Skocz do zawartości
IGNORED

Czy wierzycie w Piekło?


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o wiarę w piekło takie jakie okresla oficjalna nauka KK.Nie chodzi mi o piekło na Ziemi czy o piekło w nas samych ale o Piekło jako miejsce w którym cierpią dusze potępionych.I jeżeli tak to jak sobie je wyobrażacie.

No i przy okazji rodzi się oczywiście pytanie czy wierzycie w Diabła?- no bo skoro jest Piekło to musi być i Diabeł!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wierzę. W oba byty. Ale nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić. Koncepcja piekła, raju jest tak podawana, by była zrozumiała dla wszystkich.

Tak, jak nie wyobrażam sobie piekła, tak i nie wyobrażam sobie raju. Co do raju - nudne byłoby pląsanie po zielonych łąkach i wyśpiewywanie "Hosanna!" przez wieczność. Zresztą koncepcja raju podawana przez islam też jest nudna. Ile można obcować nawet z tabunem dziewic? Rok? Dwa? Ale wieczność??? Poza tym obcowanie z dziewicą automatycznie powoduje, że dziewicą ona być przestaje. Czyli co? Błona dziewicza odrasta? Toż to piekło raczej! :D

Tak samo, jak wyobrażenie Boga, jako staruszka z siwą brodą jest naiwnością prostaczków, tak i wszelkie wyobrażenia rzeczy ostatecznych.

W życiu bywają tylko piękne chwile i dlatego są piękne, że codzienność jest szara, a bywa i okrutna. Piękno, ekstaza jako stan trwały powszednieje i przestaje być pięknem.

Pytanie na ile nasze zdolności poznawcze są w stanie wyobrazić sobie to co niewyobrażalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Bóg jest nieskończoną miłością i jest również litościwy , stwarzając piekło ( a jest przecież stwórcą wszystkiego )udowodniłby , że jest sadystą i mściwcem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest też podobno sprawiedliwy. A miłość ma różne oblicza - bywa ślepa, głupia, nierozumna, zaślepiona itd.

To są pojęcia, które sami stworzyliśmy. Nie traktujmy tych naszych wyobrażeń, jak wyroczni. Można sobie wyobrazić, jakie wyobrażenie świata ludzkiego posiada mrówka. I starać się te same proporcje zastosować do nas i naszych wyobrażeń o Bogu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojciech iwaszczukiewicz

 

>czarnypsiak

>

>Czemu wierzysz w Piekło?

 

Pytasz się dlaczego w ogóle wierzę. Wierzę, bo wierzę. Gdybym wiedział to bym wiedział. Racjonalizacja wiary jest nieracjonalna :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cadam

(Konto usunięte)

>Może jakieś szczegóły?

 

Mnie się zdaje, że w Piekle cierpi się tak jak się grzeszyło. Jeśli za życia wyrządzimy krzywdę jakiemuś człowiekowi to w Piekle będziemy cierpieć tak jak ten człowiek cierpiał przez nas.

 

 

O dalszej egzystencji po śmierci przekonują mnie doświadczenia ludzi którzy przeżyli śmierć kliniczną.

 

np.

"Nagle wpadłam do pionowego tunelu z ogromną prędkością, z szumem.

Zobaczyłam na górze maleńkie niebieskie światełko a na dole czarną przepaść. Środek tunelu był brązowy. Wzniosłam ręce ku górze i chciałam wzlecieć do spokojnego światełka, ale zaczęło mnie szarpać w dół, a potem w górę i tak to chwilę trwało. Coraz bardziej oddalałam się od światełka i zaczęłam panikować. Coś mnie obciążało, być może moje grzechy. Wtedy to wpadłam do czarnej przepaści tj. piekła. Od razu obok mnie znalazł się szatan, pamiętam jego oczy wnikliwie wpatrzone i radość z mojego cierpienia. Wpadłam w szał powtarzania grzechów którymi grzeszyłam za życia, z ogromną prędkością, bez wytchnienia, nie mogłam o niczym innym myśleć jak tylko o swoim cierpieniu. Szatan zmuszał mnie do tego-całkowicie się mną zajął.

