.8uF, 18uF, 0.47uF, 6.8uF.

 

Postaraj się rozrysować cały schemat. W ciemno mogę powiedzieć - zmniejsz kondensator dla kopułki do 4,7uF. Zwiększ szeregowy rezystor o około 1,5 - 3.3Ohm.

Zmiana całego dzielnika to jest kiepski pomysłem. Spowoduje to dołek przy częstotliwości podziału. Bezpieczniej jest manipulować wartością szeregowego rezystora (czyli w torze sygnału) ,którego modyfikacja nie wpłynie znacząco na częstotliwość podziału.

Ja przy okazji całej zabawy, wymienił bym elektrolity na nowe lub zastosował czarne jantzeny, i na pewno zmienił te ceramiczne rezystory na bezindukcyjne, koszt groszowy a poprawa może być.

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

W sobotę będę miał trochę czasu to przerysuję tą zwrotnicę i wstawię, czy możecie polecić jakąś stronę na której kupię odpowiednie, dobre jakościowo elementy po dobrej cenie? Pozdrawiam

Ja bym na poczatku kondensatorow nie ruszal bo to one sa najwazniejsze dla pasma srodkowego czyli czestotliwosci podzialu. Zmiana z 6u8 na 4u7 to powazna ingerencja i to wlasnie ona spowoduje dziure w podziale.

 

Delikatna zmiana (1-2dB) tlumienia w tlumiku nie spowoduje powazniejszych zmian w podziale.

Rezystory 5Watowe sa tanie wiec wartko kilka kupic i potestowac. Wolalbym najpierw rozpracowac schemat tej zwrotnicy bo nie jest on taki prosty i do konca nie wiemy co sie w nim kryje.

Podejzewam ze ten 0,47uF to podbijacz ''gory'' albo calkiem odwrotnie czyli oslabiacz. Wszystko zalezy czy jest rownolegle do glosnika czy do filtra.

 

Zmiane elementow na ''lepsze'' czyli wymiane kondow na foliowe i rezow na lepsze to bym zostawil na koniec. To sa zmniany ktore malo kto uslyszy.

 

Nie wiem co sie tak ludzie czepiaja zwyklych rezystorow, ich indukcyjnosc jest pomijalna.

Popieram przedmówcę, zmiany częstotliwości podziału zrujnują brzmienie. Nastąpią one również, gdy zmienimy pojedynczy rezystor na większy, by przytłumić wysokie. Nie tędy droga! Trzeba to potraktować kompleksowo, wprowadzając modyfikację całego L-pada. W przypadku zmian pojedynczych, pojawi się zmiana impedancji widzianej przez filtr wysokotonowego i przesunie się podział. gdy zmienimy całego L-pada, tłumienie wzrośnie bez zmiany impedancji układu głośnik-tłumik. Tabelkę zamieściłem powyżej.

porlick

 

L-pad spowoduje obniżenie całego zakresu wydzielonego przez filtr górnoprzepustowy.

Zwiększenie tylko szeregowego rezystora działa stopniowo od częstotliwości podziału. Poziom przy podziale zostaje niemal nie tknięty. To jest bezpieczniejsze rozwiązanie w tym kontekście.

Kondensator. Ok. Może na początek zostać.

Właściwie, to obaj możemy mieć rację:) Wszystko zależy, jak w okolicy f podziału zachowuje się głośnik wysokotonowy. Jak podział wypada daleko w górę od częstotliwości, przy której zaczyna "pracować płasko", rację mam ja, jeśli zaczyna swą charakterystykę w okolicy podziału i jego wykres nie biegnie płasko, lecz się wznosi, rzeczywiście Twoje rozwiązanie nawet wygładzi jego charakterystykę. Bez pomiarów ani rusz.

porlick, 27 Lut 2010, 00:08

 

>Właściwie, to obaj możemy mieć rację:)

 

Oczywiście, że tak :) Mam tego świadomość. Ja z góry założyłem, że się charakterystyka ostro wznosi w kierunku najwyższych częstotliwości. Tak często bywa. Choć przecież regułą to nie jest.

Witam po dłuższej przerwie,

 

Wczoraj miałem trochę czasu, rozkręciłem kolumnę i pojawił się problem... Nie mam pojęcia jak rozrysować tą zwrotnicę. Mogę powiedzieć, że dla mnie laika, niewiele z niej wynika. Dlatego zrobiłem jej bardziej szczegółowe zdjęcia, może one pomogą, jeśli coś jeszcze z niej mam sfotografować to dajcie znać. Teraz mi wstyd bo proszę o pomoc a nie potrafię podesłać konkretnych materiałów. Ale mam nadzieję, że komuś uda się pomóc. To link do pliku .rar ze zdjęciami:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową pomoc oraz zainteresowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Udało się rozczytać.

Kondensator 0.47uF robi za pułapkę (wraz z dużą cewką) dla woofera, która wycina jakiś rezonans membrany na skraju przetwarzania.

Dzielnika dla tweetera nie ma. Są pojedyncze rezystory. Kondensator 18uF wypada wymienić na coś lepszego - MKP/MKT. Za w miarę normalne pieniądze, bo takie pojemności już tanie nie są.

 

Ja polecam zmienić rezystor 3.3ohm na coś z przedziału 4.7 - 8.2 ohm. Można także spróbować zmniejszyć kondensator 6,8uF do 5,6 lub 4,7uF. To obniży wyższą średnicę, uspokoi brzmienie. Jeśli chodzi tylko o wysokie tony to modyfikacja wartości rezystora w pełni rozwiąże problem.

Dziękuję bardzo za pomoc, poszukam dziś w sklepach tych elementów, jak nic nie znajdę to zamówię przez internet, najpierw spróbuję wymienić rezystor, zobaczę jaką to da zmianę, jeśli będzie dobrze to nie będę już nic ruszał, chyba, że na próbę zmniejszę ten kondensator. Jak już zadziałam to zrobię zdjęcia i opiszę co się w brzmieniu zmieniło. Mam nadzieję, że około piątku już będzie wszystko zrobione i już po pierwszych odsłuchach. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękuję, a zwłaszcza koledze jozefkania, który rozszyfrował zwrotnicę. Pozdrawiam

Wymienić ten elektrolit 18uF na jakiegoś foliowca!

Elektrolity w zwrotnicach Tannoya są kiepskiej jakości i brzmią szorstko. Niezależnie od tego można zwiększyć wartość rezystora jak józefkania radzi.

  • 8 miesięcy później...

Wymienić ten elektrolit 18uF na jakiegoś foliowca!

Elektrolity w zwrotnicach Tannoya są kiepskiej jakości i brzmią szorstko. Niezależnie od tego można zwiększyć wartość rezystora jak józefkania radzi.

Witam

odświeżę temat mam F4 na zwrotnicy 2 niebieskie elementy to kondesatory 18uF 63V i 8,2uF 63V je wymieniamy np na Jantzena MKP.

Pytanie na co wymienić te żółte elementy i co to wogóle jest ?? też kondesator ? mam takie dwa o oznaczeniach 9,0K 100V i 0,47K 100V co zastosować zamiast tego ?

Kable planuję wymienić na Profigolda bass flex 2,5mm bo takowe mi poprostu zostały. Sprawdzą się ?

 

Dziękuję za ew odpowiedź

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.