Skocz do zawartości
IGNORED

Generator funkcyjny i miernik częstotliwości DIY


nxn68

Rekomendowane odpowiedzi

Ja uzywam SpectraLab glownie przy 1khz. Niskie THD na zewnetrznym generatorze moze tez wynikac z tego ze generator nie ma idealnie 1khz tylko ok 1,1khz wiec przy obliczaniu FFT moze''nie trafic'' w harmoniczna i wynik moze nie byc dokladny. Ale na to nic nei poradzimy.

 

Ciekawa funkcje ma HobbyBox bo mierzy THD w funkcji czestotliwosci. Glownie do glosnikow i jak mierzylem sama karte to znieksztalcenia nie chcialy schodzic do tysiecznych czesci procenta. Moze to ograniczenie dokladnosci w samym programie.

 

Zaden soft nie ma mozliwosci pomiaru THD w funkcji mocy (zmiennej amplitudy sygnalu) a to podstawowy wykres dla wzmacniaczy.

 

Moja stara SBLive ma katalogowe i zmierzone (RMAA) THD na beznadziejnym poziomie 0,03%. Niby kicha ale wytarczy zmniejszyc poziom sygnalu do -10dB aby uzyskac THD na poziomie 0,003%! A tym juz da sie cos mierzyc. Po prostu RMAA to program dla tych co nie maja pojecia o parametrach audio i chca miec wyniki za nacisnieciem jednego przycisku. A potem producenci wysokiej jakosci kart szczegolowo opisuja co poustawiac w karcie zeby wyniki byly dobre :)

 

W AVT-332 jest prosty generator na mostku wiena na NE5532 ze stabilizacja amplitudy na BF245 co daje THD sporo ponizej 0,0001% dal 1khz. Podejzewam ze ten BF wprowadza sporo znieksztalcen bo krecenie amplituda zmniejsza THD ale zaraz urywa sie stabilnosc. Dlatego ja probuje zrobic stabilizacje amplitudy na fotorezystorze, klopotem jest 1hz-1Mhz. Dla niskich klopotliwa jest stabilizacja amplitudy a dla wysokich zaden opamp nie da rady na 1Mhz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze urzadzenia pomiarowe w rozsadnej cenie to moim zdaniem produkty NTI - sa poprostu niesamowite - czlowiek bierze do reki i poprostu uzywa :) nie maja zadnych skomplikowanych nikomu nie potrzebnych funkcji ktorych albo nikt nie uzywa albo ktore zeby uzyc trzeba siegac po dokumentacje :) sa zasilane z akumulaotrow wiec nie ma problemow z masa przy pomiarach i mozna je zabrac wszedzie ze soba :) no i cena - napewno nie jak za profesjonalne urzadzenia pomiarowe :) Narazie udalo mi sie jedynie dorobic Miniratora MR PRO jak na fotce ponizej - ostatnio go pomierzylem i okazalo sie ze trzyma super parametry - THD+N jak podaje producent na poziomie 0.002% a THD wyszlo 0.0007% :) zaczyna byc na granicy pomiarow nojego EMU :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a marzy mi sie XL2 Analyzer ... ale tutaj cena juz jest powazna chociaz to wciaz ulamek ceny innch podobnych urzadzen :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irek2 ~

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - ten soft mierzy w funkcji czestotliwosci i amplitudy sygnalu - to jeden z najlepszych softow jaki znam do audio - super latwy w obsludze, ma wiele ciekawych funkcji i jest super szybki w obliczeniach dlugich FFT - ja standardowo pracuje na FFT z buforem 64k i co najwazniejsze obsluguje ASIO wiec mozna urzywac z roznymi profesjonalnymi kartami ktore nie maja normalnych driverow na Windowsa jak chodzby popularne EMU :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

namor ~ tak, uzywam WaveSpectra - to fantastyczny soft ma to co potrzeba i nic wiecej :) super szybki analizator FFT - jest tak szybki w obliczeniach jak YMEC choc nie ma takich dobrych funkcji usredniania :( ale YMEC tez swoje kosztuje a WS jest darmowy :) Super cenne funkcje WS to pokazywanie THD, THD+N, oraz poziomu RMS - to wszystko czego czlowiek potrzebuje do pomiarow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tam na marginesie moze ktos ma jakiegos cracka albo seriala do najnowszej wersji Realtime Analyzera z YMECa ??? bo tylko najnowsza wersje obsluguje ASIO :( ja mam tylko licencje 'Lite' i nie usmiecha mi sie wydawac $250 na opcje pomiaru THD :( a stara wersja nie ma ASIO i nie wspolpracuje dobrze z moim EMU :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>irek2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) wydaje mi się że ten program ma funkcję pomiaru zniekształceń vs. moc i napiecie i kosztuje tylko 39 EUR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przynajmniej w takij wersji jak jest do sciagniecia to po zainstalowaniu nie widzi ASIO :( sam FFT tez jest strasznie wolny, podobny do ARTA - widac niemcy srednio znaja sie na pisaniu softu :) do japonczykow nie maja nawet startu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotyka sie czterech kolegow i jeden z nich mowi ze urodzilo mu sie dziecko i pyta pozostalych jaka date urodzenia podac w urzedzie. Na to jeden ze wczesniejsza a drugi ze pozniejsza. A trzeci pyta a dlaczego nie podac prawdziwej, na to swierzy ojciec: o tym nie pomyslalem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>[...]jak ja to samo napisalem autorowi tego generatora to sie obrazil i probowal udowonic

>ze generator jest cudowny :)

 

Ani się nie obraziłem, ani nie twierdziłem, że ten generator jest cudowny. Ta konstrukcja ma być po prostu tanią alternatywą dla coraz trudniej dostępnych ICL8038, XR2206, MAX038. Z kilku łatwo dostępnych kości udało się zrobić podręczny generator sygnału o przełączanym kształcie (sinus/prostokąt/trójkąt/piła) i parametrach porównywalnych z tamtymi układami. Przestrajanie w zakresie 10Hz do 100kHz odbywa się bez przełączania zakresów a nastawiona częstotliwość jest wyświetlana na 3 cyfrach LED.

Nie rozumiem dlaczego prostokąt z przetwornika D/A miałby być znacznie gorszy od uzyskiwanego w inny sposób? Myślę tu oczywiście o normalnym DAC-u a nie przetwornikach, które muszą sygnał przemielić, rozdzielać, sumować i filtrować a każą się nazywać "24-bitowymi".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ta konstrukcja ma być po prostu tanią alternatywą dla coraz trudniej dostępnych ICL8038, XR2206, MAX038.

 

Zalozenie jest szczytne ale zobaczymy czy uda sie jego realizacja.

Zwykly generator funkcyjny mozna zrobic w prostszy analogowy sposob.

 

Rozumiem ze jak ktos jest programista to by wszystko chcial sterowac z procesora. Ja jestem analogowcem i zrobie taki generator analogowo. Oba uklady bedzie mozna porownac pod wzgledem parametrow i ceny a ktory dla kogo bedzie uzyteczniejszy to sie okaze od uzytkownikow.

 

Na pewno tanie generatory funkcyjne sa robione analogowo ale coraz wiecej pojawia sie generatorow DDS ktore daja niesamowite mozliwosci w ksztaltowaniu przebiegow wyjsciowych. Sa to bardzo drogie urzadzenia a ich duze mozliwosci bardzo zadko sa potrzebne.

 

W praktyce dla typowego audio-elektronika potrzebny jest sinus 1hz-1Mhz i prostokat. Znieksztalcenia sinusa jak sa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.