Skocz do zawartości
IGNORED

Przeniesione z zakładki DIY: Audiofilski stolik o konstrukcji rurkowej, z kamiennymi półkami


dskrzyp

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administratorzy

Wysokie ceny stolików dobrej jakości, przeznaczonych do sprzętu audio skłoniły mnie do zbudowania takiego stolika własnymi siłami. Z założenia miała to być stabilna i estetyczna platforma pod posiadany sprzęt audio, wykonana z łatwo dostępnych i dobrych jakościowo materiałów, możliwa do wykonania przy niewielkich możliwościach technologicznych.

 

Opis konstrukcji:

Konstrukcja jest prosta i przypomina stoliki Atacama serii Europa tyle, że dodałem kolce - na samym dole i pod górną półką, która jest oddzielona od niższej tylko kolcami. Pozostałe oddzielone są od siebie metalowymi rurkami zamontowanymi w pobliżu ich narożników. W mojej konstrukcji jako materiał na półki zastosowałem czarno-czerwony granit. Wymiary stolika dobrałem następująco: wysokość 63 cm, szerokość 58 cm, głębokość 48 cm.

 

Elementami składowymi tej konstrukcji są:

4 kamienne półki z granitu

8 stalowych kolców a'la Audio Forte

8 stalowych rurek

12 śrub-szpilek M8

Podkładki: korkowe, kartonowe i z tworzywa sztucznego

 

Granitowe półki - Zdecydowałem się wykonać z szwedzkiego granitu zwanego Wangą, o wymiarach 48x58x3cm. Posiadają zaokrąglone rogi i polerowane wszystkie powierzchnie.. Masa pojedynczej półki to blisko 25 kg. Przy zamawianiu półek u kamieniarza należy zwrócić uwagę na jakość surowca - kamienne płyty, z których są wykonywane półki, różnią się nie tylko kolorem i wielkością/ułożeniem "ziarna" (nawet w obrębie jednego gatunku kamienia), ale także ich spójnością (porowatością), oraz niestałą grubością kamiennej płyty w różnych jej miejscach. Elementy te są najdroższą pozycją w kosztorysie - po negocjacjach zapłaciłem za 4 półki 650 zł. W celu obniżenia kosztów można zastosować okleinowaną płytę wiórową lub lite drewno.

 

Stalowe kolce - A'la Audio Forte - trzy częściowe, o regulowanej wysokości, z gwintowanym otworem w podstawie stożka, umożliwiającym skręcenie stolika. Średnica podstawy stożka i stalowej podstawki pod ostrze stożka - 45mm, kąt stożka - 60°. Ostra, wykręcana część stożka jest hartowana ze względu na dość duże naciski występujące z uwagi na znaczną masę stolika. Polecam zastosowanie stali nierdzewnej, umożliwiającej rezygnację z chromowania / niklowania kolców. Praktyka dowodzi, że zwykła stal ulega powolnej korozji w warunkach panujących w mieszkaniu. Kolce były toczone. Oryginalne kolce Audio Forte kosztują ponad 600 zł za 8 szt. i prawdopodobnie nie posiadają od strony podstawy stożka gwintu niezbędnego do wykonania tego stolika. W moim przypadku koszty kolców trudno określić w wymierny finansowo sposób.

 

Stalowe rurki - Zastosowałem fabrycznie gotowe rurki stosowane w stolikach firmy Wilking (przeznaczone do sprzętu komputerowego), mające wspawane w środku blaszki równoległe do płaszczyzn półek i posiadające w tychże gwintowane otwory na osi rurki. Zapewne można w odpowiednich sklepach kupić podobne rurki, jeśli byłyby z tym problemy to pomocy należałoby szukać u producentów mebli. Rurki mają średnicę bliską 45 mm i długość ok. 200 mm. Kosztowały mnie ok. 100 zł.

 

Śruby-szpilki M8 - zastosowałem te, które są standardowo stosowane z opisywanymi wcześniej rurkami. Mogłyby one być nieco dłuższe z uwagi na dość dużą grubość półek.

 

Podkładki - Podkładki pomiędzy rurkami, a półkami, także należą do kompletu z rurkami. Są z tworzywa sztucznego, mają średnicę równą średnicy rurki i wchodzą swym kołnierzem nieco do wnętrza rurki, oczywiście posiadają otwór na śrubę. Pozostałe podkładki, zarówno te kartonowe jak i z korka wykonałem we własnym zakresie. Służą one do oddzielenia metalowych kolców od granitowych półek. Kartonowe (z otworem w środku na śrubę) zastosowałem pod podstawy stożka, a na korkowych spoczywa górna półka, oraz zabezpieczają one podłogę przed kontaktem z metalowymi elementami kolców.

 

Montaż:

Montaż jest niezwykle prosty, nie wymaga w zasadzie żadnych narzędzi, niezbędna może okazać się pomoc drugiej osoby. Stolik montujemy "od dołu". Trzy dolne półki są przewiercone na rogach, co umożliwia skręcenie całości szpilkami M8. Praktyka wykazała, że otwory w kamiennych płytach powinny mieć średnicę większą od zastosowanych szpilek o 1-2 mm w celu łatwiejszego montażu stolika. Rurki są skręcone ze sobą lub z podstawami kolców śrubami nagwintowanymi z obu końców, które są wkręcane w rurki na ich końcach, w ich osiach symetrii, lub w podstawy stożków. Między rurkami i rurkami/kolcami znajdują się półki, przez które przechodzą wspomniane śruby, w wywierconych do tego celu otworach. Górna półka spoczywa swobodnie podparta na kolcach. Przed zsunięciem jest zabezpieczona poprzez zagłębione na ok. 3 mm kolce w metalowych podstawkach pod kolce, które mają być docelowo przyklejone do górnej półki (poprzez korkową podkładkę), w praktyce nawet to klejenie nie jest konieczne, gdyż górną półkę jest niezwykle trudno przesunąć po korkowych podkładkach.

 

Uwagi:

Zastosowana tu konstrukcja okazała się niezwykle stabilna i np. próba szarpania zmontowanego stolika daje podobny efekt jak szarpanie stojącego czołgu. Przyczynia się do tego zapewne znaczna masa stolika wynosząca ok.. 100kg. Dalsza poprawa właściwości tłumiących jest możliwa, na przykład poprzez wypełnienie stalowych rurek piaskiem, lub po ich wcześniejszym uszczelnieniu - praktycznie dowolną substancją posiadającą właściwości tłumienia drgań przenoszonych przez rurki. Jeśli chodzi o estetykę to: de gustibus..., lecz myślę, że stolik może się podobać. Pewnym dość bolesnym mankamentem tej konstrukcji jest jego dość wysoki koszt wykonania wynoszący blisko 1000 zł, lecz można się pocieszać, że podobnej klasy markowy stolik kosztowałby w sklepie zapewne znacznie więcej.

 

 

Adam Lipiński

[email protected]

 

więcej informacji na forum

http://www.audiostereo.pl/polki_i_marmur_1818.html

Sprawdź nasze recenzje sprzętu w Magazynie Audiostereo:
https://www.audiostereo.pl/magazyn/

Chcesz zostać partnerem audiostereo? Zajrzyj tutaj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.