Skocz do zawartości
IGNORED

WAWEL: Tak czy Nie?


wasylak

Rekomendowane odpowiedzi

sama tragedia to za mało, a i funkcja prezydenta też nie wystarcza, by zostać zaliczonym do WYBITNYCH osobistości, o królach nie mówiąc. Do tej pory myślałem, że Wawel jest miejscem właśnie dla takich zmarłych - teraz widzę, że źle myślałem.

Jeśli mało jasno, to powiem prost: absolutnie! nie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złego słowa nie powiedziałem na Kaczyńskiego po jego śmierci. Ale to, co się teraz dzieje przechodzi wszelkie granice, takiego wazeliniarstwa i hipokryzji w życiu nie widziałem.

 

A poza tym cenzura ten wpis do rana wytnie, mnie przejdzie i wszystko będzie pięknie, chocholi taniec będzie trwał bez zakłóceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o złe słowo, tylko o bezkarne chamstwo. Zwłaszcza przed śmiercią. Nikt nic nie wytnie nikogo nie zbanuje. Powinno się zostawić twoje wpisy- na świadectwo poziomu charakterystycznego dla ludzi twojej opcji.

 

Proszę nie wycinać żadnego kartoflanego postu z tego wątku- warto wiedzieć że kartoflem, burakiem jest ten kto nawet w takiej chwili nie może powstrzymać się od plucia na Prezydenta. I ładnie to tu widać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym nasiąkła skorupka- typową wulgarną przaśną antyprezydencką napier...lanką (kwaczor, kurdupel) tym i bedzie zawsze trącić. Z tego brukowego smrodku już się jar747 nigdy nie obmyje.

 

Kraków, wspaniały Kraków- miasto Wyspiańskiego, stolica twardych niezależnych górali godnie przyjął Lecha Kaczyńskiego, w godne miejsce.

 

Bardzo dobrze że nie będzie pochowany na Powązkach- obok notabli stalinowskich, PRLowskich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biskup Tadeusz Pieronek (opinia przed ostatecznym ogłoszeniem Wawelu jako miejsca pochówku)

 

- W tej sprawie wszyscy powinni mieć szansę zabrania głosu. Rodzina, bo to ich bliski krewny. Lech Kaczyński był prezydentem narodu, więc i naród powinien mieć szansę zabrania głosu w tej sprawie. I powinien być to głos decydujący. Podejmowanie decyzji na kolanie jest przedwczesne. Może dobrym rozwiązaniem byłoby pochowanie go tymczasowo w godnym miejscu, a trwały pochówek zostawić na późniejszy czas.

 

Wawel to też pewne tradycje. Ostatnie pochówki to generał Sikorski i Piłsudski. W katedrze leżą królowie, królowe, ale nie ma prezydenta. Prezydenci są chowani w stolicy, a stolica została przeniesiona do Warszawy i to jest naturalne miejsce spoczynku prezydenta.

 

Jest jeszcze szereg innych racji, żeby zamiast podejmować pochopną decyzję, otworzyć dyskusję, ale nie polityczną, tylko wypływającą z dojrzałej kultury i tradycji.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pieronek też ci śmierdzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze strony nienawawel.pl :

 

Biskup Tadeusz Pieronek (opinia przed ostatecznym ogłoszeniem Wawelu jako miejsca pochówku)

 

- W tej sprawie wszyscy powinni mieć szansę zabrania głosu. Rodzina, bo to ich bliski krewny. Lech Kaczyński był prezydentem narodu, więc i naród powinien mieć szansę zabrania głosu w tej sprawie. I powinien być to głos decydujący. Podejmowanie decyzji na kolanie jest przedwczesne. Może dobrym rozwiązaniem byłoby pochowanie go tymczasowo w godnym miejscu, a trwały pochówek zostawić na późniejszy czas.

 

Wawel to też pewne tradycje. Ostatnie pochówki to generał Sikorski i Piłsudski. W katedrze leżą królowie, królowe, ale nie ma prezydenta. Prezydenci są chowani w stolicy, a stolica została przeniesiona do Warszawy i to jest naturalne miejsce spoczynku prezydenta.

 

Jest jeszcze szereg innych racji, żeby zamiast podejmować pochopną decyzję, otworzyć dyskusję, ale nie polityczną, tylko wypływającą z dojrzałej kultury i tradycji.

 

Prof. Andrzej Chwalba, historyk z UJ:

 

- Nie bardzo wiem, kto negocjował tę decyzję. Czy została podjęta w porozumieniu z nuncjuszem papieskim w Polsce – w pewnym stopniu powinna być uzgodniona z Watykanem. (…) Doradzałbym zatrzymanie się i pochylenie nad tą decyzją.

