Skocz do zawartości
IGNORED

Cyfrowe korektory to idealne lekarstwo na chorobę - audiofilską ..


krell69

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli ktoś się nadal interesuje, to w książeczce opisowej Steinway Lyngdorf w sposób dość szczegółowy są opisane ich spostrzeżenia i doświadczenia związane z wprowadzaniem korekcji.

Da się to gdzieś przeczytać w sieci? Ciekaw jestem wniosków - głównie tego, do czego doszedł Lyngdorf po rozstaniu z TacTem. Ponieważ przy rozwodzie wszelkie prawa do korekcji zostały przy firmie macierzystej, Lyngdorf musiał stworzyć własne algorytmy. Te mnie interesują, bo o ile TacTa znam dość dobrze (mam w domu dwa urządzenia tej firmy, umożliwiające przeprowadzenie korekcji), o tyle z Lyngdorfem głębszych doświadczeń jeszcze nie miałem.

 

zainteresowałem się ostatnio korektorami i chciałbym się trochę pobawić w tej dziedzinie

Korektory parametryczne o kilkunastu czy dwudziestu kilku "suwakach" nie są narzędziem do korekcji akustyki. Można się tym pobawić, przy danych ustawieniach na jakiejś płycie osiągnąć efekt lepszy, na innej gorszy, i to w zasadzie wszystko. Ani pomiaru akustyki, ani automatycznej korekcji nie zrobisz Technicsem, tu trzeba nieco bardziej zaawansowanych rozwiązań.

 

Rynku korektorów nie znam na wyrywki, podpowiem jednak że najprostszego TacTa z podstawowym wyposażeniem kupić można za ok. 1000 euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Wpisałem już swoje spostrzeżenia w wątku w zakładce KLUBY, ale tam nie wszyscy zaglądają, więc wklejam też wpis tutaj :o)

 

No to się nim bawię moim DEQ2496 ... funkcji od zaje... ;o) aż trudno to ogarnąć.

Potrzebna jest, co najmniej podstawowa, wiedza z zakresu inżynierii dźwięku.

 

A teraz pytanko do użytkowników, którzy przeprowadzali kalibrację.

 

Jak robiliście to, krok po kroku? jakie parametry ustawiliście?

Nie pytałbym, gdy nie problemy które mnie napadły.

 

Próba kalibracji w trybie Stereo skończyła się dźwiękiem z tzw. pudła. Dziwnie bardzo to brzmiało.

Próba kalibracji dla dwóch kanałów osobno przeprowadzona została dwojako.

Dwojako, gdyż szum za każdym razem wydobywa się z obu głośników, a kalibrowany jest niby tylko jeden.

 

Raz nie odłączałem głośników nie kalibrowanych, a raz odłączałem.

Wyniki są co nieco różne, ale nie diametralnie.

 

Nie mogę się pozbyć jednego.

Po włączeniu skalibrowanych charakterystyk mryga mi na mierniku cały czas CLIP, a lepiej byłoby chyba gdyby nie migał.

 

Nie wiem też czym różni się kalibracja AEQ z włączonym i wyłączonym modułem Room Correction.

Dla samego AEQ zauważyłem jedynie, że od czasu do czasu koryguje zakres <100Hz (w trybie LEFT/RIGHT tylko jednen kanał jest analizowany poniżej 100Hz i to chyba nawet nie za każdym razem), z załączonym Room Correction nie zajmuje się tym zakresem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... żeby był jakiś porządek i sens tego wszystkiego nieznanego i tajemniczego, stworzył człowiek bogów, osadził ich w miejscach niedostępnych i ich mocom oddał swój los ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Room Correction przed korygowaniem charakterystyk mierzy tło pokoju - czyli korektor emituje "ciszę" a mikrofon zbiera to co nie pochodzi z generatora białego szumu (szum wentylatorów etc ) . Tak mi się przynajmniej wydaje . Behringer to urządzenie estradowe więc funkcja nie od rzeczy.

Z załączonym room correction charakterystykę poniżej 100Hz też się koryguje, ale trzeba dodać pasmo poniżej 100Hz do korekcji wchodząc do ustawień korektora w trybie RTA poprzez PAGE. Najlepiej użyć RESET i będzie działać w całym paśmie.

Mi od czasu do czasu też mryga CLIP.

I jeszcze jedno, z doświadczenia wiem że po korekcji , gdy jakieś fragmenty pasma są przez korektor silnie podbite, lepiej wejść w tryb Utility i zmniejszyć poziom sygnału o kilka decybeli ( gain offset ). Przy podbitym jakimś zakresie może dojść do przesterowań i wzrostu zniekształeceń , nie jestem pewien czy w obwodach wyjściowych DEQ-a czy wejściowych wzmacniacza. Nie raz trudno to wychwycić, ale tak się dzieje . Wydaje się że najlepiej obniżyć o tyle dB, o ile korektor podbił maksymalnie jakąś częstotliwość.

Na resztę twoich pytań nie znam odpowiedzi. Jeżeli po korekcji automatycznej w trybie stereo masz dźwięk "jak z pudła" ( ja mam O.K. , ale pamiętam że w innym ustawieniu kolumn miałem tak silne mody, że korektor stanął na głowie żeby je pociąć i w efekcie byo dziwnie ) to pobaw się w ustawienia ręczne np. ograniczając się do wycięcia podbić na basie. "Podbijanie" dziur powstałych przez wygaszanie się fal w miejscu odsłuchowym może przynosić dziwne efekty i w sumie jest mało skuteczne , "ścinanie" podbitych raczej nie daje żadnych negatywnych efektów. Możesz spróbować wyciąc konkretne częstotliwości na basie korektorem parametrycznym, ma ostrzejsze zbocza.

Jedną z metod które wypróbowałem było użycie regulowanego generatora cz. akustycznych ( może być laptop z jakimś programikiem ) , oraz DEQ-a z mikrofonem jako miernika SPL . Bawiłem się zmieniając częstotliwość od 300 Hz w dół i powyłapywałem mody obserwując wyświetlacz DEQ-a ( użyłem miernika w trybie "linijki" ), następnie "usunąłem" trzy częstotliwości przy których miałem największe mody ostro nastawionym korektorem parametrycznym . Oczywiście, sposobów zabawy DEQ-iem jest pewnie jeszcze wiele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny plus dla urządzen cyfrowych ale i wielki minus za to ze przecietna osoba nie potrafi sie tym posługiwać.Ale generalnie to uważam ze dobrej jakosci korektor parametryczny (moze byc i cyfrowy) to bardzo ważny element zestawu audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.