Skocz do zawartości
IGNORED

DAC PCM1794 i inne 179x


Waldi_06

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

Trochę przywołany do tablicy pokazuję mój projekt DACa dla kości PCM 179x.

Założenia były takie:

1. Posłuchać przetwornika PCM1794a, bo takowy leży i czeka.

2. Czekają też inne np.: PCM1795 - a skoro ten to i prawie każdy inny z tej rodziny. Kości te są Pin zgodne, co do zasady, ale nie co do funkcji.

3. Z uwagi na powyższe zastosowałem 1 sztukę przetwornika, a powodów było kilka (i inne założenia):

a/ łatwiej zaprojektowac płytkę wokół przetworników,

b/ łatwiej zaprojektować i dobrać elementy do konwersji IU dla 4 wyprowadzeń aniżeli do 8 wyprowadzeń,

c/ brak jednoznacznego określenia przez TI co do pracy wyjść tych przetworników w trybie mono,

d/ moja chęć porównania pewnych aspektów dla aplikacji 2x i 1x przetwornik - chodzi o lokalizację dzwięków,

e/ zastosowanie elementów w torze analogowym wg mojego uznania, co nie znaczy, że nie można inaczej - stąd są podstawki DIP, aby móc zmienić kości i ewentualnie dolutować do nóżek innego rodzaju kondensatory, przy zachowaniu absolutnego priorytetu tzw krótkiej ścieżki,

 

f/ płytka jest w trakcie (80%) i zastanawiam sie nad dołożeniem odbiornika USB PCM2906 z wyjsciem SPDIF,

g/ owszem podglądałem DACa ChUmiego i częściowo omawialiśmy zmiany i ich celowość,

h/ ten projekt ma być maksymalnie dostępny, co nie oznacza, że wszystkie elementy mozna kupić w "pobliskim" sklepiku,

i/ tym razem analogówka na jednej płytce z przetwornikiem, chociaż wyjście po IU też jest, jakby ktośbył mocno zainteresowany to pady na wyjście prądowe (przed IU) też się zmieszcą,

j/ gdyby były uwagi zwłaszcza do części analogowej to z chęcią poczytam.

 

Koledzy - co do zasady - proszę o wpisy merytoryczne tylko bez wycieczek osobistych.

 

Mała płytka już działa w innym projekcie, a duża schemat w v1.05 a pcb w trakcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>BB84,

>Osobiście zrezygnowałbym z części analogowej, każdy wstawi co zechce.

 

Skoro ten DAC ma być niedrogi, to sadzę, że analogówka mu nie przeszkodzi, kto jej nie wykorzysta zapłaci kilkanasie zł więcej za płytkę.

Zdecydowałem się na ten krok z uwagi na chęć bliskiego połączenia przetwornika i IU.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>McGyver,

>A może zrobić odłamywaną analogówkę?

 

jest to jakiś kompromis, ale odłamać należy 1/3 płytki i to po skosie, bo tyle zajmuje zasilanie i elementy analogówki.

To już chyba lepiej dać goldpiny na wyjściu z przetwornika i nie lutować elementów.

A to wszystko dlatego, że ta płytka będzie tak zwarta jak ta od AD1865.

A chciałbym wypróbować takie rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie dołączysz do tej płytki kontrolera? Sam używam 1792 i uważam je za bezwzględnie najlepsze z serii. Inicjalizacja jest b. prosta, a dodatkowo można też go użyć do innych kostek. Nie rozumiem tego ograniczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gagacek,

>Dlaczego nie dołączysz do tej płytki kontrolera? Sam używam 1792 i uważam je za bezwzględnie

>najlepsze z serii. Inicjalizacja jest b. prosta, a dodatkowo można też go użyć do innych kostek. Nie

>rozumiem tego ograniczenia.

 

Bez obrazy, ale to oznacza , że kilku spraw naraz nie rozumiesz.

Po pierwsze - dosłownie Ciebie zacytuję "nie dołączysz do tej płytki kontrolera?" - bo sam to możesz zrobić !

