Skocz do zawartości
IGNORED

Czy recenzenci prasy audio są głusi czy też celowo kłamia?


Mart2M

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze nawiązując do dwóch testów Neatów.

Nie posądzam Fr@ntza o jakiś audiofilski masochizm, który kazałby mu się katować dźwiękiem pozbawionym dynamiki i basu (których istnienie nie stwierdził Stryjecki). Inne opinie na forum też były pochlebne i raczej zbieżne.

Przykład był ku przestrodze, żeby nie sugerować się pojedynczymi recenzjami bez samodzielnego odsłuchu, gdyż opinie o tym samym sprzęcie mogą być całkowicie odmienne. I dotyczy to jak widac nie tylko cech miękkich, uznaniowych jak "muzykalność" czy "nasycenie" ale też bardziej twardych, powiedzmy: obiektywnych, jak dynamika czy bas.

Inna sprawa, że Stryjecki nie daje ot tak jednej gwiazdki za dynamikę czy bas. Wiadomo, że dla wielu czytelników HFiM takie kolumny są spalone. Normalnie, jak coś nie tak, to 3-4 gwiazdki dla świętego spokoju, ale takie drastyczne kroki, to pamiętam były tylko w sytuacjach konfliktowych, jak np. z GLD. Chcę wierzyć, że to nie pokaz siły dla dystrybutora, bo reklam neatów w tym piśmie nie ma, a w innych - jak najbardziej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Pamiętam kolumny z zerem gwiazdek za to czy owo, HFM generalnie wychodzi z założenia, że jest najlepszym pismem na rynku i może występować z pozycji dominanta. Oczywiście można się spierać, czy takie przekonanie jest uzasadnione, ale w czasach, kiedy czasem pisywałem tam "gwiazdkowe" recenzje, zwracano mi niekiedy w redakcji uwagę, ze gwiazdek dałem za dużo, i co to ma być, ideał jakiś? HFM ma ambicje takie, jak powyżej, coś a la Stereophile, które potrafi bardzo brzydko napisać o czymś, a mimo to sprzęt do recenzji ma. Czy polska gazeta jest w stanie prowadzić stale taką politykę, to osobna sprawa, ale jestem przekonany, że HFM próbuje. Warto wziąć pod uwagę, ze jest to ostatnie w Polsce czasopismo hi-fi (drukowane) wydawane przez swoich założycieli, a nie przez korporację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

niestety do recenzji NadReda jeszcze nie dotarłem, ale wymienione na forum "niedostatki" mogą wystąpić w dwóch przypadkach:

- postawienia kolumn na dywanie po wcześniejszym odkręceniu kolców (br dmucha w podłogę)

- wyjęciu zwor i zasilaniu tylko tweeterów

 

;-)

 

Niedostatki dynamiki odczuwałem w Neatach tylko raz - przy próbie napędzenia ich Linnem Majikiem DS-I, ale taki smok jak redaktorowy Mac nie powinien mieć z nimi najmniejszego problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Józwa,

Na DIY powstał ciekawy temat, pod sugestywnym tytułem "ch*j w dupe McGyverowi!". Może raczyłbyś zainteresować się przyziemnymi sprawami, a nie hmm... ekwilibrystyką.

 

przepraszam że nie na temat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas dysktujemy o wątpliwej rzetelności recenzji w pismach i jako antidotum proponowane są odsłuchy. Zgoda, ale odsyłam do mojego wpisu (w tym wątku) z dnia 8 kwietnia. Wstępnie wybrałem dwa modele głóśników, które chciałem odsłuchać w tym samym miejscu i czasie, przełączając na znanych mi utworach muzycznych. Niemożliwe. Każdy model jest sprzedawana przez kogoś innego, który o tym drugim nawet słyszeć nie chce. Odległość: pół godziny jazdy samochodem.

 

Rady więc aby odsłuchiwać są w wielu przypadkach tzw. teorią czystą. Sama idea jest ze wszechmiar słuszna, ale zrealizować ją można by było, gdyby był jakiś mega-salon z samymi głośnikami, gdzie mają wszystko. Jeśli nie na półkach - to w kilka dni sprowadzą w celach demonstarcyjnych.

 

Niestety wkroczyliśmy w obszar science-fiction (może raczej commercial fiction). Pofantazjować dobra rzecz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Bobcat - jeśli chociaż jeden z salonów umożliwia wypożyczenie kolumn za kaucją to problem można rozwiązać bardzo prosto. Bierzesz kolumny z jednego salonu i jedziesz z nimi do drugiego. Wątpię aby potencjalnemu klientowi robili problemy z odsłuchem porównawczym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mczaj, 9 Kwi 2010, 22:02

 

>> No i te natręctwa z wymienianiem szczegółów dot.

