Skocz do zawartości
IGNORED

PGA, selektor na przekaźnikach bistabilnych


Saginata

Rekomendowane odpowiedzi

Narysowałem sobie ostatnio dość mało oryginalny projekt. Na razie mam narysowaną regulację głośności na PGA2311 albo PGA2310 oraz selektor wejść na przekaźnikach bistabilnych. Dojdzie jeszcze trochę innych rzeczy. zasilacz, płytka sterownika, sterowanie, odbiornik oraz konwerter USB->SPDIF do DACa TJ. Prosiłbym o jakąś konstruktywną krytykę.

 

Selektor

Schemat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PCB:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Osiem wejść, przekaźniki sterowane po I2C przez expander. jeden wspólny tranzystor do resetowania wszystkich cewek. Tutaj pytanie. Czy można zrobić tak jak zrobiłem i dać tylko jedną diodę dla wszystkich siedmiu cewek sterowanych z jednego tranzystora? Czy układ ścieżek jest w porządku?

 

PGA:

Schemat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PCB:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

2xPGA. Można regulować cztery kanały, można dwa symetryczne. Można jednego nie montować. Nie wiem jeszcze co zrobię bo na razie mi więcej niż jeden nie jest potrzebne. Mam nadzieję, że można je regulować osobno dzięki rozdzielonym liniom CS. Czy wszystko jest ok z płytką? Czy jest może sens zrobić optoizolację i osobny zasilacz dla części cyfrowej czy zasilać ją z tego samego stabilizatora co płytkę z mikrokontrolerem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadłeś nam z nieba z tym projektem :D

Jakby ta płytka z PGA mogła współpracować ze sterownikiem Jarka to nie trzeba by robić nowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie plytki wygladaja dosc poprawnie. Na plytce selektora dodalbym sciezke masy oddzielajaca sciezke outr od sterowania przekaznikami. Pojemnosciowo moga sie tamtedy przedostawac impulsy ze sterowania co bedzie slyszalne jako pstrykanie w prawym kanale. Dodalbym zwory mas biegnacych pod przekaznikami ze zbiorowa masa wyjsciowa plus mozliwosc rozciecia mas miedzy wejsciami. Tak byloby ''czysciej'' a zawsze bedzie mozna wyprobowac oba warianty.

Wyprowadzenia z nozek 4,5,6,7 dalbym pod scalakiem co pozwoli skrucic plytke.

 

W plytce z PGA niepotrzebnie porobiles petle mas. Kolki mocujace nie powinny byc podlaczone do masy, moga byc podlaczane opcjonalnie np zwora i potem przy uruchomieniu bedzie mozna wybrac najlepszy punkt podlaczenia masy do kolka (obudowy), najczesciej wybeira sie punkt w okolicy wejsc.

Masa biegnaca do kondensatorow nie potrzebnie idzie ''lukami'' przez co jest dosc dluga. Ja bym ja dal srodkiem jako jedna krotka sciezke. Wazne zeby masa zasilania byla podlaczona do masy sygnalowej w jednym punkcie bo wtedy przez mase sygnalowa nie plynie prad zasilania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Przerobiłem płytkę PGA. Teraz już nie ma pętli masy. Miejsca pod tulejki dystansowe czy śrubki nie są do masy podłączone tylko warstwa opisowa trochę ich okolice zasłania. Dodatkowo dorzuciłem optoizolację. Teraz jak się przyjrzałem to jest kilka problemów estetycznych ale to się jeszcze poprawi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem linka dać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal jest petla masy, nie oblewaj masy dookola scalakow. Masa ma byc prosta, mzoesz ja wylac dookola ale musi to byc wtedy masa statyczna czyli podlaczona do do msy glosnej tylko w jednym miejscu.

 

Miedzy sciezka OUT1R i IN1R powinna byc sciezka masy, bo przez pojemnosci montazowe beda przenikac wysokie tony. Analogicznie w innych kanalach to samo. Odlacz mase pinow 10 i 15 od wylewki pod scalakiem i podlacz ja wspomnianymi sciezkami.

