Skocz do zawartości
IGNORED

Analfabetyzm na forum. Apel o rzetelność wpisów.


jozefkania

Rekomendowane odpowiedzi

Do osób,które uznają analfabetyzm za przejaw demokracji w najwyższej formie.

Wyślijcie swoje dzieci do szkół , gdzie uczą nauczyciele z dysgrafią , dysleksją lub dyskalkulią!

Są chętni do obrony takiej demokracji ??? Kto na ochotnika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Wyślijcie swoje dzieci do szkół , gdzie uczą nauczyciele z dysgrafią , dysleksją lub dyskalkulią!

 

Tak! Będziemy mieli wtedy społeczeństwo z dysmózgią!!!!

Całe życie staram się, by moje dzieci umiały się poprawnie wypowiedzieć w mowie i piśmie po polsku.

I co? Słyszę, że "mówi się tak, a pisze inaczej". (A sms to sztuka, bo w 160 znakach, jak się chce, można streścić "Pana Tadeusza"!!!)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie powinni interweniować wszędzie tam, gdzie kaleczy się język polski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Józefie trzeba pisać zrozumiale dla innych, ale nie przesadzajmy. Ważne żeby myśl została zrozumiana przez innych. Zresztą ważniejsze jest to, żeby nie było wpisów chamskich, złośliwych itp.

 

>Idąc takim tokiem myślenia, to przepisy drogowe też są niewygodne. Jeździjmy jak nam się podoba. Od

>jutra wolna amerykanka ! Wszystkie pasy wolne, jazda pod prąd dozwolona. Jak ktoś lubi kolor

>czerwony, to może na czerwonym świetle ruszać.

 

Przykłady, przenośnie są zwykle mało precyzyjne. Ja powiedziałbym, że nadmierna ilość znaków i świateł często tworzy korki i niepotrzebnie komplikuje kierowanie pojazdem. Okazuje się że ograniczenie ilości znaków, pewne modyfikacje wymalowanych linii na drodze może polepszyć organizację ruchu.

Do dzisiaj nie rozumiem, poco działają światła w moim mieście po godzinie dwudziestej.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób pisania określa kulturę osobistą danego człowieka - i odwrotnie.

Nie ma wytłumaczenia dla braku podstawowej umiejętności posługiwania się językiem ojczystym. Nie ma tłumaczenia, że pośpiech, że nie nauczyli, że nie mam czasu, że ja nie rozumiem gramatyki, nie nauczyli, mam dysleksję, dysgrafię, dysfunkcję, chorą prostatę i przykurcz lewej rączki. Nosz k**wa, ludzie! To są umiejętności na poziomie szkoły podstawowej. Jak tego nie potrafisz to nie bierz się za internet, pisanie do ludzi. Do dziewczyny też tak piszesz? To współczuję... Bo przez to, że jednej osobie się nie chce, setki muszą się później męczyć to czytając. A właściwie - nie muszą. Mogą to olać, zaprzestać czytania i odpowiadania. Bo po co się wysilać dla kogoś, komu nawet poprawnie się nie chce / nie potrafi / ma to gdzieś itp. napisać kilku zdań? To po co ta nauka, szkoła średnia, czasem studia?

 

Pewne minimum to:

- piszemy z polskimi znakami. Do tego służy lewy klawisz Alt na klawiaturze i ustawienia klawiatury w systemie (język polski, układ programisty).

- używamy poprawnie znaków przestankowych

- stosujemy się do zasad ortografii, nie robimy błędów. Zdania zaczynamy dużą literą, kończymy kropką. Dłuższe wypowiedzi dzielimy na akapity. Można je rozdzielać dodatkowo pojedyńczą pustą linią.

- piszemy zgodnie z zasadami gramatyki, zachowując m.in. poprawne formy czasowników i rzeczowników,

- piszemy po polsku. Wzięłem, oglądnęłem, kondziorki, zmachol, poczeba, chcem - to nie jest po polsku. Nie ma takich wyrazów.

- nie zasłaniamy się dysleksją, dysgrafią, dysortografią i innymi zaświadczeniami naszej ułomności mającymi dać nam spokój w szkole - w razie potrzeby można skorzystać z odpowiednich narzędzi, słowników. Takie zaburzenia można leczyć w każdym wieku.

- słowa i zdania oddzielamy spacją. Znaki interpunkcyjne przylegają do słowa z prawej strony, nie stawiamy spacji przed znakami interpunkcyjnymi (średnikiem, dwukropkiem, wielokropkiem, kropką, znakiem zapytania, wykrzyknikiem), tylko po nich - tylko jedną.