Wyjaśniam - na płytce przed sekcją ustawiającą sprzętowo tryb pracy przetwornika jest wstawione złącze w postaci podwójnego szeregu goldpinów do podłączenia uC, o ile komuś będzie potrzeby. To dotyczy/może mieć zastosowanie w przypadku wlutowania kości (92, 95 i 96).

 

Po drugie przetworniki Ti z rodziny PCM179x sterowane softowo posiadają defaultowe nastawy do pracy w trybie stereo po restarcie.

Czyli pojedyńcza kość (92, 95 i 96) będzie działała bez uC w trybie stereo.

Odwołam sie do dobrego DACa by tomek_j na PCM1796, który w trybie stereo pracuje bez kontrolera.

Oczywiście, że w ten sposób swiadomie rezygnuje się z możliwości zmian "z pilota" wielu funkcji, ale za to nie ma kłopotu z programowaniem kostek i ciągłe ich przesyłanie "w te i wewte".

 

Dla mnie i wielu innych to wystarczy. Mam nadzieję, że i Ty sobie poradzisz z podpięciem uC.

W pierwszej kolejności polutuje PCM1794a a następnie zupełną świezynkę w stajni TI tzn PCM1795.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Bez obrazy, ale to oznacza , że kilku spraw naraz nie rozumiesz.

Waldi, relax. Ja grzecznie zapytałem a w odpowiedzi dostałem od razu podsumowanie. W dodatku mocno nieprzemyślane. Może jednak można inaczej, hmm?

 

>>Wyjaśniam - na płytce przed sekcją ustawiającą sprzętowo tryb pracy przetwornika jest wstawione

>złącze w postaci podwójnego szeregu goldpinów do podłączenia uC, o ile komuś będzie potrzeby.

Ale po co tak? Przecież chciałeś porównywać te kostki, a sam sobie to utrudniasz.

 

>za to nie ma kłopotu z programowaniem kostek i ciągłe ich przesyłanie "w te i wewte".

To nie jest prawda. Najprostszy scalak, bardzo prosty soft i wyprowadzone zwory, nawet bez wyświetlacza i sprawa załatwiona. Nic nie trzeba przepinać, tym bardziej "w te i wewte". Właśnie wtedy możliwe byłoby proste porównanie i bardzo proste sterowanie funkcjami tych przetworników. Zamiast tego wolisz ręcznie za pomocą zworek (tam gdzie się to w ogóle da) przepinać funkcje. Obawiam się że Tobą powoduje tylko obawa z samym zastosowaniem tego rozwiązania, właśnie dlatego tak popularna jest najprostsza aplikacja 1794. Ale - nie moja sprawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gagacek

owszem dopiero teraz uczę się C, dotychczas mój PIC testowy (dzięki tomek_j) gada zemną i z wyświetlaczem, teraz czas na dalsze 'peryferia' (uf jakie słowo :-))) ),

 

ale naprawdę w tym przypadku powodowała mną chęc wykorzystania małej płytki z DAC na Wolfsonach i fakt, że te przetworniki radzą sobie bez dodatkowego uC. Ot tak poprostu, bez żadnych innych okoliczności. No może poza jedną - gdyby uzbroić ten DAC w soft wyszedłby bez mała DAC by tomek_j, a ja nie chciałem powielać istniejącego rozwiązania. Ma być prościej.

 

Reasumując - nie sadzę , aby sobie utrudniał, Twoje zdanie wysłuchałem, zawsze można podpiąć tasiemkę z uC na drugim końcu i na koniec - przecież druga wersja płytki może będzie uzbrojona w uC i nie będzie miała IU.

Ale na razie to co jest to mi odpowiada :-)

 

A pozatym - odczep się już od uC a przyczep do zasilania, IU i innych takich :-))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Panowie myślicie o takim wyjściu:

W ponizszym linku jest prosty programik który pozwala na zmiane wszelkich parametrów tych dac-ów serii PCM17xx

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Natomiast poniżej jest pdf do EB dla tych kości z opisem jak podłaczyć i sterować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z tego co na szybko przejzałem to wystarczyłoby proste wyprowadzenie na płytce Goldpinów i za pomocą prostego kabla przez port LPT w komputerze każdy sobie zmieni parametry jak chce i jakiej chce kości.

