Skocz do zawartości
IGNORED

Espressivo ktokolwiek słyszał ktokolwiek ma


aramon

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli szanowni forumowicze mieli stycznosc z w/w wzmacniaczem słuchawkowym to byłbym wdzięczny o opisanie swoich wrażen.u mnie miałyby zagrac z dt 990pro oraz dt150.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny wzmacniacz słuchawkowy/przedwzmacniacz zrobiony na wspaniałych lampach !

Gosc który to robi to stary lampiarz,brzmienie jako przedwzmacniacz o wiele lepsze niz kosmicznie drogi manley Shrimp albo stare dziady z allegro -Conrad Johnson.Masz tam uzytą doskonałą lampe 6s45p i 6N6P.Bierz w ciemno super preamp swietnie wykonany za smieszne pieniadze .Przedwzmacniacze słuchawkowe za 4000 zł tak nie grają.Jako preamp bije wszystkie ultradrogie fabryczne preampy do 8-10 kzł.Tam płacisz za marke marketing i ładna obudowe.Shrimpa posłał w kąt...Dokładna reczna robota dobre komponenty.POLECAM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wzmacniaczyk o który pytasz mam od jesieni zeszłego roku. Kupiłem go z ciekawości aby wpiąć miedzy Yamaha AS 1000 a CD CA640. W duuuużym skrucie doprowadziło to do sprzedaży Yamahy i kupna wzmacniacza lampowego :D. Espressivo jest świetnie wykonany, może nie idealnie ale widać porządną ręczną robotę. Używam go do dziś ze słuchawkami AKG, ale też jako pre od czasu do czasu, daje to ciekawy efekt w postaci jeszcze większego oderwania się dźwięku od kolumn i fajnej przestrzeni - opinia znajomych z odsłuchów - . Wzmacniaczyk był solidnie zapakowany, lampy ponumerowane i rozrysowane jak je montować - to był wtedy pierwszy mój kontakt z lampa wiec przypominało mi to zabawę z odbezpieczonym granatem :D na szczęście nic nie wybuchło ;) Dostałem tez pisemną 24 miesięczną gwarancje. Piekło lampowe wciąga mnie coraz bardziej i rozważam w przyszłości zamówienie wzmacniacza u konstruktora Espressivo. Kończąc mój nieco chaotyczny wywód, mydle ze będziesz z niego zadowolony. Pozdrawiam Rafał.

 

 

 

 

***Liberate me ex audio infernis***

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-25373-100007240 1271233521_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

esprssivo posiadam juz od kilku tygodni wiec mam już jakieś spostrzżenia.więc budowa; sietnie wykonany,zadnych niedoróbek jest ok.dzwięk; jako buor pomiędzy cd a wzmak -muzyka nabrała lepszej przestrzeni,stereofonii,dzwięk sie ożywił-tak jakby coś z lekka kopneło mojego denona cd dcd 1460&608.jako wzmak słuchawkowy i tu jestem w kropce gra podobnie jak wzmak wbudowany cd 1460&608 słuchawki to bayery dt 990Pro(prawde powiedziawszy nie słysze żadnej róznicy).odpowiedzi jakie mi się nasuwają to albo wbudowany wzmak słuchawkowy w dcd 1460 jest tak dobry albo dt 990 Pro są mało wymagajace wzgledem wzocnienia albo są po prostu sredniake i zaden wzmak nic więcej z nich nie wycisnie.za wszelkie sugestie forumowiczów będe wdzięczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czy Espressivo może pracować zamiennie jako pre w dużym zestawie i wzmak słuchakowy BEZ PRZEPINANIA KABLI ? Tzn. czy może być podpięty na stałe i okazjonalnie używany jako słuchawkowec ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ma przelotkę. Nawiasem mówiąc jest świetny!

 

Kuszące. Niezła cena. Moźesz napisać jak w wpłynął na brzmienie twojego systemu ?

Mam na myśli Espressivo vs pasywka (sam potencjometr).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech, nie ma to jak reklama

 

Rochu - Jeśli masz jakieś podstawy by publicznie pisać takie rzeczy to proszę podziel się z nami. W przeciwnym razie lepiej nic nie pisz.

 

Baele - nie zważaj na zaczepki. Jesli możesz napisz coś więcej nt Espressivo.

 

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko swoje 3 grosze... Mam jeden z produktów pana Henryka w domu - świetne wykonanie, dobre materiały, obsługa i kontakt na najwyższym poziomie. Nie wiem jak się ma konkretnie Espressivo, ale jeżeli nie odstaje od innych produktów to gorąco polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rochu - Jeśli masz jakieś podstawy by publicznie pisać takie rzeczy to proszę podziel się z nami. W przeciwnym razie lepiej nic nie pisz.

