Jump to content
IGNORED

Lepsze kondensatory, stabilizatory.....


PiotrS

Recommended Posts

Przy okazji wymiany scalków w moim Cd Luxman D-357 (ok. 2 tys.zł) na OPA 2132 poradzono mi także wymienić na lepsze w zasilaczu kondensatory, stabilizatory i rezystory w torze sygnały. Czy ich wymiana może przynieść dużą poprawę brzmienia jak przy wymianie oampów? Poradzie jakie kondensatory, stabilizatory i rezystory powinienem wziąć pod uwagę przy wymianie? Będę wdzięczny za sugestie i rady. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Tu z szanownym p. Igodem nie mogę się zgodzić. Czasami jest tak, że w układach filtrów partackie firmy dają oporniki o tolerancji +/- 5%. Wymiana na 1% może dać poprawę w charakterystyce przenoszenia a przynajmniej powtarzalność parametrów obu kanałów. Tak więc, choć nie jestem z Łodzi łudzę się :))

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Link to comment
Share on other sites

Nie wszystko od razu, bo im więcej elementów na starcie wymienisz, tym trudniej będzie Ci ustalić co najbardziej wpływa na dźwięk Twojego CD.

Zacznij może od trafa separującego, które było kilka razy polecane na forum, jako remedium na zły dźwięk => wyszukiwarka. Potem grzebanie w środku, np. wymiana wz. operacyjnych i posłuchaj, być może już to wystarczy, aby cię zadowolić. Jak nie, to idź dalej i wymień kondensatory z toru sygnałowego na lepsze, a potem zasilacz, trafo itp. Rób na każdym etapie rachunek poniesionych kosztów, bo w pewnym momencie może będzie zdrowiej podjąć decyzję o kupnie lepszego CD z drugiej ręki. Jeśli pozostaniesz przy swoim sprzęcie, to nie ominie Cię dreszczyk emocji i być może w końcu satysfakcja z dobrze wykonanego apgrejdu.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Pozwolę nie zgodzić się z twierdzeniem: "Po co wymieniać kondensator w zasilaczu, skoro dalej i tak mamy stabiliator".

Zgoda ale pod warunkiem, że zasilamy idealnym napięciem zmiennym (harmoniczne nie istnieją), prostujemy w idealnym prostowniku i zasilamy ... rezystor.

No może troche przesadziłem ... :)

Proszę zwrócić uwagę ,że jeśli odbiornikiem jest przetwornik D/A to prąd pobierany przez niego będzie zależny np. od słowa kodowego danych do przetworzenia, poziomu wyjściowego do impedancji obciążenia itd itd...

Generalnie ze względu na określone tłumienie stabilizatora (oraz impedancję połączeń - scieżek stab-DAC) dla częstotliwości wyższych (np. 2.8MHz w przypadku przesyłania I2S) pojawiają się zakócenia na linii zasilania (łatwo zaobserwować nawet tanim oscyloskopem).

Zmieniając kondensatory z "zwykłych elektrolitów" na "elektrolity z niskim ESR" daje się zauważyć niższą amplitudę zakłóceń wyższych częstotliwości na linii zasilania DAC. Powodem jest niższa indukcyjność szeregowa takiego kondensatora -> większe tłumienie zakłóceń wyższych częstotliwości.

Kondensator z niższym ESR sprawdzi się lepiej także przy filtracji tętnień zasilania (np. po mostku Graetza) - tu znów wystarczy tani oscyloskop. Amplituda zakłóceń wysokich częstotliwości zmniejsza się (mogą to być zakłócenia z sieci ... itp).

Rezystory też dadzą poprawę. Większość rezystorów węglowych po prostu bardziej szumi niż ich odpowiedniki metalizowane. Aby się o tym przekonać wystarczy zbudować wzmacniacz mikrofonowy z wykorzystaniem rezystorów węglowych i zamienić na metalizowane. Polecam ten test - nie pozostawia złudzeń. Innym powodem poprawy jest to ,że większość rezystorów węglowych wykonanych jest z tolerancją 5%.

Rezystory metalizowane z regóły 1%. Dokładność wykonania filtru antyaliasingowego po przetworniku wpływa na odwzorowanie charakterystyki filtru w obu kanałach, a w efekcie na brzmienie urządzenia (tutaj CD).

Moje ogólniki nie wyczerpują tematu. Skalę problemu można spróbować odczuć gdy poziom maksymalny (napięcie RMS) z odtwarzacza CD podzielimy przez ilość poziomów kwantyzacji -> otrzymamy napięcie odpowiadające pojedynczemu bitowi (LSB).

Tak dla przykładu 2[V]/65536=0.00003[V](około) - odpowiada napięciu najmniej znaczącego bitu przetwornika 16bitowego, przy 24bitach mamy 2[V]/16777216=0.00000012[V].

Niewielkie problemy w zasilaczu, dodatkowe szumy elementów mogą niweczyć jakość najlepszych przetworników D/A.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam i dziękuję za uwagi...

... hmm, a czy przetworniki 24bitowe do audio istnieją w rzeczywistości ...

... czy to tylko przetworniki przyjmujące dane 24bitowe - sprzedawane jako "Przetwornik(i) 24 bitowy(e)"...

... faktem jest, że obecnie (prawie) każdy przetwornik ma wbudowane źródło referencyjne i zmiany napięcia zasilającego na poziomie procenta nie wpływają bardzo znacząco na procent (ułamek) zmiany poziomu wyjściowego względem FSR na wyjściu przetwornika - jednak zmiana ta jest istotna w przypadku przetworników wysokiej rozdzielczości i zależy od częstotliwości zmian napięcia zasilania (szumy, tętnienia ...itp).

Dane na ten temat (wykresy zależności) można znaleźć w katalogach producentów przetworników (choć nie każda firma się chwali, dokładne dane częściej można znaleźć w notach aplikacyjnych dla przetworników przemysłowych). Należy jednak pamiętać ,że przetwornik nie istnieje/działa sam ...

Temat jest nie do wyczerpania - nie ma co liczyć ,że "... wszystko zostanie wyjaśnione ..." jak napisał Nowy2.

Im więcej wiem tym bardziej utwierdzam się ,że nic nie wiem.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.