Skocz do zawartości
IGNORED

Gniazdko Ptysia - akustyka, pomiary


Ptyś

Rekomendowane odpowiedzi

Ptyś, jasne - też zastanawiałem się, czy jednostki i parametry są porównywalne. Pytanie też, jak to mierzyli, bo różne metody nawet przy tych samych jednostkach, mogą dać różne wyniki. Pewnie się tego nie dowiemy, niemniej różnica jest znacząca i daje do myślenia.

Ja w swoim pokoju będę miał wykładzine na całej podłodze, a pod nią pianomat 10mm. Nawet jeśli byłby gorszy od Sonoflor'a to i tak powinno coś dać.

Ponadto, zwróć uwagę, że na stronie Pianomat'a są różne wersje: pod wykładziny, pod panele, etc. Nie wiem jaki jest stosunek ceny Pianomat / Sonofloor, ale coś mi mówi, że Pianomat chyba jest tańszy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianomat pod panele kosztuje 11,95 /m2.

Koszt Sonofloor to 609 netto za rolkę, czyli około 30 brutto /m2. Do tego dochodzi jeszcze koszt transportu z Francji (za 2 rolki zapłaciłem 240 netto).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już daje pogląd jakiś. Każdy musi rozważyć sam, czy warto Sonofloor dawać, czy lepiej Pianomat. Dziwi mnie tylko, że producent nie podaje parametrów dla Pianomatu 10mm, a wiem, że taki też jest dostępny. Swoją drogą, ciekawe, czy 2 warstwy pianomatu dają lepszą izolację niż jedna Sonofloor'a...? W sumie, z tego co się orientuję 5db to już dość słyszalna różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle, to Sonofloor jest pod parkiet, produktem Sempatap pod wykładziny jest Sempafloor Vert, grubość 4mm, chłonność dźwiękowa 25/30 dB, ceny nie znam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza EQ Wizzardem zawsze używam zwykłego generatora tonów jak np. SineGen.

Przydatny bardzo eqwizard jest jak sobie robie test pomieszczenia, a potem za pol roku jak powstały zmiany w pokoju znów sobie zrobie. Taki przydatny before/after, by zobaczyc ze cos sie zmienilo i mozna dumac co to za pochlaniajacy nowy kwiat, bo ucho nie zapamieta.

 

Ale na żywo by ocenic jakosc akustyczna pomieszczenia to stosuje generator tonow. Moza ze sluchu narysowac wykres na kartce skaczac po hercach jak eqwizard, przy okazji zobaczyc jak bardzo zmienia sie w zaleznosci od ustawienia sluchacza (tu tez ustawienie kolumn i rodzaj kolumn ma u mnie znaczenie, czasem 10cm i ogromna zmiana, czasem 80cm), do tego moje ucho slyszy troche inaczej niz mikrofon, z tego co slysze pomiar pokazuje mi idealna wrecz rownosc powyzej 1500hz. A ucho pokazuje wyrazny wzrost na 3 tys.

Moze nie robie tego prawidlowo, ale to ja mam sluchac muzyki ;)

 

Cieszy mnie to, ze postawja watki o akustyce, w poradach o zakup sprzetu nikt o tym nie wspomina prawie, az mam ochote posluchac tego co tam powstaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptyś

Megaron Premium w Castoramie kosztuje 48zł za 25kilowy worek pewnie u źródeł taniej warto tyrknąć do ich przedstawiciela na Twój rejon

 

Co do czasu pogłosu 0,35s to spikerki mają większy :) tak że nie wiem jaki efekt ma być zamierzony? tym bardziej ze jest to pomieszczenie mieszkalne i na prawdę to łyso słychać jak się wchodzi do takiego pomieszczenia i zamykając drzwi w uszach robi się głucho.Korzystniejsze jest rozproszenie dżwięku dyfuzorami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romekjagoda, 16 Kwi 2010, 10:41

 

>GAnz gut - nie znam Sonofloor'a, nie wiem jaka cena, etc. ale z tego co na szybko zobaczyłem to:

>

>Sonofloor: Noise reduction; 20db (a) / 24db (a)

>Pianomat 5mm: Współczynnik pochłaniania dźwięku: ∆Lw = 35dB dotyczy maty Pianomat 5 mm

 

Panowie musicie zdać sobie sprawę z tego że to co podają producenci to tylko chwyty marketingowe.

Owszem można uzyskać taką izolacyjność ale tylko dla wybranych częstotliwości z pewnością dla wysokich częstotliwości i domyślam się że nie chodzi tutaj o dźwięki uderzeniowe a nie powietrzne.

Także zastosowanie mat o których piszecie będzie miało niewielki wpływ na izolacyjność przegrody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafaell, czy zastosowanie tego Megaronu samego, jako wykonczeniowki ma sens, czy tylko w połączeniu z matami trzcinowymi? Rozumiem, że z matami ma to służyć tłumieniu w danym pomieszczeniu? Ale czy właśnie nie powstanie efekt zbyt głuchego pokoju, jeśli na ścianach dać ten Megaron, a na podłodze grubą wykładzinę z pianomatem pod spodem? Z tego co czytałem, chodzi o zachowanie proporcji między tłumieniem, a rozpraszaniem, i stąd moje obawy, by jednak nie 'przetłumić'. Ponadto, pytanie, czy warto stosować ów Megaron z matami na jednej tylko bocznej ścianie, jeśli na przeciwległej ścianie jest okno? Czy to nie zaburzy jakoś równowagi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seven3P, 16 Kwi 2010, 11:48

 

 

>Cieszy mnie to, ze postawja watki o akustyce, w poradach o zakup sprzetu nikt o tym nie wspomina

>prawie, az mam ochote posluchac tego co tam powstaje.

 

W wątku 'Propozycje usprawnień' (czy jakoś tak) na bocznicy proponowałęm utworzenie osobnego działu 'Akustyka' właśnie dla nadania tej tematyce odpowiedniej rangi. Bo fakt, że dyskutuje się o wpływie jakości wtyków bananowych na dźwięk, a o akustyce tylko pokątnie wspomina. Ale propozycja bez odzewu pozostała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.