 

Prof. Andrzej Romanowski: Kategorycznie nie Wawel

 

Opłakuję śmierć prezydenta mojego państwa, ale jestem kategorycznie przeciwny idei pochowania Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką na Wawelu.

 

To nie ulega dla mnie najmniejszej wątpliwości z pięciu przyczyn. Po pierwsze, na Wawelu nie leży żaden z polskich prezydentów, ani Mościcki ani Narutowicz. To nekropolia królewska. Po drugie, trzeba otwarcie zadać pytanie, czy Lech Kaczyński jest takim samym bohaterem narodowym jak Piłsudski? Nie jestem pewien, czy większość społeczeństwa podziela to zdanie. Po trzecie, gdy w latach 90 tych symbolicznie chowano w Polsce najbardziej tragicznego naszego władcę Stanisława Augusta – nikomu poza garstką ludzi – nie przyszło na myśl, by chować go na Wawelu. Choć to nekropolia królów. Po czwarte, zawsze słyszeliśmy od władz kościelnych, że na Wawelu nie ma już miejsca. Po piąte, nasi bohaterowie narodowi Piłsudski czy Sikorski nie zostali pochowani wraz z żonami.

 

Wydaje mi się, że właściwszym miejscem pochówku Lecha Kaczyńskiego byłaby katedra św. Jana w Warszawie.

 

not. Maku

 

Jerzy Bukowski, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków:

 

- Jeśli miałbym wskazywać miejsce pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu, wskazałbym raczej kryptę św. Leonarda obok Sikorskiego, bo obaj zginęli w podobny sposób. Nie bardzo widzę miejsce w krypcie Piłsudskiego, bo sama nazwa wskazuje, że jest to krypta wyłącznie Piłsudskiego a nie innych nawet najbardziej godnych osób.

 

Dla mnie podstawową sprawą było, by dwaj prezydenci: Kaczorowski i Kaczyński pochowani byli w jednym miejscu, to miałoby znamię symbolu. Trochę mi żal, że stało się inaczej, bo przecież symbolizowali te same wartości.

 

not. Maku

 

Stefan Bratkowski, honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich:

 

- To na wskroś polityczny pomysł (…) To przenosi całą sferę żałoby w sferę polityczną, od której do tej pory ludzie zdołali się zdystansować. Przykro mi to powiedzieć, ale to nieporozumienie. Lech Kaczyński jest warszawianinem. Warszawa była jego miastem. To tu powinien leżeć.

 

wypowiedź dla Tok FM

 

Filozof prof. Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

 

- Wydaje mi się, że zwyciężył patos i potrzeba chwili. Nie zastanowiono się, jak funkcjonuje grób prezydenta. Być może zdecydowało planowanie wielkich uroczystości z udziałem wybitnych zagranicznych gości. I uznano, że na Wawelu to będzie dobrze wyglądało. Ale nie takie względy powinny decydować. Przecież trudno sobie wyobrazić, żeby rodzina Lecha Kaczyńskiego jeździła na Wawel w dniu Wszystkich Świętych. Dyskusja wokół miejsca spoczynku pary prezydenckiej otworzyła polityczny etap “tej traumatycznej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Nie unikniemy niechętnych komentarzy, zawoalowanych pretensji i aluzji. To już się zaczyna pojawiać w wypowiedziach polityków PiS. Jest coś bambastycznego w kreowaniu Lecha Kaczyńskiego na męża opatrznościowego i ojca narodu. Obawiam się tylko, żeby jego brat – któremu bardzo współczuję w tej sytuacji – nie dal się uwieść pokusie tworzenia z Lecha Kaczyńskiego jakiegoś symbolu narodowego współczesnego patriotyzmu. Być może była to jego decyzja o pochowaniu na Wawelu. Bo jakoś nie wyobrażam sobie, żeby córka państwa Kaczyńskich miała takie życzenie.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burz, 14 Kwi 2010, 01:42

 

>ze strony nienawawel.pl :

>

>Biskup Tadeusz Pieronek

 

Nie boją się autorzy strony procesu o plagiat ze strony autorów wiadomego portalu Gazety Wyborczej- przecież to dosłowne CtrlC/CtrlV z w/w portalu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>burz, 14 Kwi 2010, 01:42

 

Wyjątkowo sensowny wydaje mi się pomysł Pieronka aby pochować Prezydenta Kaczyńskiego w jakimś godnym miejscu i ostateczną decyzję podjąć później, gdy ostygną emocje. Skoro Sikorski mógł tyle lat czekać może poczekać Kaczyński.

