Skocz do zawartości
IGNORED

czy tak moge ustawic glosniki w KD?


anulka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

chodzi mi przede wszystkim o subbufer czy tak moze stac? bo reszta chyba oki?

prosze o jakies sugestie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ustawienie suba nie ma uniwersalnej recepty, trzeba trochę się nadźwigać i poeksperymentować. Bardzo dużo zależy od akustyki danego pomieszczenia. Na ten przykład u mnie najlepiej (wg mnie) spisywał się na samym środku pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ustawisz odcięcie basów na amplitunerze

poniżej 80 Hz nie powinno być różnicy gdzie postawisz sub-a.

Ale jak masz małe głośniki odcięcie trzeba ustawić wyżej na granicy przenoszenia

głośników, a wtedy wskazane jest ustawienie suba pomiędzy głośnikami frontowymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że TV i głośnik C stoją na jakiejś szafce / kredensiku i nie ma tam miejsca, aby na dole postawić subwoofer. Chyba najlepiej byłoby w tej sytuacji umieścić go PRZED ową szafką. Wiem: odbywa sie to kosztem zmniejszenia powierzchni pokoju, ale Twoje serce audiofilskie to chyba wybaczy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm

gdzies kolo tv to raczej odpada, ale na scianie za drzwiami (trzeba by bylo przestawiac ale no coz)

to by chyba dalo rade

co myslicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Pietrass: jeśli subwoofer odcinasz na 80 Hz - to nie ma znaczenia gdzie stoi. Jeśli jednak masz pozostałe głośniki zaliczające się do kategorii "małe" (a dotyczy to m.in. wszystkich zestawów Sub-Sat) to musisz ustawić odcięcie wyżej, na 100 Hz lub 150 Hz. A wtedy miejsce ustawienia subwoofera zaczyna być istotnie, mówiąc krótko: powinien od stać pod TV i głośnikiem C.

 

Spróbuj jeszcze co innego. Grupa Badawcza Dźwięku Wielokanałowego, pracująca w centrali firmy Pioneer w Tokio wpadła na pomysł, żeby subwoofer stał na tej samej wysokości co głośniki L/C/R. Tak też radzi w podręczniku użytkowania swojego flagowego wzmacniacza Susano (można go ściągnąć z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Proponują, aby na półce, szafce, czy innym "jamniczku", na którym stoi TV ustawić kolejno (od lewej): L, SW, C pod TV, R.

 

Wypróbowałem takie ustawienie, ale zarówno optycznie, jak i dźwiękowo tak sobie mi pasowało, więc wróciłem do klasyki w ustawieniach. Ale może dla Ciebie byłoby to jakieś rozwiązanie?

 

Pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> "Jeżeli ustawisz odcięcie basów na amplitunerze

poniżej 80 Hz nie powinno być różnicy gdzie postawisz sub-a.

Ale jak masz małe głośniki odcięcie trzeba ustawić wyżej na granicy przenoszenia

głośników, a wtedy wskazane jest ustawienie suba pomiędzy głośnikami frontowymi".

 

pietrass: sub musi stać daleko od ścian i innych dużych przedmiotów. U mnie w każdym miejscu jest inny bass. Najgorzej jest pod tv. Chyba ze masz sale kinowa tam sa "inne prawa". Ja mam tylko salon.

 

Rożnica jest była i będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ustaw tak jak najlepiej Ci pasuje-dżwiękowo i użytkowo

Takie ustawienie jak na obrazku odpada całkowicie, bo suba będzie można zlokalizować.

