Skocz do zawartości
IGNORED

Bach - Wariacje Goldbergowskie


PiotrS

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie dotarła do mnie płyta z nagraniem GV w wykonaniu orkiesty "Les Violons du Roi" Bernarda Labadie. Wykonanie to przywodzi natychmiast na myśl świetną i swego czasu sensacyjną realizację Dmitria Sitkovetskego z jego zespołem "New European Strings Chamber Orchestra". Jednak w transkrypcji Labadiego jak i samym wykonaniu uwaga orkiesty skupia się bardziej na uchwyceniu dialogu poszczególnych głosów (świetnie rozłożona scena dźwiękowa), przez co chyba także całość jest nieco stonowana/kontenplacyjna niż przesycona energią wersja Sitkovetskego. Nie znacdzy to jednak, że u Labadiego brakuje energii, czy tej charakterystycznej dla niektórych Wariacji radości. Labadie część wariacji powierza małemu składowi - czasem parze skrzypcom i theorbo (instrument z rodziny lutni), czy skrzypcom i wiolonczeli, czy samym skrzypcom. Niektóre są wręcz genialnie przetranskybowane na instrumenty i niesamowićie się ich słucha, a skrzypce (współczesne) brzmią gładko i po prostu wysmienicie (jak wyjaśnia we wstępie do płyty Labadie, zespół trzyma się jednak zasad wykonania stylowego). I co nie jest bez znaczenia przy słuchaniu, orkiestra Labadiego gra wariacje z powtórzeniami (całość 79.30), Sitkowetsky niestety bez, co skraca tę przyjemność o całe 20 min. Wspaniałe nagranie!!! Obok realizacji na gitary Kurta Rodarmera i na klawesyn Pierre Hantaia, to moi ulubieńcy Bachowskich Wariacji. Zapraszam forumowiczów do podzielenia się swoimi ulubionymi wykonaniami tego utworu Mistrza Jana.

[obrazekLUKASZ-88872_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiotrS->>>

 

 

Po przeczytaniu takiego pozytywnego komentarzu napewno kupie wkrotce.

Wynika na to ze ciekwasze niz wersja Sitkovetskiego, ktora bardzo lubie i czesto slucham.

 

Z mojej kolekcji;

 

Glen Gould 55' Sony SMK 52594

Glen Golud 55' & 81' Sony SMK S3K 87703

Rosalyn Tureck VAI VAIA 1029

Wanda Landowska EMI 67200

Dimitri Sitkovetsky Nonsuch 79341

Ito Ema Ma Recordings MA024A (LP & CD)

Schiff Decca 466 214

Murray Perahia Sony SMK 89243

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“I drink a great deal. I sleep little and I smoke cigar after cigar. That is why I am in the two-hundred percent form” Winston Churchill

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie wyglosze herezje - ale niech tam. otoz - dla mnie w przypadku wariacji nie ma znaczenia kto gra i jak. jest to jedyny bodaj utwor, ktorego moge sluchac bez wzgledu na wykonanie. jasne - mam swoje ulubione - gould, perahia, scott ross - ale bez wstretu moge przyjac nawet klosiewicza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa , zupełnie różne wykonania . Pierwsze to Gould lata osiemdziesiąte - ostatnia. Wersja dłuższa od tej z 51 o dobrych kilka minut . Jak Gould gra nikomu tłumaczyć nie trzeba - po swojemu .

Natomiast drugie to płyta wydana przez DG , w ykonaniu Andrei Gavrilowa . Pod wieloma względami płyta zupełnie inna od Goulda . Bardziej płynna , muzykalna , przystępniejsza , mniej matematyczna .

Ale w sumie mi bardziej chyba odpowiada Gould , to jest taki Bach którego lepiej rozumiem .

