Skocz do zawartości
IGNORED

Demagnetyzacja CD-R


absinth3

Rekomendowane odpowiedzi

Edward - dobre;p

 

a tak w ogole Panowie dajcie sobie spokoj z takimi rzeczami szkoda czasu i pieniedzy, chcecie lepiej zmiencie nagrywarke ewentualnie plyte,

 

a jak dalej zle to najlepsze rozwiazanie to zmienic rodzaj pamieci - a wiec wypiepszyc w ogole cd-r - tylko nie wiem jak to podlaczycie do cd-audio;p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam szkoda :)

Zamieszczam obrazki z 3 testów przed i po

FE (Focus Errors) pokazuje jak napęd ogniskuje/skupia promień lasera na powierzchni płyty

TE (Tracking Errors) wskazuje zdolność napędu do śledzenia spirali ścieżki dysku

 

Im wyższe wartości tym gorzej, ale chodzi o możliwość nagrywania płyty z maksymalną szybkością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15162-100007613 1270829714_thumb.jpg

post-15162-100007614 1270829714_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15162-100007610 1270829770_thumb.jpg

post-15162-100007611 1270829770_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie WIERZĘ GORĄCO że na tych wykresikach nie widać różnic. OK nie ma problemu. Idę posłuchać muzy bom się spracował

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz: płyta (inna) położona na komórce- jedna strona 3 sygnałki i 2 strona 3 sygnałki. Ciekawe kto tego nie spróbuje na nagranej płycie hhahahahahahahahah

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15162-100007594 1270831391_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absinth3, 9 Kwi 2010, 17:59

>Edwardzie - wiara może mieć także postać : to NIE działa. Słyszałeś kiedy ten demagnetyzer?

 

Samego "demagnetyzera" nie słyszałem, jego praca jest bezgłośna, ale na próbie usłyszenia efektu w postaci odsłuchania utworu przed i po użyciu omówionego urządzenia byłem. Nie zanotowałem żadnej różnicy, także obecni słuchacze niczego konkretnego nie byli w stanie powiedzieć. Prezentacja odbyła się na AudioShow.

 

absinth3, 9 Kwi 2010, 18:20

>No Panowie WIERZĘ GORĄCO że na tych wykresikach nie widać różnic. OK nie ma problemu. Idę posłuchać

>muzy bom się spracował

 

A jednak wiara naprawdę przenosi góry. :-)

Miłego weekendu życzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Edward- wzajemnie. Ja nie słuchałem na AS, ale słyszę u siebie - wiem że odeślesz mnie do psychiatry, ale z tą komórką ... zrobiłem tak 1 nagranie i ... gra trochę wyżej. Punkcik, ale wyżej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stosunkowo niewielkie zmiany w wykresach wiążą się z zauważalną zmianą brzmienia, to myślę że warto przeprowadzić inny prosty test. Skoro poziom błędów blisko krawędzi płyty jest ok. dwukrotnie większy niż na początku, to jeśli nagramy kompilację ze zwielokrotnionym jednym utworem, tak aby zapełnił całą płytę, będzie można porównać ewentualne zmiany brzmienia w zależności od poziomu błędów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły pomysł - spróbuję. Właśnie namówiłem kumpla na eksperyment z komórką. Oniemiał...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=.absinth3, 9 Kwi 2010, 21:38

Jakbyś do mnie wysłał tą płytkę po zabiegach to jeszcze bym z niej 5% wycisnął ale Edward XYZ ma wszystko rozkminione bitperfekt i to jest niemożliwe :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected], 9 Kwi 2010, 21:53

 

Nie gadaj Rafaelu- kładź byle jakie nagranie na koma i zadzwoń do siebie z domowego. Zrób to na obie strony. Wcześniej posłuchaj, potem porównaj i napisz jak było :)

PS A te 5% to co takiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absinth3, 8 Kwi 2010, 20:28

 

>Działa czy nie działa? Poniżej zrzuty z JVC 1.surowej i 2. zdemagnetyzowanej w Acoustic Revive RD-3

>. Poza tym, że wykresy się różnią (!!!) to różnicę słychać wyraźnie. I co sceptycy na to?