 

Nie wiem czy potrzebna jest ta optoizolacja i czy te transoptory sa wystarczajaco szybkie. Mozna tez kupic w jednej obudowie kilka transoptorow.

 

Lepiej zacznij o najprostrzej wersji ukladu i sprawdz ja praktycznie. Symetryczna regulacja volume nikomu nie jest potrzebna wiec szkoda sie z nia meczyc.

 

Jak juz Ci sie chce to zaaplikuj scalak volume bezposrednio na selektorze wejsc. Po co mnozyc moduly i komplikowac polaczenia kablowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PGA jest cholernie chimeryczny przy (jak zakładam) złym zaaplikowaniu- optoizolacja może znacznie pomóc. Walczyłem kiedyż z PGA i w najlepszej wersji podczas regulacji głośności słychać było pykanie cyfry. A w przypadku wyładowań elektrostatycznych na obudowę (polar, dywan) paliły mi się te PGA w wersji 11 nie 10. Może była to kwestia źle zrobionej płytki ale warto pomyśleć o optoizloacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Walczyłem kiedyż z PGA i w najlepszej wersji podczas regulacji głośności słychać było pykanie

cyfry.

Jesli mowa o zmianie wolume to jakies pykanie zawsze bedzie dlatego zeby je zminimalizowac uklad ma ciekawa funkcje przelaczania przy przejsciu sygnalu przez zero, jest ona zalaczana.

Jesli mowa o cykaniu z szyny danych to juz zabawa w masy, optoizolacja wcale nie musi tu pomoc.

 

>A w przypadku wyładowań elektrostatycznych na obudowę (polar, dywan) paliły mi się te PGA w

>wersji 11 nie 10. Może była to kwestia źle zrobionej płytki ale warto pomyśleć o optoizloacji.

 

Jesli na plytce bylo oddzielone masa cyfrowa od analogowej to nic dziwnego ze tak sie dzialo. Te masy musza byc ze soba polaczone!!

Sa osobno wyprowadzane zeby je polaczyc na plytce w odpowiednim miejscu gwarantujacym najmneijsze zaklocenia. Nie moga byc podlaczone za daleko od scalaka bo tez problemy statyczne wyjda. Wtedy na samej plytce laczy sie je kondensatorem 1-100n i/lub diodami anty rownoleglymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolejna wersja

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Możliwość symetrycznej regulacji głośności mi by się jednak przydała. Wolę to na osobnych płytkach mieć bo to pozwala na późniejsze łatwiejsze modyfikacje.

 

Rzeczywiście była pętla masy między scalakami ale już nie ma. Czy takie coś jak jest teraz, czyli masa wylana ale bez pętli tak, że A i B się nie stykają w miejscach innych niż okolice gniazda zasilającego też jest złe?

 

Jeszcze zostaje pytanie jak tą masę podłączyć do PGA i wejść. Czy zostawić tak jak jest czyli podłączone do "odnogi A" ścieżką pomiędzy nózkami 12 i 13 scalaka czy uciąć te ścieżki i podłączyć do B w okolicach wejść?

 

Czy optoizaolacja jest potrzebna nie mam pewnośći ale warto sprawdzić. Te 6N137 powinny być wystarczająco szybkie. 10Mb/s mają według swojego opisu. Takie szybkie ciężko było znaleźć w jakichś lepszych obudowach.

 

Co do ULNa to nie widziałem dobrego powodu. Pomysłu jak by to mogło zmniejszyć pcb bez robienia płytki dwustronnej nie mam. Koszty są podobne a tranzystory mi się bardziej podobają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

popełniłem kiedys ten układ, układ na druku jak na załączonym rysunku. Całość na jednej pcb + druga mała z klawiaturą i wyświetlaczem.