 

Zwracam też uwagę na to, co pisze prof. Romanowski:

"na Wawelu nie leży żaden z polskich prezydentów, to nekropolia królewska".

 

Stąd moja uwaga, ale złośliwość skierowana była w stronę jego brata którego chore ambicje ścigają Lecha nawet po śmierci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaro_747, 14 Kwi 2010, 01:42

 

/wyborcza.pl/1,75478,7767881,Lech_Kaczynski_spocznie_na_Wawelu___komentarze.html

>

>Pieronek też ci śmierdzi?

 

A co na to ks. filozof dyżurny ksiądz też z GW, ks Czajkowski?

Dawniej dawali go w Wybiórczej częściej od Pieronka.

 

Pieronek się zaśmierdł dekady temu i tak już zostało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam też uwagę na to, co pisze prof. Romanowski:

"na Wawelu nie leży żaden z polskich prezydentów, to nekropolia królewska".

 

Gen. Sikorski nie był pisarzem ani królem np.

 

Komuchom się wydaje że Wawel, Katedra, Kościół- to zamknięty rozdział, kościół jest otwarty w swojej mądrości i na Miłosza i na wspaniałego Prezydenta, i może tam i ludzie "z ludu" będą leżeć.

 

Ale burakowi zapiekłemu w nienawiści nic nie ukoi bólu wywołanego widokiem tłumów Polaków oddających hołd temu kogo opluwali Urban, Michnik i zdrajcy typu ks.Czajkowski czy Pieronek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wyłażą te PiSSowsko-rydzykowe szczury? Spod zlewu Czarnego Tatula?

 

Taki audiofil magneto: pierwszy wpis dzisiaj o 1:30, wszystko w tym wątku na Bocznicy. O sprzęcie czy o muzyce nic, zero, null. Tylko o Kaczyńskim. Oczywiście nie pierwszy to orzeł tej maści i pewnie nie ostatni, bo zestaw frazesów jeden dla wszystkich. Kto tatusiem? Helmut? Inny PiSSowski politruk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu, ale zjaral sie. na Wawel. jakie to piekne ze mamy KK i eksterytorialnosc swiatyn.

biedak nie wie co wymyslec i juz obecnie, tak holubiony po powrocie z Rzymu x. Dziwisz jest be, a cacy jest b. Pieronek. a nie lepiej uciec sie do opinii x. Sowy lub tego bylego, co to sutanne rzucil w kat i na sluzbe do GW poszedl.

 

jest do diabla demokracja czy nie, wiec Rozia Thun mimo iz nie chciala tytulu honorowego obywatela dla Prezydenta, bedzie miala go 24/dobe i musi odstapic. bo jest przeglosowana 601 : 600.

zachcialo ci sie Ruziu demokracji, to ja masz i na nic wierzganie.

 

te psory i Bratkowskie to przeciwnicy lustracji, czy prosto z mostu lecac zwyczajne lub nadzwyczajne TW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a, 13 Kwi 2010, 21:06

 

>przypomnijmy może, że jeszcze w piątek zdecydowana większość miała krytyczne oceny prezydentury i

>prezydenta

 

a tu cie boli, bo nie mozesz zrozumiec jak tyluletnie wysilki GW poszly w diably, jakby ktos wylaczyl im prad w srodku dnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad vocem;

sposób ocenzurowania tej dyskusji daje do zrozumienia, że chyba nie tędy droga.

Pytanie "Czy na Wawelu?", jak widać nie tylko po tej burzy (z której została lekka mżawka), jest ważne, zwłaszcza, że tak naprawdę nigdy nie zostało zadane.

Dlatego zadam kolejne- kto stwierdził, co pozostawić i dlaczego, oraz co sądzi w kwestii podstawowej wątku?

Z góry dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mi naprawdę obojetne gdzie spocznie Prezydent, czy na Wawelu czy na Powązkach czy w innym wybranym miejscu przez rodzinę czy władze Państwa - samo komentowanie tego przez cytowanego szmatławca wyborczą /jedyna gazeta która zalegała w kioskach w poniedziałek/ jest miarą .. no właśnie czego? że bezdennej głupoty i własnej bezsilności w kreowaniu czegokolwiek, wiadomo - wypowiedzi tych zaściankowych pseudointeligentów to już "szykowanie' się do podsumowania prezydentury - nie ma to jak podjudzić. Przykro mi ale uważam , że wątek w ogóle nie na miejscu , ponieważ efekt może być jeden wiadomy z góry ... jatka.

