Jump to content
IGNORED

używany wzmacniacz do AA Hyperion III


pankwiatek

Recommended Posts

Jestem [od paru miesięcy] stałym czytelnikiem tego zacnego forum ale dopiero pierwszy raz się odzywam, więc witam wszystkich!

 

Kompletuję pierwszy w życiu poważniejszy zestaw stereo - zacząłem od kolumn i szczęśliwie stałem się posiadaczem

Audio Academy Hyperionów III w wersji 8 Ohm.

 

Następnym krokiem ma być zakupienie używanego wzmacniacza - dzięki lekturze forum rozważam takie oto modele:

- Nad C352 [polecany przez samego konstruktora kolumn, więc to w tej chwili mój faworyt, tylko dostępność - słaba],

- Audiolab 8000S [dostępność angielskich używek - słaba]

- Roksan Caspian [chyba jednak poza budżetem, dostępność - trzeba liczyć na cud]

- Naim Nait 3 [dostępność - trzeba liczyć na cud]

- Marantz PM-75 [dostępność - trzeba liczyć na cud]

 

Pytanie do Was: co sądzicie o Audiolabie, Naimie, Marantzu jako partnerach do Hyperionów, i czy możecie dodać coś do

mojej listy, co zgra się dobrze z kolumnami? Na jakie inne okazje polować? Co z powyższych odrzucić? Dla utrudnienia

biorę pod uwagę tylko modele ze zdalną regulacją głośności oraz wyjściem słuchawkowym.

 

Po lekturze podobnych wątków odrzuciłem początkowo rozpatrywane:

- niższe modele Nada

- Cambridge Audio Azur 640 v2

- Harman Kardon HK 670

 

Dodatkowe info:

pomieszczenie odsłuchowe - ok. 20 m2, kolumny ok. 50 cm odsunięte od tylnej ściany, ok. 2,70 m odsunięte od siebie,

ok. 1 m od ścian bocznych

muzyka - głównie rock progresywny [Pink Floyd, Porcupine Tree, Riverside, Godspeed You Black Emperor! itp.], trochę

jazz, klasyczny rock

źródło - Samsung DVD HD-950 [niby dobre stereo, wolałbym przy tym zostać, jednak jeśli miałby mocno ograniczać

potencjał reszty zestawu, kupię PSX'a lub ostatecznie pooszczędzam na odtwarzacz CD]

budżet - chciałbym wydać na wzmacniacz nie więcej niż 1200 zł, ew. więcej jeśli naprawdę będzie warto

 

Na koniec dodam, że muzyki słucham zazwyczaj umiarkowanie cicho, nigdy bardzo głośno. Zależy mi na jakości dźwięku,

żeby kolumnom udało się "znikać" po włączeniu muzyki [AA HIII ponoć to potrafią z odpowiednią resztą zestawu]. Z

zakupami mi się nie spieszy, priorytetem nie jest czas, a najlepszy możliwy zakup.

 

Dzięki za wszelkie sugestie,

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Niestety Twój problem polega na tym że wzmacniacz to jeden z trzech najważniejszych elementów zestawu i za te pieniądze ciężko będzie Ci coś upolować i wiem o tym co nieco. Jestem posiadaczem Hyperionów III 4 ohmy więc mogę ci powiedzieć że Nad ma może i mocny bas ale za to jego jakość jest dla mnie fatalna, poza tym reszta zakresu jest nudna, podobnie Harman, miałem końcówkę PA2000 - nuda. Naim 5i poprawny ale nadal nudny nadal brakowało barwy i czegoś więcej niż tylko odtwarzania. Z Exposurem się to zmieniło. W końcu pierwszy wzmacniacz z barwą. Ciepły muzykalny nie gubił szczegółów w ogóle same zalety ALE niestety kolega zaraził mnie lampą która muzykalnością pobiła Expo. Dla tego uważam że powinieneś się wstrzymać i pozbierać na lampę na jakiś ruskich EL34.

 

Reasumując, wymienione przez ciebie wzmacniacze na pewno nie są idealne i jeśli dążysz do ideału to będziesz je jeszcze kilkakrotnie wymieniał za każdym razem nieco tracąc. Z drugiej strony bez tego doświadczenia nie będziesz miał rozeznania na rynku. Wiem ze budżet cię ogranicza. Na to nic nie poradzę. Musisz się poważnie zastanowić którą drogę chcesz wybrać...