 

Jest to oznaką szcunku nie tylko wobez reszty forumowiczów, ale i języka polskiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, 21 Kwi 2010, 00:34

 

>Co do znaków interpunkcyjnych - w tytule tematu znalazła się niepotrzebna kropka...

 

Racja. Błąd. Nikt nie jest nieomylny. Nie chodzi o perfekcjonizm w piśmie. Podałem przykład z tymi jednostkami. Takie błędy nie powinny mieć miejsca, a przede wszystkim powinny być szybko poprawiane, sygnalizowane przez forumowiczów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowal bym przeniesc ta dyskusje na inne forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden, 21 Kwi 2010, 00:42

 

Dziękuję za wpis. Najcenniejszy jaki w tej sprawie czytałem. Nie da się tego łatwiej wytłumaczyć, jak tylko wygodnictwem i olewaniem czytających. Co do kultury, to chyba oczywiste...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

torh55

 

Czytałeś opis tego Onkyo ? To nie jest śmieszne. Chodzi o to, co poruszył Molibden - o kulturę osobistą. Szacunek wobec czytających i szacunek wobec języka, tradycji. Jak ktoś tego nie rozumie, to trudno. Pewnie nigdy nie zrozumie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby nie patrzeć - POLSZCZYZNA PODUPADA W NARODZIE ;-((( ja mam mając 36 latek obserwuję to u nawet osób o kilka lat młodszych - słabość stylu, prostota języka pisanego... żenada

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, należy je*ać ortografię, zasady pisowni, konwenanse komunikacji interpersonalnej i dobre wychowanie.

Dzięki takim działaniom niewątpliwie czynimy nasz świat lepszym, nasze dyskusje bardziej profesjonalnymi a nasze dzieci z pewnością stają się dokładniejsze w wykonywaniu powierzonych im czynności.

 

Trochę podchodzę do wypowiedzi w tej kwestii jak do recenzji głośników w laptopie: nawet nie wiem, gdzie zacząć narzekać :)

Wydaje mi się oczywiste, że każdy kto ma wolę pisać zrozumiale i estetycznie jest w stanie to zrobić. Ściągnijcie polską wersję językową Firefoxa i 95% błędów ortograficznych powinno zniknąć. Przyłóżcie się trochę, by wcisnąć prawy Alt i dodać kreskę do "o" itp. Nie kosztuje to piszącego wiele, a przyjemniej się czyta poprawnie napisane posty. Nie mówię o hiperpoprawności, pisaniu adresata każdego posta, pożegnania na końcu, nie używaniu skrótów ani podobnych rzeczy. Po prostu trochę szacunku dla języka ojczystego i interlokutorów. Ciężko zresztą ufać opiniom typu:

"bież w ciemno, doby spszett, ide po kolejnego bronxa ;* "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jozefkania, 21 Kwi 2010, 00:48

To nawet nie kwestia językowej nieomylności, niejednokrotnie stawiamy niepotrzebną kropkę odruchowo.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na prawidłowy sposób odczytywania dat. Wiele osób, w tym dziennikarze, używa formy "rok dwutysięczny dziesiąty" zamiast "dwa tysiące dziesiąty".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram.

 

Potrzeba jedynie odrobine samodyscypliny i krytycyzmu wobec swojego postepowania.

Gdyby niektorzy autorzy zastanowili sie nad swoimi wpisami, zaoszczedzilo by nam to sporo czasu poswieconego na przebijanie sie przez potok nic nie znaczacych slow.

O ile rozumiem wpisy osob nowych i szukajacych pomocy, o tyle chec zaistnienia w kazdym watku niezaleznie od tego czy ma sie cos sensownego do powiedzenia jest meczaca dla czytelnika.

 

Dziekuje za wpis MOLIBDENA. Mozemy go potraktowac jako wzor do nasladowania w szczegolnosci w tak waznej sprawie jak jasnosc przekazu naszych wypowiedzi.

 

Swiadome uzywanie zwrotow slangowych lub wyrazow obcojezycznych jest mile widziane w uzasadnionych przypadkach.

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania, 21 Kwi 2010, 01:12

 

Zgodze sie z tym,ze opis Onkyo jest wybitnym przykladem moin zdaniem glupoty(nie analfabetyzmu).Dla mnie jednak chodzi oto iz coraz wiecej mowi sie na tym forum o sprawach nie zwazanych z jak w tytule "audiostereo".To wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie "złe sobie daje świadectwo, gdy kto wyszydza kalectwo". To ws Onkyo na Allegro.

Pieszczenie fraz, cyzelowanie zdań, interpunkcja wartością naczelną, przecinka należne miejsce (a może mniejsce?). Fajnie (słowo tępione w szkołach) i co?

