Jump to content
IGNORED

Kabelki - CD+PRE = PRE+AMP ?


ciupaga

Recommended Posts

znaczącą wagę przywiązuje się do Interkonekta łaczącego CD z Pre czy należy zachować ciągłość w torze i zastosować identyczny kabel (dalej od pre) do końcówki ? czy nie ma to znaczenia jaki kabel się użyje w tym połączeniu ? Jakie są Wasze opinie i doświadczenia ?

Link to comment
Share on other sites

wielokrotnie z ciekawości próbowałem łączyć elementy na różne sposoby i za każdym razem wydawało mi się, że albo jest różnica albo jej nie ma :) Mając potencjalnie lepszy IC ( VdH cs122) między pre/power niż CD/pre po kombinacjach zawsze lądował na swoje miejsce czyli pre/power. Byłem przekonany, ze tam jest jego miejsce i byłem spokojniejszy. W związku z tym z większym spokojem oddawałem się odsłuchom.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Link to comment
Share on other sites

W uzupełnieniu dodam jeszcze, że nie jestem maniakiem okablowania aczkolwiek po przejściu na komplet okablowania Van den Hula poczułem znaczącą ulgę. A czy różnice istnieją? Pomimo tego, że podobno sprzęt Rotela jest w znikomym stopniu podatny na zmiany okablowania z VdH czuje się lepiej :) I nie zmieniłbym na inny, gorszy.

 

Po zakupie kompletu pre/power Rotela otrzymałem fabryczny IC. Jak na zwykły kabelek OFC był bardzo ładnie i solidnie zrobiony. Czy był gorszy? Na pewno, ale teraz po czasie wiem, że to zależy od repertuaru jaki się w danym momencie słucha. Więcej różnic dostrzeżemy może na muzyce jazzowej, poważnej, mniej na rockowej czy elektronicznej.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Link to comment
Share on other sites

...ostatnio dość mocno przerabiałem temat IC łaczącego źródło z pre oraz pre z monoblokami (pomijam tu kwestie gra lepiej/gorzej)...ponoć pre jest bardzo wrażliwe na impedencję interkonektu...i tak - trzeba dobrać IC dostosowany do impedencji wejściowej i wyjściowej pre (w manualu takie informacje są podane)...na wejściu zazwyczaj impedencja jest wysoka (u mnie 250 kohm), a na wyjściu niska (u mnie 27 ohm)...ja znalazłem rozwiazanie z IC MIT'a, gdzie impedencja ustawiana jest na puszkach (nie mam dwóch jednakowych, bo na wejściu mam MIT Shotgun S1, a na wyjściu S3)...nie powinno się tego lekceważyć, gdyż kolega zepsuł swoje pre właśnie dlatego, że nie dostosowywał impedencji kabli do zaleceń producenta...

Link to comment
Share on other sites

ArtiQ, 21 Kwi 2010, 15:01

kolega zepsuł swoje pre właśnie dlatego, że nie dostosowywał impedencji kabli do

>zaleceń producenta...>>>

 

Czy można więcej szczegółów na temat "co, czym i w jaki sposób zepsuł" swoje pre, gdyż jest to trochę enigmatyczne. Nigdy nie słyszałem o niszczycielskiej mocy IC.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Link to comment
Share on other sites

niszczycielska moc IC objawić się może przy niewłaściwym ustawieniu impedencji...nie wiem jak berdziej dosłownie mogę to opisać...na wyjściu zamiast kabla o bardzo niskiej impedencji używał kabla o impedencji bardzo wysokiej...trzeba zapytać kogoś znającego się na sprawach technicznych...ja zacząłem zwracać na to uwagę ostrzeżony przez niego...

Link to comment
Share on other sites

wolne żarty - nikt mnie nie oszukał, a większość kabli ma opisaną impedencję, choćby wspomniane MITy...jeśli dla Ciebie różnica pomiędzy 27 ohm, a 250 kohm jest niewielka to faktycznie nie ma o czym dyskutować...potwierdzał to także człowiek, który żyje z naprawy sprzętów i wystawiał diagnozę...być może problem ten dotyczy jedynie IC z puchami (które zawierają dodatkowe elementy elektryczne), ale nie jest problemem wymyśłonym...

Link to comment
Share on other sites

Guest Arek__45

(Konto usunięte)

..rezystancja okresla jakie maksymalne pojemnosci kabla mozemy stosowac...na przyklad 220 ohm max pojemnosc 8,2 nF...

Link to comment
Share on other sites

IC mają najczęściej oporność poniżej 1 ohma. VDH węglowy ma parenaście ohmów bo jest zrobiony z węgla i dlatego nie ma takiej przeowdności miedź czy srebro. A te kohmy to bzdura totalna. Impedancję wejściową i wyjściową to ma np. wzmacniacz czy przedwzmacniacz a nie kabel.

