Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz Kenwood KA-5040R awaria wejścia gramofonowego Phono


gaudi1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pilną prośbę o zasugerowanie sposobu naprawy przedwzmacniacza gramofonowego we wzmacniaczu Kenwood KA-5040R.

Posługując się schematem wymieniłem wzmacniacz oeracyjny w torze Phono przedwzmacniacza.

Zamiast tradycyjnego JRC4565DD zainstalowałem JRC2114D pochodzący z odtwarzacza Sony QS.

Po późniejszym podłączeniu gramofonu okazało się, że po kwadransie granie w kolumnach było słychać umiarkowane PYK i nastała cisza. Nie było żadnego dymu, smrodu ani nic w tym stylu. Wzmacniacz nadal gra na innych wyjściach.

 

Mam drugi identyczny wzmacniacz, wyjałem z nich płytkę przedwzmacniacza i zacząłem szukać róznic.

Po chwili znalazłem spaloną diodę D6 tuż przy gniazdku Phono. jej wymiana niestety nic nie dała. Dalsze poszukiwania przyniosły jedynie róznice przy tranzystorach polowych Q5-Q8. Niestety za bardzo nie potrafię ich sprawdzić. Wylutowanie i pomiary miernikiem wile informacji mi nie wniosły. Te trazystory to 2SK170-BL. Wydaje mi się, że stabilizatory są OK, ale napięć nie sprawdzałem.

 

Nie jestem elektronikiem i pomiary na grającym urządzeniu nie bardzo wchodzą w rachubę.

Tak jak wspomniałem znalazłem podejrzanego, ale nie pewniaka. Żaden z elementów nie wyglada ani nie smierdzi spalenizną.

 

Wydaje mi się, że przyczyną usterki mógł być właśnie ten wymieniony wzmacniacz operacyjny. Być moze za szybki jak na układ spwodował w pewnym momencie jakieś sprzężenie??

 

Co o tym sądzicie, będę wdzięczny za wnioski i sugestie. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5440-100008934 1269347955_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Juz nie chodzi o ten JRC2114D, wlutuję z powrotem JRC4565DD dla świątego spokoju.

JRC2114D ma katalogowe napięcie +/-22V, zresztą nic mu się nie stało, gra dalej.

Widać jego szybkośc narastania 15V/us spwodowała niestabilność, albo coś takiego...

Pytanie raczej co się jeszcze "spaliło" poza tą mikro diodą. To chyba Zenerka, szklana z żółtym paskiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.