Ja zdecydowanie wolałbym, aby przed sanacją formy nastąpiło uzdrowienie wzajemnych relacji i by zniknęły/znikły (no które tu jest poprawne?) wpisy rodem z polityki i spod budki z piwskiem jak "burak, kurdupel, cham, dziad etc etc etc"

Piszmy na temat, ad meritum nie ad personam, uznajmy racje ludzi wierzących w mniejszą i większą połowę oraz w to że "pisze" oznacza to samo co "jest napisane". Przecież nie podskakujemy z przetażenia gdy ktoś komuś nieortograficznie napisze "ty h..." zamiast "ty ch...". Absurd?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden, 21 Kwi 2010, 00:42

 

"Sposób pisania określa kulturę osobistą danego człowieka - i odwrotnie .... jest to oznaką SZCUNKU nie tylko WOBEZ reszty forumowiczów, ale i języka polskiego"

 

Niejednokrotnie, ten "sposób pisania" opowiada o piszącym więcej, niż mógłby on sam o sobie powiedzieć. Ta "przemycona" niechcący, z dobrodziejstwem inwentarza informacja, może być cenna.

Poubierani w garniturki złodzieje są bardziej niebezpieczni niż ich koledzy od "trzech kart" ubrani w adidasa z czterema paskami.

 

Zgadzam się z treścią wypowiedzi Molibdena mimo, że przewrotnie pokazała (poprzez literówki) jedną z przyczyn bałaganu słownego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram apel założyciela wątku. W całej rozciągłości. Pozdrowienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

Molibden, 21 Kwi 2010, 00:42

 

>Sposób pisania określa kulturę osobistą danego człowieka - i odwrotnie.

 

 

A gdzie ,że zapytam uprzejmnię Kolega bywał ze swoim moralitetem,w czasie gdy dyskutowalim w wątku o HD formatach,gdzie użytkownik discomaniac w każdym swoim poście nie ustawał w trudzie obrażania oponetów? o braku polskich znaków,interpunkcji i poprawnej gramatyki, na którą również Mu zwrócono uwagę nie wspomnę.

 

Ludzi cywilizowanych cechuje m.in to,że przestrzegają pewnych reguł i nie ma potrzeby aby przedstawiać Im to w formie FAQ.Pozostałym przepisy o grubości encyklopedii Britanica nie wystarczą.

 

Przykład:

Rozmowa(autentyczna) strażaków-polskiego i Niemca dot wypalania traw.Niemiec pyta:dużo u Was pożarów wywołanych tym zjawiskiem?Polak:sporo,jak to?pyta Niemiec,przecież macie zakaz?Polak:a u Was?u nas sie trawy nie wypala,jak to?pyta Polak,Niemiec:no tak to, jest zakaz!

Pozdrawiam

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania, 20 Kwi 2010, 20:22

 

>Witam

>To jest forum, jakby nie patrzeć techniczne, gdzie powinna panować precyzja i rzetelność wypowiedzi.

 

 

Coś przegapiłem? Odkąd, to jest forum techniczne?

 

Co do meritum, zgadzam się całkowicie.

Używanie poprawnej polszczyzny jest dla mnie ważne, ale nie zamierzam posługiwać się językiem technicznym. Wierzę, że komuś może to nie odpowiadać. Nie bede jednak używał pojęć, których nie rozumiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno będzie wprowadzić w życie te, jakże słuszne postulaty, a już szczególnie w kwestii poprawnego, rzeczowego wyrażania swoich opinii. O ile łamanie zasad interpunkcji przeboleję, nad różnymi "IMHami" przejdę do porządu dziennego, jednak jedna rzecz mnie załamuje i doprowadza do szewskiej pasji: błędy ortograficzne! Praktycznie co trzeci wpis na forum zawiera błędy ortograficzne, a nierzadko cały wątek jest upstrzony wszelkimi możliwymi "bykami". Jak dla mnie, jest to wyrazem postępującej analfabetyzacji młodego pokolenia - z formy i treści wpisów można domyślić się, że piszący to młoda osoba. Tego, mimo najszczerszych chęci, nie zmnienimy, na nic nasze apele, gdyż jest to po prostu znak czasów. Chłopcy ci po prostu nie wiedzą, że piszą z błędami, nie nauczono ich tego, albo nie przyłożyli się do nauki, może w dzisiejszej edukacji nie ma nacisku na nauczanie poprawnej polszczyzny? Używanie skrótów, a w szczególności upraszczanie wypowiedzi, jest skutkiem ewoluowania języka potocznego, ewolucji będącej skutkiem min. powszechności elektronicznych form komunikacj (vide: forum internetowe). Konkludując: możemy o tym trąbić, prosić, apelować, ale jest to wołanie na puszczy...

I tylko czasem człowieka aż zęby bolą, gdy przedziera się przez tekst upstrzony wszelkimi możliwymi "bykami".