 

Baele - nie zważaj na zaczepki. Jesli możesz napisz coś więcej nt Espressivo.

 

Pozdr

 

 

Fakamada,

 

ja wykorzystywałem Espressivo jako wzmacniacz słuchawkowy, więc na ten temat mogę się tylko wypowiadać. Jako wzmak słuchawkowy gra na porównywalnym poziomie jeżeli nie wyższym od klona Lehmanna. Odsłuchy wykonywałem w zestawieniu z Sony CDP XA3ES, Sony CDP X222ES. Ma świetną dynamikę, bardzo kulturalne brzmienie, wypełnienie średnicy. W tych pieniądzach trudno będzie cokolwiek innego znaleźć. Z moimi HD650 grał super.

Jakość wykonania i serwis na bardzo wysokim poziomie.

 

Niech sobie ktoś to nazywa się jak chce, ale dobrze, że są tacy specjaliści w Polsce, i uważam, że na takim forum zwłaszcza, należy o nich głośno mówić, tym bardziej, że wykonanie przez nich sprzętu (z GWARANCJĄ!!!) jest na wysokim poziomie - pamiętajmy, że to manufaktura :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Żyj chwilą! Przyszłość i tak jest nieznana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zaudzielone informacje.

 

Czy możecie odnieść się do znalezionej informacji, że wzmaki OTL (bez traf wyjściowych - do takich zalicza się Espressivo) nie grają lampowym dźwiękiem ? Zamiast tego są bardzo szybkie i przezroczyste.

 

A może ktoś z was może opisać dźwięk tego wzmaka w porównaniu z innymi konstrukcjami ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baele, polecam zainwestować w lepsze źródło. Jakiś DAC za około 1000zł np. MF V-DAC, powinien poprawić sytuację. Teraz rozumiem dlaczego Lehmann przerabiany się nie podobał, a lampa skutecznie zmiata śmieci pod kolorowy dywan.

 

To powyżej to bzdura. OTL też grają lampowo, tylko trzeba potężnej lampy w trybie OTL, żeby dźwięk był dynamiczny także na słuchawkach niskoomowych, takie minimum to 6080, a i 6S33S nie zawadzi. OTLe z mniejszymi lampkami na wyjściu są dobre do wysokich impedancji jedynie, ale to nie jest problem - Beyerdynamic robi dużo dobrych słuchawek 250 - 600 omów, Sennheiser w najwyższych modelach trzyma się 300 omów.

 

Ile ten Espressivo kosztuje? Za niewiele ponad 1000zł można mieć wzmacniacz, któremu tania lampka nie podskoczy i wysteruje dowolną impedancję słuchawek. Wkrótce recenzja na audiohobby lub stereo*** tyle, że terminy nabycia zajęte na kilka tygodni wprzód.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baele, polecam zainwestować w lepsze źródło. Jakiś DAC za około 1000zł np. MF V-DAC, powinien poprawić sytuację. Teraz rozumiem dlaczego Lehmann przerabiany się nie podobał, a lampa skutecznie zmiata śmieci pod kolorowy dywan.

 

To powyżej to bzdura. OTL też grają lampowo, tylko trzeba potężnej lampy w trybie OTL, żeby dźwięk był dynamiczny także na słuchawkach niskoomowych, takie minimum to 6080, a i 6S33S nie zawadzi. OTLe z mniejszymi lampkami na wyjściu są dobre do wysokich impedancji jedynie, ale to nie jest problem - Beyerdynamic robi dużo dobrych słuchawek 250 - 600 omów, Sennheiser w najwyższych modelach trzyma się 300 omów.

 

Ile ten Espressivo kosztuje? Za niewiele ponad 1000zł można mieć wzmacniacz, któremu tania lampka nie podskoczy i wysteruje dowolną impedancję słuchawek. Wkrótce recenzja na audiohobby lub stereo*** tyle, że terminy nabycia zajęte na kilka tygodni wprzód.

 

Domyślam się, że chodzi o twój V10 ? :)

Rozważam różne opcje jednak dopiero wchodzę w słuchawki. Na razie mam tylko porządne źródło. Czeka mnie zakup zarówno wzmaka jak i nauszników, więc rozrzutność nie jest wskazana :) M.in. z tego powodu chętnie widziałbym w swoim systemie urządzenie spełniające podwójną rolę - preampa i wzmaka słuchawkowego.

 

Co do samego espressivo to cena wynosi 640zł.

Lampy to: 6S45P z wtórnikiem na 6N6S. Niestety nie znam się na lampkach, wiec nic mi to nie mówi.