Brak jest jakichkolwiek stuków przy regulacji, brumienia itp. wszystko pracuje jak należy,stabilnie, zasilanie z 2 traf, zintegrowany selektor, optoizolacja na 6n137, oraz bufor wejściowy

Załaczam bo może się przyda, można podejrzeć jak prowadziłem masy, ale IMHO to nie warte pracy, PGA niestety szumi, niestety i to słychać. Uzywałem tego ukladu przez kilka miesięcy i oddałem kumplowi.., do dobrych układów dyskretnych, to niestety troche brakuje.

pozdrawiam Olek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak juz sie upierasz przy tej regulacji symetrycznej to nalezy teraz zrobic wspolna mase dla sygnalow L i P oraz jednego i drugiego pga, bo jak je rozdzielisz to petla powstanie Ci na kabelkach doprowadzajacych sygnal.

 

Wiec przetnij mase miedzy gniazdem wejsciowym a kondensatorami zasilania. Kondensatory maja ja podlaczona pod scalakiem. Teraz polacz wylewka na calym dole obie masy gniazd wejsciowych/wyjsciowych obu pga. Teraz masz osobno mase sygnalu i mase zasilania pga. Wystarczy ja teraz podlaczyc w jednym miejscy z masa zasilania. Moze to byc dowolne miejsce a mozesz w projekcie zrobic kilka miejsc jej dolaczenia zeby wybrac najlepsze. Tak jak ta zwora laczaca mase cyfrowki z masa zasilania. Ja bym poprowadzil sciezke masy miedzy pga bo tearz obok siebie ida sciezki sygnalu jednego pga i drugiego i tu pojemnosciowo tez bedzie przesluch.

 

Wszystkie moje uwagi sa dopiesczaniem projektu i nawet jakbys wszystko wylal jako jedna masa to tez bedzie dzialac. Ale domyslam sie ze chcesz cos zrobic pozadnie i przy okazji czegos sie nauczyc.

Takich rzeczy jak przesluchy miedzykanalowe, miedzywejsciowe czy in-pot, out-pot malo kto sprawdza a moje rady sa wlasnie w kierunku poprawy tych parametrow.

 

>PGA niestety szumi, niestety i to słychać.

 

Glownym zrodlem szumow jest rezystancja. Nie tzreba byc specjalista zeby uslyszec wzrost szumow przy volume ustawionym na -6dB w porownaniu z minimum czy maksimum. Po prostu w tej pozycji volume rezystancja potka jest najwieksza i to ona odpowiada za wzrost szumow. I tak PGA ma wewnetrzny potek o wartosci tylko 10k czyli najmniejszej stosowanej i najmniej szumiacej. Zwyklych potkow nie stosuje sie 10k a to ze wzgledu ze maja kiepskie tlumienie maksymalne, wartosci 50-100k maja lepszy ten parametr i takie sie stosuje mimo to ze maja wieksze szumy.

Oczywiscie pga ma wewnatrz wzmacniacz operacyjny ktory nieco dodaje szumow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

też przymierzam się do zrobienia selektor audio (5in 2 out).

Sterowanie z mikrokontrolera (mega88 przez impulsator + interfejs rs485) na płytce samego selektora będzie pcf8574, przekażniki bistabilne. na początku przymierzałem się do "stojących" cinchy, żebym mógł pcb zamontować z tyłu pionowo ale jak narazie nie znalazłem dobrych gniazd RCA których mogę użyć więc zostawiłem sobie pola lutownicze do standardowych rca przykrecanych do obudowy.

Co do rezystorów to jeszcze się zastanawiam jakie. diody to 1n4007, tranzystory to bc557.

 

Co sądzicie o takim projekcie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jesli mowa o cykaniu z szyny danych to juz zabawa w masy, optoizolacja wcale nie musi tu pomoc.

 

jesli chodzi o PGA2311 to ten scalak ma jakies wewnętrzne połączenie zasilania cyfrowego z analogowym, dlatego też polecam osobne trzy zasilania dla PGA: analogowe +5V -5V i cyfrowe +5V tylko dla PGA i ew optoizolacje zasilaną tym osobnym napięciem. Bo robienie optoizolacji dla samych linii danych nie ma IMHO sensu.

Pozdrawiam

KK

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.