Jump to content
IGNORED

Nowy projekt , proponowana nazwa \\Lampucera >contention czyli PCM1794/dir9001


januss73

Recommended Posts

Witam

 

>Jestem chętny na udział w projekcie PCM1794 / DIR9001 (PCB i kości).

>Nie przesadzałbym z trybem mono na PCM1794, implikuje to rozbudowę analogówki (dodatkowa

>desymetryzacja) co może pogrzebać zyski płynące z zastosowania osobnych kości dla każdego kanału.

>

>To co, zakładamy wątek?

 

Zakładamy

 

A więc zrodził się w mojej, nie wnikam jak sprawnej głowie, projekt DAC'a na najbardziej współczesnych kostkach.

Stało się to wskótek obserwacji poczynań innych "szukających brzmienia" którzy szukają go w minionej epoce i kostkach typu NOSDAC. BB wypuścił kostki o parametrach tak dobrych, że aż strach zabrać się za ich zaaplikowane nie psując tego co uzyskali projektanci. Mam tu na myśli głównie dynamikę możliwą do uzyskania, a mianowicie 132dB. Bonadto przy skklejaniu przetwornika, jak policzy się koszt PCB, zasilacza, obudowę a przede wszystkim czas, okaże się, że te parędziesiąt złotych na sam przetwornik wcale nie jest wielkim wydatkiem.

 

Tak więc na wstępie, z innego tematu.

>Nie przesadzałbym z trybem mono na PCM1794, implikuje to rozbudowę analogówki (dodatkowa

>desymetryzacja) co może pogrzebać zyski płynące z zastosowania osobnych kości dla każdego kanału.

McGyver

Jeśli możesz dokładniej napisać dla czego dwie kostki miałyby zdesymetryzować sygnał? W każdym systemie audio doceniane są monobloki, a dwa PCM'y (jeden na kanał przy odpowiednim zasilaniu) właśnie takie bloki tworzą. Daje nam to wspomnianą dynamikę na poziomie 132dB, przy odpowiednim zasilaniu i prowadzonej masie właściwie zero przesłuchów, no i nestety koszt parędziesiąt złotych więcej. W trybie stereo są to już góra 129dB, co cały czas jest wynikiem wybitnym.

 

Mimo, a właściwie dzięki sprzecznym zdaniom, można zrobić 3 PCB. Odbiornik, DAC i LPF, dzięki czemu każdy może wbrać sobie rozwiązanie najbardziej mu pasujące. DAC 2xpcm1794 (wersja najdroższa), DAC 1XPCM1794 (wersja pośrednia)lub odpowiednio wersje oszczędnościowe 2xPCM1798 lub 1xPCM1798(Pin Assignment Compatible With PCM1794.) no i do tego odpowiedbi LPF.

 

Kwestia, którą jako pierwszą chciałbym poddać pod dyskusję.

Moją propozycją jest przygotować PCB odbiornika z DIR9001, co jest sprawą najprostrzą, oraz DAC'a na jednej z dwóch wymienionych kostek ze zworą umożliwiającą przełączanie między trybem mono i stereo. W takim rozwiązaniu były by dwie wersje DAC'a a ty, samym dwie wersje LPF

Możemy jednak przedyskutować za i przeciw trybu monaural i stereo, i skupić się na jednej wersji DAC'a, a tym samym jednej wersji LPF.

 

Co do zasilacza mam zamiar przetestować schemat, który podałem w temacie o PCM56. Jest to zasilacz eliminujący wszelkie zakłócenia sieci projektu Irka. Myślę, że jako prestabilozator do tak małoprądowych układów powinien się sprawdzić. Mam zamiar go posklejać i potestować, jak mi się to już uda na pewno dam znać.

 

Żeby wszyscy mieli świadompość kosztów podam szacunkowe ceny.

 

PCM1794 kosztuje ok 22euro. Do trybu monaural trzeba 2szt.

Pcm1798 kosztuje ok 7Euro. Reszta patrz wyżej.

Dla porównania

Dynamika 1794/1798 w trybie mono to 132/126dB w trybie stereo 129/123dB/ Dla niewtajemniczonych 3dB to ok. 2xgłośniej, przy czym już 90dB leży dużo pod progiem słyszalności.