Dało by się ? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>kjeld

Pamiętam o Tobie

Płytki próbne będą za ok 1mc, potem uruchomienie stąd też większa ilość za ok 2mce /najwcześniej, bo ekspresu nie robimy/.

Jak zadziała to dam znać i wówczas chętni mogą się zapisać na płytki. Jak dotychczas - nie organizuję części.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, mam nadzieję że cisza w temacie nie oznacza że poszedł on w zapomnienie. Jestem ciekawy jak postępują prace no i może pierwszych wrażen odsłuchowych. Gdyby były dostępne płytki a całość brzmiała dobrze pewnie zdecydowałbym się popełnić takieg DAC`a. Można by się wtedy ewentualnie rozglądać za częściami. Byłbym wdzięczny za wieści :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>trebor_m

 

dac powstanie, bo mam kilka kostek,

chociaz obecnie prace nad dacem się "spowolniły",

 

zrobiłem koncepcyjny krok wstecz i zapewne powrócę do koncepcji analogówki na osobnej płytce,

schemat już jest, potem płytka,

ale to musi jeszcze chwilę poczekać,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Jak sprawuje się TL431 w zasilaniu analogu na tle innych stabilizatorów ? widziałem je również w DACu na AD1865, jednak z prestabilizacją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>BB84

w tej aplikacji słabo :-(

potrafią się wzbudzać, wzbudzały sie na innym niepublikowanym układzie,

więc w AD1865 wstawiłem LT zamiast LMów i nie wstawiałem TLi

Te diody są super jako źródło odniesienia w układzie z jeszcze dwoma tranzystorami, ale w praktyce można spokojnie stosować to co koledzy zaproponowali w wątku o stabilizatorach 3.3 i 5 do CD.

 

Docelowo w PCM179x nie ma TLi w wormie jak na początku tego wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym objawia się to wzbudzanie ? mam dane TL431 fakt iż nie smd ,i nie zauważyłem iż następują niepokojące zjawiska ;) no tylko DF1704 jest dość ciepły :| ale to z TL nie ma nic wspólnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli planujesz inną aplikację TL431, czy może scalak/dyskretniak ? optymalnym i uniwersalnym rozwiązaniem może być, jak już wspomniano w wątku o AD1865, zastosowanie układu scalonego w obudowie TO220, a w jego miejsce można wstawić miniaturową pcb z układem dyskretnym.

 

piotr_37

Mówisz o zasilaniu filtra przez TL, a chodzi o analog PCM1794/8

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>piotr_37,

>Czym objawia się to wzbudzanie ? mam dane TL431 fakt iż nie smd ,i nie zauważyłem iż następują

>niepokojące zjawiska ;) no tylko DF1704 jest dość ciepły :| ale to z TL nie ma nic wspólnego.

 

słyszalny hałas, dużo ciepła, a potem dźwięk skopany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Waldi_06- to moze doradzisz cos gotowego gdzie mozna juz plytki kupic i jest to naprawde wysoka polka klasa porownywalna z cd od 8000 zl?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

chwilowy brak działalności w audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>antymalkontent

 

większość konstrukcji forumowych nadaje sie do samodzielnego montażu, o to dbają autorzy,

nie podejmę się dyskutowac w kategorii cena,

ale jest troche kolegów rozsianych po polsce u których posłuchasz DACe forumowe,

generalnie DIY daje lepsza relację jakość/cena niż wiele odpowiedników firmowych, autorzy sprzedają płytki po kosztach produkcji, nie zarabiając 500 USD na godzinę,

 

zapewniam Cię , że jak złożysz i posłuchasz forumowe konstrukcje, to potem ciężki ci bedzie wydawać kasę na seryjną produkcję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje z prac : płytka poszła do produkcji, tydzień temu

jak zagra to będzie informacja kompletna

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.