Skocz do zawartości
IGNORED

Modyfikacja odtwarzacza Philips CD604 i CD614


arturp

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli różnica napięć pomiędzy wejściem, a wyjściem będzie za niska to stabilizator straci zdolność stabilizacji tzn. napięcie może i będzie regulował, ale nie odfiltruje śmieci z zasilania (przez słaby PSRR). Może obniż zasilanie WO do 9V, albo powielacz jak w soniakach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłem o dodatkowe 0,2V na gałęzi ujemnej i teraz jest -10,00v i +10,03V . Dokładniej nie trzeba. Co do wyników samej stabilizacji to poprostu trzeba posłuchać ...

W zasadzie modyfikacje są juz zakończone - teraz trzeba to złożyć i ocenic wynik .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturp

i jak odsłuchy?

Tak się zastanawiam, skoro robisz do tego bufor lampowy, to po co inwestujesz w zasilanie op-ampów? bo chyba je pominiesz?

czy masz zamiar zrobić podwójne wyjścia dla bufora lampowego i tego na op-ampach?

A skoro mowa przy op-ampach, to skoro już tyle wysiłku włożyłeś w zasilanie, to można by jeszcze sprawdzić zasilanie każdego opka z osobnego trafka i z dedykowanym stabilizowanym zasilaniem? byłoby wyjście dual - mono, mając dalej np GC w wersji DM masa analogowa była w pełni rozdzielona już od samego DAC, prawie jak balanced out :-)

Sam jestem ciekawy takiego zabiegu.

 

Czekam na opinie forumowiczów nt takiego rozdzielenia zasilania już na poziomie Opów w cd, czy ma to i jeżeli tak to jaki wpływ na brzmienie. Sam tego nie nigdy nie sprawdziłem, ale kto wie, może gra warta zachodu, koszt i wysiłek niewielki.

i oczywiście na wrażenia odsłuchowe arturap

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stereoMac , skończyłem bufor widoczny na zdjęciu .Zrobiony na solidnych elementach – lampa e88cc Philips QS , rezystory katodowe Allen Bradley , kondensatory na wyjściu PIO Sprague VitaminQ , w zasialaniu kondensatorki Rubycon ZL , BC Components i Panasonic . Wszystkie napięcia ustawione książkowo – na anodzie 60V , polaryzacja siatki 1V , żarzenie wyprostowane 6,22V .

 

Bufor będzie za opamapami - one zostają .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętałem, to zasilanie w tym CD jest do bani.

Aby się o tym przekonać, zerknąłem dziś do DataScheat 'a

zasilanie cyfrówki te 5V jest brana z tych samych odczepów co zasilanie analogu 10V

zresztą tam nawet nie ma 10V bo trafo na wyjściu 9,5V więc trochę mało. Poza tym są różne pojemności kondensatorów dla + i -.

Poza tym te 5V które zasila cyfrę, zasila także silnik, servo i kilka innych (na szczęście chyba nie wyświetlacz)

z kolei te 10V zasila także opy dla wzmacniacza słuchawkowego.

 

przeglądając DataScheat 'a stwierdziłem, że lepiej odciąć zupełnie te 10V dla op-ampów i wzm słuchawkowego (tego bym w ogóle wywalił) a część trafa wtedy zasilała by tylko część cyfrową, servi i ten nieszczęsny silnik.

Niestety 10V jest także wykorzystane do zasilania lasera, więc nie można zupełnie pozbawić elementó∑ w zasilaniu od tego napięcia.

TDA1543 tak jak jest, powinien być zasilany z osobnego trafka, to samo tyczy się wspomnianych op-ampów, osobne trafo, chociaż nadal uważam że ich obecność w tym CD jest dyskusyjna, tym bardziej przy dodatkowym buforze lampowym.