 

Proszę o jakekolwiek wpisy osób, które mają ochotę wziąć udział w projekcie, nawet jeśli miały być to tylko osoby dołączające się do wspólnych zamówień.

 

pozdrawiam

JD

Link to comment
Share on other sites

januss73, 21 Kwi 2010, 01:04

 

(...)

>Tak więc na wstępie, z innego tematu.

>>Nie przesadzałbym z trybem mono na PCM1794, implikuje to rozbudowę analogówki (dodatkowa

>>desymetryzacja) co może pogrzebać zyski płynące z zastosowania osobnych kości dla każdego kanału.

>>McGyver

 

>Jeśli możesz dokładniej napisać dla czego dwie kostki miałyby zdesymetryzować sygnał?

>W każdym

>systemie audio doceniane są monobloki, a dwa PCM'y (jeden na kanał przy odpowiednim zasilaniu)

>właśnie takie bloki tworzą. Daje nam to wspomnianą dynamikę na poziomie 132dB, przy odpowiednim

>zasilaniu i prowadzonej masie właściwie zero przesłuchów, no i nestety koszt parędziesiąt złotych

>więcej. W trybie stereo są to już góra 129dB, co cały czas jest wynikiem wybitnym.

 

Przeczytaj ze zrozumieniem mój wpis. Nie dotyczy on samych kostek, tylko tego co trzeba zrobić z sygnałem z nich wychodzącym. PCM1794/8 mają wyjścia prądowe zbalansowane, jeżeli aplikujemy w DACu XLRy, to stopień analogowy musi realizować konwersję I/V, filtrację i wzmocnienie, jeżeli natomiast nie aplikujemy do DACa XLRów, to dochodzi jeszcze konieczność desymetryzacji sygnału.

Robiąc DAC z dwiema kostkami PCM1794/8 będziemy musieli dołożyć jeszcze jeden "miętoszący" sygnał stopień desymetryzacji, co jest już nadmierną komplikacją analogówki i może pogrzebać korzyści płynące z zastosowania dwóch kostek. Oczywiście wyjścia prądowe można też łączyć równolegle, ale uważam że jest to zbędne. Należy zaznaczyć, że parametry liczbowe nie zawsze przekładają się wprost na walory odsłuchowe. Z moich doświadczeń wynika że nadmierna rozbudowa stopni analogowych i nadmierne "miętoszenie" sygnału analogowego w kolejnych stopniach obróbki to działania niekorzystne, zabija to mikrodetale, naturalność, swobodę i aurę akustyczną. Tymczasem już pojedyńczy PCM1798 sensownie zaaplikowany i połączony ze stosunkowo prostym, ale dobrze pomyślanym stopniem analogowym daje wybitne rezultaty soniczne. Jest to sprawdzone w praktyce, obecnie gram na handmade DACu na PCM1798 i jak dla mnie jest to end of the line w dziedzinie poszukiwań źródła cyfrowego. Spodziewam się, że z PCM1794 może być tylko lepiej. Dlatego nie idźmy w ilość, idźmy w jakość.

 

piotr_37, 21 Kwi 2010, 01:18

 

>Mam na stanie dwa PCM1798 to sprawdzę jak brzmią ;) jaki odbiornik może CS8416 jest dostępny i

>tani.

 

PCM1794/8 to kostki o wybitnych możliwościach, zasługują na poważne potraktowanie. Dlatego ja bym tu widział nie to co tanie i popularne, a to co naprawdę dobre, DIR9001 albo jeszcze lepiej Wolfsona WM8804.

Link to comment
Share on other sites

moje "dwa grosze" - jeden PCM, odbiornik WM, zasilacze - większa ilość ale proste i przy samym odbiorniku - flow emiter (wcześniej na wejściu tego zasilacza filtr RC, potem źródło np. dioda zenera filtr i tranzystor), na wejściu prestabilizatorze, masa jedna na PCB.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Link to comment
Share on other sites

A po co to w ogóle robić? Przecież bez kłopotu można dostać dużą lampucerę z PCM1798 i upsamplingiem, wychodzi to taniej niż projekt, części ect. i można ją dalej modyfikować wedle uznania ponieważ jest to b. proste. Albo też kupić inny DAC na tym samym przetworniku za... 20EUR +transport. Jest naprawdę dobrze zaprojektowany. Nie rozumiem czemu, poza marnowaniem czasu, ma służyć taki owczy pęd do wykonania projektu w kilku egzemplarzach, którego nie opłaca się w żaden sensowny sposób dalej udoskonalać.