Link to comment
Share on other sites

Guest Arek__45

(Konto usunięte)

...nie jestem elektornikiem ,zacytuje co czytalem, wazne sa wlasnie te parametry bo mimo wszystko wystepuja tam wysokie natezenia pradu , niedopasowanie powoduje przesuniecia fazowe i spadki poziomu nawet wieksze niz o,5 dB i to niestety slychac i tu mamy cala zabawe z kabelkami.....

....wzmacniacz a zrodlo...zrodlo 470ohm pojemnosc wej wzm. 330 pF max poj obciazenia w tym przypadku to 3,8 nF( sa tabele) pozostaje wolne 3,47 nF dla kabla ktroe to nie powinno byc przekroczone...

Link to comment
Share on other sites

ja mam wpięty między DC a pream VDH The 2 a miedzy pream a amp VDH D-102. W miejsce D-102 włożyłem wychwalany Stereovox Vespa i to był koszmar. Wróciłem do VDH ale obecnie wypożyczę ARGENTEUS II i ciekaw jestem mini zmian. Srebro w głośnikowych sprawdziło się u mnie więc czas sprawdzić IC

Link to comment
Share on other sites

Robiłem takie testy w ramach dwóch firm.Mianowicie:CD>PRE Acrolink 6300,to jedna stała.Pre-końcówka,na zmianę raz Acrolink 2500 i 6300,nie byłem w stanie powiedzieć,który z nich jest wpięty.Drugi zestaw to Tara The Zero,Acrolink 6300 i Tara 0.8.CD-PRE Acrolink 6300,pre-końcówka Tara Zero,i odwrotnie,który grał jako pierwszy (CD>PRE),słychać bez problemu,natomiast,gdy zmieniałem je między pre i końcówkę,nie wiedziałem czy gra Zero czy 6300,(miałem dwa 6300).Natomiast,gdy jako pierwszy grał 6300 jako stała,drugi zamiennie (PRE-KOŃCÓWKA),Tara Zero lub 0.8,tu już różnicę było słychać.Wnioski moje były takie:Bez wątpienia połączenie CD>PRE dużo ważniejsze niż pre-końcówka,jeśli jako drugi występuje interkonekt,który zbytnio nie odstaje od pierwszego,umownie powiedzmy,że w ramach jednej firmy,maksymalnie półkę niżej,to (przynajmniej w moim systemie i przy tych kablach),ja różnicy nie słyszałem :).Mam nadzieję,że mój wywód był w miarę jasny!

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Link to comment
Share on other sites

Przerabiałem łączenie sprzętu na wiele sposobów i przemieliłem różne kabelki niektóre trzymam jeszcze w szufladach, najczęściej, większe znaczenie na brzmienie ma kabelek Pre - końcówka ale bywa i odwrotnie, dopasowanie dźwięku kabelkiem jest dość istotne. Obecnie mam klocki z firmowymi kablami i na dzień dzisiejszy raczej nie będę szukał zmian kablami łączeniowymi. Przerabiam znaczenie kabli zasilających i miejsce ich wpięcia można nimi sporo zmienić zmiękczyć utwardzić rozjaśnić itp. Jak dla mnie zasilanie jest równie ważne jak

IC i jak mi mówił mój znajomy który z tego żyje na temat kabli nie chcę się wypowiadać bo często bywało tak że coś nie powinno grać a grało i odwrotnie dlatego ważne jest doświadczenie i opinia tych którym w takich samych lub podobnych układach kabli i klocków udało się osiągnąć dobry a może i znakomity dźwięk.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

stefek, 21 Kwi 2010, 19:21

:).Mam nadzieję,że mój wywód był w miarę jasny!

 

 

 

Bardzo jasny..;-)

Doszedłem do dokładnie takiego wniosku jakieś parę dni temu - nie sugerujac się tym co tu zostało napisane, bo na wątek wpadłem dospiero dziś.

Potwierdzam: dla mnie o wiele większe znaczenie miało połaczenie CD> praamp aniżeli Pre> końcówy mocy. Zresztą testó nie koniec. Gromadzę kabelki do testów. Cel wybór najbardziej odpowiedniego IC i przetestowanie znaczenia miejsca gdzie IC jest ważniejszy.

Na dziś mam:

TAra LAbs Prism 300i

Qed Reference

Tara LAbs Vector 2

Ultrtalink Audiophile mkII

zastanwiam sie jeszcze nad:

 

DNM Reason

Cos ze stajni VDH

Fadel Art

Qed Signature

Wireworld

 

A może macie jakieś propozycje kabli które w Waszych systemach sprawdziły się(waszym zdaniem) wybitnie.

Zakładam budżet max 1000 pln (ceny cennikowe nowych drutów)

Mój system:

Pre-amp JAG + Monobloki von Zweydorff audio (Phast)

CD Denon 755 - zlampizowany

Kolumny Monitor Audio Rx8

Głosnikowe - Jentzen (taśma)

 

Zapraszam do dyskusji ;-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.