Taka sama jatka by była gdyby rodzina zażyczyła sobie pochówku na skromnym cmentarzu w rodzinnym gronie, a komu Wawel nie pasuje to i Powązki mogą być za wysokie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Kolejna dyskusja z cyklu "prostowanie kolczastego drutu".

Czy Wawel jest właściwym miejscem spoczynku Prezydenta Kaczyńskiego wraz z małżonką ?

Decyzja choć została już podjęta, to znając megalomanię naszych polityków i KK można przypuszczać że tkwiła w ich świadomości od zawsze.

Mnie osobiście to zwisa, gdzie spoczną zwłoki prezydenckiej pary, tym bardziej że postrzegam Jego osobę, jako kolejnego, mniej lub bardziej lubianego Prezydenta RP.

Wawel jest głównie miejscem pochówku Królów Polski, a my już nigdy nie zawołamy "umarł Król, niech żyje Król" i tak powinno pozostać.

To miejsce ma nam upamiętniać bardziej historię bitew i wojen, a nie współczesnych potyczek i to głównie politycznych.

Dla tych bardziej zacietrzewionych adwersarzy poddam pod myśl - beatyfikację i wyniesienie na ołtarze, może to ukoi żal po stracie patrona.

Z całym szacunkiem dla tych 96 osób które poniosły śmierć w tym dramatycznym wypadku i dla ich rodzin (sam poniosłem podobną stratę, w równie dramatycznych okolicznościach), ale nigdy by mi nie przyszło do głowy budowanie tak nadętej i niezdrowej atmosfery na własnej tragedii, jaka obecnie panuje po śmierci Prezydenta RP.

Nie znaczy to że umniejszam zasług Prezydenta Kaczyńskiego, ale Królem jednak nie był.

 

Gdy poznamy prawdę, o ile ją w ogóle poznamy, kto wydał decyzję lądowania prezydenckiego samolotu w tak trudnych warunkach atmosferycznych, wówczas może inaczej będziemy oceniać pewne fakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie. I niby dlaczego decyzja ma być rodziny? Znaczy pozostałe 90 rodzin tez może tak zdecydować? Rodzina może wybrać na jakim cmentarzu pochować swoich bliskich, a nie decydować, że chcą ich złożyć obok królów, wieszczy. marszałków etc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Warszawie wczoraj wieczorem czekało się w kolejce do złożenia hołdu 8 godzin- a to nie pierwszy dzień. Tak że duch w narodzie nie gaśnie.

 

Bardziej szanuję tych ludzi, którzy 8 godzin czekali w kolejce niż wulgarnych anonimowych forumowych krzykaczy, którym brak nawet czasu aby banalne literówki sobie poprawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne .... może jeszcze załóżmy wątek czy w ogóle dobrze, że prezydent zginął czy nie , czy w ogóle zasłużył na tak tragiczną śmierć czy nie , może jednak lepiej żeby trafił go jakiś anonimowy snajper w Gruzji , wtedy za Komorowskim by było "jaki prezydent taka śmierć" , czy komuś to się podoba czy nie Prezydent będzie narodowym symbolem tej całej nagłej i niespodziewanej tragedii , która na trwałe zostanie zapisana w historii Polski, symbolem walki o prawdę Katynia i nie ma sensu dyskutować gdzie Polacy będą oddawać cześć wszystkim ofiarom tej tragedii, która do nędzy naprawdę wstrząsnęła całym światem i cały świat zjedzie się na jego uroczystości żałobne, jego pochówek to również symboliczna cześć dla wszystkich ofiar zarówno katastrofy wszystkich poległych tragicznie pod Smoleńskiem jak i w Katyniu, to na jego pogrzebie głowy państw będą składać kondolencje wszystkim rodzinom, naprawdę nie widzę sensu o rozgrzebywanie miejsca pochówku - już raz napisałem na beatyfikację to zasłużył Kwaśniewski, wszak długa kadencja opilstwa i całowania ziemi po wylądowaniu może zostać zauważona w zasługach dla Polski i poszanowania dla Papieża Polaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą red. (dawniej: Trybuna) ujawnił jakie to plany śmiałe snują Starsi (bracia, bracia...) i Mądrzejsi: że może by tak w sprawie pochówków powołać jakąś Komisję Świecko-Kościelną.

 

Dlatego ponawiam moje pytanie, kto będzie kandydatem strony świeckiej na przyszłego Papieża?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.