Skocz do zawartości
IGNORED

Tunery o najlepszej czulosci radiowej


futu

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuje tunera o jak najlepszej czulosci gdyz moj sony slabo daje rade i za malo stacji odbiera, wprawdzie wlaczam go raz na pol roku ale chce poprawic sie ze sluchalnoscia radia wiec trzeba zaczac od zmiany anteny a nastepnie odbiornika

 

znacie cos dobrego do odbioru w trudnych warunkach sygnalowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

futu...

 

Poczytaj o Kenwood Kt 6040. mam go...i powiem tak...Nie potrzeba kupowac drugej anteny, zmieniac kierunków obecnej itp...odbiera wszystko nawet na 2 kreseczkach lepiej niz Sony 590ES czy Yamaha 592 na 4 ....uwazany obok np Onkyo 9090 czt 4711 ewntulnie yamahy T-85 za najlepszy w tym wzgeledzie na swiecie... Pod tym wzgęledem absolutny Top...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trudnych warunkach sygnałowych bardzo dobrze sprawdza się profesjonalna antena radiowa f. Dipol. Do tego ważny jest odpowiedni wysięgnik lub jeszcze lepiej maszt.

Spróbuj, a zobaczysz, że Sony zacznie lepiej odbierać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no mam instalacje dipola...:))..na maszcie...coprada ustawina na Pałac Kultury w W-wie..a nie na raszynnni antena Dipol ..ale ta za 60zł...ale uwiesz ze pod ww. wzgledem..Kt-6040..to 3 klasy wyzej niz sony 590ES...brzminie tez lepsze...ale gorsze niz Mitsubishi Da-f30 z 1981r.:)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glukas@ Nie wiem do kogo piszesz. Ale jeżeli do mnie to ja sią z Tobą zgadzam. Znam te wszystkie tunery i też tak uważam.

Co prawda mój Dipol z ramieniem i montażem kosztował około 300 zł ale jest dobry. Do wspomnianego Pałacu Kultury mam około 300km (autem) ale niektóre stacje mogą odbierać. Na dziś mam podłączony tuner Yamaha TX-950.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda pytanie nie do mnie ale odpowiem. Żadnych anten pokojowych, żadnych wzmacniaczy antenowych i jeżeli jest to możliwe również bez kablówek.

Natomiast polecam anteną pasywną zamontowaną na zewnątrz. Dach, balkon, za oknem, w ogrodzie na maszcie i.t.p.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm69 Pisałem do Ciebie...ale chyba sie jakos na mnie Obraziłeś. ..Chciałem tylko powiedziec ze mam instalacje dipola..tylko z tansza anteną... i po zmianie nadajników z PKi N..ma Raszyn...dobre tunery sobie z tym radza....

 

futu...mieszkam 45 km ..pod Warszawa i musze miec anetene zew....wiec na pokojowych sie nie znam...

 

Czytałe..ze powinna byc jednak pasywana... dipol polecam...bo to dobra firma...znajaca sie na tm czym handluje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

futu ..Powiem tak...słuchaj sie Hm69...przynakmniej w kwesti tunerów i anten...:)))

 

jeli chodzi o anteny zgadzam sie w 100%......jesli chodzi o tunery ..tez prawie w 100%..+ swietny jest StefanB i Jego listy tunerów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

futu, 11 Kwi 2010, 20:50

 

czy interesuje cię każdy zakres cenowy czy temat jest wyłącznie o wybranych starodawnych modelach? interesują cię analogi czy cyfrowe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Futu

Przepraszam, a jaki to tuner ? Tzn. wiem, że Sony, ale jaki model.

Pytam, bo sam mam 2 tunery Sony i jeden na tej samej antenie daje sygnał o 20 db silniejszy niż drugi - niezależnie od stacji.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przeznacza się ileś-tam kasy na dobry sprzęt - to chyba aż prosi się, aby w pełni wykorzystać jego możliwości. W związku z tym oszczędzanie na dobrej antenie trudno nazwać inaczj, jak nieporozumieniem. Antena musi być zewnętrzna, wszelkie próby używania wewnętrznych są z góry skazane na niepowodzenie. Coś tam może i będzie (na pokojowej) słychać, ale nam chyba nie o to chodzi, prawda?

 

Polecam Denon TU-1800AE. Oprócz zwyczajowego (dobrego) FM i AM odbiera także DAB. W Warszawie są próbe emisje, słyszalne w promieniu 50 km do Pałacu Kultury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

futu

 

Dziękuję za odpowiedź.