Wydaje mi sie tez , ze płyta Goulda (sony ) , jest lepiej zrealizowana niż DG , więcej tam smaczków , skrzypnięć itp. Ponoć Gould bardzo zwracał uwagę na jakość nagrania (znaczy się upierdliwy był ;-)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorąco polecam wam GV w wykonaniu Nikołajewej (Erato). Osobiście uważam, że jest to jedna z najlepszych choć nie do końca docenianych interpretatorek Bacha. Jej "Die Kunst der Fuge" jest dla mnie interpretacją wzorcową, choć właściwie trudno tu mówic o interpretacji. Gra Nikołajwej jest "przezroczysta", co w przypadku Bacha stanowi akurat wartość bardzo pożądaną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lacrimosa za przeproszeniem ale ja tego poglosu u Perahi nie jestem w stanie wytrzymac, wywalam plyte z odtwarzacza po arii......

tylko landowska (mozna porownac tez jej nagrania z jej studentem strasznym Kirkpatrick`iem), tylko G.Gould...

Jezeli macie okazje posluchac jej insrtumentu! Ba!

To nie jest klawesyn, to nie jest fortepian.....jutro podczepie okladki (LP`s oczywiscie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie Nikołajewej na Erato faktycznie jest bardzo dobre (istieje chyba jeszcze kilka jej nagrań koncertowych), podobnie jej Sztuka Fugi, jedynie co mi w jej interpretacji trochę przeszkadza to takie jej powiedzmy "zamyślenie" a przydałoby się odrobinę więcej chłodnej Gouldowskiej matematyki. Ale i tak o wiele przyjemniej mi sie jej słucha niż np. Perahi, który podobnie jak Schiff po kilku wariacjach po prostu mnie znudził. Niedoceniona jest chyba również klawesynistka Christiane Jaccotette, której równości w grze i prowadzeniu głosów mogą pozazdrościć znani współczesni klawesyniści. Z klawesynistów najbardziej w Wariacjach podoba mi się Hantai (choć niedawne nagranie w SCAD już trochę bardziej nerwowe), ale pierwsze bardzo muzykalne, wysmienite. Ale bez dwóch zdań najbardziej polecam wszystkim powyższe nagranie Bernarda Labadie (słuchanie tego nagrania - głosów- na słuchawkach to prawdziwa przyjemność) oraz prześliczne i wręcz krytalicznie czyste wykonanie Kurta Rodarmera na jego dwóch zrobionych na potrzeby nagrania gitarach.

[obrazekLUKASZ-89001_1.jpg] [obrazekLUKASZ-89001_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1186-100006220 1170254899_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatm tylko, że lutnik który wykonał na zamówienie te dwie gitary do nagrania Kurta Rodrmera - Richard Schneider, nadał im imiona Casandra (po lewej stronie) i Blanca (basowa - po prawej). Brzmią tak samo pięknie jak wygladają.

[obrazekLUKASZ-89231_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kirkpatrick...niektorzy go nie lubia bo tak strasznie zle mowilo Landowskiej...posluchac warto

[obrazekLUKASZ-89377_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i gould glenn

ta wersja z 1958 to przewalka z mono na stereo (re-channeled for stereo) mono gra zdecydowanie lepiej (six eye) no i warte wiecej.....

[obrazekLUKASZ-89435_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vinyl_Pl->>>>

 

Znowu podziwiam Twoja kolekcje, Kirkpatrick na Archiv, AWESOME !

Tylko zyc nie umierac jak sie posiada takie plyty.

 

Gratuluje zbiorow

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“I drink a great deal. I sleep little and I smoke cigar after cigar. That is why I am in the two-hundred percent form” Winston Churchill

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze mnie nie podpuszczac, lacrimosa, gould z 81 na winylu (wydanie Polygram`u) lezalo ostatnio za 10 zl u Orfeusza (Olsztyn, manhattan) stan NM/NM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vinyl_Pl->>>

 

Wybacz, ale Ja Ciebie nie podpuszczam, (skad Tobie to do glowy przyszlo?) chodzi mi przedewszystkim o tego Leonhardt'a i Kirkpatrick'a. Poszukuje te plyty w USA ale bez pozytywnego rezultatu. Kilka widzialem ale sa wstanie nie do przyjecia. Ha, dalej szukam :-)

Jak masz liste w kraju sklepow ktore maja analogi stare to przeslij mi namiary, z pewnoscia jak bede w kraju to odwiedze i byc moze poszeze swoje zbiory.

Dziekuje z gory,Pozdr.