 

No i co z tego że się różnią? Czy jest to różnica istotna statystycznie? Nie sądzę. Poza tym, jak chcesz demagnetyznować paramagentyki? To niewykonalne. Widać nie poznałeś podstaw fizycznych tego zjawiska. Poza tym, w jaki sposób pole magnetyczne ma wpływać na nieg światła?

 

>Ten program nie daje możliwości uśrednienia krzywej z n pomiarów ani pomiaru pola pod krzywą itd

>co to ja jakiś naukowiec jestem hehe? Co najwyżej mogę zrobić parę odczytów przed i po demagnetyzacji i

 

heh, umiejętność wyliczenia średniej z kilku punktów Cię przerasta? To chyba poziom szkoły podstawowej. A na naukowca się nie nadajesz, to fakt.

 

>Nie szukam innych aplikacji bo po co? O różnicach dźwiękowych nie trzeba mnie przekonywać

>bo słyszę i tyle.

 

A ja nie słyszę i tyle. I teraz mnie przekonaj. Bo masz taki sam argument jak ja...

 

>gram na lampach- może dlatego jest lepiej?

 

Nooo, lampy są w czasie bardzo niestabilne, a napięcie zasilania z sieci też masz pewnie niestabilzowane. Autobias czy fixed bias masz w tych lampach?

 

Wielkość FT i TE nie ma żadnego znaczenia, jeśli dane zostały odczytane i nawet skorygowane prawidłowo.

 

Cały temat uważam za bicie piany z niczego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, 9 Kwi 2010, 21:25

>Jeśli stosunkowo niewielkie zmiany w wykresach wiążą się z zauważalną zmianą brzmienia, to myślę że

>warto przeprowadzić inny prosty test. Skoro poziom błędów blisko krawędzi płyty jest ok. dwukrotnie

>większy niż na początku, to jeśli nagramy kompilację ze zwielokrotnionym jednym utworem, tak aby

>zapełnił całą płytę, będzie można porównać ewentualne zmiany brzmienia w zależności od poziomu

>błędów...

 

To jest bardzo ciekawy wniosek płynący wprost z zamieszczonych wykresów i ich interpretacji, a z jakiegoś powodu niezauważony i pominięty przez autora wątku. No więc jak to jest? Jeśli te wykresy współgrają z obserwowaną zmianą jakości brzmiena, to te fragmenty płyty, za które odpowiada prawa część wykresu powinny grać zdecydowanie gorzej. To WIDAĆ na wykresach! :-)

 

Ale jakoś tej obserwacji nie poczyniono. Znamienne :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>Molibden, 9 Kwi 2010, 23:35

>No i co z tego że się różnią? Czy jest to różnica istotna statystycznie? Nie sądzę. Poza tym, jak

>chcesz demagnetyznować paramagentyki? To niewykonalne. Widać nie poznałeś podstaw fizycznych tego

>zjawiska. Poza tym, w jaki sposób pole magnetyczne ma wpływać na nieg światła?

 

Do najczęstszych zanieczyszczeń aluminium należą Fe, Si, Cu, Zn, Ti, Ca, Mg, Mn które obniżają plastyczność i przewodnictwo elektryczne, natomiast zwiększają twardość i wytrzymałość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafaell,

 

gdy się cytuje czyjeś słowa, to wypada wziąć je w cudzysłów i podać źrodło, w tym wypadku to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A poza tym, że przytoczyłeś czyjąś myśl, to potrafisz oczacować ile żelaza, bo to jest jedyny ferromagnetyk w podanej liście, znajduje się w napylonym aluminium wewnątrz plastikowych warstw CD? A gdy już to oszacujesz, to będziesz umiał wytłumaczyć w jaki sposób te śladowe ilości żelaza mają wpłynąć na strumien światła odbitego od płyty CD? Czekamy w napięciu... :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edward, 10 Kwi 2010, 01:22