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Link to comment
Share on other sites

gagacek

>Albo też kupić inny DAC na tym samym przetworniku za... 20EUR +transport. Jest naprawdę dobrze zaprojektowany.

 

Można prosić o źródło tej rewelacji?

 

>Nie rozumiem czemu, poza marnowaniem czasu, ma służyć taki owczy pęd do wykonania projektu w kilku egzemplarzach, którego nie opłaca się w żaden sensowny sposób dalej udoskonalać.

 

Nie każdy z tutaj piszących żyje z elektroniki. Dla mnie jest to nauka i świetna zabawa.

Link to comment
Share on other sites

>Można prosić o źródło tej rewelacji?

Mea culpa, miało być odwrotnie - 40EUR + transport, przepraszam. Ale to i tak znacznie taniej niż na Ebay. Z resztą nic nowego:

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

>Nie każdy z tutaj piszących żyje z elektroniki. Dla mnie jest to nauka i świetna zabawa.

Jasne! Dodatkowo absolutnie nie twierdze że mam rację, zastanawia mnie tylko dlaczego wszyscy, ale to wszyscy skupiają się tu tak naprawdę na prostej aplikacji data, bo do tego tak naprawdę to się sprowadza, pod płaszczykiem jakiegoś-tam megakonstruktora (cokolwiek to ma oznaczać), a nikt nie pomyśli nad czymś bardziej wszechstronnym np. możliwością pracy różnych przetworników na tym samym układzie, co pozwoliłoby np. rzetelnie porównać je, wyciągnąć wnioski itp a nie tylko powielać to co można kupić i modyfikować, z resztą często z bdb skutkiem. No ale to tylko takie moje 2 grosze.

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Link to comment
Share on other sites

>gagacek

 

DAC wygląda na ciekawy, cena atrakcyjna, tylko przesyłka pieruńsko droga (21,53 Euro).

 

Koszt przesyłki nie zmienia się w przypadku zakupu większej ilości (sprawdziłem dla 5 sztuk) i gdyby się znalazło kilku chętnych, można by zakup uskutecznić.

 

>a nikt nie

>pomyśli nad czymś bardziej wszechstronnym np. możliwością pracy różnych przetworników na tym samym

>układzie, co pozwoliłoby np. rzetelnie porównać je

 

Też mi się to marzy.

Link to comment
Share on other sites

Tak, ale nie do końca. O ile dobrze pamiętam nie można nią w prosty sposób sterować dwoma PCM1704. To tylko przykład. Dobrze też byłoby aby była możliwość blokowania filtra cyfrowego, bypass filtra cyfrowego DAC np. PCM1798 itp... Wariantów jest multum, należy jedynie dobrze zgrać dane poszczególnych układów i zaczyna się fajna zabawa.

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Link to comment
Share on other sites

gagacek, 21 Kwi 2010, 12:26

 

>Tak, ale nie do końca. O ile dobrze pamiętam nie można nią w prosty sposób sterować dwoma PCM1704.

>To tylko przykład. Dobrze też byłoby aby była możliwość blokowania filtra cyfrowego, bypass filtra

>cyfrowego DAC np. PCM1798 itp... Wariantów jest multum, należy jedynie dobrze zgrać dane

>poszczególnych układów i zaczyna się fajna zabawa.

 

Z tym się zgadzam w pełni.

Link to comment
Share on other sites

Taki DAC dobra sprawa ale na USB.