Link to comment
Share on other sites

witam ponownie

dzięki za dotychczasowy odzew - widzę, że wszyscy zaznaczacie, że budżet jest mały. No cóż - założyłem początkowo, że do 1200 uda się kupić wzmacniacz który nie będzie wąskim gardłem dla kolumn, ale jeśli w tej cenie to niemożliwe, to tak jak pisałem - jestem w stanie przeznaczyć więcej kasy - powiedzmy do ok. 2000 zł

 

Ideału nie szukam, chcę jedynie, żeby wzmacniacz nie ograniczał możliwości kolumn. Z drugiej strony nie chcę przesadzić i kupić wzmacniacz droższy niż same kolumny - chyba nie tędy droga...

 

Lubię się trzymać zasady, żeby kupować raz a porządnie [oczywiście na miarę swoich możliwości], mam też świadomość, że zazwyczaj przy poważnych zakupach końcowa ilość wydanych pieniędzy jest ok. 50% większa niż początkowo zakładana :-) - tak to już jest, u mnie sprawdziło się już przy kolumnach, sprawdzi się pewnie i przy wzmacniaczu - dlatego budżet to 1200 z opcją do 2000 :-) i nie chcę w przyszłości kupować innego wzmacniacza :-)

 

Co do Caspiana to mam dużą pewność, że zagra lepiej niż C352 i już satysfakcjonująco, no ale nie wiem czy i 2000 starczy na niego, jeśli już w ogóle się pojawi na sprzedaż...

Natomiast ciekawi mnie, czy ktoś słyszał w akcji z Hyperionami Marantza PM-75? Ma on zachwycające opinie a skala cudu, żeby go spotkać, jest chyba mniejsza niż w przypadku Roksana.

No i Audiolab 8000S - czy ktoś miał do czynienia [słyszenia] ?

 

MarekA - Twoja propozycja na pewno jest godna uwagi, ale znacznie poza budżetem :-) Sumienie na pewno nie pozwoli mi przekroczyc 2k.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jeśli podciągniesz budżet do 2500 to znajdziesz już fajny wzmacniacz.

Przeglądałem ogłoszenia wzmacniaczy do 2000 zł i kicha. Powyżej 2000 już są przyzwoite.

Ja bym rozglądnął się za Naim 5i-2. Albo nawet za jakąś lampą ...

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Link to comment
Share on other sites

Gootchio - czy możesz napisać coś więcej? Jak Twój zestaw gra - czy kolumny potrafią "zniknąć" ? Jaka przestrzeń, scena, separacja instrumentów? Jaki charakter dźwięku? Jak to gra przy niewielkiej głośności?

 

Będę wdzięczny za nieco więcej szczegółów!

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Posłuchaj Xindaka A-06. U mnie napędza Hyperiony III 4ohm i jestem z niego bardzo zadowolony. Słuchałem też kolumn Phoebe IIs z xindakiem A-06 oraz Yaqinem MC-10L i powiem szczerze, że wolałem Xindaka. Chociaż jak podpiąłem Xindaka i Yaqina do innych kolumn (znacznie droższych) to Yaqin zdeklasował Xindaka. Dlatego ważne jest aby dobrze dobrać całość toru, a wydaje mi się, że Xindak jest bardzo rozsądnym i mieszczącym się w budżecie wyborem.

Link to comment
Share on other sites

@pankwiatek

 

do 2kzł znajdziesz chińską lampę na el34 solidnie wykonana, z czasem możesz sobie wymienić lampy na NOSy lub Tesle lub inne przyzwoite. Ostatnio na allegro zszedł Yaquin na EL34 za jakieś ~1700 więc myślę że warto. Podobno Music Angel jest lampą z dużym potencjałem za chyba nawet mniej niż 2koła.

 

Kupując lampę kupujesz muzykalność, kupując budżetowe wzmacniacze tranzystorowe kupujesz coś co po prostu gra, jeden więcej doły drugi góry a wszystko i tak BARDZO podobne i nudne. No dobry tranzstor w którym się coś już dzieje z barwą trzeba słono zapłacić inimum 3 koła za używkę, Exposure, Caspian...

 

PS zapomnij o Naimie, jego brzmienie jest przeciwieństwem wyglądu.

Link to comment
Share on other sites

Cześć pankwiatek!

