Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz + kolumny do cichego sluchania


scheme1601

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

znajomy poprosil mnie o pomoc w doborze zestawu stereo do pokoju ok.12m2, ale warunek jeden... ciche granie, bez utraty jakosci muzyki. Czy moglibyscie podpowiedziec jak to najlepiej spasowac... czym sie kierowac. Raczej napewno kolumny podstawkowe... ale czy srednica glosnika srednio-niskotonowego powinna byc wieksza niz normalnie, czy odwrotnie? Jak dopasowac moc wzmacniacza do mocy znamionowej kolumny? Przypomne warunek: CICHE GRANIE. Bede wdzieczny za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie używam i jest dobrze. Do cichego odsłuchu potrzeba wzmacniacza który ma małe zniekształcenia przy niskich mocach i kolumn, które przy niewielkim pobudzaniu będą oddawać drobne niuanse.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazując na porównaniu mojego poprzedniego Rotela 935 bx MKII do obecnego Marantza PM -68, to jesli chodzi o "ciche granie" Rotel wypada zdecydowanie lepiej dużo lepsza szczegółowość bez podkręcania gałki, Marantz natomiast potrzebuje podkręcenia gałki aby dźwięk w pełni usłyszeć. Dodam że obydwa grały z Mission m33i.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym cichym graniem jest sporo problemów, bo jednak każdy sprzęt jaki by nie był po odkręceniu gra zdecydowanie lepiej, a wtedy stwierdzamy, że cicho gra fatalnie, a niestety każdy następny też będzie tak miał. Według mnie wystarczy jakaś niewielka regulacja barwy we wzmacniaczu, żeby zniwelować krzywe izofoniczne i będzie ok, tylko do głośniejszego odsłuchu będzie pewnie trzeba kręcić gałkami, żeby nie buczało i cykało za bardzo. Do tego jakieś dynamiczne monitorki ze swojej strony polecam jakieś małe Wharfedale - całkiem nieźle sprawiają się po cichu, bo są dość dynamiczne, a wzmacniacz to co tam wpadnie w tej cenie to na pewno używany, ale o elektronikę nie ma się co obawiać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz na myśli pisząc "lepiej", ale Rotel grał tak samo bez względu na odkręcenie gałki, natomiast mój Marantz potrzebuje odkręcenia przynajmniej na 8:30, przy moich kolumnach, aby pokazać klasę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rabbeat83, 16 Mar 2010, 10:15

 

>Z tym cichym graniem jest sporo problemów, bo jednak każdy sprzęt jaki by nie był po odkręceniu gra

>zdecydowanie lepiej,

 

Nie prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim najlepiej w takich sytuacjach spisują się stare kolumny o małej mocy, na lekkich papierzakach, ze stosunkowo dużym nisko-średniotonowym. Mam takie stare angielskie, dwudrożne kolumny podłogowe z końca lat 60-tych. Monitory Rogersa i inne odsłuchiwane współczesne kolumny, były gorsze w prawie wszystkich aspektach, szczególnie właśnie przy cichym słuchaniu w nocy, różnica jest niewiarygodna. Do tego wszystkiego przestrzenność i stereofonia jest w całym pokoju, czego wcześniej nie było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rabbeat83, 16 Mar 2010, 10:15

 

>Z tym cichym graniem jest sporo problemów, bo jednak każdy sprzęt jaki by nie był po odkręceniu gra

>zdecydowanie lepiej,

 

 

Prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich 12m2 słucham yamahy ax550rs w połączeniu z tannoyami mx2m i nie narzekam aie słuchając późnym wieczorem musze wyłączyć pure direct i przesunąć gałkę basu na godzine drugą.Z wysokimi i średnicą raczej nie ma problemu-czysto i wyraźnie.Jest tylko jeden kłopot,mianowicie przy bardzo niskim poziomie głośności jeden kanał-lewy-gra wyraźnie ciszej.Nie wiem czy to wina modelu czy egzemplarza.Przy okazji może ktoś wie czy da sie coś z tym zrobić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mike1973, 17 Mar 2010, 16:58

 

>Rabbeat83, 16 Mar 2010, 10:15

>

>>Z tym cichym graniem jest sporo problemów, bo jednak każdy sprzęt jaki by nie był po odkręceniu

>gra

>>zdecydowanie lepiej,

>

>

>Prawda.