>wydania poszczególnych płyt. Brrr...>>>

 

a nie jest przypadkiem tak, że recenzent przytaczając nazwy płyt jest zobowiązany podać szczegóły dotyczące opisywanych płyt ( bibliografia...), prawa autorskie??? W prasie angielskiej jest to powszechne i nikt z tego nie robi większego halo.

 

I w większości zgadzam się z Wami na temat recenzji sprzętu.

Naszą rolą jest wyłapać kiedy piszą prawdę a kiedy głupoty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fr@ntz, 13 Kwi 2010, 15:10

 

Teoretycznie masz rację, jednakże sprowadzanie własnego sprzętu nie jest z radością przyjmowane.

W takich przypadkach nie ma też co liczyć na jakieś upusty. No i pozostaje strach przed ewentualnym uszkodzeniem sprzętu.

 

Choć jeśli jest ryzyko jest przyjemność.........

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozwa maryn, 13 Kwi 2010, 14:50

 

>zwracano mi niekiedy w redakcji uwagę, ze gwiazdek dałem za dużo, i co to ma być, ideał jakiś?

 

Cóż, była jakaś pula piątek i szóstek na dany test porównaeczy, zarezerwowane to było wtedy dla "ideałów" ze stajni avance, kambodży i creeka to i trudno się dziwić że była reprymenda :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

>Co to jest dynamika?

różnica między najmniejszym a największym poziomem sygnału

>Co to jest bas?

jest to dźwięk o częstotliwości poniżej 100Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Co to jest dynamika?

różnica między najmniejszym a największym poziomem sygnału

 

No właśnie.

Jak w takim kontekście odnieść to do kolumn?

Jeśli przyjmiemy dosłownie to jaki poziom głośności można uzyskać z dwóch 13-stek?

Czy można to nazwać dużą dynamiką w relacji do prawdziwie dynamicznych kolumn mogących wytworzy naprawdę duże SPL?

Myślę że pomyliłeś szybkość narastania impulsu nazywając go dynamiką.

 

 

 

>Co to jest bas?

jest to dźwięk o częstotliwości poniżej 100Hz

 

Dobra ale kolumny które kończą się na podbitych 50Hz nie nadają się do określenia - dobry bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy głośnik posiada dynamikę,rozpiętość,max SPL.Narastanie impulsu też i również to dynamika,wiele tych dynamik,a Ty sprowadziłeś dynamikę tylko do maksymalnego poziomu jaki głośnik potrafi wytworzyć.

 

Spokojniej,poparzyłeś się?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK!

Napiszę po Waszemu.

Zrobiłem sobie do komputerka kolumienki z jedno centymetrowym głośnikiem szerokopasmowym.

Bas schodzi piekieł!

Dynamika porażająca!

 

Nie słyszeliście to nie macie prawa nie wierzyć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stereo_amator

 

Założę się iż zbudowałeś zestawy pokaznych rozmiarów,możesz zaprezentować je na łamach tego forum.Osobiście też bym tak postąpił,naprawdę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy recenzenci prasy audio są głusi czy tez celowo kłamią?

 

Nie sądzę aby byli głusi. W ogóle na świecie jest bardzo mało głuchych:)

 

Czy celowo kłamią?- częściowo tak. Wiadomo biznes.

 

Mnie to nie boli bo nauczyłem się ich na własny użytek "tłumaczyć" .

Np. jeśli recenzent pisze że kolumny są tolerancyjne dla nagrań, muzykalne i gładkie to wiem że są ZAMULONE i do kitu.

 

Ale podłoże jest chyba inne.

Oni są po prostu nie wykształceni w kierunku którym próbują się zajmować. Jest to wygodne także dla większości ich odbiorców którzy także ignorują podstawową wiedzę techniczną.Stąd tak bardzo różne oceny tych samych urządzeń.

Wiara w siły nadprzyrodzone jest ogromna.

Zjawisko oceny sprzętów jest bardzo złożone i bez rzetelnej wiedzy technicznej i pomiarów NIEMOŻLIWE.

Czytałem test wzmacniacza lampowego w którym recenzent podłączył B@W ( ok 3,5oHm impedancji) i zastanawiał się do których odczepów wzmacniacza ma je podłączyć.

Ponieważ nie usłyszał różnicy podłączył i testował na 8 oHm.

Autentyk!!!

Przecież to kuriozum. Zadziwiające jest to że nie odosobnione.