Ja u siebie podejrzewam uszkodzenie jednego niestety. 20 db to zbyt duża różnica żeby ją przypisać różnicy w czułości....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja teraz wpialem 1.5 metra starego kabla glosnikowego i na RMF mam 1 kreske i zastanawia mnie czy az tak niekorzystne warunki odbioru ostatnio u mnie sie zrobily (pare lat temu kiedy jeszcze mialem miniwueze ona odbierala kilkanascie stacji, chociaz wiem ze sie pogorszylo teraz ale to dziwne sie mi wydaje, nic kupi sie antene a jak bedize kiepsko to trzeba bedzie jakos sprawdzic odbior na odbiorniku a gdyby okazalo sie ze bedzie lepszy to wymienie tego sony i po klopocie... gorzej jak sony jest sprawny a taki beznadziejny odbior sie u mnie w domu zrobil bo wtedy to juz nie wiem co robic kablowki nie moge bo bym musial specjalnie przerabiac pod radio (kto wie co oni tu podlaczaj jakie zaklucacze;p)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz bardzo poważny problem radiowy. Mimo wielu porad i sugestii w poprzednich wpisach ty wiesz lepiej.

To może trzeba ten kabel głośnikowy obrócić w drugą stronę lub założyć mu porządne końcówki Neutrica (koniecznie pozłacane) to się może poprawi.....

I jeszcze jest ważne z jakiej firmy to jest kabel. Bo na byle jakim to nie będzie odbierać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko kabel glosnikowy tylko dlatego wzialem bo go mialem pod reka a antent (tez kabel ale chociaz z wejsciem) brat sobie wzial - ale tez slabo lapala

 

spoko elektrotechnik jestem o antenach nawet powazna prace pisalem w tym i paskowych wiec nie podejzewaj mnie o takie rzeczy ze marka kabla pozlacanie itp bzdety dzialaja na odbior spoko to na niezorientowanych i naiwnych tylko dziala, wiem ze masa tutaj takich....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat, 12 Kwi 2010, 09:17

>Polecam Denon TU-1800AE. Oprócz zwyczajowego (dobrego) FM i AM odbiera także DAB. W Warszawie są

>próbe emisje, słyszalne w promieniu 50 km do Pałacu Kultury.

 

w Polsce testuje się DAB czy raczej nowszy DAB+? W takim razie czy odbiornik DAB odbierze DAB+? Jak dla mnie to chyba nie. A może nadają oba?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie sprawdzałem w specyfikacjach technicznych. Z informacji uzyskanej w salonie (Galeria Mokotów) wynika, że ma DAB+. Otwarta pozostaje kwestia w jakim stopniu można gościom w salonach wierzyć i na ile oni się znają. Spotkalem się bowiem już w ich przypadku z dowodami tak żenującej niewiedzy, tak kompromitującego braku kompetencji - że nóż się w kieszeni otwiera (a kartofle w piwnicy gniją).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon TU-1800 ma tylko DAB. Nie ma możliwości uprgade a w przypadku switch off i wyłączenia sygnału analogowego będzie tylko ładną podstawka pod niedużego kwiatka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcast@ To czy tam gdzieś, ktoś nadaje w Polsce, w systemie DAB czy DAB+ nie jest istotne. Istotne jest to czy ktoś w Polsce odbiera regularnie taki sygnł?. Osobiście jeszcze nie słyszałem ani nie czytałem o takim przypadku.

Dopiero jak przeczytm na tym forum kilknaście opisów zachwytu nad tym sygnałem i wyższości nad FM zacznę się zastanawić nad włączeniem tunera z takim systemem. Tuner mam (stoi na półce) ale z tego nic nie wynika. I chyba jeszcze dłuuuugo nic nie wyniknie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w UK i jest tutaj bardzo dużo stacji DAB.

Po przesiadce z tunera Denona TU-255 na Rotela RT-06 i podlączeniu cyfrowych stacji aż oniemiałem.

Róznica w stosunku do analogu była znacząca i gęba sama się śmiała. Prawie jakość CD.

 

Po mniej więcej roku ktoś zrobił wielką krzywdę temu systemowi. Wiele fajnych stacji zniknęło a jakość dźwieku znacznie się pogorszyła. Okrojono pasma, zmniejszono bitrate. Niektóre stacje cyfrowe wręcz brzmią gorzej niz stare analogowe.

 

Dlatego jesli to samo ma się zdarzyć w Polsce to nie ma sensu sie tym podniecać. Będzie kicha bo najważniejszy jest zarobek a nie dobry dźwiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu ktoś podaje nierzetelne informacje o rzekomym "wyłączaniu analogu". UKF-FM spokojnie dojedzie sobie do roku 2020 (no, może 2018). Emisja cyfrowa (niekoniecznie w standardzie DAB/DAB+) będzie wcześniej, ale równolegle z FM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAB+ jest w stanie zapewnić jakość CD. Teoretycznie, gdyż nie jest wykluczone to, o czym pisze Sittek: w pogoni za kasą zawęzi się pasmo i zmniejszy bitrate. Wtedy będziemy mieli jakość MP3, czyli faktycznie nie ma się co podniecać ową jakością. Natomiast nadal można się podniecać (jeśli kogoś to bawi i to lubi, jak w moim przypadku), że DAB+ umożliwia transmisję w formacie 5.1. Znów wszystko zależy, czy ktoś zechce z tej możliwości skorzystać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj kol. forumowy piszący z wysp brytyjskich ma rację. NIe pisze tylko dokładnie dlaczego natępuję zawężenie pasma. Bo dzierżawca takiego transpondera upycha tam jak najwięcej kanałów/stacji.