Lepiej chyba się ich pozbyć całkowicie.

z serwisówki wynika że pierwsza część pełni rolę odwracacza fazy i wzmacnia sygnał o 6dB, kolejna połówka o 12dB

 

załączam fragment z zasilaczem z tego CD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i fragment DAC i OP-Ampów

może mądrzejsi coś powiedzą i skorygują moje "dmoniemania"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, ArturP, możesz przy okazji pokazać na schemacie jak przestawiłeś TDA1543 w tryb NOS?

będzie kompletna skarbnica wiedzy nt CD604/614

 

i zo odsłuchami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby wszystko gotowe ale jakos nie mam chwili aby go złozyć bo próbuje naprawic uszkodzone zasilanie w drugim CD obecnie modyfikowanym - CD614 i mam gdzies zwarcie ale nie mogę znaleźc ...

Z tym oddzielnym zasilaniem do opampów to się nie uda tak prosto - przeciez masa jest wspólna dla +/-10V oraz +/-5V . W CD614 dałem oddzielny zasilacz dla opamów ale musiałem porobic kilka przecinek ścieżek i bypassów aby odciąć ,,starą" mase od nowej . No i prowadzenie ścieżek na płytce jest dużo bardziej skomplikowane niz na schemacie - na przykład przecięcie ścieżek doprowadzających prąd do opampów powoduje przerwę w obwodzie do innych elementów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że odciąłeś starą masę od nowej - a czy w takim układzie z osobnym zasilaczem Opampów masa dedykowanego oddzielnego zasilania do opa nie powinna być jednak połączona w jakimś punkcie (blisko opa) z masą reszty CD ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swój kamyczek do tego ogródka :)

Posiadam model 604. Dzisiaj poddałem go kilku zabiegom:

 

wymiana wszystkich kondziołków na nowe plus kilka dodatkowych odsprzęgających i konkretniejszych (4400uF na +10V i -10V)

 

Doprowadziłem napięcia symetryczne do ładu - było -11,7V i +10,6V, dodałem po prostu dwie diody w szereg i już mam oba napięcia równe 10,6V. Dodatkowo kondziołki bo zakłócenia dochodziły do 50mV a teraz są max 4mV :)

 

Porażką w tym CD jest zasilania ampa do słuchawek - niby to samo symetryczne co do op ampów ale jak się przyjrzeć schematowi, to do op ampów zasilanie puszczone jest przez rezystor 18omów i dopiero potem kondziołki stabilizujące (rezystor zapewne ogranicza impuls na początku ładowania kondesatorów) natomiast do tego ampa słuchawkowego bezpośrednio co jest tragiczne - pomiary oscyloskopem pokazału zakłócenia wielkości prawie 600mV. Od razu to poprawiłem podając zasilanie od op ampów w to miejsce.

 

Dodałem przełącznik do włączania i wyłączania oversamplingu. Niestety nie znalazłem konkretnej informacji w necie co to tak na prawdę daje. U siebie jak włączyłem non os to pojawiły się zakłócenia gdy "gra cisza" - najlepiej to słychać w pierwszym utworze albumu The Dark Side of The Moon. Teraz mogę przełączać tryb os / non-os w czasie grania ale szczerze mówiąc nto przez te zakłócenia na ciszy odnoszę wrażenie, że na non-os jest gorzej.

 

A na koniec najlepsze: po mimo upgrade'u, mam dużo lepszy dzwięk puszczony przed spdif na yamahe rx-v420 niż z analoga CD. Nie potrzebnie się nalutowałem tylko ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 10 Kwi 2010, 16:43

 

>A ja Cię nie krytykuję, przedstawiam tylko swój punkt widzenia wyrobiony na podstawie własnych

>doświadczeń.

>W końcu nikt nie rodzi się specjalistą, każdy kiedyś był początkujący i od czegoś trzeba zacząć.

>Można od strony Audiotonu. Szkoda że sporo lepsza pod względem merytorycznym strona ECClab sczezła w

>niepamięci, było tam sporo fajnych rzeczy lepiej dopracowanych niż na audiotonie.