 

link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

v10 jest tylko trochę lepszy od dobrze przerobionego klona BCL i kosztuje prawie tyle samo. To o czym piszę to jest nowy układ o większej mocy i wyższej klasie dźwięku. Przy cenie Espressivo to rzeczywiście może on być atrakcyjną propozycją do odpowiednich słuchawek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

"Na papierze" to raczej nie gra. Ten wzmacniacz powinien współpracować ze słuchawkami wysokoomowymi.

 

Zawsze możesz wysłać maila i zapytać się pana Feliksa. On sam zna dobrze uwarunkowania swojego wzmacniacza i powinien doradzić. Możliwe, że konstrukcja jest na tyle stabilna, że nie będzie kłopotów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie napisałem i póki co zero odpowiedzi.....

 

A czy ten będzie pasował : Yaqin PH-5L

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

Czy jest sens kupować Espressivo-E do Sennhaiserów HD518? Te słuchawki mają tylko 50 Ohm i 108 dB. Czy taki zestaw w ogóle się zgra? Słuchawki są dość mocno ocieplone, mają gęsty, jakby przypalony i lekko przebasowany dźwięk. Nie ukrywam że Espressivo-E to dla mnie spory wydatek, więc chciałbym te pieniądze dobrze zainwestować. Proszę o radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam DT990pro 250OHM z V.A.L. E-10 Yamaha CDX-530e RS z modem lampowym, kable Audionova proteus copper. Czy jest sens wymienić val e10 na espressivo będą jakieś różnice znaczące ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek__45

(Konto usunięte)

Peter Gabriel...lubicie go czasem posluchać ..otóż on nie używa sluchawek jak nagrywa....twierdzi ze to jak kondom....niweczą muzykę a tenże dobry sex...

 

,,tutaj mówi o tym..

 

http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b01dprvb/Classic_Albums_Peter_Gabriels_So/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy jest sens kupować Espressivo-E do Sennhaiserów HD518? Te słuchawki mają tylko 50 Ohm i 108 dB. Czy taki zestaw w ogóle się zgra? Słuchawki są dość mocno ocieplone, mają gęsty, jakby przypalony i lekko przebasowany dźwięk. Nie ukrywam że Espressivo-E to dla mnie spory wydatek, więc chciałbym te pieniądze dobrze zainwestować. Proszę o radę.

 

Ja miałem lampowy OTL Marka Bożka wg Kamyka połączony z HD650.

Basowe, raczej ciemno grające senki z również ciemną lampą to, moim zdaniem nieudane połączenie.

 

Wzmacniacz i słuchawki powinny się równoważyć.

Skoro "przypalony i lekko przebasowany dźwięk" słuchawek, to wzmacniacz raczej jasny, tranzystorowy.

I na odwrót.

 

Czyli w Twoim przypadku ja bym sobie lampę chyba odpuścił.

 

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Roksan Caspian M1 CD (mod.SonusOliva) => Roksan Caspian M1 NG => Dynaudio Focus 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, bardzo lubię ciepłe, muzykalne brzmienie. Jeśli Espressivo-E by mi je zapewnił, to poważnie bym się nad nim zastanowił.

Zależy mi też na większej przestrzeni i plastyczności. Za źródło posłużyłby Xonar D1, który jest dość surowy i bardziej analityczny niż muzykalny.

Wiem że słabiutko, ale uparłem się na odsłuch z komputera i myślę że lepszy efekt przyniesie dokupienie wzmacniacza słuchawkowego niż wymiana karty dźwiękowej na inną.

 

Nigdy nie miałem styczności z lampami, dlatego Espressivo bardzo mnie kusi.

 

Zastanawia mnie tylko, czy słuchawki 50 Ohm zagrają bezproblemowo ze wzmacniaczem przeznaczonym raczej do wysokoomowych słuchawek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na moje pytanie może ktoś używa takiego zestawienia bądź posługując się swą wiedzą może pomóc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ciekawość wzięła górę i zmieniam słuchawki. Ktoś ma pojęcie jak Espressivo-E zagra z AKG K-701? Czytałem że K-701 bardzo dobrze się zgrywają z lampą.

Jest też opcja zamówienia Espressivo-E z wyjściem transformatorowym przeznaczony do słuchawek niskoimpedancyjnych 16 - 60 Ohm.

K-701 mają 62 Ohm, więc nie wiem która wersja będzie lepsza.

 

Ogólnie szukam wzmacniacza pod K-701 do 700zł - chyba założę nowy wątek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wzmak słuchawkowy gra na porównywalnym poziomie jeżeli nie wyższym od klona Lehmanna.

 

Mógłbyś podać różnice w brzmieniu? Czym dokładnie się różni albo przewyższa takiego Lovely Cube, albo inny klon Lehmanna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham Espressivo z K 701 które mają jak wiadomo 62 Ohmy. Zgrały się idealnie, moim zdaniem dzwięk jest bardzo naturalny, można słuchać godzinami bez zmęczenia dla uszu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.