Jak zostało tu słusznie napisane liczy się tylko kasa!

Dlatego takim wielkim nieszczęściem była głośna akcja żebrania o złotówki jesienią ubiegłego roku przez program PRIII. Tam wypowiadało się bardzo wielu zacnych ludzi chwaląc zawartość programową PRIII i popierając ich działalność. Natomiast NIKT z wypowiadających się nie wspomniał o jakości transmitowanego sygnału. Taki problem w opini słuchaczy praktycznie nie występuje. Nikt nie zauważa niskiej jakości nadawania.( nie dotyczy Rafaell@)

I dlatego przy przejściu na cyfrówkę będzie podobnie. Mp3 lub gorzej. Już dzisiaj na forum są całe grupy miłośników i propagatorów stratnych formatów w tym Mp3.

I to będzie się pogłębiać. Smutne to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was ciule; jakoś tak skojarzył mi się ten tytuł wątku ze słowami pewnej wysoko postawionej osoby nie władającej biegle naszym językiem.

Skoro inni dalej piszą nie na temat to i ja sobie pozwolę Witać Was

 

Dalej OT

DAB dla tego także jest ograniczany co do bitrate bo za stałe łącze wysokiej jakości doprowadzane do nadajnika o wysokich parametrach gwarantowanych !!! płaci się jak za zboże.W wakacje zeszłego roku rozmawiałem na ten temat w pewnej radiofonii i towarzystwo kombinuje upakowywanie a później rozpakowywanie strumienia danych i już wtedy robi się faktycznie format "bezstratny" :(

 

Tak ze DAB jest dobry ale dla bogatych radiofonii czytaj sieciowych pokrywających cały kraj bo jeszcze wyrabiają z budżetem. Małe radiofonie po prostu muszą zejść z jakości i do tego właśnie w 2018 roku się pchamy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HM69, 13 Kwi 2010, 09:45

 

>I dlatego przy przejściu na cyfrówkę będzie podobnie. Mp3 lub gorzej.

 

I dlatego jestem jakoś dziwnie spokojny o przyszłość nośników typu SACD. Może również będzie to dotyczyło nieśmiało stawiających pierwsze kroki BD Pure Audio (najbliższe miesiące pokażą, czy to się wogóle przyjmie). Któryś z tych formatow pozostanie. Zawsze będą tacy jak Ty, dziesiątki innych Forumowiczów (w tym ja), którzy najbardziej sobie cenią odsłuch z wysoką jakością, prawdziwe piękno Muzyki (duża litera na początku użyta nieprzyadkowo) nie poddanej kompresji i nie zdegradowanej do papki decybelowej. Bardzo możliwe, że MP3 zawładnie rynkiem, ale my pozostaniemy na jego obrzeżach jako nisza dla koneserów i smakoszy. Już teraz są firmy adresujące swoją produkcję nie na masowy rynek, ale dla takich jak my (np. Chesky Records).

 

Obecny renesans SACD w Japonii, który tam staje się standardem i wypiera tradycyjne CD, jest bardzo wymowny. A jeszcze niedawno wydawało się, że MP3 zdobędzie u nich 100% rynku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat, 13 Kwi 2010, 10:12

 

>Obecny renesans SACD w Japonii, który tam staje się standardem

 

w UK DAB równiez jest standardem, jednakże boje się, że z SACD może stać się to samo co z DAB.

Co do czułości tunerów radiowych uważam, że jeśli podłączamy się dobrym kablem ( niekoniecznie drogim) do zewnętrznej anteny w przypadku cyfrowych urządzeń znanych marek, nawet budżetowych, nie powinno być żadnego problemu. Gorzej jest z analogami, ale to już chyba bardziej wina przestarzałej technologii. Posiadałem w życiu już kilka tunerów i w przypadku cyfrowych z czułością nie było żadnego problemu. Bardziej obawiałbym się ograniczania pasma, ciągłej degradacji jakości dźwięku ze strony nadawców a nie samego sprzętu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sittek, 13 Kwi 2010, 15:45

 

>boje się, że z SACD może stać się to samo co z DAB.

 

Na ile ja rozumiem zapis DSD (a taki się stosuje na SACD) to żebyś nagrał nie wiem jakie badziewie jakościowe - nic na tym (jeśli chodzi o ilość bitów) nie oszczędzasz. Więc to się po prostu nie opłaca. Ale nie upieram się. Proszę aby mnie ktoś bardziej światły w tych sprawach wyprowadził z błędu jeśli nie mam racji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.