 

[email protected]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“I drink a great deal. I sleep little and I smoke cigar after cigar. That is why I am in the two-hundred percent form” Winston Churchill

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z najlepszy nagrań WG jest płyta Celine Frish (klawesym) wydana przez francuska wytwórnię ALPHA. Mieliście okazje go wysłuchać? Oprócz wspaniałego wykonania nagranie to zwraca uwagę mistrzowską rejestracją dźwięku. Zresztą jakość dźwięku jest wyóżnikiem prawie wszystkich płyt z tej wytwórni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też ustrzelić Goulda z 1955 w wydaniu Hungartonu pt. Goldberg Variaciok ;-)

[obrazekLUKASZ-90563_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>PiotrS

Bracie , strasznie mi sprawy komplikujesz ;-)

za twoją przyczyna posłuchałem fragmentów tego Labadie na amazonie i wpadłem .Najgorsze jest to , że w Polskich sklepach zanlazłem ją tylko w wchitch - music czy jakos tak . Cena - bagatela 115 zł

Czy ty kupiłeś te płytkę też w tym sklepie , czy może udało ci sie ja wyhaczyć taniej .

Ratuj !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Cortazar

 

Faktycznie strasznie trudno ją znaleźć w polskim necie za rozsądne pieniądze. Ale mają ją na Club CD - oni są dystrybutorem Doriana - [email protected] za 69 zł (+ 6 zł przesyłka). Ja po umówieniu odebrałem swoją na Centralnym w Warszawie, odpadły więc koszty poczty. A przy okazji - na iclassics.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

można przesłuchać fragmenty wszystkich wariacji (to chyba jedna z lepszych stron do "przesłuchań" płyt:-)), na Amazonie tylko fragmenty pierwszych czterech.

A słuchanie WG Labadiego to niesamowita przyjemność (jak będziesz miał okazję, posłuchaj także wersji na gitary Rodarmera - szczena opada: wspaniała interpretacja i gra, realizacja oraz brzmienie gitar!!! I również wersję na klawesynie Pierre Hantaia - bardzo muzykalna, a brzmienie klawesynu i realizacja najwyższe oceny - płyta zdobyła kilka nagród czasopism muzycznych).

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo . Uratowałeś mój budżet na przyszły miesiąc ;-).

Skoro jesteś taki oblatany to może pomożesz mi ze zdobyciem drugiej płytki na którą poluję od pół roku .

wyd.astree , J. Savall , suity orkiestrowe J. S. Bacha (2 cd ) .Nigdzie nie mogę znaleźć tego cholerstwa ;-)

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukałem nigdy tej płyty, choć kiedyś widziałem ją w empiku, a na merlinie i gigancie jej nie mają. Jeśli w polskim necie jej nie ma, to pozostaje chyba amazon, warto także zapytać (jesli jestes z W-wy) w sklepie Helicon.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisać na [email protected] , można się także wpisać do bazy danych i raz w tygodniu dostawać news letter o pokazach i nowościach. W załączeniu tekst ostatniego newsletter'a jaki dostałem

 

"Jak co tydzień zapraszamy na klubowy pokaz DVD.

Tym razem klasyka rock'n'rolla - Roy Orbison-Black And White Night

Początek 24 luty, wtorek, godzina 19:00

 

Helicon

Ul. Freta 45/47

00-227 Warszawa

tel./fax. /22/635-00-77

[email protected] "

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Cortazar

Jeśli jesteś z W-wy, to Savalla z nagraniem Suit Orkiestrowych Bacha znajdziesz w EMPiKu na Marszałkowskiej, cena 99.99 zł.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ratujcie !Jestem z nieszczęsnego Wrocławia . Szukam tych płyt naprawdę długo , po empikach , mm i sklepach internetowych .

Jestem wypłacalny ;-)

Czy ktoś z warszawy mógłby dla mnie te płytkę kupić . Zrobiłbym mu jeszcze dziś przelew na konto .

Mój tel. to 606 398 695 . proszę o sms .

Nie odmawiajcie audiofilowi "na głodzie"

odwdzięczę się jak tylko będę potrafił .

Pozdrawiam Cortazar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 32

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.