Jump to content
IGNORED

amplituner jako wzmacniacz wielokanałowy


moomen

Recommended Posts

Witam Panów z pytaniem,

Czy amplituner kina domowego może pracować jako klasyczny wzmacniacz wielokanałowy? Czy podając mu sygnały na stosowne wejścia tj. fronty, centrale, satelity etc. automatycznie podlegają obróbce przez dostępne w danym amplitunerze systemy kina domowego czy mogą przejść z ich pominięciem?

Jako miłośnik czystego stereo nie miałem styczności z amplitunerem, a fakt przejścia na cyfrową filtrację sygnałów wymusza zmianę ilości wzmacniaczy, aktualnie używam trzech ustawionych na identyczne wzmocnienie, jednak ze względu na niski S/N procesora DSP regulacja głośności z jego poziomu nie wchodzi w grę. Najprostszym rozwiązaniem byłaby więc przesiadka na wzmacniacz wielokanałowy, a że na rynku jest tego jak na lekarstwo, pozostaje wielokanałowe pre, lub amplituner, stąd moje pytanie.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

>Czy amplituner kina domowego może pracować jako klasyczny wzmacniacz wielokanałowy?

 

Amplituner to wzmacniacz wielokanałowy + tuner radiowy ;)

 

>przez dostępne w danym amplitunerze systemy kina domowego czy mogą przejść z ich pominięciem?

 

Tryby typu "direct" itp. to właśnie pomijanie procesora DSP .

Link to comment
Share on other sites

Niesłusznie się obawiasz, w większości wejście wielokanałowe omija całą obróbkę cyfrową.

 

Możesz też skontaktować się z XYZetem, napędzał on swoje Oriony zdaje się jakimś 12 kanałowym wzmakiem "przemysłowym" do nagłaśniania lokali :)

 

Ciekawi mnie co to za DSP stosujesz do filtrowania?

Link to comment
Share on other sites

Kazdy lepszy amplituer ma wejscia ext in ktore akceptuja wszystkie kanaly wejsciowe w postaci analogowej 5.1 lub 7.1 (np z odtwarzacza DVD z wbudowanymi dekoderami). Sygnaly te bez obrobki moga pojsc na koncowki mocy. Wlaczenie drybu direct rzeczywiscie w wiekszosci przypadkow wlacza tylko przednie kanaly, jednak mozn skorzystac zamiast tego z opcji 5/7 channel stereo, wtedy wszystkie podane na wejscia kanaly ida na koncowki mocy.

Link to comment
Share on other sites

To prawda ze wybor wzmacniaczy wielokanalowych jest jak na lekarstwo jednak bierze sie to z zainteresowania na skale kropli w morzu.

Amplituner jest tutaj rozwiazaniem jednak nelezy pamietac ze koncowki mocy w ktore jest wyposazony czesto nie sa zbyt dobrej jakosci dla ucha nieco wyksztalconego. Tak to wyglada przynajmiej w klasie buzetowej, nieco zmienia sie sytuacja w drozszych amplitunerach i tak np. Onkyo TX-NR906

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub Denon AVR-4310

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Link to comment
Share on other sites

Tomasaki, 7 Kwi 2010, 09:52

>...nawet amplituner w wyższej półki nie pobije taniego wzmacniacza stereo.

 

Jest to mitologia szerzona przez ortodoksów stereo, zgodnie z zapożyczoną od pewnych znanych postaci z historii niedawnej zasadą "kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą". Ma ona na celu nawracanie błądzących zwolenników 5.1 na jedynie słuszną drogę dwóch kanałów.

 

Prawda jest taka, że w każdej kategorii (sprzęt stereo, wielokanałowy) są modele budżetowe i jest górna półka. Oczywiście, że z uwagi na konieczność posiadania 5 zamiast 2 końcówek mocy (oraz stosownych dekoderów) sprzęt wielokanałowy będzie znacząco (czasem nawet bardzo znacząco) droższy od IDENTYCZNEJ KLASY sprzętu stereo.

 

Stereofoniczni fundamentaliści dokonują nieuczciwego zabiegu myślowego, kiedy w swoich misjonarskich zapędach porównują kosztujący tyle samo sprzęt dwu- i wielokanałowy, a następnie powiadają, że ten pierwszy jest lepszy (co oczywiste jeśli pozostajemy na identycznym poziomie cenowym) co ma (ich zdaniem) dowodzić wyższości stereo.

 

Powtarzam: i tu i tu jest taniutka tandeta z hipermarketu, ale również i tu i tu jest Top-Hi-End. Tyle, że 5.1 to zabawa za dużo większą kasę.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Ciekawi mnie jeszcze czy na każdym kanale będę mieć to samo napięcie? Jak jest w takim trybie z podziałem mocy? Dzieli równo na każdy kanał, czy dzieje się to dynamicznie? Będzie to 3-way, sekcja niskotonowa potrzebować będzie rzecz jasna najwięcej mocy, lecz na górę wystarczą zapewne pojedyncze waty, aczkolwiek muszę mieć wszędzie to samo wzmocnienie.

Link to comment
Share on other sites

Miesięcznik Audio jako jedyny podaje pomiary rzeczywistej mocy na każdy kanał, jeśli amplituner pracuje w konfiguracji 5.1. W ulotkach reklamowych (Instrukcji Użytkowania również) producent chwali się, że jest (przykładowo) 5 x 100 W. Wtedy jak podasz silniejszy sygnał na jeden kanał - to teoretycznie wyciągniesz deklarowane 100 W w tm kanale, ale odbywa się to kosztem mocy w innych. Tak naprawdę wszystko zależy od zasilacza. I włąśnie w Audio możesz się dowiedzieć, że jeśli podasz jednakowy sygnał na wszystkie kanały - to będziesz miał (znów: przykładowo) 5 x 65 W.

 

Dlatego dobrze jest moim zdaniem ustawić wszystkie kolumny pełnopasmowe na Small. Wtedy basy z każdego kanału wyrzucasz na SW, a ten ma swój wzmacniacz i on się trudzi ich obróbką. A cała moc kanałów głównych idzie na wszystko co jest ponad skierowane na SW niskie tony. Częstotliwość odcięcia ustawiasz sobie w menu amplitunera, w zależności od tego jakie masz głośniki i swoich upodobań.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.