Skocz do zawartości
IGNORED

Gniazdko Ptysia - akustyka, pomiary


Ptyś

Rekomendowane odpowiedzi

Gość skynyrd

(Konto usunięte)

lancaster - malo ci własnej grządki? - bo cię stroluję ;) i będzie płacz i zgrzytanie zębów

 

wracajac do tematu - to jakaś super kosmiczna technologia? - przecież po tym się chodzi - i co? nie ulega degradacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wykonałem pierwsze pomiary, mam nadzieję, że zrobiłem to dobrze. Na wykresie każdy kolor odpowiada innym warunkom:

 

zielony - pusty pokój, otwarte drzwi

niebieski - pusty pokój, zamknięte drzwi

fioletowy - Pianomat na podłodze, zamknięte drzwi

 

Załączam dwa wykresy:

1. Charakterystyka częstotliwości

2. Czas pogłosu RT60

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6705-100007368 1271106653_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>romekjagoda

 

To życzę powodzenia i czekam na pierwsze wiadomości z placu boju. :)

 

 

A co do Pianomatu, to pewnie jak wszystko po jakimś czasie się zużyje. Nie wiem ile to zajmie, może prędzej rozleci się dywan. Czy ktoś ma doświadczenia związane z tym produktem?

 

Proszę o merytoryczne wypowiedzi.

 

Pozdrawiam

Ptyś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ten wykres budujący nie jest - wielka góra pudła (z +10dB) na 200Hz i od 60Hz dołu brak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można bu go niewidocznie trochę skorygować dajac na ściany i sufit z 5mm warstwę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) a jeszcze lepiej pod Megaron Premium dać matę czcinową zarówno na ściany jak i sufit

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Dowcip polega na tym ze ustrój akustyczny jest niewidoczny a jednak sporo koryguje pomieszczenie akustycznie na plus

Można np część ściany ozdobić na wierzchu matami wiklinowymi i mieć ciepły klimat pomieszczenia. Warto to sobie przemyśleć. i zaprojektować (pozime pasy poszerzają optycznie pomieszczenie a pionowe podwyższają co kto lubi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta rozpraszajaca wiklina mogła by być na całej ścianie pod oknem za kolumnami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe że jest aż taka różnica ( 30dB !! ) dla ok. 38 Hz i 48 Hz miedzy zamknietymi a otwartymi drzwiami.

Generalnie wykres charakterystyki częstotliwościowej pokoju odsłuchowego przeważnie rzuca na podłogę ludzi przyzwyczajonych do oglądania wykresów kolumn i.t.p.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo istotny jest punkt pomiaru, czasem wystarczy przesuniecie mikrofonu o odległość mniejszą niż rozstaw uszu i jest zupełnie inny wynik :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> elektro

 

To pewnie zależy od wielu czynników: firma, złożoność projektu, ilość wizyt, odległość od siedziby firmy, wykonanie ustrojów itp.

Koszty związane z samym projektem, to pewnie od około 2 000 zł wzwyż.

 

 

> mamel

> [email protected]

 

Faktycznie wykresy nie wyglądają najpiękniej, ale jest to sytuacja wyjściowa. Zobaczymy na ile się to zmieni po zainstalowaniu ustrojów.

 

W przypadku charakterystyki częstotliwościowej domyślam się, że ideałem byłaby linia prosta na poziomie 75dB. Czy ktoś mógłby powiedzieć, jak powinien wyglądać idealny wykres czasu pogłosu?

 

 

> [email protected]

 

Ściany już są wykończone (zostało jeszcze malowanie lub tapetowanie), szkoda, że wcześniej nie wiedziałem o Megaronie. Obok budują nowy budynek i mój trochę siada, więc pojawiają się pęknięcia, może Megaron by temu zapobiegł. Pod oknem docelowo będzie zabudowa grzejnika połączona z szafką na CD. Matę wiklinową (bądź coś podobnego) planuję zastosować w celach ozdobnych w drugim pokoju.