Ja szukam już od 3 miesięcy kogoś kto będzie w stanie zaprogramować jakiś mikroprocesor z interfejsem USB, żeby mógł wydolić sygnał 192/24 ale bez skutku. Może tu na forum jest ktoś, kto by był w stanie zrobić taki układ. Tylko ciekawe jaka by była cena :) Rozmawiałem z doktorami, jednym z Wrocławia a drugim z Opola, ale jakoś nie wykazują chęci. Prosta sprawa to to nie jest, zwłaszcza, że trzeba jakoś zrealizować jakoś te całe piękne bit perfect. A może pokusić się i znaleźć kogoś kto napisał by forumowego playera do kompa pod taki mikroprocesor, albo jakąś inną aplikację pod np. tas1020? DAC'ów na forach i rynku jest od ... i jeszcze trochę a na USB jakoś nie zauważyłem zbyt wiele projektów, nie licząc oklepanych już PCM2702 czy 2706. Chyba, że wszyscy z s/pdif korzystają albo zaprogramowanie tych kości jest jakoś extremalnie trudne?

Link to comment
Share on other sites

Też jestem zainteresowany dobrym DAC na USB. W tym momenie mam NOS DAC msfalcona (PCM 2706 + TDA 1543). Zastanawiam się jak mogę ulepszyć tor audio. Mam znajomych na automatyce i robotyce AGH, sam też potrafię programować, może udałoby się coś razem sklecić. Najlepiej z buforem danych USB, tak z 5 sekund już by było piękne.

Link to comment
Share on other sites

Swego czasu, też trochę programowałem mikroklocki (głownie 8051), w assemblerze lub bascomie. Głównie obsługa wyświetlaczy, trochę układów sterowania etc. Słyszałem jednak, że zaprogramowanie (dobrze) odbioru danych audio przez USB, to dosyć skomplikowany temat, bo dochodzi wiele niuansów. A może by tak, "ściągnąć" kod (jakoś zdisassemblować lub coś w tym stylu) z gotowych rozwiązań? Np. z hiFace'a? On jeszcze potrafi wybrać właściwy zegar w zależności od częstotliwości próbkowania podawanego sygnału.

"Not everything that is worth measuring is measurable and not everything measurable is worth measuring." --A. Einstein

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem to w hiFace jest mikrokontroler Microchip'a (jakiś PIC jeśli sie nie mylę)... Jeżeli tak, to do dostania bez problemu. Ale nie wiem jaki odbiornik tam jest.

"Not everything that is worth measuring is measurable and not everything measurable is worth measuring." --A. Einstein

Link to comment
Share on other sites

piotr_37, 21 Kwi 2010, 11:54

 

>Taką uniwersalną platformą może być projekt z AD1865 projektu Waldka, mała płytka jest

>b.uniwersalna można nią sterować dowolne kostki DAC , a te dla testów i porównań montować na

>uniwersalnej płytce z zespołem zasilaczy .

 

Też mi się ten układ bardzo podoba - zwarty i bez zbędnych fanaberii a przy tym najlepsze dostępne kostki ale taki znowu uniwersalny to nie jest a szkoda.

AD1865 ma analog zasilany pojedynczym napięciem - chciałem zamiast tej kostki w przejściówce wstawić 2 x pcm61 i brak symetrycznego zasilania analogu sprawia, że trzeba by zasilać wszystko z zasilacza dla cyfry, no chyba że czegoś nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

pawelb, 21 Kwi 2010, 16:51

...

>AD1865 ma analog zasilany pojedynczym napięciem - chciałem zamiast tej kostki w przejściówce wstawić

>2 x pcm61 i brak symetrycznego zasilania analogu sprawia, że trzeba by zasilać wszystko z zasilacza

>dla cyfry, no chyba że czegoś nie wiem.

...

 

Popatrz dokładnie w Datasheet AD1865,

ANALOG MA SYMETRYCZNE ZASILANIE +/-5V !!!

 

Pozdrawiam,

Waldek.

Link to comment
Share on other sites

Sporą przeszkodą w zrobieniu uniwersalnej platformy pod rózne przetworniki są dwie kwestie, obie oczywiście do rozwiązania, ale robi się z tego kobyła.

Te przeszkody to ilość napięć optymalnie potrzebnych do zasilania i różne wyjścia analogowe.

 

A tak na marginesie - pytanie retoryczne - poco wychodzić z komputera sygnałem po USB, jeżeli można wyjść z komputera elektrycznym a nawet optycznym. Przesył dzwięku po USB jest obarczony najmniej doskonały z trzech wymienionych. A stosowane coraz częściej odbiorniki SPDIF WM8804 akceptują do 24/192.

www.sparus.pl

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.