 

 

Strone Ecclab można poczytać podtym adresem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcie i opis do modyfikacji NOS dla tych CD , zaczerpnięty ze strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

1 - w tym miejscu przecinamy ścieżkę, odłączając od +5V nogi 8 i 10

2 - kroplą cyny zwieramy nóżki 8 i 9 (dzięki temu nogi 8, 9 i 10 zostaną połączone z masą),

3 - nóżkę 11 odlutowujemy i unosimy tak by z niczym nie miała kontaktu,

4 - kawałkiem przewodu łączymy nóżkę 11 z +5V.

Wszystkie czynności wykonujemy z wielką ostrożnością i starannością!

post-3970-100007180 1271331710_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzg, 15 Kwi 2010, 13:52

 

>Ma ktoś może na zbyciu transformator do CD614?

Coś mam. Nie jestem pewien czy to konkretnie z CD614 ale z jakiegoś filipa na pewno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups! Problem , który mnie zaskoczył . Robie jednoczesnie modyfikacje dwóch CD Philipsa-614 i 604 . Pierwszy był 614 ale po wymianie elementów coś sie porobiło z napędem . Reakcja jest taka ,że silnik kręcący płytą jest martwy a głowica lasera gwałtownie dochodzi do maksymalnego położenia i silnie przylega bez ruchu . Wczoraj chciałem odpalić drugi CD czyli 604 i reakcja jest identyczna mimo,że modyfikacje nieco inne . Co to może być ? Nie sądzę abym zrobił podobne zwarcie w obydwu przypadkach . To musi byc kwestia elementów ale jakim cudem wymiana elementów starych na nowe o identycznych parametrach powoduje problemy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturP

nie wiem do końca co robiłeś w tych CD, ale patrz mój jeden z wpisów powyżej ( tam gdzie schemat zasilania załączyłem)

 

z serwisówki wynika, że te 5 V od cyfry zasila także silnik, a 10 V z analogu także servo, przeanalizuje jeszcze raz swoją modyfikację, bo gdzieś pewnie źle odciąłeś którąś ze ścieżek

- szkoda, bo nadal czekam na Twoje wrażenia odsłuchowe

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Temat przysechł ponieważ miałem problem z odnalezieniem usterki jaka wystapiła podczas modyfikacji obydwu odtwarzaczy . Okazało sie ,że podczas odlutowywania nóżki nr 11 filtra przeciąłem ścieżkę do tej nóżki a jak widac na zdjęciu , ma ona ,, dalszy ciąg " . Uszkodzenie wystapiło w przypadku obydwu modyfikowanych CD . Ścieżka jest tak cienka ,że trudno jej nie uszkodzić . Kawałek drucika w izolacji i otwarzacze czytają .Szybko uruchomiłem pierwszyz z nich - CD604 , na razie w wersji bez bufora lampowego . W tym CD wymieniłem wszystkie elektrolity ( nawet te w sterowaniu ) na Panasoniki FM , Rubycony ZL , Sanyo Oscon i Elny Cerafine .Przestawiłem w tryb NOS , wymieniłem rezystory w torze na metalizowane , wymieniłen opampy na LME49860 i zrobiłem dla nich stabilizację zasilania , zrobiłem oddzielne zasilanie dla DAC-a , wykasowałem kondensatory wyjściowe ( jest precyzyjnie ustawione zasilanie symetryczne więc kondensatory są zbędne ) i wstawiłem złocone gniazda RCA ...

Wieczorem posłucham .

PS

Dzisiaj na Wolumenie kupiłem za 10 PLN Philipsa CD604 , który wyglądał jakby go wygrzebano na wysypisku śmieci . Oczyściłem z brudu zewnetrzną częśc obudowy i włożyłem płytę . Zagrał od pierwszej sekundy i wyszukuje błyskawicznie . Nawet nie czyściłem soczewki . Na innym stoisku wytargowałem za 15 PLN Denona DCD 910 z napędem Sony KSS150A . Nawet nie kreci płytą ( mam juz trzy takie ). Bez komentarza .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wrażenia z odsłuchów modyfikowanego CD604 . Ogólnie - źle . Dźwięk jasny , lekki bez wypełnienia niższej średnicy chociaż bas jest dobry . Wokale żeńskie agresywne . I co dalej ?