Mialem w domu, może nie wiele , ale 5 subwooferów i każdy mimo że odcięty najniżej(50

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wy ale ja na miejscu załozyciela tematu przemeblowałbym całkiem pokój :) a jak to już wam pokazuje :)

 

Powiedz jakie mebelki tam jeszcze istnieją :) to mogę pomóc ze strony meblowania :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to beda glosniki dali concept 6 nie wiem czy to duze czy male

ale sub jest ogromny i obok centralnego sobie go nie wyobrazam i tak nie ma miejsca

przemeblowanie nie wchodzi w gre tv wisi na scianie jest tam kanal na kable

kanapa to w sumie rogowka

a czy tak mozna jak na rysunku ten sub przed frontowyn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie moich doświadczeń mogę stwierdzić że:

- nieprawdą jest to, iż przy ustawieniu na ampli odcięcia na 80Hz nie ma znaczenia gdzie stoi sub - tak jest w teorii, w praktyce jakoś byłem w stanie stwierdzić skąd idzie bas,tym bardziej, że łatwo wyczuć z której strony pochodzą wibracje,

- nieprawdą jest to, że sub musi stać daleko od ścian - w przypadku mocniejszych subów tak, natomiast w przypadku słabszych, zbyt małych do danego pomieszczenia, ustawienia suba zbyt daleko od ściany, a zwłaszcza narożnika skutkuje tym, że zwyczajnie brakuje basu.

 

Aby optymalnie ustawić suba w danym pomieszczeniu poprostu trzeba popróbować z ustawieniami.

U mnie DSP3400 najlepiej gra jak jest ustawiony na wprost pod centralnym, poprzedni mniejszy sub grał najlepiej jak był ustawiony z tyłu po skosie, blisko narożnika, pod skośną ścianą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>to beda glosniki dali concept 6 nie wiem czy to duze czy male

>ale sub jest ogromny i obok centralnego sobie go nie wyobrazam i tak nie ma miejsca

>przemeblowanie nie wchodzi w gre tv wisi na scianie jest tam kanal na kable

>kanapa to w sumie rogowka

>a czy tak mozna jak na rysunku ten sub przed frontowyn

 

Te głośniki mają z przodu otwór bassereflex więc postawinie subba za blisko głośnika może być bolesne dla uszu, trzeba będzie dobrze ustawić odcięcie basu na amplitunerze.

Można też zatkać zatyczkami otwory, ale wtedy po co kupować duże kolumny, jak się ich nie wykorzysta. Najlepiej bedzie popróbować z ustawieniem, tak jak koledzy piszą powyżej sub-a.

 

Rzeczywiście najlepiej byłoby przemeblować pokój, wtedy efekt byłby lepszy, chociaż oglądanie TV pod światło (pod okno) szczególnie jeżeli ma się okna nasłonecznione też nie należy do przyjemności.

 

A co do odczuwania słuszalności poziomu dzwięku to na pewno subiektywna sprawa,

wpływ pomieszczenia i sam sub mają wpływ.

Ja u siebie jak ustawię odcięcie na 80 hz lub mniej, nie odczuwam, nie lokalizuję źródła dzwięku,

a sub "produkuje" wybuchy i grzmoty tak, że można je lokalizować w różnych częściach pokoju.

Natomiast przy mocniejszych udeżeniach można poczuć podmuch strumienia powietrza z wylotu bassreflexu SUB-a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

to chyba bede go gdzies wystawiac przy scianie po lewej za drzwiami(kiedys to bylo zalecane:sub z boku i tak sobie to zaprojektowalam przed remontem a teraz niby sub ma byc pod tv ojoj ciezkie to zycie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądanie pod światło teraz nie jest problemem .... sa przecież rolety na okna bezinwazyjnie montowanie :) od 20 % do 100% zatrzymywania światła :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położenie suba nie jest zbyt ważne.

Ma stać w dużej odległości od słuchacza.

 

W pokazanym układzie bardzo (BARDZO !) martwi mnie asymetria pomieszczenia rozumiana jako odległości od ścian.

A symetria to podstawa !!!

[1] Umieść oś w poziomie ( w orientacji rysunku), kanapę po lewej na wprost okna.

[2] Zachowaj symetrię odległości żródeł od ścian bocznych. Asymetria powoduje defazę fali odbitej od ściany. Bardzo niedobre. Wszyscy zapominają od odległości od ścian tyłów kolumn.

Nie może być głośnik na ścianie zaś w/w odległość ustalamy empirycznie. Pokombimuj.

[3] sub jak najdalej od słuchacza.