To był duch na podobieństwo mężczyzny, bez wyraźniej twarzy, przyczajony, z wpatrzonymi oczami,uważny, mający za chwilę zaatakować, powodował we mnie przerażenie bo interesowałam go tylko ja, tak jakby mój "zły anioł stróż", kiedy czułam jego obecność wiedziałam że będę cierpieć."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojciech iwaszczukiewicz

 

>czarnypysiak

>

>To że wierzysz w Boga to mogę zrozumieć ale czemu w Piekło?

 

Szczerze mówiąc nie rozumiem. Wiem o co Ci chodzi, ale nie rozumiem problemu :)

Może w piekło wierzę dlatego, próbując mimo wszystko racjonalizować, bo boję się założenia, że piekła nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być też trochę tak, że te same warunki mogą być dla kogoś niebem lub piekłem - zależnie od jego nastawienia. Dla ilustracji ot taka kaznodziejska przypowiastka:

1. W piekle wszyscy siedzą przy olbrzymim stole zastawionym stosami wspaniałego jedzenia. Niestety, noże, łyżki i widelce są tak długie, że w żaden sposób nie da się nimi jeść...

2. W niebie wszyscy siedzą przy takim samym stole... z takimi samymi sztućcami. Używają ich, żeby karmić siebie nawzajem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Wojtku!

Ale pytanie. ;-)))

Chyba ta długa, mroźna zima wywołała w Tobie jakąś tęsknotę za czymś bardzo gorącym?

Oczywiście gorącym w obiegowej opinii ;-)

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale wg. kk piekło nie jest miejscem a stanem. A w to już łatwiej uwierzyć zamiast potem chrzanić że jak Gagarin nie widział nieba w kosmosie to ono nie istnieje :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Wojtku!

Napisałam, że posługuję się obiegową opinią.

To tak z braku czasu na stworzenie własnej wizualizacji tego miejsca. Ale może kiedyś stworzę taką wizualizację w 3d maxie i zilustruję Twój wątek ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za ignorancja! Wszak jest scena biblijna w której bogacz pragnie by Łazarz umoczył choć koniec palca w wodzie i ulżył mu w męce bo "strasznie cierpi w tym płomieniu".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś usłyszałem ciekawą definicję dobrej pracy.Jaka praca jest dobra?Na siedząco i w cieple.

Piekło może spełniać te kryteria!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cadam

(Konto usunięte)

następny fragment

 

"Ale tak naprawdę przeraźliwie boję się śmierci z jednego powodu, żeby znowu nie znaleźć się w piekle. Do tej pory wydawało mi się że jestem dobrym człowiekiem, ale sąd pośmiertny pokazał jak bardzo się myliłam. Dowiedziałam się, że grzech który planujemy w myśli ale nie realizujemy bo tak nakazuje np. Wiara, to i tak po śmierci jest równoznaczny z grzechem popełnionym. Np. powtarzałam grzech nieczystości chociaż nigdy go nie popełniłam za życia ale często chciałam i było tuż, tuż przed jego zrobieniem. I to jest najgorsze. Jeżeli grzech nieczystości popełniony myślą i popełniony czynem różnią się od siebie "stopniem ciężkości" to dlaczego ja cierpiałam w tym "cholernym" piekle za coś, czego nigdy nie zrobiłam a tylko sobie o tym marzyłam? Też mi sprawiedliwość."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cadam

 

To co prezentujesz to sprawiedliwość rodem z kodeksu Hammurabiego.Jest to całkowicie sprzeczne z nauką Jezusa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muls, 20 Mar 2010, 15:56

 

>samo pojecia piekła to idiotyzm w sam raz dla ciebie.

 

A więc gdy się już szczęśliwie dla nasz wszystkich przekręcisz - trafisz do Idiotyzmu.

Nazywaj to sobie jak chcesz ale od tego wcale mniej cię przypiekać nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojciech iwaszczukiewicz, 20 Mar 2010, 16:06

 

>To co prezentujesz to sprawiedliwość rodem z kodeksu Hammurabiego.Jest to całkowicie sprzeczne z

>nauką Jezusa.

 

Nadal nie zapoznałeś się z podstawową literaturą przedmiotu ("Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny") i brniesz w ignorancji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.