 

> Awo

 

System pomiarowy to:

- komputer (Asus EeePC 901)

- interfejs audio (M-Audio Fast Track Pro)

- mikrofon pomiarowy (Behringer ECM8000)

 

Oprogramowanie to Room EQ Wizard. Jest to darmowa aplikacja o szerokich możliwościach. Ma wiele opcji i funkcji, z którymi warto bliżej się zapoznać, z niecierpliwości na razie zrobiłem to pobieżnie. Posiada rozbudowany HELP oraz opisy; co dokładnie robić podczas wykonywanych czynności.

Przed dokonaniem pomiarów kalibruje się sprzęt:

- kartę dźwiękową: do wejścia podłącza się wyjście i mierzy charakterystykę częstotliwościową karty, która potem jest uwzględniana w pomiarach

- mikrofon – tu skorzystałem z gotowego presetu dla Behringera ECM8000

- na koniec ustawia się SPL (Poziom ciśnienia akustycznego). Potrzeby do tego jest miernik SPL. Ja skorzystałem z drugiego mikrofonu ECM8000 i Behringera DEQ2496, który ma funkcję pomiaru SPL

 

>skali

 

Zakładając, że nie ma błędów w pomiarze, to te 38Hz jest faktycznie ciekawe. Wg producenta pasmo przenoszenia kolumn to 45 – 20k Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptyś, 13 Kwi 2010, 13:27

 

W sumie to nie masz punktu odniesienia bo kolumny nie maja płaskiej liniowej charakterystyki ani do nich nie masz zdjętej charakterystyki pomiaru w komorze bezechowej. I to może być główny błąd przy adaptacji pomieszczenia.

 

Co do Megaronu to na ściany pekajace jest super, ja mam go od spodu wzmocnionego dodatkowo siatką AKE i już 3 lata 0 rys na ścianach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>Ptyś, 13 Kwi 2010, 13:27

=>>Ściany już są wykończone (zostało jeszcze malowanie lub tapetowanie), szkoda, że wcześniej nie

>wiedziałem o Megaronie.

 

To jeszcze dobry czas aby nałożyć na wszystkie ściany i sufit tą 1,5-2 cm warstwę z trzciny pokrytej Megaronem Premium. To na prawdę działa i poza wysunięciem trochę ściany do przodu (gniazdka) Jest zupełnie niewidocznym ustrojem akustycznym w mieszkaniu.Już tzw. próba klaskania pokazuje że nie ma dudnienia ani dużego pogłosu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptyś, widzę że podobnie jak ja używasz ( lub masz ) Behringera DEQ2496 z ECM8000. Mam w związku z tym pytanie, a nawet dwa :

- Czy zamierzasz wykorzystać go na koniec prac w systemie do cyfrowej korekcji,a jeżeli tak do czy w całym paśmie czy tylko jako pułapki na mody na basie ?

- Czy odpowiedź częstotliwościową pokoju mierzyłeś też Behringerem i czy wychodzi podobnie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy ktoś mógłby powiedzieć, jak powinien wyglądać idealny wykres czasu pogłosu?

 

W naszych realizacjach stosujemy się do zaleceń EBU, według których zalecany czas pogłosu w pomieszczeniach odsłuchowych powinien mieścić się w przedziale 0,3-0,5s.

W dotychczasowych realizacjach zalecenie sprawdziło się, należy również pamiętać o odpowiednim rozproszeniu tzw. pierwszych odbić. Odpowiednia konfiguracja paneli rozpraszających i pochłaniających pozwala zwiększyć rozmiary sceny, zarówno w szerz jak i na głębokość.

Z ciekwości projekt był wykonywany w oparciu o wcześniejsze pomiary czy tylko na podstawie modelowania pomieszczenia??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres częstotliwościowy jest OK. Natomiast RT-60 cały czas 2-3x za wysokie. Zainstalowanie ustrojów pochłaniająco/rozpraszających pewnie jeszcze dużo zmieni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4sound, 13 Kwi 2010, 21:39

 

>> Czy ktoś mógłby powiedzieć, jak powinien wyglądać idealny wykres czasu pogłosu?