 

Pewnych rzeczy nie ma w necie, jak ja oglądałem pierwszy raz próbki metalograficzne pod optycznym mikroskopem Zeisa (2500x) to w Polsce były tylko dwa takie mikroskopy.Później świat poszedł do przodu ale bardzo dobry mikroskop elektronowy Leica nie został w naszym kraju zakupiony bo za drogo wiem to z pierwszej reki:)

 

>>A gdy już to oszacujesz, to będziesz umiał wytłumaczyć w jaki sposób te śladowe ilości żelaza mają

>wpłynąć na strumien światła odbitego od płyty CD? Czekamy w napięciu... :D

 

Oszacować to można bardzo prosto siedząc w danym temacie ani ja ani Ty tak głęboko nie zagłębiamy się.

 

Śladowe części różnych związków mają w pływ na końcowy produkt, choćby leki homeopatyczne. Nie na darmo taki Merck chwali się jakie to czyste związki chemiczne może uzyskać. Z płytkami CD-R nikt się nie cacka aż tak dokładnie i dla tego mamy te efekty niby voo doo. Śladowe ilości Fe, Si, Cu, Zn, Ti, Ca, Mg, Mn maja wpływ na zachowanie się chemiczne i fizyczne aluminium-proponuje poszukać odpowiedniej literatury tym razem w księgarniach naukowych.Odparowanie aluminium przez laser i połączenie par z warstwą przeźroczysta płyty tworzy nowy związek czy wiesz jaka jest jego budowa chemiczna? Jakie ma właściwości fizyczne? Nie wiesz?! Podam Ci banalny przykład z mojej praktyki. Kiedyś pracowałem w zakładzie doświadczalnym Instytutu Fizyki Jądrowej przy cyklotronie który już wtedy przede mną był robiony chyba ze dwadzieścia lat. Do budowy wnętrza komory próżniowej w której były bardzo duże częstotliwości i napięcia zastosowano ok 30mm pręty z niemagnetycznej stali nierdzewnej. Wszystko się pięknie poskręcało, podłączyło "pradzik" i te piękne elementy po prostu sobie zniknęły-wyparowały, było jedno wielkie pierdut-mimo prózni!Jak się później okazało nawet szczątkowy magnetyzm przy odpowiednim potraktowaniu potrafił wytworzyć niesłychana energię w zastosowanym materiale. No i tak to się bawią naukowcy a Ty się na forum bawisz w naukowca jak obserwuję ale nie jest to to samo oj nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edward:

Obserwacji nie poczyniono, bo przecież każde dziecko wie że płytę słychać inaczej na początku i na końcu. I jeśli WIDAĆ to czy ztego wynika że mam w nieskończoność katować nagrywarę ?

 

MOLIBDEN

To bardzo słusznie z Twojej strony że "nie sądzisz". Widzę że jesteś skromny. I wcale się nie dziwię. PS. czy Ty jesteś dziennikarzem ( wyrywasz cytaty z kontekstu) czy rudą nauczycielką w ciąży (poziom upierdliwości)???

 

Pierwszy warunek badań naukowych: SINE IRA ET STUDIO; a my tu mamy poziom stronniczości z Naszego Dziennika/Gazety Wyborczej rodem. Uprzedzenia i stereotypy. Czy któryś z Was spróbował użyć komórki i SPRAWDZIŁ efekt? To pytanie retoryczne Panowie "naukowcy"

 

Na szczęście niemożność wyjaśnienia zjawiska, nie dematerializuje samego zjawiska. Nie powoduje że znika.