Chyba tylko jeden polski recenzent może się popisać techniczną wiedzą audio. Nie czyni to jeszcze go dobrym recenzentem ponieważ do tego potrzeba jeszcze talentu pisarskiego i choćby odrobiny charyzmy oraz nie powiązania z biznesem typu dystrybucja czy sprzedaż własnych kolumn. Gdyby np. naczelny HFM miał wiedzę to byłby blisko ale wali takie byki techniczne że cho cho.

 

Nie sądzę aby do rzetelnego testowania wystarczyła pasja i instynkt.

Tak czy siak podziwiam naszych recenzentów za ODWAGĘ. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amator_stereo, 13 Kwi 2010, 21:24

 

>Mnie to nie boli bo nauczyłem się ich na własny użytek "tłumaczyć" .

>Np. jeśli recenzent pisze że kolumny są tolerancyjne dla nagrań, muzykalne i gładkie to wiem że są

>ZAMULONE i do kitu.

>

 

 

Błąd,są zestawy uśredniające nagrania,ale nie mulące,słyszałeś?

 

Które według Twych słów będą najbardziej muzykalne,gładkie,szybkie,najbardziej dynamiczne...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Błąd,są zestawy uśredniające nagrania,ale nie mulące,słyszałeś?

 

To znaczy że mają inne kolosalne wady.

>

>Które według Twych słów będą najbardziej muzykalne,gładkie,szybkie,najb ardziej dynamiczne...?

 

Ja nie jestem recenzentem.

Napisałem że podziwiam ich za odwagę mi jej brakuje:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Pozwolę sobie odświeżyć wątek, jako że wyszedł majowy numer HiFi i Muzyki a w nim kolejny test kolumn Xaviana.

Niespodzianki nie było - kolejna kolumna tego producenta i znowu pojawiają się szóstki a zachwytom nie ma końca. Że grają jak tempo VI tylko bas trochę wolniejszy, że okazja w tej cenie itp. itd.

Za konkluzję testu odsłuchowego mamy "osobiste i szczere" rekomendacje naczelnego.

 

Urocze.

Przypomina mi się akcja "Avance w Polsce" sprzed paru ładnych lat.

 

Xavian kolumny robi nie od dziś i opinie zbierał przeważnie dobre, ale bez jakichś rewelacji. Nie było nagród/rekomendacji. Natomiast zdobywcą tytułów i pogromcą konkurencji w każdym przedziale cenowym stał się nagle za sprawą HiFi i Muzyki. Gdyby ktoś czytał tylko to pismo tak mniej więcej od roku (odkąd pojawia się dużo reklam tego producenta) doszedłby do jednego wniosku - to są prawdopodobnie najlepsze głośniki na świecie.

 

Swoję ścieżką, przyznać trzeba, że pismo to solidny partner w interesach. Gdybym był producentem/dystrybutorem i oczekiwał należytego zwrotu z inwestycji w postaci reklamy też bym do nich zapukał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Xavianem to faktycznie rzuca się w oczy.

Niedawno miałem też wrażenie, że jest jakaś masowa akcja na Monitor Audio - w prasie był test za testem, zawsze MA gromił konkurencje i wzbudzał zachwyt . Przypadek ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachwyt nad Xawianem nie wyklucza przecież zachwytu nad Monitorem Audio:)

 

Jak dla mnie i tak curiosum tego numeru jest Recenzja kolumn Electrocompanieta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie nr 1 to test Monitor Audio Rx8. Dlaczego? To że piątki od góry do dołu - OK.

Ale jest jasne stwierdzenie, że pod każdym względem są lepsze od MA Rx6.

Jakie oceny miało Rx6 - też piątki od góry do dołu, a jakże.

To czegoś już nie rozumiem - dlaczego Rx6 nie ma samych czwórek? Czemu M. Stryjecki tak nisko ocenia inteligencję czytelników? Czy jest zakaz na oceny MA poniżej piątek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie zauważyłem w Audio umiłowania do żadnego z producentów. Po części wynika to z samego charakteru ich recenzji - takie miałkie, nijakie, asekuranckie, bez emocji. Na zasadzie:

produkt A - basu mało, wysokich sporo, średnica w normie

produkt B - bas w normie, średnica dziarska, wysokie pod kontrolą

produkt C - ...

...

 

Każdy produkt jest dobry, ale zachwytów brak. To taka strategia na bycie neutralnym w oczach wszystkich dystrybutorów. Realizowana na zasadzie: wszystkich w miarę chwalimy, ale żadnego jakoś szczególnie, bo inni się obrażą, że to oni nie są tymi szczególnymi. Stąd też brak gwiazdek i w ogóle jakichkolwiek ocen.

Gdyby nie było pomiarów i dobrych opisów budowy kolumn (tylko kolumn) to w ogóle nie byłoby czego czytać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.