 

Natomiast równolegle modyfikowany CD614 uległ innej awarii ;p . Chyba uszkodziłem przetwornik bo dźwiek z wyjścia cyfrowego jest OK natomiast juz za TDA1543 dźwięk płynie ale charczy bardzo wyraźnie . Czy to oznaka uszkodzenia przretwornika ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest powszechnie stosowany schemat konwersji pasywnej dla TDA1543 i z tymi wartościami rezystorów przetwornik ma straszne słyszalne zniekształcenia - poprostu charczy . To są definitywnie błędne wartości.

Po zmianie wartości na :

- rezystor dla V ref - 1,4k

- rezystory od nózek 6 i 8 do masy - 1k

muzyka brzmi prawidłowo . Czas na test odsłuchowy dla Filipa 614 z lampowa analogówką WK na lampce e288cc Simensa ;p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa .Robiliście pasywną konwersję na na TDA1543 ? Jakie wartości rezystorów na wyjściu zastosowaliście ( noga 6 i 8 oraz refystor od Vref ). U mnie ciągle są zakłucenia bez względu na to jakie wartości zastosuję . Czy to uszkodzony przetwornik ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z odtwarzaczy - CD 604 został ,, dokonczony " . Dodatkowe zmiany to zwiększenie pojemności w filtrowaniu DAC-a i opampów . Wyraźnie ociepliło to dźwięk w stosunku do ostatnich odsłuchów i jest znacznie lepiej . Dzisiaj wstawiłem bufor lampowy i na tym chyba koniec modyfikacji . Teraz sie rozgrzewa pod wzmacniaczem do kina domowego a wieczorem odsłuchy z Krella ;p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie podwyższyłem napięcia zasilania - jest 5V tak jak w oryginale . Sądzisz ,że to może byc przyczyna problemów z DAC w drugim odtwarzaczu CD614 , który poprostu charczy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam z ciekawości twoje dokonania-i jak to jest z tymi zniekształceniami ? robiłem kiedyś PHILIPSA CD-380 na tym samym przetworniku,też NOS i takie same wartości rezystorów i zniekształcenia były.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Philipsie CD614 na TDA1543 robiłem juz kiedys taka modyfikacje i wszystko było OK - przynajmniej do czasu kiedy go sprzedałem . Nowy właściciel skarzył sie na jakies przydźwięki ale nie wiem czy to to samo bo nie miałem okazji sprawdzić . Robiłem kilka odtwarzaczy na TDA1541 i PCM56 i do nich pasywne konwersje na rezystorach według danych z sieci ( np Lampizator )- wszystkie grały prawidłowo . Z 1543 coś jest niefajnie . Albo gdzies popełniam błąd albo ten przetwornik nie sprawdza sie w konwersji na rezystorach .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystory 1k5,2k7,2k7 są odpowiednie przy zasilaniu 8V.

 

Tutaj więcej na ten temat;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jagusz , o to chodziło ale i tak nie wyjaśnia dlaczego przy zasialniu 8V konwersja na rezystorze ref 1,5K i dwóch 2,7K z sygnału do masy sie udała . Popatrz na wykres - widac na nim ,że pole uzyteczne jest zaznaczone na niebiesko a rezystor 1,5k i rezystory 2,7k sa poza tym polem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika ,że konwersja na 1,5k i 2x2,7k nie moze działać . Ale na przykład konwersja na wszystkich trzech rezystorach o wartości 1K i napięciach od 6 do 8V powinny sie sprawdzić .

Dla mnie oznacza to tylko tyle ,że muszę podnieśc zasialnie DAC-a do np 7V .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.