 

Nie prawda bo KRK RP5 nie grają lepiej "po odkręceniu" .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo! To jest argument! Fizyczna zależność wzrosu skoków dynamiki poprzez zwiększanie głośności legła w gruzach. Brawo Kyle doskonale!

Jak dla mnie tą wypowiedzią sięgnąłeś DNA swojej pokrętnej teorii na temat audio wogóle.

Chciałbym już więcej nie reagować na twoje wpisy......ale nie mogę.

Przepraszam za off.

Do kolegi założyciela wątku ciekawego zresztą. Myślę że powinieneś szukać kolumny wysokoefektywnej najlepiej w obudowie zamkniętej. Taka kolumna ze ze względu na łatwość prowadzenia przez wzmacniacz będzie nawet przy cichym graniu oddawać możliwie jak największą ilość informacji. Dlaczego zamknięta? uważam że lepiej mieć bardzo dobrej jakości rytm niż ścielący się nisko bas.

Nie będę wymieniał zbyt wielu modeli bo nie jestem w takich konstrukcjach bardzo rozeznany ale jedna firma opd pewnymi względami spełnia oczekiwania, myślę tu o NHT modele 1.3 i 1.5.

Napewno na tym forum znajdują się posiadacze lub byli posiadacze tych kolumn którzy albo potwierdzą albo zaprzeczą tej teorii.

Pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukalbym cos starszego. Wzmacniacz o newielkiej mocy, do ok.20W, oczywiscie na tranzystorach, kolumny podstawkowe, o papierowych membramach, z niskotonowym min 16 cm. Unikalbym nowszych kolumn od masowych mini-wiez. Potencjometr pewnie trzeba bedzie wymienic na taki aby dawal rowna glosnosc przy malej glosnosci. Mozna wyszukac cos w nietypowych, mniejszych wymiarach, moze nawet amplituner. Na Allegro jest tego pelno, doslownie za grosze, dlatego nie ma z tym duzego ryzyka w przypadku gdyby cokolwiek nie bylo tak jak tego oczekujemy,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W poszukiwaniach sposobów do cichego odsłuchu mając monitorki Kef Q1, które nie za bardzo mi dawały tę przyjemność, na razie (eksperymentalnie) dotarłem do konfiguracji jak niżej:

- papierowy niskotonowiec 10" (25cm ,Seas, 91dB, 4Ohm z lat 70'tych na alnico - u mnie w 140 litrach) (ok. 150zł z Alle...)

- podpięcie na wyjście 8 omowe,

- skrzynka OZ z dużym litrażem,

- jakiś wysokotonowy (u mnie akurat z Kef Q1) i woferek odcięte zwrotką z tychże monitorów.

- średniotonowe z kef q1 na razie odpoczywają.

W zasadzie robiłem te niskotonowe dla uzupełnienia monitorów od dołu ale na razie z braku zwrotki trójdrożnej tak gram i ku zaskoczeniu bardzo mi to podchodzi(właśnie do cichego słuchania).

Jeszcze będę próbował z tylko odciętym gwizdkiem a woferek bez niczego puszczę. Jak na razie odsłuch wieczorny jest super.A podstawa basowa daje przyjemne odczuie dynamiki czego było brak w oryginalnych monitorach. Pełnia wszystkiego dochodzi do uszu a i poczucie niezakłócania spokoju sąsiadom też jest. Taka konfiguracja to taki naturalny loudnes, audiofilski rzec można. ;)

Tak dobrane głośniki loudnesowo zagrają na dowolnym wzmaku. Po dłuższej chwili odsłuchu odczuwa się nawet potrzebę przekręcenia pokrętła o 1-2 działki niżej od wstępnie ustawionego.

Tak więc nie bać się dużych membran do cichego odsłuchu, aby dorwać jakieś efektywne i będzie naprawdę fajnie a i niedrogo.

Warto spróbować.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>scheme1601, 13 Mar 2010, 23:47

>

>Witam,

>znajomy poprosil mnie o pomoc w doborze zestawu stereo do pokoju ok.12m2, ale warunek jeden... ciche

>granie, bez utraty jakosci muzyki. Czy moglibyscie podpowiedziec jak to najlepiej spasowac... czym

>sie kierowac. Raczej napewno kolumny podstawkowe... ale czy srednica glosnika srednio-niskotonowego

>powinna byc wieksza niz normalnie, czy odwrotnie? Jak dopasowac moc wzmacniacza do mocy znamionowej

>kolumny? Przypomne warunek: CICHE GRANIE. Bede wdzieczny za pomoc.

