Jump to content
IGNORED

Napięcie na wyjściu odtwarzaczy CD


pwit1

Recommended Posts

Mam prośbę do fachowców elektroników o potwierdzenie mojego ostatniego „odkrycia”, ewentualnie wyprowadzenia mnie z błędu.

Sprawa dotyczy napięć na wyjściu odtwarzaczy CD podawanych przez producentów. W większości są one podawane w Vrms. Najczęściej jest to ok. 2Vrms. O ile dobrze rozumiem zależność pomiędzy Vrms i Vpp to 2Vrms = 5,6Vpp. W przypadku mojego CD jest to 5Vrms, więc 14,1Vpp. Tak na słuch trochę mi jednak tych voltów brakowały, więc postanowiłem to zmierzyć. Użyłem prostej metody prezentowanej na forum – sygnał 1kHz/0dB i zwykły miernik AC na wyjściu. Wyszło mi 1,75VAC, czyli jak rozumiem 1,75Vrms, czyli 5Vpp, a nie jak podaje producent 5Vrms. Szukając błędu w metodologii postanowiłem pomierzyć 2 inne źródła z deklarowanymi 2Vrms, w obu przypadkach wyszło ok. 0,7VAC.

Wniosek jest taki, że albo źle to rozumiem, albo producenci nie rozróżniają Vrms i Vpp, albo świadomie robią nam wodę z mózgu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Father_PiO

(Konto usunięte)

Ciekawe, ciekawe... Właśnie zmierzyłem CECa CD3300, Azura 640 i HK 750 i mam wyniki od 1,85 do 2,03 V RMS. Ale to na pewno producenci się mylą.

Link to comment
Share on other sites

Father_PiO 31 Mar 2010, 18:07

 

Ciekawe, ciekawe... Właśnie zmierzyłem CECa CD3300, Azura 640 i HK 750 i mam wyniki od 1,85 do 2,03 V RMS. Ale to na pewno producenci się mylą.

 

No to widzę 2 wyjścia - albo coś źle mierzę, albo czas na nowy miernik.

Link to comment
Share on other sites

misiomor ma rację. Większość popularnych mierników nie radzi sobie z mierzeniem gdy częstotliwość przekroczy 400 Hz. Nawet jeśli miernik ma pomiar częstotliwości w zakresie 20-20000 Hz, to i tak przy pomiarze AC poprawnie wskazuje napięcie tylko do 400 Hz. Niektórzy producenci podają dokładnie parametry, a niektórzy nie:)

Link to comment
Share on other sites

pwit1,

 

misiomor dobrze napisał. Jeśli chcesz mieć wiarygodne wyniki pomiaru to obniż częstotoliwość sygnału do około 40- 50 Hz. Ewentualnie jeśli masz manual do swojego miernika to znajdź rozdział, gdzie dokładnie jest opisane jaki jest błąd pomiaru dla danych przedziałów częstotoliwości.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za porady. Mój obecny miernik to zdecydowanie low end, ale dając mu jeszcze jedną szansę przetestowałem serię sygnałów z płyty testowej HiFi i Muzyka "audio test". Przy "Sinus 0dB Fs" pokazał 5,35VAC - czy to rozwiązuje problem (poza koniecznością zakupu nowego miernika oczywiście;-)

Link to comment
Share on other sites

  • Moderatorzy

Ograniczenie pasmowe miernika nie jest wadą tylko zaletą. Zwykłe mierniki tak naprawdę mierzą wartość międzyszczytową napięcia, a następnie skalują ją w RMS dla sinusa. Przykładowo 230V RMS (sieć zasilająca) oznacza 650.5 V p-p. Problem polega na tym że przy szerokim pasmie wszelkie szpilki i inne takie obecne w sieci zaburzałyby pomiar - dlatego lepiej wygładzić je nieco.

Link to comment
Share on other sites

Józek,

 

dzięki za info.

AAC rzeczywiście podaje "up to 5Vrms" nie określając którego wyjścia to dotyczy. Logicznie należałoby przyjać, że chodzi o XLR (zakładam zdrowy rozsądek marketingowców z AA), więc po RCA będzie 2,5Vrms.

Z ciekawości sprawdziłem specyfikację DCS Puccini - do wyboru 2Vrms i 6vrms, ale też bez określenia na którym wyjściu. Rozumiem, że w pozycji 2Vrms po RCA pójdzie 1Vrms.

 

Wracając do pomiarów - skąd w takim razie na moim mierniku 5,35VAC przy sygnale "Sinus 0dB Fs" podłączonym pod RCA;-)

Link to comment
Share on other sites

>Wracając do pomiarów - skąd w takim razie na moim mierniku 5,35VAC przy sygnale "Sinus 0dB Fs"

>podłączonym pod RCA;-)

 

czy mógłbyś podać, co pokazuje Twój miernik po podłączeniu baterii 9v i przełączeniu na zakres pomiaru napięcia zmiennego?

jaki wynik pokazuje dla napięcia w gniazdku sieciowym? (tylko nie pomyl zakresów pomiarowych, bo oznacza to śmierć dla Ciebie lub miernika...)

wyniki pomiarów pozwolą oszacować jakość Twojego miernika...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.