Długa droga przed Tobą Kolego, ale dobrze zaczynasz... ;)

Następnym ograniczaczem dźwięku jest DVD, konieczna wymiana na CD.

Potem kable, itd, itp...

 

Rozumiem, że skoro dużo czytasz na tym forum to zapraszać do klubu Audio Academy nie muszę?

Pewnie już tam gościłeś? :)

 

Pozdrawiam:)

PS. Nad to bezpieczny start i dobrze zgrywa się z AA.

Link to comment
Share on other sites

Ja też mogę polecić Audiolaba (starego, angielskiego) - mam i czeka w tej chwili na odpalenie drugiego systemu w miejscu pracy. Barwa zbliżona do dobrej lampy na KT88. Średnica naprawdę bardzo, bardzo dobra, góra więcej niż dobra, a bas powiedzmy, że poprawny, może trochę bez pełnej kontroli i zwarcia. Ogólnie raczej spokojny charakter dźwięku pięknie się wpisujący w jaśniejsze lub neutralne pozostałe elementy. Przy odpowiednim doborze sprzętu kolumny znikają bez problemu.

Link to comment
Share on other sites

>>pankwiatek, 14 Kwi 2010, 18:02

 

Jest bardzo muzykalnie przy całej swej neutralności i "znikanie" kolumn nie ma tu nic do rzeczy - po prostu wciąga na tyle, że przestajesz się im przyglądać ;) Naturalnie mam parę płyt, przy których nawet patrząc na kolumnę nie czujesz że to właśnie z niej się dźwięk wydobywa.

Scena jest bardzo różna w zależności od płyty. Najczęściej zamyka się w przestrzeni: 1m od kolumn wszerz (rzadko szerzej, a częściej między kolumnami) x b. daleko wgłąb (prawie nigdy nie wychodzi przed kolumny) x 1÷2m nad podłogą (nie spotkałem się z lokalizacją czegoś na podłodze i b. rzadko pod sufitem.

Lokalizacja najlepiej widoczna jest na klasyce na orkiestrę - często zdarza mi się wyłapywać w nagraniach odchylenia od typowego rozmieszczenia sekcji. W przypadku muzyki rozrywkowej najczęściej realizator skutecznie utrudnia taką analizę, bo np. perkusja potrafi być jednocześnie w różnych miejscach sceny, a wokalista brzmi sztywno na środku mimo że akurat oglądam koncert i widzę jak biega od skraju do skraju :)

Separacja - nie bardzo rozumiem pojęcie. Myślę, że jest ściśle związana z muzykalnością kiedy trzeba brzmi instrument, a kiedy trzeba orkiestra albo chór.

 

Na koniec podkreślę, że powyższe tyczy się całego zestawu.

Od powstania pierwotnej konfiguracji z Hyperionami na jesieni 2007 r. zmieniło się tylko źródło i pomieszczenie. Separacja, scena i barwa poprawiły się po podłączeniu DAX'a, przestrzeń nieco lepsza była na Soniaku, wszystkie powyższe znacznie bardziej po zwiększeniu kubatury.

Link to comment
Share on other sites

goliatpl - oczywiście, że bywałem w tutejszym Klubie AA - wybór tych a nie innych kolumn to przemyślana decyzja poprzedzona w miarę rzetelnym rozpoznaniem tematu. No i zawartość merytoryczna klubu, jak i podobnych wątków pozwoliła mi nie zadawać wielu pytań wcześniej :-)

 

Gootchio - dzięki za rozwinięcie tematu! Rebciu - Tobie również za opinię o Audiolabie! Bardzo mi pomogliście - myślę, że teraz angielski 8000S będzie jedną z opcji do kupienia, gdy nadarzy się okazja.

Niestety w najbliższy weekend będę poza stolicą, ale wielkie dzięki za propozycję odsłuchu Gootchio!

 

------

Natrafiłem dziś na opis [jednego z forumowiczów i członków Klubu AA :-)] brzmienia systemu opartego na Hyperionach i wzmacniaczu lampowym Yaqin MS 6V6 - bardzo interesujące, a cena wzmacniacza również - chyba poczytam trochę o lampach bo póki co moja wiedza w tym temacie dąży do zera!