>

>W naszych realizacjach stosujemy się do zaleceń EBU, według których zalecany czas pogłosu w

>pomieszczeniach odsłuchowych powinien mieścić się w przedziale 0,3-0,5s.

>W dotychczasowych realizacjach zalecenie sprawdziło się, należy również pamiętać o odpowiednim

>rozproszeniu tzw. pierwszych odbić. Odpowiednia konfiguracja paneli rozpraszających i

>pochłaniających pozwala zwiększyć rozmiary sceny, zarówno w szerz jak i na głębokość.

>Z ciekwości projekt był wykonywany w oparciu o wcześniejsze pomiary czy tylko na podstawie

>modelowania pomieszczenia??

 

4sound - a ile kosztuje takie badanie w Waszym wykonaniu? Jak rozpatrujecie ew. reklamacje? Skrobnij coś więcej, proszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Biorąc pod uwagę wasze rady, w weekend zmierzę się z tematem jeszcze raz. Zrobię po kilka pomiarów, lekko zmieniając położenie mikrofonu i uśrednię wyniki. Dla porównania użyję też Behringera DEQ 2496.

 

> [email protected]

 

Charakterystykę posiadam – była dołączona do kolumn (załączam zdjęcie). Nie planuję zmiany kolumn, więc idealnie byłoby, gdyby adaptacja poprawiła niedoskonałości Concerto.

 

> skali

 

Nie myślałem jeszcze nad zastosowaniem DEQ2496. Jeżeli uda mu się usunąć niektóre wady pomieszczenia bez degradacji dźwięku, to stanie się elementem systemu (jego cyfrowej części). Czy i w jakim stopniu zostanie wykorzystany, to czas pokaże.

 

 

> 4sound

 

Dziękuję za odpowiedź. Okazało się, że mam w projekcie docelowe charakterystyki, tylko jakoś o nich zapomniałem :). Projekt był wykonywany na podstawie modelowania pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Apetyczny, 14 Kwi 2010, 19:36

 

>4sound - a ile kosztuje takie badanie w Waszym wykonaniu?

 

Jest to kwestia indywidualna w zależności od pkt. pomiarowych złożoności pomieszczenia itd. po szczegóły zapraszam na prv lub na naszą stronę wwww.

 

>Jak rozpatrujecie ew. reklamacje? Skrobnij coś więcej, proszę

 

Nie ma reklamacji bo zadanie uważamy za zakończone po pełnej satysfakcji Klienta.

 

>Apetyczny, 4 Kwi 2010, 19:44

>No i czy załoga ma odpowiednie kwalifikacje? Wybacz za te pytania, ale sam rozumiesz.

 

Ma zarówno załoga (dyplomowani akustycy) jak i sprzęt - referencyjny.

 

Po referencje odsyłam do niniejszego forum lub strony www.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptyś, 15 Kwi 2010, 13:03

 

>Witam,

>

>Biorąc pod uwagę wasze rady, w weekend zmierzę się z tematem jeszcze raz. Zrobię po kilka pomiarów,

>lekko zmieniając położenie mikrofonu i uśrednię wyniki. Dla porównania użyję też Behringera DEQ

>2496.

 

Ptyś musisz wiedzieć że to co dostałeś jest złożona funkcją odpowiedzi pomieszczenia i charakterystyki kolumn. W każdym innym punkcie otrzymasz inną charakterystykę z racji tego że będziesz w węźle lub strzałce innej częstotliwości. To co zmierzysz zależy również od położenia źródła dźwięku, ustawiając źródło w narożniku pobudzasz niemal wszystkie mody pomieszczenia i wtedy pomiary są najbardziej wiarygodne, w takiej konfiguracji możesz określić najbardziej uciążliwe mody

i właśnie na nie budować pułapki.