 

Kupilem APSy AEOn glownie z mysla o cichym graniu. A cicho to one graja bardzo dobrze. Pozwol, ze dam Ci extremanly przyklad. Na przedwzacniaczu glosnosc ustawiona na poziome 1-2 w skalu 0-100, a to jest naprawde cicho. Muzyka ciagle zachowuje charakter, nawet zupelna gora (talerze) i nizszy bas sa niezbyt mocno odfiltrowane. Przy co bardziej wyrywnych nagraniach ciagle jest wykop. Przypominam, ze mowimy o extremalnie cichym nagraniu, tak ze 2-3 dB powyzej szumu tla. Albo inaczej, obiektywnie APSy graly tak glosnio, jak srednio napedzone otwarte sluchawki. To jest naprawde ciche granie.

 

Oczywiscie to tylko eksperyment. Normalnie slucham na poziomach rzedu 50-60dB. Ciagle ponizej normalniej glosnosci mowy ludziej. I wszystko slychac.

 

Jesli AEONy sa za drogie, to rozwaz IO. Oba do wypozyczenia od producenta na miesiac do odlsuchow. Niech znajomy poslucha i oceni.

 

nsnotes

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: APSy maja regulacje basu i gory. Oczywiscie krecilem, tak jak Ty sugerujesz zeby miec fizjologiczna korekcje. Bzdura, zadna fizjologiczna korekcja niejest potrzebna. W mojej opini APSy graja naturalnie zarowno na cichych poziomam, jak i glosnych, wlasnie z korecja ustawiona na 0. Nie wiem dlaczego tak jest, ale w tym przypadku nie jest potrzebna. Tez czytalem wywody na ten temat konstruktora od McInstosha i innych guru. Tutaj ich teorie o fizjologicznej korekcji sie nie sprawdzaja.

 

nsnotes

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

scheme1601, 14 Mar 2010, 14:01

 

>>za ile ten zestaw

>

>w rozsadnych granicach... uzywany, ok 1000zl (kolumny+wzmacniacz)

............

 

nsnotes, 19 Mar 2010, 00:20

 

>Jesli AEONy sa za drogie, to rozwaz IO. Oba do wypozyczenia od producenta na miesiac do odlsuchow.

>Niech znajomy poslucha i oceni.

>

 

Nie czytają i radzą... a tu jeszcze dodatkowo na pre kilka stówek trzebay ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>

>Nie czytają i radzą... a tu jeszcze dodatkowo na pre kilka stówek trzebay ;)

 

Wypozyczac od producenta na spolke z kolego do czasu az kasa sie uzbiera!!! ;-)

 

nnsotes

 

PS. Masz racje, niedoczytalem o budzecie, ale... moze kolega rozwazy zyciowy zakup, bo jak mowi przyslowie, "chytry" dwa razy traci. Od biedy mozna kupic najtanszy, uzywany pre czy tez pasywke i tez bedzie dzialac. Poczatkowo swoje APSy zasilalem z dziurki od sluchawek, zanima pojawil sie zbalansowny pre. Audiofilska herezja, ale da sie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to nawet na wyjściu samego CD, w stosunku do przez pre, nie zauważyłem mniejszej dynamiki o czym się wspomina tu i tam.

Miałem APS'y na odsłuchu miesiąc. Szczegółowy i całkiem gęsty dźwięk. Jednak nawet z lampowym pre jakoś nie dla mnie się okazały. Na pewno wyśmienite są do studia ale w domu wolę jednak trochę koloru w muzyce. Basik za to faktycznie nisko schodzi. 25Hz w zasadzie nie słychać(badałem generując sinusa) ale 30Hz bardzo wyraźnie. A Kefy Q1 które z nimi porównywałem:

30Hz nic

40Hz w zasadzie nic

50Hz ledwie

60Hz już słychać

róznica 3 klas!

 

koledze scheme1601

Polecam dobór głośników w konfugracji jak pisałem wyżej a wzmacniaczyk nawet za 2 -3 stówki wtedy wystarczy i będzie miodzio. Właśnie słucham tak jak pisałem, teraz bez zwrotnic na niskotonowyh. Przybyło środka i jasności oraz lekkości dźwięku, jednak jak na ciche wieczorne słuchanie chyba ciut za dużo tego środka przybyło. Ale wrażenie też świetne.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.