 

Zostało mi zebranie opinii o Marantzie PM-75 - jeśli ktoś coś wie o wzajemnych relacjach z AA HIII - niech tego nie dusi w sobie ;-)

 

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

pankwiatek, 15 Kwi 2010, 19:54

>Natrafiłem dziś na opis [jednego z forumowiczów i członków Klubu AA :-)] brzmienia systemu opartego

>na Hyperionach i wzmacniaczu lampowym Yaqin MS 6V6 - bardzo interesujące, a cena wzmacniacza również

>- chyba poczytam trochę o lampach bo póki co moja wiedza w tym temacie dąży do zera!

 

 

Zupełnie przypadkiem trafiłem na ten wątek. Jedynym znanym mi posiadaczem Hyperionów III spiętych z Yaqinem 6V6 jestem ja sam :) a zatem wypadałoby żebym coś napisał, ale przez przypadek (znowu) moja myszka ślizgnęła się po Pankwiatkowym "o mnie" i zobaczyłem tam napis Warszawa. A w takiej sytuacji, to mogę tylko napisać - nie kombinować, zabrać parę znanych sobie płyt i wstążkę do podtrzymywania opadającej kopary, wsiąść na rower (jest ochrona, popilnuje go) przyjechać, posłuchać i wrócić mądrzejszym o własne doznania a nie opisywane.

 

Mokotów.

Zapraszam.

Link to comment
Share on other sites

Ps. Dopiero teraz miałem chwilę by sie wczytać w Twoje upodobania. Sądzę, że 6V6 bedzie dla Ciebie strzałem w 10kę - spełnia wszystkie wymagania brzmieniowe oraz z nawiązką przestrzenne (o znikaniu kolumn nawet nie piszę, bo to zbyt oczywiste). 6V6 potrafi (jak to lampa) grać cicho a dynamicznie (w tranzystorach to nie jest takie oczywiste), ma świetną dziurkę na słuchawki i pilot.

 

Z 8śmio ohmowymi kolumnami, bedziesz mniał ciut chłodniej niz ja, ale za to bardziej "koncertowo" i analityczniej.

Link to comment
Share on other sites

Therion,

 

Dzięki za opis i przede wszystkim za zaproszenie - z chęcią skorzystam! :-) Z tego co opisałeś, 6V6 [lub ogólnie wzmacniacze lampowe] może dać mi to czego szukam - i w rozsądnej cenie miałbym docelowy wzmacniacz, bez bawienia się w półśrodki.

 

Martwi mnie jedynie dostępność Yaqina MS 6V6 - czy te wzmacniacze są jeszcze produkowane? W tej chwili nie udało mi się znaleźć żadnej możliwości kupna.

Można znaleźć Yaqina MC-10L ale on już nie ma ani zdalnego sterowania, ani wyjścia słuchawkowego, a z tego nie chcę rezygnować.

 

---

Panowie, czy polecacie jeszcze jakieś modele wzmacniaczy lampowych w kwocie do 2k zł, wyposażonych w pilota?

Oczywiście nie przestaję myśleć o przyzwoitym wzmacniaczu tranzystorowym, i mam nadzieję, że uda się posłuchać obydwu opcji i samodzielnie wybrać lepszą.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Na eBayu naliczyłem 12 aukcji

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Sa cały czas produkowane i sprzedawane. Nawet ktoś z forum niebawem będzie go ściągał z Chin, to się podepnij.

 

Oczywiście są jeszcze inne, chińskie wzmacniacze lampowe z pilotem. Mój wcale nie jest najładniejszy ani jakis szczególny. Poprostu jego dźwiek kompletnie mi pasuje i jeżeli ktoś szuka podobnego brzmienia (a mam wrażenie ze Ty czegoś takiego szukasz) to pozamiatane.

Do tego kosztuje niewiele i ma bogate wyposażenie (pilot, dz.na słuchawki).

 

Co do wzm. tranzystorowych, to ja nie znam w tym budżecie takich, które by mogły konkurować z Yaqinami. Pomijając już bogatszy dźwięk lampowy, to separacją źródeł, barwą instrumentów, dynamiką znacznie je przewyższają. Do niedawna wz.lampowe były dostepne tylko nielicznym ale w związku z chińskim szaleństwem, można je kupić już od 1500zł.

 

Przyjedziesz do mnie, to specjalnie nastawimy sprzęt b.cicho. Przekonasz się, że nawet przy takiej głośności bas ci będzie masował brzuszek. A zrób cos takiego z tranzystorem.

 

Do tego wzmacniacze lampowe są trwalsze, mniej awaryjne, ładniejsze i... szlachetniejsze :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.