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już wszystko powiedziano na ten temat... Osobiście, popieram apel, czy inicjatywę założyciela wątku, wpis Molibdena i innych kolegów. Mnie również mierzi i irytuje niski poziom językowy części wypowiedzi na forum. Podobnie jak ktoś zauważył jest to jednak dla mnie często metryką osoby piszącej i świadczy o jej kulturze osobistej. Wiele osób, które piszą z błędami w przypadku jakiegoś sporu szybko przechodzi do inwektyw. To też symptomatyczne.

Co do używania polskich znaków - jasne, nie każdy zawsze ma je zainstalowane, bo czasem pisze z telefonu (to już jednak chyba curiozum, bo zdaje się wszystkie aparaty dysponują polskimi znakami), lub z nieswojego komputera. Może się zdarzyć. Ale dlaczego ciągle bez polskich znaków diakrytycznych? Bo łatwiej? Lenistwo, i nic innego.

Na Elektrodzie faktycznie dba się o poziom języka, bo jest moderacja. U nas moderacja jest na bardzo rudymentarynym poziomie i nie sądzę, by w obecnej sytuacji można się spodziewać, że weźmie na siebie pracę u podstaw i upominanie użytkowników. Do tego potrzeba by też wprowadzić możliwość edycji postów, o co się od dawien dawna doprosić nie można. Nie krytykuję więc pomysłu, ale jestem sceptyczny wobec jego wykonalności w świetle obecnej aktywności moderacji.

Jako ostatni punkt, chciałbym nadmienić, że problem językowy wraca jak bumerang w różnych dyskusjach. Ciekawe, że jak zwróci się uwagę czasami, to zaraz jest atak na osobę, która ośmieliła się wytknąć 'wrodzoną ułomność i wykpiwać moją chorobę, bo ja mam dysleksję/dysgrafię', albo używa się argumentu 'jak się nie ma argumentów, to wytykasz błędy językowe'. Czyli okazuje się często, że 70% społeczeństwa polskiego ma potwierdzoną medycznie dysgrafię, czy inne dolegliwości tego typu. No to mamy kurcze plagę! W tym kontekście ciekawe, że osoby o dużej wiedzy merytorycznej, ale ze starszego pokolenia, pomimo wykształcenia technicznego potrafią pisać poprawnie po polsku, ale jeden z drugim młodzieniaszek, zaraz wyskakuje, że gramatyka, ortografia i inne normy językowe ograniczają jego geniusz, który dzięki olewaniu tychże norm, może swobodnie kwitnąć... Megalomania pomieszana z ignorancją...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

"Toczę przewrotny spór o to , czy "pisze" jest równie poprawne jak "jest napisane". Zgodnie z retorycznym po części zapytaniem Lema: dlaczego jest szewc i krawiec a nie krawc i szewiec?"

 

 

Dodam jeszcze, że to, co powyżej, nie jest prawdą. Dwie podane wyżej formy nie są równoznaczne, w związku z tym nie ma takiej sytuacji, gdy obie są poprawne jednocześnie. Strona czynna w pierwszym zwrocie mówi, że ktoś (osoba) coś aktualnie pisze. Drugi zwrot (w stronie biernej) oznacza, że jakiś tekt gdzieś gdzieś figuruje zapisany. Są to kompletnie odmienne znaczeniowo treści. Jak z tego wynika stwierdzenie, jakoby obie formy były tak samo zrozumiałe, jest tylko z pozoru prawdziwe. Tak, są zrozumiałe. Ale niestety, każda znaczy coś zupełnie innego. Porównanie z zabawą słowną Lema nie ma tutaj nic do rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

"Toczę przewrotny spór o to , czy "pisze" jest równie poprawne jak "jest napisane". Zgodnie z retorycznym po części zapytaniem Lema: dlaczego jest szewc i krawiec a nie krawc i szewiec?"

 

 

Dodam jeszcze, że to, co powyżej, nie jest prawdą. Dwie podane wyżej formy nie są równoznaczne, w związku z tym nie ma takiej sytuacji, gdy obie są poprawne jednocześnie. Strona czynna w pierwszym zwrocie mówi, że ktoś (osoba) coś aktualnie pisze. Drugi zwrot (w stronie biernej) oznacza, że jakiś tekt gdzieś gdzieś figuruje zapisany. Są to kompletnie odmienne znaczeniowo treści. Jak z tego wynika, stwierdzenie, jakoby obie formy były tak samo zrozumiałe, jest tylko z pozoru prawdziwe. Tak, są zrozumiałe. Ale niestety, każda znaczy coś zupełnie innego. Porównanie z zabawą słowną Lema nie ma tutaj nic do rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.