Skocz do zawartości
IGNORED

Dobór kolumn do pomieszczeń i mocy wzmacniaczy według projektanta yamahy .


Krak_oN

Rekomendowane odpowiedzi

W najnowszym magazynie hi fi jest wywiad z Japońskim projektantem kolumn pracującym dla firmy YAMAHA ,projektant ten zaleca stosowanie dużych kolumn do małych pomieszczeń oraz jak to ujął ''ogromnych'' ,a do dużych pomieszczeń zaleca małe kolumny podstawkowe . Ponadto do niewielkich pomieszczeń zaleca duże kolumny jako najlepiej sprawowujące się ze wzmacniaczami o umiarkowanej mocy a do dużych pomieszczeń poleca monitorki w połączeniu ze wzmakami o dużych mocach ,które według niego nie są w stanie prawidłowo współpracować ze wzmakami o umiarkowanej mocy .Pytanie brzmi co o tych zaleceniach myślicie i jakie obiektywne czynniki według was za nimi stoją ? .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam iż żadna mała kolumna nie poradzi sobie w dużym pomieszczeniu,nawet z najmocniejszym wzmacniaczem.

 

W pomieszczeniach niewielkich powiedzmy 20-30mkw wielkie zestawy spisywać się będą wyśmienicie z uwagi na fakt wysokich poziomów głośności,wyjątki się znajda jednak zasada warta sprawdzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam w swoich zbiorach książkę wydawnictwa NOT-SIGMA, którą napisał Aleksander Witort pt."Dźwięk I Technika HI-FI"

Autor wyraźnie zaleca,żeby wielkość zestawów głośnikowych, dobierać do wielkości pomieszczeń.

Podaje wręcz przykłady:

W pokojach o objętości:

do 30 m sześciennych, zestawy o objętości 12-20 dcm sześciennych.

30-60 m sześciennych, zestawy o objętości 25-65 dcm sześciennych.

60-150 m sześciennych, zestawy o objętości 80-120 dcm sześciennych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

Te ogromne kolumny do małych pomieszczeń to najprawdopodobniej Tannoye Kingdom lub jakieś inne stare gigantyczne monitory grające a 2A3 lub 300B

Do dużych pomieszczeń monitory ale chyba z subem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vasa, 14 Mar 2010, 11:18

>Te ogromne kolumny do małych pomieszczeń...

 

No niezupełnie dokładnie zrozumiałeś ,bo ja napisałem tak :

 

->zaleca stosowanie dużych kolumn do małych pomieszczeń oraz jak to ujął ''ogromnych'' (pomieszczeń)

 

Aby było czytelniej rozłożę te porady na podpunkty :

 

[A]

>zaleca stosowanie dużych kolumn do małych i ogromnych pomieszczeń

 

>zaleca stosowanie monitorów podstawkowych z mocnymi wzmacniaczami do dużych pomieszczeń (ALE NIE DO OGROMNYCH)

 

[C]

>zaleca stosowanie wzmacniaczy o umiarkowanej mocy do dużych kolumn w niewielkich pomieszczeniach na rzecz tego że duże głośniki dają już przy niewielkiej mocy odpowiednie nasycenie i zejście basu .

 

[D]

>Do ogromnych pomieszczeń zaleca duże kolumny i potężne wzmacniacze .

 

[E]

>Nie poleca stosowania wzmacniaczy o umiarkowanej mocy do monitorów podstawkowych w niewielkich pomieszczeniach ponieważ według niego aby monitory zagrały ,to potrzebują one dużej mocy.

 

[F]

>Nie poleca bi-wiringu ,bo im więcej kabli tym więcej strat zafałszowań .

-------------------------------------------------------------------------------

 

Tyle z tego zrozumiałem ,jak ktoś ma ten magazyn pod ręką to jak coś pokręciłem to niech mnie skoryguje ;) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że pod pojęciem dużych kolumn mógł mieć na myśli kolumny w rodzaju popularnych w Japoni JBL-i z dużą średnicą gł niskotonowych a nie np popularne w Ameryce i europie tzw wąskie kominy z dużą ilością mniejszych głośników . W tym wywiadzie jest zbyt wiele niedokończonych niedopowiedzeń .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

Krak_oN, 14 Mar 2010, 12:43

>

>No niezupełnie dokładnie zrozumiałeś ,

 

Zreasumujmy,

Małe pomieszczenia:

- [A] duże kolumny (wysokoefektywne koumny na szerokopasmowcach lub koaksjalach są duże)

- [C] zaleca stosowanie wzmacniaczy o umiarkowanej mocy do dużych kolumn w niewielkich pomieszczeniach, 2A3 i 300B mają umiarkowaną moc.

Średnie pomieszczenia,

- zaleca stosowanie monitorów podstawkowych z mocnymi wzmacniaczami do dużych pomieszczeń. Współczesne monitory są przeważnie mało skuteczne i prądożerne, wymagają elektrowni [E] (pytanie co w ocenie Japończyka jest dużym pomieszczeniem? Może np 16-20m2?)

Ogromne pomieszczenia

-[D] Do ogromnych pomieszczeń zaleca duże kolumny i potężne wzmacniacze. Nic dodać, nic ująć.

 

Moim zdaniem zabrakło tu jednego komentarza, być może oczywistego dla Japończyka, że duże kolumny do małego i ogromnego pomieszczenia różnią się znacznie. Do małego coś na altecu a do ogromnego B&W 800.

 

Co do kabli, ja się zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce Pana Jerzego Krajewskiego pod tytułem''Głośniki i Zestawy Głośnikowe'',również jest sporo niesprecyzowanych stwierdzeń.Odnośnie wielkości zestawów głośnikowych jak i przeznaczeniu dla nich kubatury podobnie pisze autor jak pan Witort.

 

Na początek drogi to i tak wystarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[C] zaleca stosowanie wzmacniaczy o umiarkowanej mocy do dużych kolumn w niewielkich pomieszczeniach..

 

Takie małe sprostowanie odnośnie [C] ponieważ cytuję z pamięci bo nie mam magazynu pod ręką a nie chciałbym przypadkiem kogoś wprowadić w błąd .Jeżeli chodzi o zalecenie dużych głośników do niewielkich pomieszczeń ,to się wszystko zgadza - i tak tam było napisane ale nie jestem pewien czy tam nie było przypadkiem użyte sformułowanie że już wzmak o niewielkiej mocy jest wystarczający dla dużych kolumn w małym pomieszczeniu (w przeciwieństwie do niewielkich kolumn w dużym pomieszczeniu) a nie że jest najbardziej optymalny ,dlatego prosiłem aby ktoś zerknął do magazynu i sprawdził czy czegoś nie przekręciłem . Inna kwestia to jakość ze wzmacniaczy o wysokiej mocy przy umiarkowanym odkręceniu regulatora w małych pomieszczeniach ,jest opinia że im mocniejszy jest wzmak tym słabiej będzie się spisywać przy tej samej umiarkowanej głośności w małym pomieszczeniu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.