 

Bo proszę mi wyjaśnić coś takiego:

Bierzemy dwa 1m kawałki drutu miedzianego, robimy pętle i podpinamy na minusie do kolumn

Dźwięk się obniża, mniej wysokich, więcej dolnej średnicy.

Może być 70cm przewodu Litza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście każda pętla do 1 odczepu. Nie łączymy minusów między kolumnami (dodam na wszelki wypadek)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absinth3, 10 Kwi 2010, 05:03

 

>MOLIBDEN

>To bardzo słusznie z Twojej strony że "nie sądzisz". Widzę że jesteś skromny. I wcale się nie

>dziwię. PS. czy Ty jesteś dziennikarzem ( wyrywasz cytaty z kontekstu) czy rudą nauczycielką w ciąży

>(poziom upierdliwości)???

>

>Pierwszy warunek badań naukowych: SINE IRA ET STUDIO; a my tu mamy poziom stronniczości z Naszego

>Dziennika/Gazety Wyborczej rodem. Uprzedzenia i stereotypy. Czy któryś z Was spróbował użyć komórki

>i SPRAWDZIŁ efekt? To pytanie retoryczne Panowie "naukowcy"

 

Badania naukowe opierają się nad jakimś fundamencie wiedzy. Czy jest sens prowadzić badania nad czymś, co jest sprzeczne z ogólnie przyjętą wiedzą? Może masz jakąś hipotezę, dlaczego tak jest? Nie? Aha, to dziękuję.

 

>Bo proszę mi wyjaśnić coś takiego:

>Bierzemy dwa 1m kawałki drutu miedzianego, robimy pętle i podpinamy na minusie do kolumn

>Dźwięk się obniża, mniej wysokich, więcej dolnej średnicy.

>Może być 70cm przewodu Litza

 

To jakaś bzdura.

Pewnie przewód działa jak antena i skłdowe w.cz. zakłócają pracę wzmacniacza.

Ale jeśli podłączasz do masy to nie ma sensu, co innego do przewodu od wyjścia (+) wzm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paranormalne jest zamiłowanie do ignorancji ukrytej pod płaszczykiem naukowości i racjinalizmu

Polecam dla ochłody

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>absinth3, 10 Kwi 2010, 16:15

>Polecam dla ochłody

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ta dyskusja jest żałosna. Naiwność i niewiedza rażą

 

"One, two, three, sometimes four pieces, will increase retention of something akin to electrons"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected], 10 Kwi 2010, 03:58

>Śladowe części różnych związków mają w pływ na końcowy produkt, choćby leki homeopatyczne.

 

Porównanie do leków homeopatycznych jest w tym wypadku nadzwyczaj trafne!

Za to przykład cyklotronu kompletnie od czapy i bez związku.

 

absinth3, 10 Kwi 2010, 05:03

>Obserwacji nie poczyniono, bo przecież każde dziecko wie że płytę słychać inaczej na początku i na końcu.

 

Ale mu rozmawiamy o płytach CD, a nie o analogowych winylach.

 

Podsumowując: nie ma żadnego efektu "demagnetyzacji plyt". Jeśli taki efekt jest, niech ktoś to udowodni w sposób jednoznaczny i powtarzalny. Póki tak się nie stanie cały temat będzie funkcjonował jako mit. Przypominam po raz nie wiadomo już który, że należy udowodnić istnienie zjawiska, a nie jego brak, tym bardziej, że wszelkie logiczne i naukowe przesłanki mówią o tym, że takie urządzenie nie ma prawa działać.

 

Jeśli Twoim zdaniem działa - wykaż to, udowodnij. Rzesze potencjalnych klientów czekają... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzymy- tylko sprawdzamy, a nie tylko klepiemy w klawiature bez efektu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne teorie da się zweryfikować od razu. Na tym polega nauka.

No jake jak chesz to możesz prowadzić badania nad wpływem moczu na smak ciasta cytrynowego... nikt Ci przecież nie zabrania a zweryfikować zawsze można, prawda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.