Skocz do zawartości
IGNORED

OPTYCZNE WYJŚCIE Z KARTY DŹWIĘKOWEJ


jaamar1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W swoim komputerze mam obecnie zainstalowaną kartę muzyczną ASUS Xonar D2X.

Karta mam podłączoną z amplitunerem. Jak na razie wykorzystuję sygnał analogowy z 5.1.

Wszystko działa jak należy... ale...

Prócz Xonara posiadam dodatkowo kartę Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Pro (powędrowała na bocznicę).

 

pytania są takie ..

 

Co daje podłączenie kart z amplitunerem za pomocą wyjścia optycznego?

Czy obie karty zagrają podobnie jeżeli chodzi o jakość dźwięku?

Czy w grach uzyskam dźwięk 5.1? Amplituner ma dekoder DD oraz DTS. Jak się to ma do dźwięku 5.1 z gier?

 

Sorki, że pytam o te sprawy, ale zawsze korzystałem w komputerze z wyjść analogowych i nie zastanawiałem się nad czymś innym.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uzyskać dźwięk 5.1 z ampli po spdif potrzebna jest technologia Dolby Digital Live, Asusy ją mają, Creativy nie. Po analogu pójdzie. Dodatkowo po analogu z Asusa może być lepsza jakość niż po optyku, bo wtedy dźwięk generuje DAC ampltunera, a ten w Asusie jest całkiem niezły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> jaamar1

"Co daje podłączenie kart z amplitunerem za pomocą wyjścia optycznego?"

Podłączenie cyfrowe (w tym przypadku optyczne) powoduje, że sygnał z postaci cyfrowej będzie zamieniany na postać analogową w amplitunerze za pomocą zainstalowanego w nim DAC-a (a nie za pomocą DAC-a znajdującego się na karcie dźwiękowej, co ma miejsce przy podłączeniu analogowym).

 

"Czy obie karty zagrają podobnie jeżeli chodzi o jakość dźwięku?"

Jeśli obie karty są bit-perfect i nie ingerując w jakikolwiek sposób w sygnał dźwiękowy, to tak. Ale trzeba by sprawdzić, czy X-Fi jest faktycznie bit-perfect, gdyż niektóre karty Creative lubiły ingerować w sygnał (miały niewyłączalny resampling do 48kHz).

 

"Czy w grach uzyskam dźwięk 5.1? Amplituner ma dekoder DD oraz DTS. Jak się to ma do dźwięku 5.1 z gier?"

Coś mi się obiło o uszy, że gdzieś kiedyś jakaś gra miała możliwość włączenia dźwięku Dolby digital. Ale chyba nie jest to regułą. Rozwiązaniem może być Dolby Digital Live Asusa, o której to metodzie napisał pingwing.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Reasumując....

Wyjście optyczne sprawdza się w filmach, natomiast w grach - niekoniecznie (?)

Lepiej pozostać przy wyjściu analogowym asusa, a x-fi sprzedać (?)

 

Zaznaczam, ze nie wykorzystuję komputera do oglądania filmów, czasami jakaś gra + słuchanie mp3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pingwing, 4 Mar 2010, 21:13

 

>Przepraszam, to o technologii DD Live dotyczy GIER, w filmach będzie na wszystkich kartach.

 

W filmach też nie zawsze. Jest więcej formatów kompresji dźwięku wielokanałowego niż DD i DTS. Nie wspominając o BR i pochodnych, to trafiają się filmy choćby z dźwiękiem w wielokanałowym WMA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzypek, 5 Mar 2010, 10:12

>A czy jest jakiś problem z podłączeniem kabla optycznego i porównania, sprawdzenia tego u siebie?

 

Jest taki, iż nie posiadam kabelka optycznego o odpowiedniej długości.

Nie chcę kupować jeżeli to nie ma sensu, a coś mi się wydaje, ze nie ma.

 

W chwili obecnej nie wiem co zostawić.. D2X czy X-fi

X-fi gorzej radzi sobie z muzyką. D2X dekodując mp3 brzmi barwniej, pełniej i wyraźniej. Różnica jest zauważalna.

X-Fi radzi sobie natomiast lepiej z grami.

Chciałem się zatem dowiedzieć, czy wadę X-fi można wyeliminować, poprzez podłączenie jej kablem cyfrowym, pomijając DAC, mając przy tym pełnowartościową kartę 5.1 (wykorzystanie w grach).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się co do gier - na PC są w 5.1 jeśli przesyłasz sygnał po analogu (oczywiście 3 kable...), natomiast przesyłając cyfrowo będzie stereo, ponieważ nie spotkałem się z żadną grą (mnóstwo ich miałem) która umożliwiała przesył dźwięku w DD lub DTS. Odmienna sytuację ma X-Box 360, który kablem cyfrowym przesyła w grach DD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

insomnia, 11 Mar 2010, 10:21

 

>Wypowiem się co do gier - na PC są w 5.1 jeśli przesyłasz sygnał po analogu (oczywiście 3

>kable...), natomiast przesyłając cyfrowo będzie stereo, ponieważ nie spotkałem się z żadną grą

>(mnóstwo ich miałem) która umożliwiała przesył dźwięku w DD lub DTS.

No to wypowiesz się błędnie. Już wyżej było napisane, że xonar ma dd live, więc dowolny dźwięk 5.1 z gier przesyła cyfrowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.