 

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proj na szybko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze aby tak ustawic to musiala bym wymienic nowe meble na jeszcze nowsze:)

kabli by byla ogromna ilosc czyli remont a tego znow nie przezyje

szkoda ze nie wiedzialam tego wczesniej!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janunio chyba projekt jest na bardzo szybko, albowim pozajączkowały Ci się oznaczenia. Jeśli siedzisz na fotelu i przed Tobą jest TV, to po lewej stronie masz LF, po prawej RF (częściej się spotyka oznaczenia przednich po prostu L i R), na surroundach po lewej stronie SL, po prawej SR. Pozamieniałeś w oznaczeniach stronę lewą z prawą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat, 9 Mar 2010, 16:47

 

>Grupa Badawcza Dźwięku Wielokanałowego, pracująca w centrali firmy

>Pioneer w Tokio

 

To mnie rozwaliło :)

Każda chyba z dużych firm tego typu (nie tylko audio) ma odnogę działu marketingu z jakimś "instytutem badawczym" czy czymś podobnym w nazwie :)

Tym akurat nigdy bym się nie sugerował - równie dobrze zamiast odsłuchu możesz oprzeć się na ulotkach reklamowych sprzętu.

 

Wracając do tematu, przy Dali Concept spokojnie możesz ustawić częstotliwość podziału na poziomie 80Hz i nie przejmować się umieszczeniem subwoofera.

Tyle że lepiej chociaż do oglądania filmów wystawić go z narożnika, bo to akurat nie jest najszczęśliwsze miejsce do ustawienia subwoofera.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz_wysocki, 10 Mar 2010, 17:06

 

>To mnie rozwaliło :)

 

Witaj.

 

Nie wiem co Cię tak ubawiło. Wszyscy mają taką komórkę i czasem coś sensownego zaproponują.

 

W konkretnym przypadku Pioneera - pomysł ze stawianiem SW na poziomie L/C/R uważam za chybiony, pisałem o tym. Ale kolejne pomysły tejże Grupy Badawczej zasługują moim zdaniem na uwagę i poważne potraktowanie. Dotyczy to wielokanałowego odsłuchu muzyki, co jak wiesz z rozmowy jaką miałem przyjemność z Tobą prowadzić, jest moim głównym obszarem zainteresowań.

 

W pierwszym pomyśle chodzi o to, żeby głośniki L/R/SL/SR (również BL/BR jeśli masz 7.1) były wycelowane nie na punkt Twojej głowy, gdy siedzisz w "złotym punkcie odsłuchowym" (a tak się zwyczajowo robi), lecz na punkt położony na wysokości Twojej głowy, ale 30 - 80 cm z tyłu (ile dokładnie - trzeba wypróbować samemu eksperymentalnie metodą "prób i błędów").

 

Drugi pomysł zaleca, aby SL/SR stały nie na kącie +/- 110* (jak początkowo zalecała norma ITU), ale +/- 135*. I okazało się, że wielu producentów sprzętu zaczęło właśnie takie ustawienie głośników zalecać, zaś nowe SACD 5.1 też zaczęły być nagrywane przy założeniu, że SL/SR stoją na kącie +/- 135*. Rownież tak są nagrywane najnowsze BD pure audio, choć tych pokazało się jak dotąd zaledwie kilkanaście tytułów i jak na razie cisza, tak więc nie wiadomo co z tym pomysłem będzie dalej.

 

Pobawiłem się w takie rozstawienie i nakierowanie głośników i mogę z pełnym przekonaniem polecić. W moim odczuciu znakomicie poprawia to przestrzenność, otwartość, analityczność i wielowymiarowość pola dźwiękowego. Pokój odsłuchowy staje się akustycznie większy. Zostałem więc na stałe z takim właśnie ustawieniem.

 

 

Przeto nieuprawnione wydaje się obśmiewanie (niczym norka) Grup Badawczych. Co najwyżej można dworować sobie z napuszonych i nadętych nazw, jaką te teamy noszą, zapewnie dla dodania sobie splendoru.

 

Pozdrowienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 22

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.