Nie bez znaczenia jest również to jakim sygnałem pobudzasz pomieszczenie, i z jaką rozdzielczością mierzysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

---> Ptyś

 

Ciekawy projekt.

Ja mam tylko jedną uwagę. Na planie ustawienia kolumn, masz jednakowe odległości kolumn od ścian bocznych (po 96 cm), zaś punkt odsłuchu masz przesunięty w lewną stronę o 5 cm od osi pomieszczenia.

 

Takie ustawienie spowoduje, że będziesz w nierównej odległości od kolumn. Jest to dość często spotykane ustawienie w projektach Pana Pajora, ale moim zdaniem w praktyce to nie zda egzaminu. Siedząc bliżej jednej kolumny (lewej) będzie ci ściągało równowagę sceny w lewo.

Często stosuje się ustawienie asymetryczne względem osi pokoju, ale wedy już konsekwentnie i kolumny i punkt osdłuchowy, a nie tylko punkt odsłuchowy.

 

Prawidłowy czas pogłosu to (średnio) ok 0,35 s.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy maty typu Sempatap Sonofloor PF100 na podłogę służą raczej izolacji zewnetrznej czy wewnętrznej pomieszczenia? Tzn. ich instalacja poprawi właściwości pomieszczenia (tak wynika z opisu producenta) czy też zabezpieczy przed przenikaniem dzwięku do pomieszczeń położonych pod podłogą? Czy istnieją też podobne rozwiązania na ściany?

 

Pytam, bo sam będę robił wykończenie pomieszczenia/salonu gdzie bedzie sprzęt i szukam rozwiązań, które nieco 'zabezpieczą' sąsiadów. Nie słucham głośno, ale wiadomo, że nawet w nowym budownictwie ścianki działowe i podłogi nie izolują idealnie, a sąsiedzi mogą być... wrażliwi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 4sound

 

Czemu to wszystko takie zagmatwane ;)

Room EQ Wizard mierzy robiąc takie fiuuu (sweep) od najniższych do najwyższych częstotliwości, DEQ2496 generując szum. Sprawdzę jakie będą różnice.

 

> Milimetr

 

Tym akurat się nie przejmuję, gdyż do słuchania muzyki raczej nie będę zasiadać z dokładnością 5 cm :)

 

> ganzz_gut

 

Na początku chciałem się odizolować od sąsiadów, ale okazało się, że to za gruba akcja: dodatkowa wylewka i praktycznie zbudowanie pokoju w pokoju. Oczywiście nie oznacza to, że pośrednie rozwiązania nie mają sensu, lepiej coś niż nic. Dlatego zastosowałem Sonofloor. Zrobiony jest z dwóch warstw, jedna to gęsta pianka. Druga przypomina ciemnoszary filc, ale zrobiona jest z czegoś innego (potrafi zakłóć jak włókno szklane). Ciekawe, że jak wyłożyłem podłogę, to była bardzo fajna akustyka, położenie desek to zepsuło :). Mam podłogę pływającą i wg mnie Sonofloor dobrze tłumi stuki, co wpływa na sąsiadów. Nie mam jednak doświadczenia w tej dziedzinie i zdałem się na decyzję akustyka.

 

Wiem, że Sempatap ma też jakieś rozwiązania na ściany, zerknij na katalog produktów pod tym linkiem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GAnz gut - nie znam Sonofloor'a, nie wiem jaka cena, etc. ale z tego co na szybko zobaczyłem to:

 

Sonofloor: Noise reduction; 20db (a) / 24db (a)

Pianomat 5mm: Współczynnik pochłaniania dźwięku: ∆Lw = 35dB dotyczy maty Pianomat 5 mm

 

Czyżby więc pianomat był lepszy? Ja u siebie będę stosował pianomat 10mm i wg zapewnień gościa z Komfortu, daje on b. dobrą izolację akustyczną (pod wykładzinę).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest wersja pod wykładzinę, Pianomat pod panele podłogowe ma 19dB. Pytanie jeszcze, czy Sempatap i Pianomat podają te same (porównywalne) parametry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.